Heckler & Koch MR223 (416) i jego modyfikacje

Moderator: Moderatorzy WBP

Awatar użytkownika
montrala
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 5431
Rejestracja: 29 sierpnia 2005, 16:01
Tematy: 0
Lokalizacja: z Azji
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: montrala »

Wilczurek pisze:
montrala pisze:Nie trzeba nic rozwiercać ani nic dokładać. Trzeba zamknąć otwór upustowy gazów z bloku, albo założyć blok bez tego otworu. HK zaprojektowało ten system pierwotnie dla lufy 10.4"
Dalej mam kłopot z wyobrażeniem sobie jak to ustrojstwo może działać bez odprowadzenia gazów poprzez blok do tloka... Tak jak w wierszku Brzechwy...
Bo nie masz widocznie pojęcia o konstrukcji systemu gazowego w HK416. Teoria z Barfcom to nie wszystko :P

Jest takie powiedzenie: wie że dzwonią, ale nie wie w którym kościele :-D

Napisałem wyraźnie "otwór upustowy gazów z bloku". Nic nie pisałem o otworze doprowadzającym gazy do cylindra w bloku.
Używam broni marki HK od Heckler&Koch i Cenzin, używam optyki od firmy Kahles, strzelam ze strzelby Typhoon Defence F12 od Omega Military Poland oraz używam amunicji Hornady od firmy Hubertus Pro Hunting.
Wilczurek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 176
Rejestracja: 26 kwietnia 2011, 04:04
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Wilczurek »

...nie że mam wiele doświadczenia z krótkimi lufami na AR...

Obrazek

Owszem nieco inny system. Ale "tłoki" też mam...

Jakby co to lufa jest 10,5 calowa. Aby to ustrojstwo działało z każdą amunicją, w zimie (-15°C) i w lecie (45°C), (pod wodą jeszcze nie sprawdziłem), to trzeba sie było nieco napocić nad doborem cieżaru zamka, iloscią zwojów spreżyny, odprowadzeniem gazów, nawet siłą spreżynki do pazura wyrzutnika.

Uciapanie lufy jest proste...
Awatar użytkownika
montrala
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 5431
Rejestracja: 29 sierpnia 2005, 16:01
Tematy: 0
Lokalizacja: z Azji
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: montrala »

Wilczurek pisze:...nie że mam wiele doświadczenia z krótkimi lufami na AR...
Wyraźnie nie masz doświadczenia z HK416 i pochodnymi (MR223, MR556A1). Porównujesz jabłka i pomarańcze. Nie tędy droga.

Wiem, że zmusić zwykłego AR15 do poprawnej pracy z lufą 10.5" to duża robota. Dlatego właśnie SFOD-D zamówiło w HK stworzenie HK416. Ten karabin jest stworzony do tej długości lufy. Wersje 14.5" (HK416D14.5RS) i 16.5" (HK416D16.5RS oraz M27 IAR) są wydłużeniem standardowej wersji. Odwrotnie niż klasyczny AR15, który jest stworzony do lufy 20", długiego systemu gazowego i długiego bufora a całe skracanie to naginanie systemy na kraniec jego możliwości.

Wiele osób wykonało już przeróbki na 10.4". Nie trzeba nic zmieniać poza przeróbką (zewnętrzną) bloku gazowego, tak aby zaślepić otwór upustowy. Można też kupić oryginalny blok bez tego otworu (HKparts.net) oznaczony 10.4. Wersję 14.5" oraz 16.5" używają tego samego bloku. Sprężyna powrotna i ciężki bufor wypełniony proszkiem wolframowym (HDTP - Spikes podpatrzył to w HK) są wspólne dla wszystkich wersji. Lufa ma zawsze tą samą średnicę otworu gazowego. W HK znają się na swojej robocie.

