MSBS-5,56 - część I

Moderator: Moderatorzy WBP

Awatar użytkownika
Sokole Oko
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 120
Rejestracja: 22 kwietnia 2009, 21:54
Tematy: 8
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: MSBS-5,56

Post autor: Sokole Oko »

Sebastian pisze: [...] I nagle jak bekart z wiejskiej imprezy wyskoczyl Caracal. Ktorego nikt sie nie spodziewal ,nikt nie chcial i nie spelnial oczekiwan. Ale dokumenty poszly,machina furkocze,kasa juz zabudzetowana. Przyznac sie do wtopy ? Wojsko nie popelnia wtop. I tak poszlo dalej.... Szkoda offtopa.
Wojsko chciało (czy to miało sens czy nie, to inna sprawa) śmigłowca, który pod względem możliwości ładunkowych byłby podobny do Mi-17. Konkurenci Caracala (który jest trochę mniejszy od Mi-17) zaproponowali maszyny mające jeszcze mniejsze możliwości przenoszenia ładunku, a jedna z nich w dodatku była nieuzbrojona (!). Mieli nadzieję, że względy polityczne (zakłady ulokowane w Polsce, choć właściciele niepolscy), presja związków zawodowych na rząd załatwi sprawę.
Trochę tak, jakbyś przyzwyczajony do starego wielkiego pajero, którym przez lata jeździłeś gdzie chciałeś, poprosił 3. dealerów o oferty i dostałbyś propozycję zakupu dużego SUV-a z automatem dołączającym drugą oś, małego SUV-a z napędem tylko na przód i średniej wielkości kombi.
Co byś wybrał?

Największa wina PO, że tak "przyśpieszyła" ten przetarg, że chcąc zwalić na PiS odium za wydanie miliardów na zakup sprzętu, go w końcu nie podpisała.
A śmigieł nie ma i pewnie szybko nie będzie, a z Francuzami jest zimna wojna.

Pozdrawiam,
- Ja, panie podchorąży, na sto metrów muchę w dupsko trafiam.
galka90
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 299
Rejestracja: 10 kwietnia 2017, 17:03
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: MSBS-5,56

Post autor: galka90 »

Przypominam, że część tych śmigłowców miała zastąpić Mi14 służące do zwalczania okrętów podwodnych i do ratownictwa morskiego. Wojskowi pod względem parametrów i przeznaczenia wybrali caracale nie ze względu na politykę tylko na to że był najlepszy z oferowanych. Wystarczy porównać parametry. Black hawk jest mniejszym śmigłowcem oferowanym bez uzbrojenia natomiast aw149 w wersji morskiej do ratownictwa nie istnieje. Jest najmłodsza konstrukcja nie używana w żadnym kraju w wojsku. Jakby Świdnik wystawił aw101 do tamtego przetargu pewnie wyszłoby inaczej. A tak caracal z 3 był najlepszą opcją a politycy mieli załatwić żeby było szybko i tanio. Teraz wojsko nie ma nic a ratownictwo morskie leży i kwiczy. Nie życzę nikomu topić się w okolicy Świnoujścia bo na pomoc lotniczą długo poczeka
Chochla
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 937
Rejestracja: 04 października 2015, 19:31
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: MSBS-5,56

Post autor: Chochla »

A te wszystkie smiglowce to mialy byc wyposazone w MSBS'y jako bron pokladowa tak niesmialo i nieco ironicznie spytam?
galka90
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 299
Rejestracja: 10 kwietnia 2017, 17:03
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: MSBS-5,56

Post autor: galka90 »

Kolega dobrze napisał, więc najwyższy czas skończyć tą dyskusję. Ja przepraszam za moje 3 grosze ale nie mogłem się oprzeć :-D
Awatar użytkownika
biper
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3247
Rejestracja: 20 stycznia 2015, 09:28
Tematy: 18
Lokalizacja: okolice 3city
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: MSBS-5,56

Post autor: biper »

@Chochla

Ależ oczywiście. Jako załogi pokładowe w wersje bezkolbowe, ale jako że przetarg na wiatraki upadł, to i rozwój bezkolbowców stanął!


