MSBS-5,56 - część I

Moderator: Moderatorzy WBP

Awatar użytkownika
Marin205
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1340
Rejestracja: 12 września 2011, 13:55
Tematy: 0
Lokalizacja: Kr. M. Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: MSBS-5,56

Post autor: Marin205 »

montrala pisze:... Swoją drogą szkoda że FB Radom nie wystartowało ze MSBS w tym przetargu ;)
Szkoda, że HK nie wystartował w przetargu na broń dla polskiego wojska. Pośmialibyśmy się z min Niemców po ogłoszeniu przegranego przez HK przetargu, wracających z podkulonymi ogonami. MSBS najlepszy.
Obrazek
katerhasser
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 101
Rejestracja: 24 kwietnia 2013, 17:34
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: MSBS-5,56

Post autor: katerhasser »

Nikt nie oczekuje chyba Grota za 3,5 kpln skoro beryl to 4,350 ale 8 kpln to już dla mnie cena wysoka.
To typowe: dla przedsiebiorstw państwowych i urzędów kryterium ceny (niskiej) ma największą wagę przy przetargach zakupowych.
To kryterium jest nie do ogarnięcia gdy same muszą walczyć o klienta.
Swoją drogą to skandal ze FB nie startowała do przetargu dla Niemców z Grotem. Za takie zaniedbanie wy...liłbym zarząd i radę nadzorczą.
PAWCIO69
Zbanowany
Zbanowany
Reactions:
Posty: 74
Rejestracja: 16 marca 2017, 11:25
Tematy: 0
Grupa: Zbanowany

Re: MSBS-5,56

Post autor: PAWCIO69 »

typowe chciejstwo, cena 8.000 nie jest niczym nadzwyczajnym , za produkt o tym zawansowaniu tech.
Nie mówimy tu o mercedesie ale i nie jest to też skoda fabia.
jak znam rodaków to jakby był 200 zł droższy od Beryla to część też by narzekała że powinien być droższy max o stówę. :027:
Znam sporo osób które wydały więcej jak 8000 zł na tuning swoich ARów za 12kzł.. i to jest dla nich pikuś taka cena
Ostatnio zmieniony 07 marca 2018, 18:20 przez PAWCIO69, łącznie zmieniany 1 raz.
.223 9x19 9x18 M .357 12ga
Luxor
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 55
Rejestracja: 31 marca 2013, 23:55
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: MSBS-5,56

Post autor: Luxor »

Myślę, że stosunek cena/jakość/efektywność będzie bezkonkurencyjna. Koncepcja karabinka jest rewolucyjna na skalę światową i do tego broń jest przyjęta do SZ. "Teoretycznie" wyeliminowano wady AK i AR (zrzut zamka, przeładowanie, modułowość, potencjalna niezawodność, łoże itd.). Oczywiście pod warunkiem utrzymania równorzędnej jakości z wojskową wersją Full Auto. Pamiętajmy, że często używane określenie "milspec" przez różne światowe firmy ma różne "marketingowe" znaczenie i 90% tych naszych cywilnych "zabaweczek" na swój stan nie przyjęłaby żadna poważna armia. Jedyną sprawą mnie niepokojącą jest odmienność lufy w którą mają być wyposażane cywilne Groty. Jeśli dobrze zrozumiałem wojskowy Grot ma mieć lufę ze skokiem gwintu 1/7 a cywilny "przestarzały" 1/9. Pytanie co z materiałem lufy? Dlaczego inny gwint? Po co komplikować proces produkcyjny? Sam używam AR15 ze skokiem gwintu 1/7 i jestem bardzo zadowolony. Karabin "wbrew logice" robi 1 MOA/200m pociskami 50gr...
mr_ffox
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 65
Rejestracja: 02 kwietnia 2016, 21:04
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: MSBS-5,56

Post autor: mr_ffox »

Ciekawe jaka bedzie cena HK 433 jak trafi na rynek cywilny.
katerhasser
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 101
Rejestracja: 24 kwietnia 2013, 17:34
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: MSBS-5,56

Post autor: katerhasser »

