Gotowka na cenzurowanym...

Ciekawe i mniej ciekawe dyskusje, które nie pasują do żadnego innego działu.

Moderatorzy: Moderatorzy WBP, Moderatorzy wiatrówkowi, Moderatorzy CP

Ghostdog
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 924
Rejestracja: 06 kwietnia 2016, 11:02
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Gotowka na cenzurowanym...

Post autor: Ghostdog »

@adnikauto
Trywializujesz i chyba nie masz odpowiedniej wiedzy w temacie, a jest on niesamowicie poważny i skomplikowany.

Po pierwsze, "chip" to serce każdej karty. USA są 100 lat za murzynami ( pun intended ), bo nie są w stanie od dziesiątków lat pozbyć się żelazek i pasków magnetycznych. Nie myl "chipa" z NFC. Każda karta teraz ma "chip" czyli zintegrowany mini komputer ( ogromny poziom generalizacji ) przechowujący pewne informacje. Komunikacja bezprzewodowa RFID to dodatkowy układ w chipie i antena. Nie mylmy kart chipowych i "zbliżeniowych". Karty chipowe to jedna z najbezpieczniejszych form funkcjonowania karty debetowej/kredytowej. PayPass i inne płatności zbliżeniowe to technologia, która miała być wygodna, a nie bezpieczna. W praktyce, da się odczytywać dane z karty NFC z ponad 10m z kilku kart jednocześnie. Do czego to prowadzi? Do tego, że można śledzić posiadacza karty instalując w koszach na śmieci odpowiednie urządzenia ( vide Londyn - jak ktoś jest w temacie to wie o czym piszę ).
Kradzieże danych z kart wynikały ze złej implementacji, chyba nawet niezgodnej ze standardem.

Ja jestem zwolennikiem gotówki. Nie płaci się prowizji, nie oddaje się za darmo informacji o zakupach i transakcjach firmie trzeciej, która później sprzedaje je dalej, nie uzależnia się od dostępu do Internetu. Przypominam - transakcje bezgotówkowe są obsługiwane przez firmy zagraniczne i ich zyski są eksportowane poza Polskę. Płacąc kartą dość często nabijacie kieszeń zagranicznej firmie zamiast zostawić więcej kasy w kraju.

Noszenie kart płatniczych z wbudowaną możliwością płatności zbliżeniowych w zabezpieczających portfelach, specjalnych koszulkach czy nawet owiniętych folią aluminiową to absolutnie co innego niż aluminiowy hełm. Jedno jest bardzo realnym mechanizmem chroniącym naszą prywatność i nasze pieniądze, a drugie to popkulturowe naśmiewanie się ze wszystkiego czego się nie rozumie a jest związane z bezpieczeństwem i prywatnością.

Argumentacja, że dolary w skarpecie są bardziej zawodne niż karta bo przecież dolary można wydrukować jest totalnie nietrafiona. A na koncie z którym powiązana jest karta, to niby co jest? Orzeszki? Na koncie też mamy kasę w określonej walucie. A w przypadku pseudo walut kryptograficznych nie mających umocowania i poparcia w żadnym kraju sytuacja jest jeszcze bardziej skomplikowana i często gorsza.

Wszystkim miłośnikom wirtualnych walut typu bitcoin życzę oczywiście powodzenia i tego, żeby ich wiedza dotycząca bezpieczeństwa IT i higieny w bezpieczeństwie IT była na poziomie, który pozwoli im utrzymać podobny poziom bezpieczeństwa własnego portfela jaki ja mam w bankach z gwarantowanym zabezpieczeniem przez BFG moich pieniędzy do pewnej kwoty.
Fakt, że "normalne" waluty gwarantują państwa wpływa bezpośrednio na ich stabilność. Stabilność bit, ether czy innych "coinów" nie istnieje.
Ale to chyba nie jest odpowiednie forum na dyskusje o walutach, pieniądzu, depozytach bankowych, pokryciu w złocie, niebezpieczeństwach czyhających na właścicieli wirtualnych walut, ani tym, że wirtualne waluty są w większości wykorzystywane do celów przestępczych...
I love my SIGs.
Awatar użytkownika
adnikauto
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2537
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, 19:26
Tematy: 214
Lokalizacja: Wschodnie Wybrzeze
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Gotowka na cenzurowanym...