:621:

OK.. koniec offtopa i żartów..
SKS Ardea || Pomorskie Stowarzyszenie Strzelecko-Kolekcjonerskie "DO BRONI"
Awatar użytkownika
adnikauto
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2546
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, 19:26
Tematy: 214
Lokalizacja: Wschodnie Wybrzeze
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: MSBS-5,56

Post autor: adnikauto »

Pierwsza partia karabinków GROT została przekazana Wojskom Obrony Terytorialnej.
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/ ... tawac.html

Z tym przechowywaniem to sie pismakowi cos porabalo- raz pisze, ze w skrzyniach w Komenadach Policji raz ze w koszarach.... ale jakies ruchy sa to chyba pozytywnie!?
Guns have two enemies politicians and rust. :502: Not sure, which is worst...
Awatar użytkownika
oscyp
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 532
Rejestracja: 01 grudnia 2016, 16:23
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: MSBS-5,56

Post autor: oscyp »

Wybaczcie jeśli ta informacja już wcześniej padła (przyznaję - nie prześledziłem sumiennie 129 stron wątku).

W dniu dzisiejszym dowiedziałem się bezpośrednio od Fabryki Broni "Łucznik", że planowany termin wprowadzenia na rynek cywilnej wersji karabinków GROT to lipiec 2018. Zaznaczam, że nie jest to jakakolwiek oficjalna deklaracja, a jedynie stwierdzenie, które padło w luźnej rozmowie, natomiast przedstawiciele firmy wierzą (i chcieliby), aby termin ten był realny.
Awatar użytkownika
Przybysz
Reactions:
Posty: 10
Rejestracja: 21 stycznia 2016, 01:39
Tematy: 0
Lokalizacja: Gdynia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: MSBS-5,56

Post autor: Przybysz »

No to może zaczniemy "obstawiać" jaka będzie cena ?
Ja typuję przedział między 6000 a 8000 PLN :-D
Kto da więcej lub mniej ?

A teraz na poważnie - zgodnie z rysunkami technicznymi oraz zdjęciami, które można znaleźć w sieci suwadło jest spawane z dwóch elementów. Nie wydaje się to rozwiązaniem najszczęśliwszym. Aczkolwiek, można znaleźć kilka fotek pokazujących monoblokowe suwadła do amunicji ćwiczebnej z niebieskim paskiem.

Pytanie: czy ktoś widział wersję docelową suwadła np. tą dostarczoną ostatnio dla WOT i jest w stanie jednoznacznie stwierdzić, czy ostateczna wersja jest spawana z dwóch elementów czy jest wykonywana jako jeden zwarty element. Jeśli jest spawana, to może ktoś wie dlaczego przyjeto właśnie takie rozwiązanie ?
HK SFP9 SF, Glock 19X, Mosberg 50577, PWS MK114 Mod2, Ruger Mk IV, CZ 512 Tactical, Smith&Wesson MP 15-22 :502:
Awatar użytkownika
SpaceDog
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1421
Rejestracja: 25 września 2012, 17:17
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: MSBS-5,56

Post autor: SpaceDog »

Suwadło z ,,niebieskim paskiem", to wersja treningowa przystosowana do amunicji ćwiczebnej UTM, która będzie dostarczana niezależnie od wersji ,,bojowej".
Ostatnio zmieniony 11 grudnia 2017, 09:15 przez SpaceDog, łącznie zmieniany 1 raz.
Tecum Seh
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 281
Rejestracja: 09 grudnia 2015, 22:45
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: MSBS-5,56

Post autor: Tecum Seh »

Może @Remov wie, albo wie, kto wie?
____________________________
AK GN wz. 1960, P-83, MAG 95, Radom Sport .223, PM 63 RAK, HK SFP9
Awatar użytkownika
Przybysz
Reactions:
Posty: 10
Rejestracja: 21 stycznia 2016, 01:39
Tematy: 0
Lokalizacja: Gdynia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: MSBS-5,56

Post autor: Przybysz »

SpaceDog pisze:Suwadło z ,,niebieskim paskiem", to wersja treningowa przystosowana do amunicji ćwiczebnej UTM, która będzie dostarczana niezależnie od wersji ,,bojowej".
No wiem - przecież nadmieniłem to w swoim poście:
"... monoblokowe suwadła do amunicji ćwiczebnej z niebieskim paskiem."