PAWCIO69 pisze:typowe chciejstwo, cena 8.000 nie jest niczym nadzwyczajnym , za produkt o tym zawansowaniu tech.
Nie mówimy tu o mercedesie ale i nie jest to też skoda fabia.
jak znam rodaków to jakby był 200 zł droższy od Beryla to część też by narzekała że powinien być droższy max o stówę. :027:
Znam sporo osób które wydały więcej jak 8000 zł na tuning swoich ARów za 12kzł.. i to jest dla nich pikuś taka cena
To chciejstwo to niby do mnie?
Moim zdaniem chciejstwo a raczej nieudacznictwo wykazują państwowe podmioty PGZ i to na wielu obszarach.
Proces powstawania MSBS-a jeśli chodzi o długi czas i tryb likwidowania usterek źle świadczy o efektywności całego projektu, co z kolei pogarsza rentowność, co z kolei wpływa na kalkulację ceny na wysokim poziomie, żeby pokryć wysokie koszty.
Mam wrażenie, że FB miało bardzo długo w d..ie cywilny rynek i dopiero w ostatnim czasie robi wrażenie, że jest inaczej. Strategia się niby zmieniła ale nie wygląda przekonująco.
Pozycjonowanie Grota cenowo w segmencie premium mimo adekwatnego poziomu technicznego nie przyczyni się do dużej sprzedaży wśród sportowców.
Awatar użytkownika
Matrix33
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 731
Rejestracja: 29 listopada 2009, 22:15
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: MSBS-5,56

Post autor: Matrix33 »

Z tego co wiem w FB Łucznik zmienił się zarząd, z tym i polityka firmy. Postrzeganie tego, zresztą każdego, przedsiębiorstwa jako granitowego, niezmiennego z biegiem stuleci monolitu bez uwzględnienia zmian personalnych jest moim zdaniem błędem. Firma, każda firma, to ludzie, a jak oni się zmieniają, szczególnie ci na szczycie, to często i sama firma staje się zupełnie inna. Ja dałbym im szanse i rozliczał dopiero po ich działaniach. Na razie dużo jest takiego typowego naszego marudzenia i narzekania na nasze. Bo nasze.
Nie o to chodzi, by na siłę się zachwycać i nakładać różowe okulary, ale tez nie przeginać w drugą stronę i popadać w krytykanctwo.
Moim zdaniem 8000 tys za taka broń, zakładając, że rzeczywiście jest taka, jak ją zapowiadają i jak mówią testerzy jest wysokim, ale jeszcze w granicach dopuszczalności poziomem. Broń z Łucznika znana jest za granica z solidności wykonania i to dobry prognostyk dla Grota, bo sądzę, że i tu nie powinno być gorzej. Że Beryl sporo tańszy? No tak, tylko dlaczego ludzie kupują DD, PWSy, POSy, Stagi zamiast rzucać się na Beryle?
Grot raczej nie stanie się bronią cywilną dla mas. I chyba nie miał się stać, choć niektórzy pewnie oczekiwali konstrukcji rzędu HK 416 za 2500PLN. No nie da się tak. Bronią dla mas pewnie pozostaną klony AK i budżetowa półka AR, choć Kałachy drożeją.
Luxor
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 55
Rejestracja: 31 marca 2013, 23:55
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: MSBS-5,56

Post autor: Luxor »

Patrząc "optymistycznie" Grot ma szansę zdominować strzelectwo dynamiczne. Przy Grocie ręka słaba (obojętnie która) przy szybkim strzelaniu stabilizuje broń, wymienia magazynek i przeładowuje (blisko). Palec wskazujący silnej ręki "trochę" więcej pracuje (spust, zrzut magazynka, zrzut zamka) do tego wybór kierunku wyrzutu łusek i jednolita szyna (zbędne ofsety przy montażach lunet). Jeśli FB kiedyś postawi na sport (marzenie) jeśli będzie możliwość indywidualnego dostosowania broni, długości, grubości luf, manipulatorów pod strzelca, w połączeniu z wojskową jakością to będzie rewolucja. No... podstawa już "prawie" jest :one: Usłyszeć pytanie na zawodach dynamicznych: Dlaczego startujesz z ARem? Odpowiedź: Jestem tradycjonalistą, stare rozwiązania mają swój klimat, jestem ambitny itd. ech... ;laughing:
Matimati
Reactions:
Posty: 12
Rejestracja: 25 stycznia 2017, 16:21
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: MSBS-5,56

Post autor: Matimati »

Jeśli Grot S będzie za 8000 PLN to będzie to mega okazja cenowa. Ja nie wiem z czym porównują tutaj ten produkt Ci, którzy uważają, że to drogo. Spójrzcie sobie na cenę porównywalnych karabinów:
FN SCAR 18 tys PLN
CZ Bren S1 10 tys wersja nowsza S2 niedostępna dla cywilów
HK MR223 (cywilna wersja HK416) 12 tys

Praktycznie każdy porządny AR tłokowy jest droższy niż te 8 tysi.

