Oczyszczacz powietrza do mieszkania - jaki?

Ciekawe i mniej ciekawe dyskusje, które nie pasują do żadnego innego działu.

Moderatorzy: Moderatorzy WBP, Moderatorzy wiatrówkowi, Moderatorzy CP

Awatar użytkownika
Parabellum
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 797
Rejestracja: 26 stycznia 2005, 08:17
Tematy: 53
Lokalizacja: Szczawno-Zdrój/Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Oczyszczacz powietrza do mieszkania - jaki?

Post autor: Parabellum »

Chciałbym zakupić oczyszczacz powietrza do niewielkiego pokoju - czy coś takiego nadaje się do czegokolwiek:

oczyszczacz z aliexpress

?

Większość toch oczyszczaczy ma funkcję joniazacji powietrza i wytwarza ozon - to jest akurat przeze mnie niepożądane, ale pewnie w razie czego da się to jakoś łatwo dezaktywować.
Awatar użytkownika
Spitfire24
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2550
Rejestracja: 20 września 2014, 18:49
Tematy: 26
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Oczyszczacz powietrza do mieszkania - jaki?

Post autor: Spitfire24 »

Dopóki nie sprawdzisz, to nie będziesz wiedział. A tak poważnie, to nie wiadomo jak dane techniczne (wcale nie rewelacyjne) mają się do rzeczywistości. Na plus jest to, że możesz kupić filtry zapasowe. W poniedziałek jak będę w firmie to mogę sprawdzić jakąś dostępną w Polsce alternatywę, bo mamy na stanie takie fajne, ale za cholerę nie pamiętam ceny. Jeżeli jesteś zainteresowany to przypomnij się na PW w poniedziałek.
Stado baranów prowadzone przez lwa jest groźniejsze niż stado lwów prowadzone przez barana.
Awatar użytkownika
DDW
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 79
Rejestracja: 16 września 2016, 17:45
Tematy: 0
Lokalizacja: Wrocław
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Oczyszczacz powietrza do mieszkania - jaki?

Post autor: DDW »

Na taką zabaweczkę szkoda czasu i pieniędzy. Przerabiałem temat. Oczyści może o kilka procent powietrze z kurzu, ale w terrarium. Jak szukasz czegoś do mieszkania to tylko z dobrą wydajnością i filtrem HEPA. Albo Philips albo ostatnio u nas coraz popularniejsze Xiaomi. Philips 1600-1800 zł, Xiaomi powyżej 800+cło i VAT. Oba dają radę w niewielkim pomieszczeniu do około 35m2. Korzystam i polecam, szczególnie w obecnej sytuacji :evil:
MaciekSz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 4535
Rejestracja: 04 czerwca 2006, 16:22
Tematy: 162
Lokalizacja: Krakow
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Oczyszczacz powietrza do mieszkania - jaki?

Post autor: MaciekSz »

Ramkowe filtry HEPA do oczyszczaczy i odkurzaczy to wydatek 15-70 zł.
Poza tym potrzebujesz już tylko cichobieżnego wentylatora np. kanałowego. Takie od WM powinny się nadać.
Ostatnio zmieniony 19 lutego 2017, 10:23 przez MaciekSz, łącznie zmieniany 1 raz.
Maciek
.62 i .69
Awatar użytkownika
Spitfire24
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2550
Rejestracja: 20 września 2014, 18:49
Tematy: 26
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Oczyszczacz powietrza do mieszkania - jaki?

Post autor: Spitfire24 »

Mogę dostarczyć ci coś takiego znacznie taniej niż te IDEAL. Są sprawdzone i mają polską gwarancję. Reszta na PW.
Obrazek
Stado baranów prowadzone przez lwa jest groźniejsze niż stado lwów prowadzone przez barana.
Awatar użytkownika
Parabellum
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 797
Rejestracja: 26 stycznia 2005, 08:17
Tematy: 53
Lokalizacja: Szczawno-Zdrój/Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Oczyszczacz powietrza do mieszkania - jaki?

Post autor: Parabellum »

Spitfire - dzięki za info, ale to chyba faktycznie trochę zbyt duży wydatek dla mnie.

MaciekSz, dobry pomysł i faktycznie minimalny nakład pracy przy niskim koszcie, jak sądzisz, czy cośtakie coś byłoby ok dla pokoju 25 m2?
MaciekSz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 4535
Rejestracja: 04 czerwca 2006, 16:22
Tematy: 162
Lokalizacja: Krakow
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Oczyszczacz powietrza do mieszkania - jaki?

