Amunicja .308 Winchester

Moderator: Moderatorzy WBP

Anakonda
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 169
Rejestracja: 10 października 2012, 20:38
Tematy: 0
Lokalizacja: Nadnarwianka Pułtusk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Anakonda »

Na próbę kupiłem do swojego repetiera dwie paczki pl 20 sztuk tej amunicji z Incorsa z planem ćwiczeń na strzelnicy - niestety do mojego Sawage nie podpasowała - twarda spłonka, dwa na 40 naboi trzeba było powtórnie zbijać..
tanie były Barnauł... ale nie wiem czy jeszcze gdzieś kupisz..
Diament - węgiel który wziął się do pracy nad sobą.
Awatar użytkownika
MADMAX
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 134
Rejestracja: 28 marca 2010, 22:39
Tematy: 0
Lokalizacja: KS Snajper Mrągowo
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: MADMAX »

Snipper_is pisze:MADMAX
Trafnie to wszystko ująłeś.
Zgadzam się z tym co napisałeś prawie ze wszystkim. Zostało mi tylko niepewność co do punktu 1. Wojskowa amunicja nie zawsze ma płaszcz stalowy ( moją sprawdzałem magnesem i był obojętna ).
To możliwe. Ale w omawianej amunicji, większość nabojów ma płaszcz stalowy.
Snipper_is pisze:No i wpływ stalowego płaszcza na lufę dalej jest dyskusyjny.
Nie ma tu żadnej tajemnicy - materiały o podobnej twardości (stal i stal) mogą się wzajemnie uszkadzać. Nie zarysujesz diamentem szkła, a szkło diamentem - bez problemu. Tak samo mosiądz nie uszkodzi stali, a stal mosiądz - jak najbardziej. Utniesz stalą tworzywo, a tworzywem stali - raczej nie. Pomijam technologie ciśnieniowe, gdzie "miękką" wodą tnie się płyty stalowe znacznej grubości. Mnie interesuje zwykłe, mechaniczne tarcie o siebie dwóch materiałów.
Snipper_is pisze:Osobiście skłaniam się do tego co napisałeś i też jak ognia, unikam stalówek ale czy są jakieś potwierdzone dane na ten temat?
A kto ma je opublikować ? Producenci amunicji ze stalowym płaszczem ?
Snipper_is pisze:Doszło do tego że jak ludzie strzelali z mojej broni to wolałem im dać za darmo moją amunicję niż mieli stosować stalówki ( tu na forum są ludzie którzy to potwierdzą )
I słusznie. Zawsze lepiej dmuchać na zimne, choć w tym przypadku na pewno dobrze zrobiłeś.
Snipper_is pisze:Z przykrością odkryłem że nawet takie szanowane firmy jak GECO też stosują stalowy płaszcz. Nie jestem rusofobem i w amunicji rosyjskie spodziewałem się stalowego płaszcza ( wyroby tanie i ekonomiczne ) ale że szanowana firma niemiecka też to stosuje to się zdziwiłem. I tu konkluzja. Albo zrobili testy i okazało się że stalówki nie niszczą tak bardzo jak nam się wydaje albo..... firma spada na psy. Piszę o ammo 9 para w niebieskich i czerwonych pudełkach
Nie zagłębiajmy się w wielki biznes, szczególnie zbrojeniowy. Kto dla kogo zrobił miliony sztuk, a może tysiące ton amunicji i ten ktoś ich nie odebrał, i dlaczego pudełka z tą amunicją na rynku cywilnym są czerwone - ktoś zapewne wie. Mnie to specjalnie nie interesuje. Ja z tego strzelał nie będę na pewno. Nawet z G17. A może chodziło tylko o obniżenie kosztów produkcji ? Z tym, że jak ktoś ma dobrą broń - nie będzie z tego strzelał, niezależnie od tego, jak dużo strzela. Jak ktoś strzela bardzo dużo - robi sobie amunicję sam. Jak ktoś strzela mało i do tego ze stalowego płaszcza, czyli oszczędza w roku kilkadziesiąt złotych - niech sam sobie odpowie - po co ?
Snipper_is pisze:Oczywiście trik z magnesem nie daje 100% pewności ale ileś tam procent na pewno.
Myślę, że to wystarczający sprawdzian. Jak nie przyciąga - można używać.
Snipper_is pisze:Nie jestem rusofobem i w amunicji rosyjskie spodziewałem się stalowego płaszcza ( wyroby tanie i ekonomiczne )
Rosja ma piękne wojskowe tradycje. Ma ogromne sukcesy w materii konstrukcji i produkcji broni i amunicji. Ma wielkie możliwości i ma rodzimych fachowców. W tym tkwi jej ogromny potencjał - w kontekście naszych zainteresowań. Poza tym, to piękny kraj i wspaniali ludzie. Nie przepadam za Rosją, bo zrobiła nam Polakom wiele złego, ale nie daję się wciągnąć w jakieś (modne w niektórych ugrupowaniach) bezsensowne animozje i uprzedzenia.

