Radom-Sport kal. 223 Rem

Moderator: Moderatorzy WBP

didaho
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 5
Rejestracja: 14 maja 2017, 21:19
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Radom-Sport kal. 223 Rem

Post autor: didaho »

Witam serdecznie.
Jestem w oczekiwaniu na promesy, które powinny pojawić się na dniach. Jako pierwszy karabin chciałbym zakupić Radom Sport w kalibrze .223 Rem. W klubie sporo z takiego jak i ze zwykłych AKM czy AK GN strzelałem. Ergonomia "kałacha" mi się podoba i wygodnie mi się go obsługuje. Ze względu na problemy z ammunicją 7.62x39, której albo nie ma albo jest ale nie dla cywilów wybrałem kaliber szeroko dostępny. Mam następujące pytania:
1) Czy strzelając 1500-2000 sztuk amunicji rocznie, mogę sobie pozwolić na strzelanie z taniego Barnaula czy lepiej dać trochę więcej za GGG? Oczywiście dbając systematycznie o czystość i konserwacje broni.
2) Jako iż na mojej strzelnicy tory to 25/50 to na takie odległości, będę używał przyrządów mechanicznych. Może jednak czasem zdarzy się wyjechać na dalszy tor i czy jest sens montować wtedy optykę? Jaka do 1 tys. pln byłaby polecana?
3) Kwestie estetyczne broni w orginale odpowiadają mi w zupełności. Jedyna zmiana jaką chciałbym wykonać to magazynek metalowy jak od wersji 7.62, niestety nie widziałem takich fabrycznie. Czy jest szansa na zaadaptowanie takiego magazynka do .223?
4) No i na koniec jako nowy strzelec chciałbym usłyszeć wasze opinie czy to dobry karabinek na początek? Strzelam głównie statycznie, rekreacyjnie, do strzelectwa dynamicznego aspiracji nie mam, przynajmniej na razie. Mimo iż nie robiłem pozwolenia kolekcjonerskiego to też mam cheć na kilka sztuk dla samego posiadania. Mam 9 wolnych promes także coś się znajdzie. Na pewno interesuje mnie AK GN wz.60, tantal, "beryl" i jakiś entry AR ale nie jestem jeszcze do tego systemu przekonany :)
Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony 14 maja 2017, 21:41 przez didaho, łącznie zmieniany 1 raz.
LongTom
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1442
Rejestracja: 21 maja 2012, 22:00
Tematy: 22
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Radom-Sport kal. 223 Rem

Post autor: LongTom »

Co do magazynka metalowego, to pasuje do gniazda magazynek od Tantala, jednak wymaga usunięcia występ wewnątrz szczęk (ustalający położenie innych w kształcie nabojów 5,45x39).
PSSK Do broni
SSK Olimp
trochę nieprzypominającej broni wojskowej WBP, trochę wiatru, CP i BB
cezarycezary
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 317
Rejestracja: 11 października 2015, 00:33
Tematy: 8
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Radom-Sport kal. 223 Rem

Post autor: cezarycezary »

Radom-sport 223 czyli beryl to doskonały wybór na poczatek na dodatek z pięknym orzełkiem i nie podlega pod dekret blondi-patałacha, co do zakupu akgn, czy innego akms czy ak47 to się wstrzymaj narazie w eurokołchozie przeszła ustawa Bieńkowskiej za kilka miesięcy dowiemy sie czy w kraju klepna ja w takim samym brzmieniu czy może zaostrzą i sie może okazać że trzeba będzie oodawać strzeladła za friko. W najlepszym razie kupisz wydasz kase i nie bedziesz mógł potem tego sprzedać tylko zezłomować
Awatar użytkownika
coper
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 150
Rejestracja: 01 lutego 2016, 15:06
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Radom-Sport kal. 223 Rem

Post autor: coper »

@cezarycezary - coś mnie chyba ominęło: gdzie w dyrektywie blondbiacz wspomina o złomowaniu/oddawaniu kałaszków?
lemuchr
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 397
Rejestracja: 10 maja 2017, 08:45
Tematy: 5
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Radom-Sport kal. 223 Rem

Post autor: lemuchr »

podpadnie pod dyrektywę chyba aksu z tego co pamiętam bo za krótki jest po złożeniu kolby.
Midland Gun 30-06, Mosi OWG .308Win, AKM "strzałka w trójkącie" 1974, S&W MP15 .223Rem, Uzkon AS16 12Ga, Fair Sport 2x12Ga, CZ Brno ZH 301 2x16 Ga.