Post autor: MaciekSz »

Myślę, że 600 m3/h jak na pokój 25 m2 to za dużo, chyba że chcesz tam mieć huragan :)
Ja bym wziął coś mniejszego.
Maciek
.62 i .69
Koleslaw
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 0
Rejestracja: 19 grudnia 2017, 22:00
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Oczyszczacz powietrza do mieszkania - jaki?

Post autor: Koleslaw »

Jeśli chodzi o pokój przeciętnej wielkości to polecam Xiaomi Air Purifier 2. Jest tani, na GearBest można go wyrwać z kuponem za mniej niż 400zł a ma wydajność jak Sharp 50 i Deiki.
W Polskiej dystrybucji kupi się identyczne urządzenie z marżą wysokości 100% więc polecam brać prosto ze źródła.
Jeszcze jest opcja wzięcia wersji pr0 dla pokoi 40m2+.
Na tej stronce autor odświeża kody na 2, pro i filtry codziennie + podaje cenę. Można pokampić ale obecnie są najlepsze ceny od dawna czyli 2 po mniej niż 400zł i pro za 864zł. Odpowiedniki u konkurencji to 1k zł i 2k+ zł.
Myślę więc, ze warto rzucić okiem: http://xiaomiairpurifier.pl/
Koleslaw
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 0
Rejestracja: 19 grudnia 2017, 22:00
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Oczyszczacz powietrza do mieszkania - jaki?

Post autor: Koleslaw »

Wentylacja wentylacją, a jak często otwiera się okno by przewietrzyć mieszkanie bo duszno?
No i wentylacja zawsze jest spoko w domkach jednorodzinnych gdzie jest to zaplanowane.
W blokach zazwyczaj jej brak. Ogólnie imho oczyszczacz to fajna rzecz do sypialni naszej lub dziecka. W miejscach gdzie się śpi, by spało się lepiej. Ewentualnie w biurze gdzie dużo się przebywa/salonie. Moim jednak zdaniem chodzi o komfort snu. To tak jak z nawilżaczem. W dzień jak wilgotność jest słaba to człowiek tego nie czuje w dzień. Ale jak się śpi to rano objawy niskiej wilgotności są odczuwalne. Suchość w gardle/ustach, katar, kaszel. Nie popadajmy oczywiście w paranoję ale za nie wielkie pieniądze kupując oczyszczacz i nawilżacz w sezonie grzewczym może żyć się lepiej. Jak jest ciepło to takie sprzęty do szafy się chowa, bo latem to się okno otwiera. Ale jesień i zima to polecam się zastanowić czy 600zł (400zł oczyszczacz i 200zł nawilżacz) nie jest wart inwestycji. Później w sumie wystarczy czyścić nawilżacz (bez kosztów) i kupować filtry raz na rok do oczyszczacza (150zł rocznie). Prąd to pewnie 50zł rocznie. A Śpi się zdecydowanie lepiej! ;)

I nie, to nie wymysły, po prostu, mniej pyłu i lepsza wilgotność podczas snu to fakty że człowiek lepiej się regeneruje podczas snu! ^^
Awatar użytkownika
gregor40
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 444
Rejestracja: 08 kwietnia 2004, 18:04
Tematy: 0
Lokalizacja: Miasto stołeczne
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Oczyszczacz powietrza do mieszkania - jaki?

Post autor: gregor40 »

Oczyszczacz powinien mieć:
- Certyfikat, że oczyszcza,
- Certyfikat, że nie szkodzi (emisja ozonu i zagrzybienie)
- Nieskie koszty utrzymania

Po takich analizach wybrałem Daikina MC70L. Z pomiarów wynika, że nawet przy bardzo dużym smogu sięgającym 800% PM10 na polu jest w stanie utrzymać powietrze w mieszkaniu 89m^2 w granicach normy. Analizator zapylenia zrobiony własnym sumptem. Nasz DYI i mapa dostępne tu: http://pbz.kt.agh.edu.pl:8080/#diy (projekt non profit)
wachu
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 49
Rejestracja: 11 lutego 2011, 19:54
Tematy: 0
Lokalizacja: Częstochowa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Oczyszczacz powietrza do mieszkania - jaki?