Za to polecam film "Szczęśliwi ludzie. Rok w tajdze.": . Tak, świeżego spojrzenia na Rosję. Tutaj zwiastun - trzeba poszukać w sieci. Są cztery odcinki, nazwane porami roku.
kanpa
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 132
Rejestracja: 22 września 2011, 11:27
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: kanpa »

Anakonda pisze:tanie były Barnauł... ale nie wiem czy jeszcze gdzieś kupisz..
Jeżeli Barnauł gdzieś jest - to nadal w porównaniu z czymkolwiek innym jest tani. Problem to, jak zauważyłeś, czy w ogóle jest :)

Jedynym importerem wydaje się być teraz Magnum Poznań. .308Win jest tylko SP (półpłaszcz) w cenie 41 za 20 sztuk. Pewnie z czasem będzie i drożej.
MADMAX pisze:Strzelcy Opamiętajcie się !
Niech kolega tak nie grzmi, nie ma po co :)

Twój scenariusz nie zakłada zawodów albo, po prostu, ćwiczeń dynamicznych gdzie łusek zebrać nie sposób.

Różnica w cenie naboju to oczywiście więcej niż "kilkunaście groszy". Ten przykładowy Barnauł z Magnum kosztuje 2,05 za sztukę i jest "fire and forget". Przy zakupach 500, 1000 sztuk (a 500 to raptem najwyżej jeden rok strzelania) cena leci w dół. W Niemczech gdzie oferta jest bardziej przystępnie przedstawiana na stronach, widać wszystko wprost - rosyjska .308 w metalowych łuskach, 50 pudełek po 20 sztuk, poniżej 1,35 zł za sztukę (Frankonia).

Oczywiście, jeżeli będę miał repetiera - złożona własnoręcznie amunicja da wielokrotne oszczędności i lepsze wyniki a radość z doboru parametrów amunicji - bezcenna. Ja jednak strzelam na dystanse tak małe, że grzechem byłoby marnować taką amunicję :)

Z niebezpieczeństwem starej amunicji - zgoda. Dlatego to wszystko opisuję, ze zdjęciami, linkami, itd. właśnie po to, żeby odróżnić bardziej bezpieczną - od bardziej niebezpiecznej. Po to jest forum - zysk dla wszystkich.

Co do płaszcza jednak, muszę się zgodzić ze Snipperem. Taką samą dokładność co do innych parametrów technicznych amunicji należałoby zastosować także w ocenie płaszcza i jego pokrycia. Na stalowym płaszczu (a i stal stali nierówna...) może być miedzionikiel (jak w amunicji MEN z początku wątku) albo miedź (jak w Barnałach). Starzy amerykańscy górale mówią, że na pozbieranych pociskach nadal można zobaczyć tę ochronną miedzianą warstwę na stalowym płaszczu, pomimo, że mogłoby się wydawać, że jest zbyt cienka, żeby przeżyć podróż w lufie. Sprawę rozstrzygnęłyby pewnie twarde dane z testów ale danych jest jak na lekarstwo. Zna ktoś jakieś? :) Ciekawi mnie wzmianka o czymś, co znalazłem:
At first it was questioned whether or not copper washed steel jackets would damage rifle barrels. During WWII both Springfield Armory and Winchester (A contractor for the M1 rifle) fired some umpteen hundred thousand rounds of regular gilding jacket ammo and copper washed steel ammo through M1 rifles to find out. After wearing out a few dozen barrels the concensus was.... "There is no appreciable difference in barrel wear between the two types of bullets."
..ale żeby sprawę rozstrzygnąć, trzeba by znaleźć materiały źródłowe a to po drugiej stronie Wielkiego Stawu :)
S. Rysiński, 1618: Daj, Boże, dobrą broń mieć, a nigdy jej nie użyć.
kanpa
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 132
Rejestracja: 22 września 2011, 11:27
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: kanpa »