Post autor: adnikauto »

[quote="Ghostdog"]@adnikauto
Trywializujesz i chyba nie masz odpowiedniej wiedzy w temacie, a jest on niesamowicie poważny i skomplikowany. /quote]

Skomplikowany??? :651: ... noo jest skomplikowany od cholery, na tyle ze amerykanskie dzieciaki moga Tobie zeskanowac karte i stworzyc dupikat.... nie ma rzeczy "powaznych i skomplikowanych" na tym swiecie Kolego... to jest "nowo-mowa" "specjalistow"... lub tych co osiagnali peien poziom "wtajemniczenia" i sa przerazeni wlasnymi mozliwosciami...


....................... nie bede wchodzil w szczegoly bo to nie jest temat na publiczne rozwazania..............


Nie istnieje zadna "wiedza tajemna"... wszystko jest na wyciagniecie reki.... dla kazdego- trzeba czasu, poswiecenia, zapalu i wiary we wlasne mozliwosci.... i niejednego speca od IT mozna w kiblu spuscic- trywialnie mowiac... ;laughing:

Powazne banki sie wycofuja z kart z NFC a Ty mowisz, ze te ich "specjalisty" to takie glupie, ze nie potrafia protokolow zaimplementowac...???? Kolego, przyjezdzaj natychmiast- dostaniesz $120K rocznie na start jako tech support w... szpitalu!

I pokazesz jak TO sie robi.... :124:
Guns have two enemies politicians and rust. :502: Not sure, which is worst...
Ghostdog
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 924
Rejestracja: 06 kwietnia 2016, 11:02
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Gotowka na cenzurowanym...

Post autor: Ghostdog »

Tak, temat jest skomplikowany, bo składa się na niego wiedza z zakresu zarówno elektroniki jak i IT ale też wiedza związana stricte z bezpieczeństwem.
Myślisz, że dobrze zaprojektowaną kartę można ot tak sobie skopiować telefonem? Bzdura. Wyciąganie danych z karty wynikało z tego, że karty publicznie udostępniały dużo informacji - teraz ta ilość na większości kart jest mocno ograniczona ( w Europie - w USA ciągle macie sporo gównianych kart, bo koszt wymiany wszystkich jest astronomiczny ) ale nie zawsze tak było. Tak, masa kradzieży wynikała z tego, że karty zostały źle zaimplementowane przez "specjalistów". Nie muszę wiedzieć jak to zrobić lepiej, żeby ich skrytykować, tak samo jak nie muszę wiedzieć jak się obrabia stal, żeby wyrazić swoją opinię o młotku, który się rozpadł przy pierwszym uderzeniu w gwóźdź.
Technologia RFID a szczególnie NFC o którym tutaj mówimy jest problematyczna tak samo jak problematyczna jest każda technologia bezprzewodowa - przez to, że nie mamy żadnej kontroli nad medium komunikacyjnym otwiera się cała klasa różnych ataków.
W przypadku kart płatniczych, które mają umożliwiać płatności zbliżeniowe bez drugiej formy autoryzacji oznacza to, że jej właściciel nie musi nawet stracić kontroli nad kartą. Wiesz na czym opiera się bezpieczeństwo płatności zbliżeniowych ? W ogromnej większości na tym, że są limity nałożone na kwotę transakcji oraz w mniejszym stopniu przez limity ilości transakcji. Po prostu bezpieczeństwo sprowadza się do ograniczenia potencjalnych zysków z kradzieży, a nie do zapewnienia technicznego bezpieczeństwa. Tak, budowa skimmera i innych urządzeń potrzebnych do zrealizowania płatności czyjąś kartą jest w całości opisana w Internecie i za kilkaset USD można sobie coś takiego zmontować. Tyle, że ta konstrukcja i jej działanie opiera się na dużej ilości wiedzy, która wcale taka przystępna nie jest. Rzucać ogólnikami jest łatwo, ale już żeby zbudować urządzenie, które od czyta dane z kilku kart naraz, znajdujących się w torebce kobiety obok której przechodzisz wymaga "pewnej" wiedzy z zakresu elektroniki. Teraz połącz to z drugim urządzeniem, które komunikując się bezprzewodowo z tym pierwszym umożliwi drugiej osobie płatność w sklepie nie posiadając karty a jedynie odpowiedni nadajnik.

