MSBS-5,56 - część I

Moderator: Moderatorzy WBP

Awatar użytkownika
GreenHeart
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 529
Rejestracja: 13 marca 2017, 11:46
Tematy: 18
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: MSBS-5,56

Post autor: GreenHeart »

lewanek pisze:To może i ja się podzielę wrażeniami.
Wystrzelałem do tej pory:
...
GGG z pociskiem 69g to jest amunicja dedykowana do Grota moim zdaniem (na 25m wycina koniczynki, na 100m grupy 5 strzałowe przykrywamy moneta 1 pln - wszystko z fabrycznych przyrządów mechanicznych).
Gdzie można kupić takie przyrządy mechaniczne bo szczerze pisząc jeśli uda mi się zejść poniżej 0.8 MOA na 100 m z grupy 5 strzałów! na mechanice to rezygnuje z biegówki, a zamiast kolimatora na szynie skośnej zamontuje sobie taki celownik (przynajmniej baterii nie trzeba :)). Dodatkowe pytanie to czy autor może podesłać jakiś link do tarczy bo moje przy celowaniu z mechaniki na 100 m to już prawie nic nie widać i celuje zazwyczaj w okolicach środka kartki. To musi być jakaś super widoczna/kontrastowa tarcza i chciałbym ją mieć! :)
Awatar użytkownika
Spitfire24
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2550
Rejestracja: 20 września 2014, 18:49
Tematy: 26
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: MSBS-5,56

Post autor: Spitfire24 »

Też chcę takie, mogą być pod choinkę ;laughing: ;laughing: ;laughing: , aczkolwiek Mikołaj mówił że nie ma dostępu do takich. A może koledze się metry pomyliły :).
Stado baranów prowadzone przez lwa jest groźniejsze niż stado lwów prowadzone przez barana.
Awatar użytkownika
arturo111
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1486
Rejestracja: 21 maja 2008, 10:23
Tematy: 11
Lokalizacja: Mogilno, Kuj.-Pom.
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: MSBS-5,56

Post autor: arturo111 »

Ja tam rozumiem strzelać 100p/100 na 100m z mechanicznych , bo sam tak robię , ale 0,8 MOA zrobić to sorki , ale nie uwierzę ...
Trener PZSS, Instruktor PZSS, Sędzia PZSS kl. I
Strzelam dobrze , tylko nie trafiam :)
WANAD Olsztyn
krzychu22lr
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1053
Rejestracja: 25 maja 2013, 19:41
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: MSBS-5,56

Post autor: krzychu22lr »

betoniarz08 pisze:To jest norma przy której karabin zostaje odrzucony ze służby lub wogóle niedopuszczony.
Cytując instrukcję karabin należy odesłać do warsztatu uzbrojenia w celu usunięcia przyczyn nadmiernego rozrzutu (s. 86, instrukcja do Beryla z 2009). Ale teraz pytanie, skąd się to 15cm na 100m wzięło - jak dla mnie to wymaganie to zostało po prostu przepisane z instrukcji do kbk AKM (s. 248-249, instrukcja Uzbr. 2447/86), a oryginalnie pochodzi z radzieckiej instrukcji do AK (s. 87-88 w wydaniu z 1952 i s. 21-22 w wydaniu z 1949).

Natomiast Montrala pisząc:
montrala pisze:Norma wojskowa dla Beryla z amunicją Mesko to skupienie 15cm na 100m czyli ok. 5 MOA. Mój Mini Beryl z amunicją Hornady Steel Match 55gr strzelał mi regularnie grupy 1-1,5 MOA, choć zdarzały się i poniżej 1 MOA. (...) To chyba dobrze podsumowuje jakość amunicji z Meska.
sugeruje, że ta norma (15cm/100m) jest efektem (i wyznacznikiem) parametrów amunicji Mesko. Akurat w taki związek przyczynowo-skutkowy wątpię - choć nie twierdzę, że Montrala nie ma racji co do samej jakości tej amunicji. Przy czym wszędzie spotykam się z informacją, że amunicja produkcji Mesko jest zgodna ze standardami NATO i, mimo braku certyfikacji, ma identyczne parametry balistyczne z prawdziwą amunicją NATO. Także Jareknr1 pisze, że jego doświadczenia z innymi surplusami również nie były zachęcające, więc może po prostu ten typ tak ma.
Szpieg ze Stumilowego Lasu.
Awatar użytkownika
betoniarz08
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 328
Rejestracja: 18 grudnia 2016, 15:56
Tematy: 0
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: MSBS-5,56

Post autor: betoniarz08 »

Pewnie, że przepisana. Uśredniona szerokość sylwetki człowieka to 50 cm. Jeżeli przyjąć rozrzut maks do 15 cm/100m to do 300 m jesteśmy wstanie trafić sylwetkę a łączy się to z strzałem bezwzględnym dla AK 300m dla Beryla 400m.
Fokat
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 985
Rejestracja: 26 listopada 2017, 17:16
Tematy: 8
Lokalizacja: Małopolska
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: MSBS-5,56