Kurcze, wątek kwitnie :D Równocześnie pisaliśmy z MADMAXem :)
S. Rysiński, 1618: Daj, Boże, dobrą broń mieć, a nigdy jej nie użyć.
Awatar użytkownika
mkl1
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 9020
Rejestracja: 14 lipca 2006, 15:20
Tematy: 0
Lokalizacja: Katowice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: mkl1 »

Anakonda pisze:Na próbę kupiłem do swojego repetiera dwie paczki pl 20 sztuk tej amunicji z Incorsa z planem ćwiczeń na strzelnicy - niestety do mojego Sawage nie podpasowała - twarda spłonka, dwa na 40 naboi trzeba było powtórnie zbijać..
tanie były Barnauł... ale nie wiem czy jeszcze gdzieś kupisz..
Nie wiem jak ćwiczysz, ale zasada(moim zdaniem ) jest JEDNA\ z czego strzelasz z tego trenuj... ( w podtekście ustawiaj optyke) ... inaczej jest BEZ SENSU
Nie strzelać.
Jestem przyjaznym szopem :-D
Anakonda
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 169
Rejestracja: 10 października 2012, 20:38
Tematy: 0
Lokalizacja: Nadnarwianka Pułtusk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Anakonda »

Mkl1

masz rację.. to były moje początki, a wystrzelałem ta amunicję do tarczy myśliwskiej dzik z mechanicznych przyrządów..
Teraz Geco używam i chwalę
Diament - węgiel który wziął się do pracy nad sobą.
Awatar użytkownika
Snipper_is
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1682
Rejestracja: 17 sierpnia 2008, 03:20
Tematy: 71
Lokalizacja: Norwegia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Snipper_is »

MADMAX
Test na zużycie lufy przy stosowaniu stalówek to powinna przeprowadzić firma produkująca ..... lufy. Dla takiej firmy to koszt pomijalny. Bo to nawet nie musi być broń. Wystarczy lufa testowa no i koszt ammo. Wyszło by to na dobre nam i firmie . Np: nasze lufy wytrzymują 10tyś strzałów a innych tylko 5 tyś przy użyciu stalowych płaszczy.
I pamiętaj że w twardości to : stal stali nie równa
Snipper
pauloos
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 95
Rejestracja: 18 października 2007, 19:11
Tematy: 0
Lokalizacja: BS SALWA
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: pauloos »

Co prawda dotyczy to nie 308 a 223 ale w temacie zużycia luf...
http://www.luckygunner.com/labs/brass-v ... ased-ammo/
:shock:
HK MR223, HK P30, S&W 686, ISSC MK22
Awatar użytkownika
Snipper_is
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1682
Rejestracja: 17 sierpnia 2008, 03:20
Tematy: 71
Lokalizacja: Norwegia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Snipper_is »

Paulos
O . I to jest konkretna odpowiedź. A nie jakieś tam moje dywagacje. Dziękuję. Teraz nikt mi nie wmówi że stalówki są prawie tak miękkie jak miedziowe . Po raz kolejny widać że ,, prawie" to duuuża różnica :) . Jakoś podświadomie unikałem stalówek. I chyba wyszło mi to na dobre.
Pozdrawiam Snipper
Ejdzej
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 432
Rejestracja: 14 listopada 2010, 10:46
Tematy: 0
Lokalizacja: Poznań/Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Ejdzej »

Z tego co kojarzę to ludzie, którzy używają amunicji np. GEKO wiedzą, że ona ma stalowy płaszcz i niszczy lufę i będzie trzeba ją wymienić. Tylko jest tania i powtarzalna, i wychodzi, że taniej używać jej i wymienić lufę niż używać amunicji w płaszczu z metali kolorowych :)
Obrazek
Awatar użytkownika
Snipper_is
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1682
Rejestracja: 17 sierpnia 2008, 03:20
Tematy: 71
Lokalizacja: Norwegia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Snipper_is »

Ejdzej
Jest jeden warunek. Ludzie muszą chcieć dokonać wyboru co wolą. U mnie w klubie co najmniej 3 osoby zdziwiły się jak się okazało co pchają do lufy
Snipper
Awatar użytkownika
MADMAX
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 134
Rejestracja: 28 marca 2010, 22:39
Tematy: 0
Lokalizacja: KS Snajper Mrągowo
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: MADMAX »

