MSBS-5,56 - część I

Moderator: Moderatorzy WBP

Awatar użytkownika
tomczyk
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 114
Rejestracja: 26 grudnia 2013, 11:32
Tematy: 3
Lokalizacja: prawie Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: MSBS-5,56

Post autor: tomczyk »

Tecum Seh pisze:Ok, dzięki.
Co do wypuszczenia na rodzimy rynek, czy w ogóle cywilnego - przeczytałem opinię, że to nie takie proste, bo prawa do MSBSa ma MON (zamysł powstał na WAT, potem dołączyła FB Radom). Zatem skoro jeszcze wojsko tego nie kupiło, nie sądzę aby FB Radom zaczął produkować cokolwiek na rynek cywilny. A jak wojsko kupi - nie wiadomo czy i w jakiej formie zgodzi się na sprzedaż cywilom.
Uprzedzam - nie znam się, nie wiem czy powyższe to prawda, spekuluję.

Natomiast co do samego traktowania cywilów przez FB Radom - mogliby produkować VISy (kolekcjonerów u nas kilka tysięcy i liczba stale rośnie, myślę że partia ok 2000szt w cenie ok 3 tys złotych sprzedałaby się na pniu), mogliby produkować MAGi (szczególnie wersję 08), mogliby wreszcie pracować nad bronią typowo na rynek cywilny, jak robi to Ceska Zbrojowka.. ech. Szkoda.
Na tym własnie polega paradoks FB - MSBS-a nie będą robić na rynek cywilny, bo MON, bo za mały popyt, bo na rynek w USA to muszą zrobić specjalną wersję samopowtarzalną, ale też nie zrobią dopóki nie zdecyduje się MON. VIS-ów nie będą produkować, bo po 3 tys. to im się nie opłaca, MAG-ów też nie bo nie mają prawa, Beryla .22LR tez nie, bo nie ma popytu itd. :052: A Czechom w to graj - oni nie mają takich dylematów, po prostu robią dobry interes! :516:
Awatar użytkownika
bartek75
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 618
Rejestracja: 23 listopada 2007, 22:28
Tematy: 47
Lokalizacja: Kościan
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: MSBS-5,56

Post autor: bartek75 »

Przed chwilą Kompania Reprezentacyjna przywitała "Panią z Wermachtu" prezentując MSBS-y. Nie wiem natomiast czy dobrze dostrzegłem ale chyba oficer meldujący miał w kaburze P-99? Jeżeli to prawda to taki mały szok... WP ma P-99???
CZ-75SA, IŻ-35M, Ural-2, Walther GSP, RT 47, Glock 17, PM Makarow, Anschutz 54 i 1813, Toz-35, Hammerli 280, Howa 1500, Beretta 92FS, Erma 85
Michał 05-09-1999
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 144
Rejestracja: 06 grudnia 2015, 12:35
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: MSBS-5,56

Post autor: Michał 05-09-1999 »

Wierząc Wikipedia nasza armia używa P-99 RAD.

A cytując ,,P-99 RAD - Używany w małych ilościach głównie przez generalicję i komandosów"

O ile co do komandosów na 99% wiemy że to nie prawda, to kto wie czy jakiś generał nie posiada P-99 RAD na wyposażeniu.
Awatar użytkownika
Zlewozmywak
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1177
Rejestracja: 20 maja 2011, 20:05
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: MSBS-5,56

Post autor: Zlewozmywak »

W sumie to co w tym dziwnego ? Kompania reprezentacyjna to tak mały oddziałek, że w sumie może być wyposażony w dosłownie każdą broń jaka się komuś w MON zamarzy. Trochę na zasadzie jednostek specjalnych.
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7495
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: MSBS-5,56

Post autor: LARPAK »

Niestety znalazłem na szybko jedną fotkę i mi to wygląda na Glocka.
Jak BRW był u mnie na "gościnnych występach" to mieli przy sobie SKS i właśnie G17.
Ghostdog
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 924
Rejestracja: 06 kwietnia 2016, 11:02
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: MSBS-5,56

Post autor: Ghostdog »

A jaki jest polski pistolet, w który można by ich "uzbroić" ? Bo ja nie kojarzę nic ciekawego z ostatnich lat.