Temat bezpieczeństwa kart bankowych i ogólnie "inteligentnych kart" ( smart card ) warto znać, żeby wiedzieć jak są chronione ( albo jak nie są ) nasze pieniądze. Poczytaj sobie o płatnościach offline i ich wykorzystaniu do okradania ludzi/banków/sklepów i poczytaj sobie czemu na kartach są jeszcze te paski magnetyczne.

Artykuły, które podliniowałeś są miałkie merytorycznie i mocno nieaktualne. Takie gonienie za sensacją. Wątpię czy w Polsce na którejkolwiek karcie mógłbyś zrobić "replay attack" więcej niż raz i nie zablokować karty. A dokładniej, jestem prawie pewien, że nie. Zabezpieczenia kart opierają się o kryptografię i udostępnianie minimalnej ilości danych przez sam chip co na samym początku wprowadzania technologii było mocno spieprzone mówiąc dosadnie.
I love my SIGs.
Awatar użytkownika
adnikauto
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2537
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, 19:26
Tematy: 214
Lokalizacja: Wschodnie Wybrzeze
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Gotowka na cenzurowanym...

Post autor: adnikauto »

Ghostdog pisze:Tak, temat jest skomplikowany, bo składa się na niego wiedza z zakresu zarówno elektroniki jak i IT ale też wiedza związana stricte z bezpieczeństwem.Myślisz, że dobrze zaprojektowaną kartę można ot tak sobie skopiować telefonem?
Ja z calym szacunkiem dla Ciebie Kolego powtarzam... "nic nie mysle'... mnie placa za myslenie na inne tematy... natomiast widze co sie dzieje dookola... i raz jeszcze powtarzam, ze wiedza "tajemna" zarezerwowana dla specjalistow z IT nie istnieje... szczegolnie dla niektorych mlodych, pryszczatych gowniarzy... jesli masz inne zdanie na ten temat to jest Twoj wybor.
Ghostdog pisze: Rzucać ogólnikami jest łatwo, ale już żeby zbudować urządzenie, które od czyta dane z kilku kart naraz, znajdujących się w torebce kobiety obok której przechodzisz wymaga "pewnej" wiedzy z zakresu elektroniki. Teraz połącz to z drugim urządzeniem, które komunikując się bezprzewodowo z tym pierwszym umożliwi drugiej osobie płatność w sklepie nie posiadając karty a jedynie odpowiedni nadajnik.
Patrz powyzej....
Ghostdog pisze:Artykuły, które podliniowałeś są miałkie merytorycznie i mocno nieaktualne. Takie gonienie za sensacją. Wątpię czy w Polsce na którejkolwiek karcie mógłbyś zrobić "replay attack" więcej niż raz i nie zablokować karty. A dokładniej, jestem prawie pewien, że nie. Zabezpieczenia kart opierają się o kryptografię i udostępnianie minimalnej ilości danych przez sam chip co na samym początku wprowadzania technologii było mocno spieprzone mówiąc dosadnie.
No dobrze... ja sie nie znam /fakt, do tej pory nie zbudowalem urzadzenia do zczytywania sygnalow w trakcie przeprowadzania transakcji nie podlaczylem do "kopiarki" kart kredytowych i nikogo w ten sposob nie okradlem/ ale czyzby banki w USA tez sie nie znaly?... wycofuja karty tak na oslep i ponosza koszty tak dla wlasnych fantazji???

Piszesz szczegolowo a ja ogolnikami... tak, owszem... bo mam takie uwarunkowania... czasowe.



Kobieta patrzaca przez okno z kuchni jak dwoje mlodych na rowerkach otwiera jej zaparkowanego przed domem Priusa podczas gdy kluczyki od auta leza na blacie w kuchni przed jej oczami... tez pewnie mi sie wydawalo... szkoda czasu na dyskusje i wyjasnianie... :583:

.... zdrowia zycze Koledze i idealnego swiata w ktorym wszyscy robia dokladnie tylko to na czym sie znaja i nic wiecej...

Pozdrawiam
Guns have two enemies politicians and rust. :502: Not sure, which is worst...
Awatar użytkownika
adnikauto
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2537
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, 19:26
Tematy: 214
Lokalizacja: Wschodnie Wybrzeze
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Gotowka na cenzurowanym...

Post autor: adnikauto »

Nie moge zedytowac mojej poprzedniej wypowiedzi a chcialbym dodac link zaprzeczajacy twoim twierdzeniom jak ciezko jest zeskanowac karte z RFID smartfonem- tak smartfonem.... nadal sie upierasz, ze potrzeba "tajemnej" wiedzy na ten temat?