Snipper_is pisze:MADMAX
Np: nasze lufy wytrzymują 10tyś strzałów a innych tylko 5 tyś przy użyciu stalowych płaszczy.
Naprawdę ?! .300 Win Mag i 7 Rem. SAUM też ? Niebywałe ! Te Wasze lufy są niezniszczalne. Nasze wytrzymują odpowiednio jakieś 2500 i w okolicach 1500 strzałów przy płaszczu miękkim...
Snipper_is pisze:I pamiętaj że w twardości to : stal stali nie równa
Snipper
Wiem. Ale podtrzymuję, co napisałem.
kanpa pisze:Ten przykładowy Barnauł z Magnum kosztuje 2,05 za sztukę i jest "fire and forget"
Traktuję to jako taki wtorkowy żarcik. Bo na serio tego brać się nie da. Analogia Barnaul`a do Fire-and-forget missle jest jak przysłowiowej kozy i transformatora. I tym, i tym, można w kogoś rzucić...
Ejdzej pisze:Z tego co kojarzę to ludzie, którzy używają amunicji np. GEKO wiedzą, że ona ma stalowy płaszcz i niszczy lufę i będzie trzeba ją wymienić.
Chyba nie wiedzą. Albo nie zdają sobie sprawy z całości zagadnienia. Nowa lufa kosztuje. Kto w RP sprowadzi samą lufę i za ile ? Komu, znając rodzimych przedsiębiorców, będzie się chciało ? Nawet jeśli, to jakie są koszty ? No i, co może komuś wydać się dziwne, nowa lufa = nowa promesa... I masz zwykłego P99 lub G17 na dwa kwity. Będziesz chciał się go pozbyć, kto go weźmie ?
Ejdzej pisze:Tylko [amunicja Geco - przyp. mój] jest tania i powtarzalna, i wychodzi, że taniej używać jej i wymienić lufę niż używać amunicji w płaszczu z metali kolorowych :)
Naprawdę ?
Snipper_is pisze:Ejdzej
Jest jeden warunek. Ludzie muszą chcieć dokonać wyboru co wolą. U mnie w klubie co najmniej 3 osoby zdziwiły się jak się okazało co pchają do lufy
Snipper
O, nie ! Nie muszą chcieć. Tylko powinni zrozumieć, co leży na szalach. Powinni zdać sobie sprawę, z potencjalnych konsekwencji swojego wyboru. Nie, "co wolą", tylko "co poświęcają".
Oczywiście, mam na myśli realia polskie. Być może, w innych krajach lufa jest jak sprężyna kurka i jej wymiana to czynność techniczna. U nas też tak kiedyś będzie !
Awatar użytkownika
Snipper_is
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1682
Rejestracja: 17 sierpnia 2008, 03:20
Tematy: 71
Lokalizacja: Norwegia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Snipper_is »

MADMAX
Ne wierzę. Jako argumentu w sprawie luf, użyłeś czegoś co wyraźnie napisałem ,, np " To miało być tylko przykładowe hasełko promocyjne .Nie myślałem że z Ciebie taki szczególant. Przecież zgadzamy się z tym dokładnie tak samo. Nie jestem Twoim antagonistą w rozmowie. Widzę że słowo pisane nie oddaje całej i właściwej treści dyskusji. Nie rozumiem czemu cały czas mnie cytowałeś? A z tą promesą to masz wiele racji. Tu gdzie jestem musiałem starać się nową promesę jak okazało się że w zepsutej Lahti trzeba wymienić element z numerem.Cała procedura jak do nowej broi. A na chłopski rozum to wystarczyo zmienić numery w bazie danych.
Pozdrawiam Snipper
Hermm
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 25
Rejestracja: 13 stycznia 2018, 07:34
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Amunicja .308 Winchester

Post autor: Hermm »

Odświeżę temat.
Jaką obecnie polecicie amunicję 308win do treningu, rekreacyjnego strzelania na strzelnicy do 200m.
Tania i dobra.
Sieklapno
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 80
Rejestracja: 19 stycznia 2014, 13:10
Tematy: 1
Lokalizacja: Piaseczno
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Amunicja .308 Winchester

Post autor: Sieklapno »

Jeśli ma być tania i dobra, to proponowalbym GGG.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Broń i amunicja - WBP”