Z drugiej strony, po napisaniu powyższego pomyślałem, że mogliby dostać "nowe" VISy, gdyby zrobił je radom sensownie. Przy takiej ilości cena praktycznie nie gra roli, a byłby Polski, całkiem ładny, historyczny, strzelać nie musi, bo to reprezentacyjni...
I love my SIGs.
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7495
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: MSBS-5,56

Post autor: LARPAK »

Musi strzelać bo inaczej potrzebowaliby coś co strzela.
Ghostdog
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 924
Rejestracja: 06 kwietnia 2016, 11:02
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: MSBS-5,56

Post autor: Ghostdog »

LARPAK pisze:Musi strzelać bo inaczej potrzebowaliby coś co strzela.
Przecież MSBSy kompanii reprezentacyjnej mają lufy do hukowych. Strzał rozumiem jako miotanie pocisku, a nie sam huk ;)
Ale oczywiście był to trochę przytyk do tego, że kompania reprezentacyjna nie umie strzelać, a nie sensowna propozycja - uważam, że każdy żołnierz powinien potrafić się posługiwać swoją bronią w warunkach bojowych i kompania reprezentacyjna też powinna normalną broń nosić.
I love my SIGs.
krajes86
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 345
Rejestracja: 03 października 2016, 07:43
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: MSBS-5,56

Post autor: krajes86 »

Mogliby mieć Raguny zamiast glocków. Wspierać naszą myśl techniczną.
poeta
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 878
Rejestracja: 02 czerwca 2015, 09:42
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: MSBS-5,56

Post autor: poeta »

Raguny są jeszcze bardziej wirtualne niż MSBS
geminix
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 526
Rejestracja: 18 sierpnia 2015, 15:55
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: MSBS-5,56

Post autor: geminix »

Co już jest kompletnie niedorzeczne. Ponieważ o ile można zrozumieć "problemy" z cywilną wersją MSBS-a to chyba Ragun "wojskowy" i "cywilny" to raczej to samo.
Awatar użytkownika
montrala
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 5431
Rejestracja: 29 sierpnia 2005, 16:01
Tematy: 0
Lokalizacja: z Azji
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: MSBS-5,56

Post autor: montrala »

Ragun nie istnieje jako produkt, niezależnie czy wojskowy czy cywilny. W ramach programu TYTAN miał powstać pistolet to pistolet powstał "sztuk raz! jest!" i można program rozliczyć. Nikt nie zamierza Raguna kupować czy produkować. Swoje zadanie spełnił, ptaszek w okienku postawiony.
Używam broni marki HK od Heckler&Koch i Cenzin, używam optyki od firmy Kahles, strzelam ze strzelby Typhoon Defence F12 od Omega Military Poland oraz używam amunicji Hornady od firmy Hubertus Pro Hunting.
Tecum Seh
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 281
Rejestracja: 09 grudnia 2015, 22:45
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: MSBS-5,56

Post autor: Tecum Seh »

Gdyby tak było, to byłoby to kompletnie niezrozumiałe - ponoć to dość udany pistolet, na pewno lepszy niż obecne wisty i - przynajmniej według tego co pisano w "Strzale" oraz według Turczyna - co najmniej porównywalny z glockiem czy waltherem. Nie mówiąc o tym, że sporo cywilów - myślę że tysiąc jak nic - kupiłoby go po prostu by mieć polski, na dodatek niezły, pistolet.

O ile z msbs sprawa poniekąd zrozumiała wyżej, to Ragun (o ile jest taki dobry jak o nim piszą) to samograj finansowy - nic tylko zrobić ładną wersję z orzełkiem i tłuc jak miło.

