Drodzy Użytkownicy,

Od dnia 25 maja 2018 r. wchodzi w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych, określane jako RODO.

W związku z tym poniżej regulaminu forum zostały zamieszczone wytyczne związane z tym rozporządzeniem.

Bardzo proszę poświęcić chwilkę i wczytać się w te przepisy, nie jest tego dużo.

Regulamin i rozporządzenie

Pozdrawiamy,
Administracja forum

Wątek samochodowy kupujemy, jeździmy, naprawiamy etc. - Część 2

Ciekawe i mniej ciekawe dyskusje, które nie pasują do żadnego innego działu.

Moderatorzy: Moderatorzy wiatrówkowi, Moderatorzy CP, Moderatorzy WBP

Awatar użytkownika
Shooter7
Zarejestrowany użytkownik
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Status: Offline

Re: Wątek samochodowy kupujemy, jeździmy, naprawiamy etc. - Część 2

Postautor: Shooter7 » 2019-11-08, 18:17

lotnik pisze:Nie raz stałem w zimie w korkach przez pajaców którzy na letnich oponach nie mogli pod górkę wyjechać po lekkich opadach śniegu. Osobówką robię rocznie około 70 tys km i zawsze kupuje dobre opony odpowiednie do sezonu. Demagogią jest twierdzenie ze letnia opona sprawuje się w zimie lepiej od zimowej.

Lotnik, ja tylko moge to potwierdzic !

Krisiek pisze:Demagogią jest twierdzenie że zimowa jest zawsze lepsza od letniej zimą,owszem na śniegu czy tam błoto pośniegowe to tak.Ale już suchy asfalt w minusowych temperaturach do 20% letnia ma krótszą drogę hamowania,to samo na mokrym w lekko plusowych temperaturach.Czy nikt nie zauważył że po wymianie na zimowe opony w dobrych warunkach przy lekko energicznej jeździe zaczynają się częściej włączać systemy ABS,ESP i ASR ? Wtedy zaczynamy już myśleć i noga z gazu i przyzwyczajamy się do gorszych osiągów,co wychodzi nam na zdrowie bo jeździmy wolniej i bezpieczniej.

Swegom czasu bylem na zimowym szkoleniu. Kolega przyjechal Astra'a na letnich oponach w Styczniu, gdzie lezal juz snieg. Moja droga hamowania przy predkosci 70 km/h wyniosila 43 m. Kolega na letnich mial przy 50 km/h droge hamowania 73 m, przy 100 km/h bylo juz ponad 100 - na oko szczelca ca.140 m z ABS'em

Fazit.

Moje droga hamowania z przy 70 km/h -> 43m bez ABS'u

Droga hamowania kolegi przy 50 km/h -> 73 m Bez ABS'u

SA to moje niezawistne a co wazniejsze NIE sponsorowane wyniki. I obojetnie jak bezdiecie sie krecic i wyewijac pupa jest zawsze z tylu !

:wink:

lotnik

Postautor: lotnik » 2019-11-08, 21:44

Co roku jeżdżę na szkolenia z techniki jazdy (przeważnie tor Poznań i Kielce ) i jak już pisałem robię rocznie około 70 tys km rocznie i żaden teoretyk nie wmówi mi ze opony letnie nadają się na nasze zimy. Jeżdżę w kraju w różnych warunkach, autostrady, góry, miasta. Czasami za granicę. Nie któryś „ekspert” pojedzie w Alpy zimą na letnich (drogi to będzie wyjazd) albo przynajmniej w Bieszczady ;) Właśnie dzisiaj wymieniłem na zimówki
Ostatnio zmieniony 2019-11-08, 21:47 przez lotnik, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
V@A

Postautor: V@A » 2019-11-10, 14:21

Panowie , wy dalej o tych oponach zimowych i letnich ... myslalem ze juz zakonczylismy ten temat , no ale widze ze sie mylilem ;)

Dobrze ze ja nie mam takich problemow , nasze prawo nakazuje od 1 grudnia zimowki i po problemie ;) :one:

Duzo sniegu wszystkim zycze bo u nas juz posypalo wczoraj jak bylismy na polowaniu.