Ale to tak jak w każdej innej branży -najbardziej na ewentualna cenę produktu narzekają w necie Ci, co i tak nie mają zamiaru kupić...
cezarycezary
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 317
Rejestracja: 11 października 2015, 00:33
Tematy: 8
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: MSBS-5,56

Post autor: cezarycezary »

Jest jeszcze jeden karabinek który miał pokaz jesienią 2016r Chiński NAR 556, znajac chinoli to dość szybko te karabinki trafią na rynek i jesli potwierdzi sie to co bylo pisane o cenie 800-1000$ za sztuke za karabinek z wojskowa specyfikacją to bedzie zamieszanie na rynku a Chińska pukawaka jakos tak przypomina naszego Grota
Smoczy
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 496
Rejestracja: 01 maja 2012, 23:21
Tematy: 5
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: MSBS-5,56

Post autor: Smoczy »

katerhasser pisze: Moim zdaniem chciejstwo a raczej nieudacznictwo wykazują państwowe podmioty PGZ i to na wielu obszarach.
Proces powstawania MSBS-a jeśli chodzi o długi czas i tryb likwidowania usterek źle świadczy o efektywności całego projektu, co z kolei pogarsza rentowność, co z kolei wpływa na kalkulację ceny na wysokim poziomie, żeby pokryć wysokie koszty.
Mam wrażenie, że FB miało bardzo długo w d..ie cywilny rynek i dopiero w ostatnim czasie robi wrażenie, że jest inaczej. Strategia się niby zmieniła ale nie wygląda przekonująco.
...
FB mialo może i w d..ie rynek cywilny bo miłościewie nam panująca poprzednia ekipa miała w d..ie rodzimy przemysł i rynek. Jakby to potrwało dłuzej to byśmy mieli karabinki HK Jungingen a nie MSBS Grot, ku zadowoleniu pewnej Złotej Pani.

Jak juz ktos tu powiedział - byle jaki AR w tłoku kosztuje wiecej, nie mówiąc o wynalzkach w postaci Brena.

Kończąc optymistycznie - ja tam się pewnie skuszę :)

Pozdrawiam !
Luxor
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 55
Rejestracja: 31 marca 2013, 23:55
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: MSBS-5,56

Post autor: Luxor »

cezarycezary pisze:Jest jeszcze jeden karabinek który miał pokaz jesienią 2016r Chiński NAR 556, znajac chinoli to dość szybko te karabinki trafią na rynek i jesli potwierdzi sie to co bylo pisane o cenie 800-1000$ za sztuke za karabinek z wojskowa specyfikacją to bedzie zamieszanie na rynku a Chińska pukawaka jakos tak przypomina naszego Grota
Nie którym AK też przypomina Sturm Gewehr, innym CZ75 przypomina FNHP. Tylko co z tego... Zawsze jest tak, że jak płacisz tak masz. Swoją drogą to jaki kataklizm tak nagle wymiótł z polskiego rynku chińskie ARy i M305?
Ciekawe dlaczego podali cenę w USD? czy to czasem nie cena dla USA? A w PL + parę drobnych (cło, vat, transport i "mała marża") i nie wyjdzie 6000 PLN? Do tego super hasło reklamowe "prawie" jak Grot! (z małymi wyjątkami jak obustronna obsługa, modułowość, ergonomia ("genialny" przycisk zrzutu magazynka ;laughing: i super spasowanie ;laughing: i najlepsze "niewidzialny" zrzut zamka :052: , gdzie Chińczycy sami opisują tę konstrukcję jako konkurencję nowych AK? Ale... z drugiej strony... na strzelnicy jaki lans... :)
Tecum Seh
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 281
Rejestracja: 09 grudnia 2015, 22:45
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: MSBS-5,56