Według statystyk policji, mamy w Polsce na koniec 2015r 3139 kolekcjonerów, przy czym w samym 2015r przybyło 1619. Myślę że spokojnie można założyć że obecnie będzie ich ok 5 tys, bo w 2016 (statystyk jeszcze nie ma) na pewno przybyło co najmniej tyle co w 2015 a pewnie znacznie więcej (w tym niżej podpisany ;-) - opieram swoje zdanie na tym co mówiono mi w krakowskim WPA (wzrost taki że zatrudnili kolejną osobę).
Do tego doliczmy 16805 sportowców (na koniec 2015 - przyrost o 2824 w samym 2015) - myślę że obecnie spokojnie będzie ich co najmniej 19tys. I lekko licząc, z tych 24 tys ludzi (a coroczny przyrost to kilka tysięcy) nie zdarzy się tysiąc ludzi zechcących kupić Raguna? Wolne żarty. O ile oczywiście nie będzie kosztował chorych pieniędzy:)

Zresztą - pewnie podobnie byłoby z VISem.

Jedyne co mi przychodzi do głowy to to, że mają kontrakty z wojskiem, mają terminy, i nie chcą sobie blokować zdolności produkcyjnych.
____________________________
AK GN wz. 1960, P-83, MAG 95, Radom Sport .223, PM 63 RAK, HK SFP9
Ghostdog
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 924
Rejestracja: 06 kwietnia 2016, 11:02
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: MSBS-5,56

Post autor: Ghostdog »

Gdyby tak było, to byłoby to kompletnie niezrozumiałe - ponoć to dość udany pistolet, na pewno lepszy niż obecne wisty i - przynajmniej według tego co pisano w "Strzale" oraz według Turczyna - co najmniej porównywalny z glockiem czy waltherem. Nie mówiąc o tym, że sporo cywilów - myślę że tysiąc jak nic - kupiłoby go po prostu by mieć polski, na dodatek niezły, pistolet.
Pistolet kurkowy porównywalny z bijnikową konstrukcją ? Zupełnie inne konstrukcje których nie ma sensu porównywać. Ciekawe też jak porównać pistolet, którego cały "nakład" można zmieścić w plecaku do pistoletów których są setki tysięcy?
Jestem mocno sceptyczny do takich ocen.
O ile oczywiście nie będzie kosztował chorych pieniędzy:)
Kosztowałby - to Radom. Dokładnie tak samo jak MSBS, który już jest spóźniony o jakieś 10lat.

Polska nie jest jeszcze rynkiem na który opłaca się zaczynać masową produkcję broni ( tak, żeby cena była sensowna ), a żeby broń eksportować do krajów innych niż trzeciego świata, to trzeba zmierzyć się z graczami którzy mają więcej doświadczenia na rynku, ugruntowaną pozycję i dużo głębsze kieszenie.
Zacofany Radom tnący wszędzie koszty, szczególnie na materiałach nie jest żadną konkurencją. Biorąc pod uwagę to co słyszałem o tych nowych Visach i o innych produktach z Radomia nie mam do nich za grosz zaufania.
Ostatnio zmieniony 08 lutego 2017, 11:32 przez Ghostdog, łącznie zmieniany 1 raz.
I love my SIGs.
Tecum Seh
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 281
Rejestracja: 09 grudnia 2015, 22:45
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: MSBS-5,56

Post autor: Tecum Seh »

Porównywalny nie w takim sensie, ale chodzi o niezawodność, trwałość i ogólnie rozumianą możliwość zastosowania w służbach i wojsku.

A co do cen - pewnie masz rację, ale albo się to zmieni, albo jesteśmy skazani ( co najmniej cywile, ale w dłuższej perspektywie policja i wojsko też) na broń zagraniczną.
____________________________
AK GN wz. 1960, P-83, MAG 95, Radom Sport .223, PM 63 RAK, HK SFP9
Zablokowany Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Broń i amunicja - WBP”