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony 2019-11-10, 14:24 przez V@A, łącznie zmieniany 2 razy.
RPR 6.5 & RPRR .22 & 12ga.

peterpan

Postautor: peterpan » 2019-11-11, 20:09

W góry zimą nie jeżdżę, poruszam się w Małopolsce w okolicach Krakowa (do 70 km). Od 3 lat używam opon całorocznych - kleber, ostatnio po zmianie auta vredestein. Nawet ostatniej zimy przy "niespodziewanych" opadach śniegu spokojnie jechałem czy to pod górę czy z górki, kiedy inne auta stały. Dobra opona całoroczna kosztuje niemal tyle co 2 opony sezonowe.
yes, yes, yes!!!
slavia 634, crosman 1077,
CP remington 45
kodiak ekspress .58 :)

Awatar użytkownika
V@A

Postautor: V@A » 2019-11-12, 03:41

Ci tez wolno jechali z gorki i ..... ;)

https://www.youtube.com/watch?v=WfwBbZVWQI0

peterpan

Postautor: peterpan » 2019-11-12, 18:15

Taaa, stary filmik. A jak jechali to najlepiej widać na białym pickup'ie, koła zablokowane. A i automatem trzeba umieć jeździć. Wiem, żona użytkuje od 3 lat i niejednokrotnie powoziłem. Osobiście wolę manual.
yes, yes, yes!!!
slavia 634, crosman 1077,
CP remington 45
kodiak ekspress .58 :)

Awatar użytkownika
V@A

Postautor: V@A » 2019-11-12, 18:36

Juz dzisiaj widzialem pierwsze ofiary letnich opon , lezeli i plakali w poboczach autostrady :) zreszta na ulicach tez sie slizgaja a sniegu jeszce malo ;) Zreszta ma sypac caly tydzien wiec wiecej bedzie takich debili w rowach :)

Obrazek

orex

Postautor: orex » 2019-11-13, 07:55

Powiem szczerze, że nie wiem na co ludzie czekają. Listopad już wielokrotnie zaskakiwał, nagłym ochłodzeniem czy opadami śniegu itd. A później wyjazd z takiego zaśnieżonego parkingu, podjazd pod jakieś wzniesienie czy zjazd jakiegoś spadku, bez dobrej przyczepności może być nie lada problematyczny.
Opony - całoroczne, moim zdaniem tako. Jak już to zimwe, nawet budżetowe będą lepszą opcją.
Proponuję sprawdzić jeszcze tutaj pod linkiem: https://www.sklepopon.com/opona-zimowa/ ... 91-h-82487
Witryna na której można znaleźć trochę więcej informacji z tego zakresu.

Awatar użytkownika
adnikauto

Postautor: adnikauto » 2019-11-15, 12:11

Wczoraj ogladalem takie auto :one: ... cena "do sprzedazy" $54K.

Pierwsze auto kupil kolekcjoner, auto z salonu wyjechalo na lawecie - gosc powiedzial, ze nie bedzie widzialo drogi - idzie od razu do jego garazu.... :)

Wcale sie nie dziwie, jak go stac na to - za 10 lat sprzeda za podwojna cene /limitowana liczba egzemplarzy/...

Zdjecia:

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek
Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony 2019-11-15, 12:12 przez adnikauto, łącznie zmieniany 1 raz.
Guns have two enemies politicians and rust. :502: Not sure, which is worst...

Awatar użytkownika
V@A

Postautor: V@A » 2019-11-15, 16:54

W czasach gdy gowniana Honda Civic kosztuje 30K to kupic ten samochod za 54K to wcale nie tak zle. Za Tesle3 musisz dac u nas 56K - dobrze ze mamy 13K zwrotu od rzadu bo juz powariowali z tymi cenami .
Nastepny samochod to kupuje jakiegos pick-up ( F150 lub Ram ) i taniej mnie to wyniesie niz jezdzic elektrykiem.
Ostatnio zmieniony 2019-11-15, 16:55 przez V@A, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
adnikauto

Postautor: adnikauto » 2019-11-15, 17:19

Niestety ale masz racje... znajomy od dilera mowil mi, ze cala paleta modeli Toyoty bedzie "elektryfikowana"...
Jak stoisz to usiadz... nastepna Tundra ma byc. ... hybrydowa.... !

Co do cen to RAV4 nowa- oczywiscie hybrydowa to $37K
Parenascie lat temu mozna bylo Mercedesa kupic za takie pieniadze....