Milego ogladania... ;laughing:



P.S. Mialo byc o gotowce a dryfujemy w strone "bezpieczenstwa uzywania kart kredytowych".... :roll: /to sie dzieje jak "specjalisci" wlaczaja sie do dyskusji i "rozciagaja" temat...jak makaron/... co mnie nie interesuje w zupelnosci byc moze zainteresuje innych czytajacych... moze.... ?
Ostatnio zmieniony 24 lipca 2017, 11:54 przez adnikauto, łącznie zmieniany 1 raz.
Guns have two enemies politicians and rust. :502: Not sure, which is worst...
Awatar użytkownika
asasello
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2263
Rejestracja: 04 marca 2004, 15:18
Tematy: 173
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Gotowka na cenzurowanym...

Post autor: asasello »

Australia ma wprowadzić banknoty z czipem.Czy ktoś wie kiedy i jak to ma się odbyć?
FridayNightSpecial
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 281
Rejestracja: 17 maja 2017, 21:13
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Gotowka na cenzurowanym...

Post autor: FridayNightSpecial »

Waluta ktora nie moze manipulowac ZADEN rzad (mysle o bitcoinie i podobnych) jest o wiele pewniejsza niz zapewnienia najbardziej wiarygodnego rządu.
Zapewnienia rzadow nie sa nic warte.
W kazdej chwili moga powiedziec "SYTUACJA WYMAGA ZEBYSMY WAS WYDYMALI" i moga nas dymac ile chca.
Jasne ze do stabilnosci wiele bitcoinowi brakuje ale zalet ma tony i wielu ludzi bierze w nim wyplaty.
Same rządy chca zeby mial opinie niestabilnego bo co zrobia jesli ludzie uciekna od ich drukowanych papierkow?
Koniec wladzy jest przykrą rzeczą.
MarcinD
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2239
Rejestracja: 22 października 2007, 17:16
Tematy: 12
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Gotowka na cenzurowanym...

Post autor: MarcinD »

stalker77 pisze:nie da się go "wyprodukować",
Alez wrecz przeciwnie, da sie. Tylko, ze to sie jeszcze nie oplaca. Koszta ktore za tym ida znacznie przewyzszaja zyski. Niemniej moze to byc piesn przyszlosci, jesli kiedys bedziemy mieli tania energie to bedziemy mieli tez tanie zloto;)
.177 / .22 / .22LR / 9x18 / 9x19 / 7,62x25 / 5,56x45 / 7,62x39
Klurik
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 135
Rejestracja: 16 lutego 2016, 15:38
Tematy: 1
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Gotowka na cenzurowanym...

Post autor: Klurik »

FridayNightSpecial pisze:Waluta ktora nie moze manipulowac ZADEN rzad (mysle o bitcoinie i podobnych) jest o wiele pewniejsza niz zapewnienia najbardziej wiarygodnego rządu.
Zapewnienia rzadow nie sa nic warte.
W kazdej chwili moga powiedziec "SYTUACJA WYMAGA ZEBYSMY WAS WYDYMALI" i moga nas dymac ile chca.
Jasne ze do stabilnosci wiele bitcoinowi brakuje ale zalet ma tony i wielu ludzi bierze w nim wyplaty.
Same rządy chca zeby mial opinie niestabilnego bo co zrobia jesli ludzie uciekna od ich drukowanych papierkow?
Koniec wladzy jest przykrą rzeczą.
Rynek bitcoinów jest tak mały, że manipulacja ceną jest akurat niezbyt trudna.
http://www.howestreet.com/2017/06/28/bi ... ght-think/
“He who makes a beast of himself gets rid of the pain of being a man.” - Dr. Johnson
MarcinD
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2239
Rejestracja: 22 października 2007, 17:16
Tematy: 12
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Gotowka na cenzurowanym...

Post autor: MarcinD »

To wrocimy do barteru lub wymiany uslug.
.177 / .22 / .22LR / 9x18 / 9x19 / 7,62x25 / 5,56x45 / 7,62x39
Ronin025
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 66
Rejestracja: 08 stycznia 2009, 22:54
Tematy: 0
Lokalizacja: Sanok
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Gotowka na cenzurowanym...