Jakbyś chciał taką przeróbkę zrobić, to polecam Investment Grade Firearms. Skrócą, nagwintują do urządzenia wylotowego, zrobią profil ciężki lub SOCOM lub Government, wymienią lub przerobią blok gazowy, parkeryzują.
Używam broni marki HK od Heckler&Koch i Cenzin, używam optyki od firmy Kahles, strzelam ze strzelby Typhoon Defence F12 od Omega Military Poland oraz używam amunicji Hornady od firmy Hubertus Pro Hunting.
Awatar użytkownika
tomiGROM
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 64
Rejestracja: 19 czerwca 2011, 17:58
Tematy: 0
Lokalizacja: Szczecin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: tomiGROM »

Cześć Montrala,

wyczytałem, że kolejną zaletą MR-a jest (tapering bore) zwężający się ku wylotowi otwór lufy, co ma wpływać na poprawę celności i poprawę prędkości. Czy w innych AR-ach też zastosowano to rozwiązanie? Z poprawą prędkości chyba nie byłbym tego taki pewien...

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
montrala
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 5431
Rejestracja: 29 sierpnia 2005, 16:01
Tematy: 0
Lokalizacja: z Azji
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: montrala »

tomiGROM pisze:wyczytałem, że kolejną zaletą MR-a jest (tapering bore) zwężający się ku wylotowi otwór lufy, co ma wpływać na poprawę celności i poprawę prędkości. Czy w innych AR-ach też zastosowano to rozwiązanie? Z poprawą prędkości chyba nie byłbym tego taki pewien...
Nie wiem o innych AR z takim rozwiązaniem, ale jest ono stosowane w wyczynowych karabinach sportowych bocznego zapłonu i bywało stosowane w różnych innych konstrukcjach. Czy w MR to coś daje? Trudno stwierdzić. Na pewno jest bardzo celny, ale nie sądzę żeby miał prędkości wylotowe jakieś znacznie większe niż inne karabiny z tą samą długością lufy. Czy ta celność wynika z tego zwężania, czy po prostu z faktu, że HK robi bardzo dobre lufy, czy z tego zę lufa MR jest ponadto bardzo sztywna i masywna?Myślę że to kombinacja tych czynników, przy czym to pierwsze to najwyżej "wisienka na torcie".
Używam broni marki HK od Heckler&Koch i Cenzin, używam optyki od firmy Kahles, strzelam ze strzelby Typhoon Defence F12 od Omega Military Poland oraz używam amunicji Hornady od firmy Hubertus Pro Hunting.
Idzior
Reactions:
Posty: 10
Rejestracja: 29 sierpnia 2011, 23:22
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Idzior »

Na YT sa testy i wynik w fps byl taki sam dla HK i innego AR bez tappering bore.
Generalnie to ja nie do konca rozumiem po co skracac lufe w MR.. Ten karabinek z fabryczna dlugoscia jest mega skladny i latwy do operowania.
tharkan
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 52
Rejestracja: 09 grudnia 2010, 12:02
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: tharkan »

Witam,
ponieważ w niedługim czasie planuję zakupić u Triebla SIG'a 516 (chciałbym HK MR223 ale trochę za wysoka półka cenowa na moje możliwości :cry: ) chciałbym zapytać jak wyglądają formalności i procedura zakupu (kwestia UZP, promesy, tłumaczeń itp.)
Jedyne doświadczenie mam z osobistymi zakupami u P. Wojoczka, natomiast w tym przypadku interesowałaby mnie dostawa do domu. Będę zobowiązany za garść praktycznych informacji i porad.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
montrala
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 5431
Rejestracja: 29 sierpnia 2005, 16:01
Tematy: 0
Lokalizacja: z Azji
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: montrala »

tharkan pisze:Witam,
ponieważ w niedługim czasie planuję zakupić u Triebla SIG'a 516 (chciałbym HK MR223 ale trochę za wysoka półka cenowa na moje możliwości :cry: ) chciałbym zapytać jak wyglądają formalności i procedura zakupu (kwestia UZP, promesy, tłumaczeń itp.)
Jedyne doświadczenie mam z osobistymi zakupami u P. Wojoczka, natomiast w tym przypadku interesowałaby mnie dostawa do domu. Będę zobowiązany za garść praktycznych informacji i porad.
Polecam szukajkę, bo to już na forum było oklepywane. No i co to ma wspólnego z tematem dyskusji czyli z HK (poza tym, że za drogi)?
Używam broni marki HK od Heckler&Koch i Cenzin, używam optyki od firmy Kahles, strzelam ze strzelby Typhoon Defence F12 od Omega Military Poland oraz używam amunicji Hornady od firmy Hubertus Pro Hunting.
tharkan
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 52
Rejestracja: 09 grudnia 2010, 12:02
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: tharkan »