Post autor: Tecum Seh »

katerhasser pisze: Swoją drogą to skandal ze FB nie startowała do przetargu dla Niemców z Grotem. Za takie zaniedbanie wy...liłbym zarząd i radę nadzorczą.
Bzdura. FB nie miał szans z dwóch powodów. Po pierwsze Niemcy i tak wybiorą swój produkt pod byle pretekstem. A nawet jak nie - nie wybiorą polskiego. Trochę znam ich mentalność.
Druga rzecz - FB nie ma obecnie praktycznej możliwości realizacji kontraktu. Już na realizację dla polskiego wojska wziął kredyt i rozbudowuje fabrykę.
Może za kilka lat będzie szansa na duży kontrakt - i tego im życzę.
____________________________
AK GN wz. 1960, P-83, MAG 95, Radom Sport .223, PM 63 RAK, HK SFP9
PAWCIO69
Zbanowany
Zbanowany
Reactions:
Posty: 74
Rejestracja: 16 marca 2017, 11:25
Tematy: 0
Grupa: Zbanowany

Re: MSBS-5,56

Post autor: PAWCIO69 »

katerhasser pisze:To chciejstwo to niby do mnie?
Moim zdaniem chciejstwo a raczej nieudacznictwo wykazują państwowe podmioty PGZ i to na wielu obszarach.
Proces powstawania MSBS-a jeśli chodzi o długi czas i tryb likwidowania usterek źle świadczy o efektywności całego projektu, co z kolei pogarsza rentowność, co z kolei wpływa na kalkulację ceny na wysokim poziomie, żeby pokryć wysokie koszty.
Mam wrażenie, że FB miało bardzo długo w d..ie cywilny rynek i dopiero w ostatnim czasie robi wrażenie, że jest inaczej. Strategia się niby zmieniła ale nie wygląda przekonująco.
Pozycjonowanie Grota cenowo w segmencie premium mimo adekwatnego poziomu technicznego nie przyczyni się do dużej sprzedaży wśród sportowców.
Primo, nie ale twoja reakcja ubawiła mnie setnie;)
Secundo ,po dziurki w nosie mam geniuszy którzy wszystko zrobiliby lepiej szybciej i taniej.,. niestety wciąż tkwią w jakiejś życiowej dziurze i nikt z ich geniuszu nie korzysta. ;laughing: ;laughing:
Tertio, na koniec wyszedł jeszcze wróż Maciej...

Fabryka broni to nie jest pieczarkarnia, tylko polityka, mieliśmy u sterów państwa ludzi którzy całe dziesięciolecia sabotowali rozwój kraju i samodzielność.Świetnie że wahadło odbiło na na jakiś czas i do głosu doszli ludzie którzy zainwestowali w FB i dali Grota do produkcji.
Bo to nie rentownośc jest kluczowa w tym segmencie tylko usamodzielnienie, własny produkt to gwarancja braku kłopotów z częsciami, serwisem modyfikacjami. Za to trzeba płacić extra inaczej znowu będziemy mieli "namiestników" z Moskwy albo berlina.
I teraz to szanujmy bo zawsze może wrócić banda która już była i wszystko sprzedać.... :502:
A co do sprzedaży wśród sportowców to na naszym rynku można sprzedać i kilka mln szt broni bo jesteśmy kompletnie rozbrojeni, ale zacząć trzeba od powszechności dostępu.
.223 9x19 9x18 M .357 12ga
mkw
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 478
Rejestracja: 20 kwietnia 2015, 14:26
Tematy: 0
Lokalizacja: ze wsi
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: MSBS-5,56

Post autor: mkw »

Nie bardzo rozumiem te dyskusje o cenie. Ten przedział o którym mówi FB 7-8 tysięcy to jest poziom tłokowych ARów, które są takim trochę wiejskim tuningiem projektu Stonera. Jeśli chodzi o spcyfikację versus cena to moim zdaniem msbs będzie najbardziej konkurencyjną propozycją na rynku.
Inna sprawa ile te tłokowe ARy kosztują w USA a ile w PL. Biorąc pod uwagę cła, narzuty co najmniej kilku pośredników, wyższe (chyba) koszty pracy w stanach to jeśli FB oferuje produkt który tych pośrednich kosztów nie ma w podobnej cenie to samo ciśnie się na usta pytanie z jakiej to przyczyny nie jesteśmy w stanie obrobić paru kawałków metalu w konkurencyjnych kosztach w porównaniu do USA. Na to pytanie będzie jednak trudno znaleźć odpowiedź.
W czasie pokoju, człowiek roztropny zachowuje miecz u swego boku - Sun Tzu, Sztuka Wojenna.
Zablokowany Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Broń i amunicja - WBP”