Post autor: Ronin025 »

Nie jeden powie, że jestem dziwak. Ja się nie obrażam jednak.
Wypłata z pracy jedynie do rączki mimo lamentów szefa abym w końcu konto założył :)
Płatności tylko i wyłącznie gotówką.
I tak poszedłem z postępem bo konto mam tylko po to aby sobie przez internet rachunki zapłacić.
Nigdy nie miałem okazji korzystać z tzw ściany płaczu i będę się tego trzymał ile się tylko da.
Niczego nie ukrywam ale denerwuje mnie wszechobecna inwigilacja.
Po jakiego grzyba ktoś ma wiedzieć chociażby jaki papier do kibla kupuję.
W dzieciństwie uczyli nas żeby oszczędzać.
Teraz lepiej założyć ludziom pętlę na szyi w postaci kredytu i wmówić, że to dla jego dobra.
Likwidując gotówkę można w nieskończoność kreować pieniądz który nie istnieje
Colt navy confederate 44, CZ SP-01 shadow 9x19, Kandar CP1 4.5, Franchi Llama 32 ACP
Awatar użytkownika
Garfield
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 927
Rejestracja: 27 czerwca 2013, 00:19
Tematy: 0
Lokalizacja: W-wa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Gotowka na cenzurowanym...

Post autor: Garfield »

Ronin025 pisze: Likwidując gotówkę można w nieskończoność kreować pieniądz który nie istnieje
Opcję kreacji pieniądza który nie istnieje załączono likwidując parytet złota. Czy masz coś na koncie czy masz papier w kieszeni masz to samo g....
"Zły - być może, dobry - a czemu??"
"Kasandrą byłem, jestem i zostanę..... .....obym się mylił."
Ronin025
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 66
Rejestracja: 08 stycznia 2009, 22:54
Tematy: 0
Lokalizacja: Sanok
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Gotowka na cenzurowanym...

Post autor: Ronin025 »

Wiem o tym bardzo dobrze.
Jeden malutki plus to taki, że nie będę stał w kilometrowej kolejce po swoje pieniądze jak to miało miejsce w Grecji.
Zeszli z parytetu złota na korzyść dolara.
Jak ma pieprznac system walutowy to nic nie poradzimy.
Nawet inwestycja w złoto nie jest do końca bezpieczna.

Najgorsze jest wmawianie ludziom , że płatność kartą i konto są o wiele wygodniejsze.
W przypadku możliwości płacenia rachunków z domu to owszem.
Ale nie widzę ogromnego luksusu kiedy w sklepie mam wyjąć kartę czy banknot.

Młode pokolenie łyka te slogany jak karp bułkę a prawda jest taka , że banki nie szukają klientów a frajerów.
Colt navy confederate 44, CZ SP-01 shadow 9x19, Kandar CP1 4.5, Franchi Llama 32 ACP
geminix
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 526
Rejestracja: 18 sierpnia 2015, 15:55
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Gotowka na cenzurowanym...

Post autor: geminix »

FridayNightSpecial pisze:Waluta ktora nie moze manipulowac ZADEN rzad (mysle o bitcoinie i podobnych) (...)
Za to mogą nią manipulować osoby których nie znasz, ba, nie masz nawet pojęcia o ich istnieniu. Mało tego ,mogą to robić BEZKARNIE (no rząd czy bank centralny ma jakąś "twarz" którą można posadzić do pierdla - jak na przykład zrobili Islandczycy) oraz bez ŻADNEJ KONTROLI.
A jeśli myślisz. że międzynarodowe korporacje finansowe nie manipulują kursem kryptowalut to jesteś naiwny jak dziecko.

Powodzenia życzę, choć nie sądzę.
Ghostdog
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 924
Rejestracja: 06 kwietnia 2016, 11:02
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Gotowka na cenzurowanym...

Post autor: Ghostdog »

FridayNightSpecial pisze:Waluta ktora nie moze manipulowac ZADEN rzad (mysle o bitcoinie i podobnych) jest o wiele pewniejsza niz zapewnienia najbardziej wiarygodnego rządu.
A pamiętasz jak się kurs zachowywał jak padała jakaś giełda BC (czy innej waluty) albo ktoś powiązany z taką giełdą został aresztowany? Albo co się działo jak ktoś zdecydował ulotnić się z kasą z portfelu giełdy?
I love my SIGs.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Pozatematyczny”