Szafa na broń jest jak telewizor. Nigdy za duża :D
jacek sygula
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2516
Rejestracja: 22 maja 2005, 18:59
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Radom-Sport kal. 223 Rem

Post autor: jacek sygula »

W świetle obowiązujących u nas przepisów-semi jest WYTWARZANA, nie ma przeróbek!!! więc wymień lufe na dł€ższą i po problemie ;)
Awatar użytkownika
Matthius
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 578
Rejestracja: 24 sierpnia 2014, 20:41
Tematy: 5
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Radom-Sport kal. 223 Rem

Post autor: Matthius »

didaho pisze: 1) Czy strzelając 1500-2000 sztuk amunicji rocznie, mogę sobie pozwolić na strzelanie z taniego Barnaula czy lepiej dać trochę więcej za GGG? Oczywiście dbając systematycznie o czystość i konserwacje broni.

2) Jako iż na mojej strzelnicy tory to 25/50 to na takie odległości, będę używał przyrządów mechanicznych. Może jednak czasem zdarzy się wyjechać na dalszy tor i czy jest sens montować wtedy optykę? Jaka do 1 tys. pln byłaby polecana?

1. GGG nadaje się do elaboracji. Jeśli planujesz kiedyś się za to wziąć, lub masz kolegę który odkupi łuski, decyzja jest oczywista. W przeciwnym przypadku, niech decyduje portfel. Unikaj jedynie nabojów z pociskami w stalowym płaszczu.

2. Moim zdaniem szybko dojdziesz do wniosku, że optyka lub elektrooptyka się przyda. Beryl to nie DMR, więc sugerowałbym kolimator. Na przykład PWS KZ-03, tani ale dobry klon Aimpointa. Montaż nad rurą gazową. Sam zobaczysz, jak mocno skróci się czas celowania.
Jeśli z powiększeniem, to albo stałe x3, albo zmienne 1-4, może 1-6 - z jak najniższym montażem. Ale tu już szykuj się na większy wydatek.

Beryl to dobry karabinek, choć w konkurencjach dynamicznych będziesz mieć trochę trudniej niż zawodnicy z AR-15. Cięższy, krótka linia celowania, zmiana magazynków zajmuje więcej czasu, brak blokady zamka w tylnym położeniu, nieergonomiczna kolba (można zmienić), wysoko posadzona szyna na optykę.

Jego wadą jest też sianie łuskami w taki sposób, że ciężko je pozbierać. Do tego niektóre zagina tak, że matryca formatująca nie daje sobie z tym już rady.
Ostatnio zmieniony 15 maja 2017, 08:44 przez Matthius, łącznie zmieniany 1 raz.
Democracies have ever been spectacles of turbulence and contention;
have ever been found incompatible with personal security, or the rights of property;
and have, in general, been as short in their lives as they have been violent in their deaths
didaho
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 5
Rejestracja: 14 maja 2017, 21:19
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Radom-Sport kal. 223 Rem

Post autor: didaho »

Dziękuję za odpowiedzi. Jakby ktoś się wypowiedział jeszcze o ammunicji Barnaul to byłoby świetnie :) A z tą dyrektywą to nie jest tak, że prawo nie działa wstecz i nawet jak u nas przejdzie to po prostu nie będzie możliwości kupna a ci co mieli wcześniej będą mieć dalej?
cezarycezary
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 317
Rejestracja: 11 października 2015, 00:33
Tematy: 8
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Radom-Sport kal. 223 Rem

Post autor: cezarycezary »

Czytać ze zrozumieniem, żyjemy w takim kraju jakim żyjemy nikt Tobie nie zagwarantuje na dzień dzisiejszy że dyrektywa w naszym kraju nie zostanie zaostrzona już nie raz i nie dwa w sprawach dyrektyw nasz parlament wybiegał ,, przed szereg,,
Awatar użytkownika
Matthius
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 578
Rejestracja: 24 sierpnia 2014, 20:41
Tematy: 5
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Radom-Sport kal. 223 Rem

Post autor: Matthius »

Tak to w chwili obecnej wygląda.