Post autor: wachu »

Ja od roku korzystam z WEBBER AP 8400, zapłaciłem za niego jakieś 450zł. Nie zgadzam się z osobami, które piszą że do pokoju trzeba jakiś super wydatny oczyszczacz. Oczyszczacz pracuje 24h/7 na najcichszym biegu aby nie przeszkadzał podczas spania. Oczywiście po wietrzeniu pokoju 30minut pusczczam go na max. Zmiany na lepsze zauważyłem po pierwszym tygodniu. Jako osoba z alergią zawsze miałem zatkany nos - teraz tego problemu nie mam. Dodatkowo o wiele lepiej mi się śpi w takim pokoju.
Janusz123
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 259
Rejestracja: 12 stycznia 2016, 08:14
Tematy: 0
Lokalizacja: Ślůnsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Oczyszczacz powietrza do mieszkania - jaki?

Post autor: Janusz123 »

Polecam SHARP FU-Y30EUW (600 zł) lub tochę bardziej zaawansowany model SHARP KC-930EUW (1000 zł). Ten drugi posiada czujnik zanieczyszczenia (przez co może działać w trybie automatycznym) oraz nawilżacz (mi niepotrzebny bo mam osobny). Posiadam oba modele. Takie combo fajnie się sprawdza - 1 oczyszczacz z czujnikiem (aby mieć choćby względne pojęcie jakie jest powietrze) a drugi już bez.
Marcel541
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 0
Rejestracja: 05 marca 2018, 14:14
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Oczyszczacz powietrza do mieszkania - jaki?

Post autor: Marcel541 »

Nie chcę tutaj polecać ncizego, żeby nie było, że reklamę robię, ale wydaje mi się, że nie ma sensu brać się za oczyszczacze z tanich, popularnych ostatnio firm... One zwyczajnie nie dadzą sobie rady przy większym metrazu pokoju.
Awatar użytkownika
sql
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1321
Rejestracja: 03 listopada 2014, 21:00
Tematy: 19
Lokalizacja: Łom-Janki
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Oczyszczacz powietrza do mieszkania - jaki?

Post autor: sql »

Trochę może naiwne pytanie do posiadaczy i użytkowników:
Czy taki oczyszczacz faktycznie redukuje poziom kurzu w domu? Czy tylko tajemniczy smog? Mam dość sporo powierzchni, a sprzątane jest co 2 tygodnie. Między sprzątaniami kurzu jest odczuwalnie dużo.
Odkurzacz centralny, wentylacja grawitacyjna. Okolica w trawnikach - nie ma pól czy łąk.
Czy tą filtrację (efekty) jakoś namacalnie widać? Przy czyszczeniu filtrów zbierają się wiaderka kurzu?
I druga sprawa, to co w sezonie letnim? Mam w salonie cały czas otwarte duże drzwi ogrodowe (1,5x2m), a w sypialniach na górze okna zawsze pouchylane. Uruchamianiem oczyszczaczy ma wtedy jakikolwiek sens?
W sezonie zimowym używam w salonie nawilżacza Venta http://www.sklep.venta-airwasher.pl/lw- ... kat-1.html - stoi sobie w salonie i w dzień działa na minimalnym biegu, w nocy na drugim (są trzy). Zużycie ok. 5-6l wody na dobę, udaje mi się utrzymać wilgotność w okolicy 35-38%. Teoretycznie również oczyszcza powietrze, ale patrząc na konstrukcję średnio w to wierzę.
...jesteśmy niegrzeczne chłopaki, pójdziemy siedzieć do paki...
Awatar użytkownika
cezare
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 58
Rejestracja: 16 maja 2011, 21:08
Tematy: 0
Lokalizacja: kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Oczyszczacz powietrza do mieszkania - jaki?

Post autor: cezare »

nie wiem gdzie takie fajne powietrze - ale w krakowie gdzie od zawsze mieszkam, jak wczoraj ścierałeś kurze , za 2 dni możesz się podpisać na każdym meblu .. nie widzę tu oczyszczacza powietrza bo musiałby mieć pojemność odkurzacza centralnego ;). po tygodni NIE sprzątania łazienki ( np odkurzania kosmetyków - czy brzegów wanny pod ścianą ) zbiera się tego taka ilość ze słabo .. a już 40km za Krakowem u znajomych - nie zasuwają tak z odkurzaczem . ... a jest kosmicznie czyściej - no ale to dom na wsi .. wśród zieleni ..
HW40 / FWB601 PCP + Nikko C-More X10 2-20x44 - Military approved grade true 10x zoom parfocal scope
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Pozatematyczny”