Szalenstwo cenowe i tyle.... :583:
Guns have two enemies politicians and rust. :502: Not sure, which is worst...

Josef

Postautor: Josef » 2019-11-15, 18:03

To szaleństwo cenowe ma jakieś źródło. A wynika ono ze spadku wartości pieniądza na skutek inflacji. W ten sposób napędza się koniunkturę gospodarczą. Chodzi tylko o to, by ta inflacja była w pełni kontrolowana oraz by nie przekroczyła wielkości uznawanych za optymalne. Taka inflacja jest jednym z bodźców koniunktury gospodarczej.

Klurik

Postautor: Klurik » 2019-11-15, 22:25

I kredyt jakby mniej straszny ;)

Niemal sto lat temu Ford T kosztował trzy stówy.

Awatar użytkownika
V@A

Postautor: V@A » 2019-11-16, 00:29

adnikauto pisze:Niestety ale masz racje... znajomy od dilera mowil mi, ze cala paleta modeli Toyoty bedzie "elektryfikowana"...
Jak stoisz to usiadz... nastepna Tundra ma byc. ... hybrydowa.... !

Co do cen to RAV4 nowa- oczywiscie hybrydowa to $37K
Parenascie lat temu mozna bylo Mercedesa kupic za takie pieniadze....

Szalenstwo cenowe i tyle.... :583:

Pamietam jak kiedys kupowalem Merca to "C" chodzily wtedy ponizej 40K , "GLK" byly wtedy za jakies 35K a gdy pojawila sie "B" wycenili to ponizej 30K - a dzisiaj za 30K to nic u nich nie kupisz .

btw W 2005 za Volvo S40 placilem 35K + podatek czyli tyle co dzis za Rav4 ;)

Obrazek
Ostatnio zmieniony 2019-11-16, 00:48 przez V@A, łącznie zmieniany 1 raz.

Navigare
Moderator
Moderator
Grupa: Moderatorzy WBP

Postautor: Navigare » 2019-11-16, 08:02

Lubię duże, komfortowe auta i nie lubię rozstawać się z moimi pieniędzmi. Od 8 lat jeżdżę Renault Velsatis w wersji initiale. Teraz ma 320k km i coraz więcej jest zachodu i kosztów eksploatacji. Ostanie lata to dramat jeśli chodzi o fachowość i koszty mechaników w Warszawie - mam wrażenie, że te same rzeczy kosztują 50% więcej i jedynie co ich interesuje to proste wymiany eksploatacyjne.

Zdecydowałem, że czas zmienić auto i chcę nim pojeździć min. 8, a może i 10 lat. Rozważam auta używane, max. 3 lata, 80k km, automat, silnik w okolicy 200KM i masa min. 1800kg, do tego żona chce suv (bezsensu, ale defacto ona będzie więcej tym autem jeździć na co dzień), a ja chcę nieco technologii i musi być aktywny asystent toru jazdy (zdarzyło się jej przysnąć i zjechać do rowu)

Wczoraj byłem na jeździe próbnej 3 letnim XC90 II, auto zachwyciło mnie z wyglądu zewnętrznego - jest piękne. W środku jest też ślicznie, ale miejsca jest mniej niż w dotychczasowym, fotele są węższe. Była to podstawowa wersja i brak np. laminowanych szyb (które mam w swoim), przez co w środku jest stosunkowo głośno, zawieszenie też takie sobie - ogólnie nawet serce nie mówi kupuj, a co dopiero rozum - biorąc pod uwagę cenę okolice 150tys.

Gdyby nie zamieszanie z coraz częstymi wizytami u mechanika (to w sumie największy problem, bo koszty napraw i tak są niższe niż utrata wartości nowego auta) oraz leciwość technologiczna (brak rzeczonego aktywnego asystenta toru jazdy) to dalej bym jeździł dotychczasowym autem, bo komfort jazdy jest genialny.

Jak można dziś kupić duże auto, w podanych parametrach? Czy ma ktoś z Was dużego suv lub minivan z bieżącej produkcji i komfort jazdy uzasadnia wydanie 150tys. (a najlepiej mniej) na kilkuletnie używane auto?
Incoming fire has the right-of-way.

Wróć do „Pozatematyczny”