Co do prawa działającego wstecz, to nic nie jest pewne. Kiedyś było to nie do pomyślenia. Teraz już nie - sam znam kilka przykładów ustaw z UK, które działają wstecz. Wszystko w myśl powiedzenia, że nie ma takiej niegodziwości, której nie zrobiłby łagodny i liberalny rząd, gdy zabraknie mu pieniędzy. Ale to poza tematem. :-)

Moim zdaniem wyegzekwowanie konfiskaty jest niemożliwe i zarówno Bruksela, jak i rząd w Warszawie zdaje sobie z tego sprawę. Kupuj, najlepiej też od razu zaopatrz się w kilka magazynków.
Democracies have ever been spectacles of turbulence and contention;
have ever been found incompatible with personal security, or the rights of property;
and have, in general, been as short in their lives as they have been violent in their deaths
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7511
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Radom-Sport kal. 223 Rem

Post autor: LARPAK »

Matthius pisze: wysoko posadzona szyna na optykę.
Wysoko to znaczy ile konkretnie względem osi lufy czy górną ścianką komory nabojowej?
Wysoka względem czego? AR15?

Policz ile milimetrów jest szyna od Beryla nad osią lufy a ile szyna w AR15 i odpowiedz sobie na pytanie dlaczego na ogół w AR'ach wszelkiego rodzaju kolimatory są na wysokim montażu.
Awatar użytkownika
Matthius
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 578
Rejestracja: 24 sierpnia 2014, 20:41
Tematy: 5
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Radom-Sport kal. 223 Rem

Post autor: Matthius »

Oś optyki na najniższym możliwym montażu jest 88mm nad lufą.
Ta sama optyką na AR, ale z wysokim montażem ma oś 66mm nad lufą. Przy niskim montażu wyjdzie około 1cm mniej.

Dla mnie to duża różnica. Standardowa kolba nie daje mi wygodnego punktu oparcia podczas używania optyki (broda zamiast policzka).
Democracies have ever been spectacles of turbulence and contention;
have ever been found incompatible with personal security, or the rights of property;
and have, in general, been as short in their lives as they have been violent in their deaths
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7511
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Radom-Sport kal. 223 Rem

Post autor: LARPAK »

To jeszcze spójrz na to jak wygląda oś kolby/stopki względem osi lufy w AK, Berylu i AR15.

Wartości jakie podałeś zmierzyłeś czy skąd wziąłeś? I nie pytam o oś optyki, a odległość pomiędzy osią lufy, a krawędzią (górną) szyny.
Awatar użytkownika
Matthius
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 578
Rejestracja: 24 sierpnia 2014, 20:41
Tematy: 5
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Radom-Sport kal. 223 Rem

Post autor: Matthius »

Spoglądam, ale nic to nie zmienia. Dalej oś optyki jest za wysoko, abym mógł na kolbie oprzeć policzek. Na razie radzę sobie własnej roboty baką, doklejoną rzepami.

Mierzyłem oś optyki do osi lufy - na potrzeby kalkulatora balistycznego.
Democracies have ever been spectacles of turbulence and contention;
have ever been found incompatible with personal security, or the rights of property;
and have, in general, been as short in their lives as they have been violent in their deaths
past
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 402
Rejestracja: 28 sierpnia 2009, 15:10
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Radom-Sport kal. 223 Rem

Post autor: past »

Czy ktoś wie moze gdzie dokupiędo beryla kolimator CK-6
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Broń i amunicja - WBP”