montrala pisze: Polecam szukajkę, bo to już na forum było oklepywane. No i co to ma wspólnego z tematem dyskusji czyli z HK (poza tym, że za drogi)?
Zatem słabo coś szukałem :shame:. Pozwoliłem sobie włączyć się do wątku ponieważ dyskusja tyczyła również Triebla i zakupu w tymże sklepie.
Awatar użytkownika
montrala
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 5431
Rejestracja: 29 sierpnia 2005, 16:01
Tematy: 0
Lokalizacja: z Azji
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: montrala »

tharkan pisze:
montrala pisze: Polecam szukajkę, bo to już na forum było oklepywane. No i co to ma wspólnego z tematem dyskusji czyli z HK (poza tym, że za drogi)?
Zatem słabo coś szukałem :shame:. Pozwoliłem sobie włączyć się do wątku ponieważ dyskusja tyczyła również Triebla i zakupu w tymże sklepie.
No faktycznie słabo. Opcja szukaj, wpisane "zakup broni za granicą", przeszukaj forum WBP i masz w piatym wyniku wątek z opisanym zakupem broni w Niemczech.
Używam broni marki HK od Heckler&Koch i Cenzin, używam optyki od firmy Kahles, strzelam ze strzelby Typhoon Defence F12 od Omega Military Poland oraz używam amunicji Hornady od firmy Hubertus Pro Hunting.
Awatar użytkownika
tomiGROM
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 64
Rejestracja: 19 czerwca 2011, 17:58
Tematy: 0
Lokalizacja: Szczecin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: tomiGROM »

Cześć Montrala,

mam pytanko: czy Magpul B.A.D Lever Battery Assist Device będzie kompatybilnydo MR-a?
Na ebay.com jest tego sporo i chciałbym zamówić. U nas można od kogoś to kupić czy raczej ciężko?

Pozdrawiam
Idzior
Reactions:
Posty: 10
Rejestracja: 29 sierpnia 2011, 23:22
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Idzior »

Tak Pasuje. Jak nie ma w PL to mozna kupic w Niemczech.
Awatar użytkownika
montrala
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 5431
Rejestracja: 29 sierpnia 2005, 16:01
Tematy: 0
Lokalizacja: z Azji
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: montrala »

Idzior pisze:Tak Pasuje. Jak nie ma w PL to mozna kupic w Niemczech.
Potwierdzam. Tylko trzeba uważać na podróbki do ASG. Potrafią sprawiać kłopoty i/lub pękać. Oryginana cześć to tylko $29 + $10 przesyłka z Brownells i święty spokój.
Używam broni marki HK od Heckler&Koch i Cenzin, używam optyki od firmy Kahles, strzelam ze strzelby Typhoon Defence F12 od Omega Military Poland oraz używam amunicji Hornady od firmy Hubertus Pro Hunting.
Awatar użytkownika
tomiGROM
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 64
Rejestracja: 19 czerwca 2011, 17:58
Tematy: 0
Lokalizacja: Szczecin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: tomiGROM »

Dzięki Panowie,

to zamówię zza oceanu. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
montrala
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 5431
Rejestracja: 29 sierpnia 2005, 16:01
Tematy: 0
Lokalizacja: z Azji
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: montrala »

tomiGROM pisze:Dzięki Panowie,

to zamówię zza oceanu. Pozdrawiam.
Tylko nie weź przesyłki UPS bo zapłacisz $100. "Parcel Post Priority Mail International".
Używam broni marki HK od Heckler&Koch i Cenzin, używam optyki od firmy Kahles, strzelam ze strzelby Typhoon Defence F12 od Omega Military Poland oraz używam amunicji Hornady od firmy Hubertus Pro Hunting.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Broń i amunicja - WBP”