A coś w temacie ?
Może miałeś Grota w rękach i widziałeś jak jest wykonane suwadło do ostrej, a jeśli tak to czy był z serii przedprodukcyjnej czy już z produkcji seryjnej ?
HK SFP9 SF, Glock 19X, Mosberg 50577, PWS MK114 Mod2, Ruger Mk IV, CZ 512 Tactical, Smith&Wesson MP 15-22 :502:
Awatar użytkownika
oscyp
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 532
Rejestracja: 01 grudnia 2016, 16:23
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: MSBS-5,56

Post autor: oscyp »

jakos specjalnie sie grotem wczesniej nie interesowalem wiec nie sprawdzalem, szkoda ze wczesniej nie wiedzialem o tych watpliwosciach to bym zagadal i zobaczyl

pisane kebabem, brak ogonkow...
Awatar użytkownika
SpaceDog
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1421
Rejestracja: 25 września 2012, 17:17
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: MSBS-5,56

Post autor: SpaceDog »

Przybysz pisze: Może miałeś Grota w rękach i widziałeś jak jest wykonane suwadło do ostrej, a jeśli tak to czy był z serii przedprodukcyjnej czy już z produkcji seryjnej ?
Miałem i strzelałem. Zarówno z ,,ostrej" jak i UTMa ale nie umiem odpowiedzieć czy suwadło było frezowanym monoblokiem (na takie mi wyglądało ale szczerze mówiąc nie przyglądałem mu się za bardzo bo: raz średnio mnie to interesowało, a dwa jestem raczej ,,niespecjalnie techniczny"). Dla mnie było istotne czy działa i jak się z niego strzela.
O ile wiem, to były to wersje przedprodukcyjne.
Awatar użytkownika
Przybysz
Reactions:
Posty: 10
Rejestracja: 21 stycznia 2016, 01:39
Tematy: 0
Lokalizacja: Gdynia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: MSBS-5,56

Post autor: Przybysz »

SpaceDog pisze:
Przybysz pisze: Miałem i strzelałem. Zarówno z ,,ostrej" jak i UTMa ale nie umiem odpowiedzieć czy suwadło było frezowanym monoblokiem (na takie mi wyglądało ale szczerze mówiąc nie przyglądałem mu się za bardzo bo: raz średnio mnie to interesowało, a dwa jestem raczej ,,niespecjalnie techniczny"). Dla mnie było istotne czy działa i jak się z niego strzela.
O ile wiem, to były to wersje przedprodukcyjne.
Dziękuję za odpowiedź.

Może ktoś zauważył albo wie coś jeszcze w tym temacie ?
Pojawiły się doniesienia, że suwadło na spawie pęka przy intensywnym użytkowaniu, dlatego tak się tym interesuję. Ze zdjęć znalezionych w necie nic konkretnego nie wynika - to znaczy nie ma żadnego z pękniętym spawem, natomiast są takie na których spaw jest pięknie zeszlifowany, żeby się licował z blokiem suwadła, a są i takie gdzie wygląda jakbym to ja go zrobił, czyli paskudnie i niefachowo co sugerowałoby wykonaną naprędce naprawę.
HK SFP9 SF, Glock 19X, Mosberg 50577, PWS MK114 Mod2, Ruger Mk IV, CZ 512 Tactical, Smith&Wesson MP 15-22 :502:
krzychu22lr
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1077
Rejestracja: 25 maja 2013, 19:41
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: MSBS-5,56

Post autor: krzychu22lr »

Przybysz pisze:są takie na których spaw jest pięknie zeszlifowany, żeby się licował z blokiem suwadła, a są i takie gdzie wygląda jakbym to ja go zrobił, czyli paskudnie i niefachowo co sugerowałoby wykonaną naprędce naprawę.
Podrzucisz te zdjęcia? Jak chodzi o zniszczone/źle wykonane suwadła, to do tej pory widziałem tylko tę fotkę z SHOT Show i jeśli dobrze pamiętam suwadło pochodzi z karabinka, który uległ celowemu zniszczeniu w ramach prób/testów. A potem zostało na szybko zespawane, żeby mieć co pokazać na targach (widać nawet, że wykończenie suwadła i wspawanej wkładki jest inne).
Szpieg ze Stumilowego Lasu.
Zablokowany Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Broń i amunicja - WBP”