Post autor: Fokat »

lewanek pisze: GGG z pociskiem 69g to jest amunicja dedykowana do Grota moim zdaniem (na 25m wycina koniczynki, na 100m grupy 5 strzałowe przykrywamy moneta 1 pln - wszystko z fabrycznych przyrządów mechanicznych).
Po przeczytaniu, mignęła mi przed oczami wigilia 2017 i opowieści Wujka Staszka po pierwszym 0,5 literka, na temat jego służby w czerwonych beretach. Do ciekawszych należy strzał z kałacha w oko lisa z 350m (z roku na rok dystans się powiększa), czy przejście 20 km ze złamaną kością udową z miną przeciwczołgową na plecach.
Gdyby brać na serio wszystkie wpisy, to już dawno dopadła by mnie depresja ;laughing:
Ostatnio zmieniony 16 grudnia 2018, 19:26 przez Fokat, łącznie zmieniany 1 raz.
dziki_pl
Użytkownik komercyjny
Użytkownik komercyjny
Reactions:
Posty: 1443
Rejestracja: 11 września 2007, 08:45
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Użytkownik komercyjny
Kontakt:

Re: MSBS-5,56

Post autor: dziki_pl »

arturo111 pisze:Ja tam rozumiem strzelać 100p/100 na 100m z mechanicznych , bo sam tak robię , ale 0,8 MOA zrobić to sorki , ale nie uwierzę ...
To idź zobacz jak wygląda strzelanie w kbks na 50m.
By trafiać dycha w dychę trzeba mieć skupienie ok 0.9 MOA, a wyniki 600/600 się zdarzają.

Nie sprawdzałem swoich rekordów ale strzelałem z ponad 100-letniego karabinu na otwartych przyrządach grupy 5-cio strzałowe na poziomie 0.7MOA i mniej.
GreenHeart pisze: Gdzie można kupić takie przyrządy mechaniczne bo szczerze pisząc jeśli uda mi się zejść poniżej 0.8 MOA na 100 m z grupy 5 strzałów!
http://www.lpasights.com/en/products/mas7com/

Najlepiej z szyną 15" na karabinie.
GreenHeart pisze:To musi być jakaś super widoczna/kontrastowa tarcza i chciałbym ją mieć! :)
W konkurencjach olimpijskich, jeszcze kilka lat temu, strzelało się z otwartych na 300m. I tarcza nie jest rekordowo kontrastowo bo zazwyczaj żółto-czarna. Da się.
Ostatnio zmieniony 18 grudnia 2018, 20:11 przez dziki_pl, łącznie zmieniany 2 razy.
krzychorbay
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 8
Rejestracja: 03 lutego 2018, 15:47
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: MSBS-5,56

Post autor: krzychorbay »

Awatar użytkownika
Jareknr1
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 805
Rejestracja: 13 stycznia 2012, 20:31
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: MSBS-5,56

Post autor: Jareknr1 »

Bardzo doglebna i kompleksowa analiza. Moge sie pod nia podpisac obiema rekami. Jedyne co moge dodac (po wzmozonych obserwacjach elementu w zwiazku z dyskusjami tu na forum) to, ze w kwestii regulatora nie wszystko mozna w 100% zwalic na uzytkowniow (nieniejszym odszczekuje). Jest tak, ze w niektorych egzemplarzach regulator faktycznie chodzi bardzo luzno (jak ktos tu wczesniej napisal "mozna go obrocic palcami"). O ile sam ten fakt nie moze jeszcze spowodowac wykrecenia w czasie strzelania, wibracji i tym podobnych, to nawet prawidlowo zalozony taki "luzny" regulator moze w trakcie dlugotrwalego wykonywania roznych zadan "spotkac sie" z elementami otoczenia (galezie, lawki w ciezarowce, elementy wyposarzenia budynkow itp itd) i w ten sposob zostac ustawiony w pozycji "otwartej" bez swiadomego udzialu uzytkownika. A wtedy to juz tylko kwestia czasu kiedy wypadnie...
Przedluzenie loza tak aby jednak oslanialo "skrzydelko" regulatora powinno ten problem wyeliminiowac nawet jesli fabryka nie potrafi tak pasowac elementow aby kazdy egzemplarz krecil sie z jednakowym (wystarczajaco duzym) oporem. Dla uzytkownikow cywilnych nie powinno to miec zadnego znaczenia bo z futeralu wyjmuja bron tylko w domu albo na strzelnicy ale w broni bojowej na pewno warto to zmienic bo nikt nie dziala 24 godziny na dobe z pelnym skupieniem na regulatorze a o zaczepianie o cos nie jest na zmeczeniu tak znowu trudno.

Co do innych ciekawych form testowania sprzetu, o ktorych artykul nie wspomina, obilo mi sie o uszy, ze jeden z uzytkownikow "zwiazanych z dowodztwem" nie czysci swojego Grota od kilku mieciesy i doszedl do ok 5000 strzalow...Podobno coraz ciezej recznie odciagnac mu zamek, ale poki co sprzet nadal dziala. Informacja z 3-ciej reki wiec nie wiem czy prawdziwa ale brzmi ciekawie.
NIkt nam nie wmowi, ze czarne jest czarne a biale jest biale!
Awatar użytkownika
GreenHeart
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 529
Rejestracja: 13 marca 2017, 11:46
Tematy: 18
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: MSBS-5,56

Post autor: GreenHeart »

Jareknr1 pisze:..., obilo mi sie o uszy, ze jeden z uzytkownikow "zwiazanych z dowodztwem" nie czysci swojego Grota od kilku mieciesy i doszedl do ok 5000 strzalow.
No ładnie, szlachta się bawi a żołnierz który ma iśc na front dostaje raptem paczkie amunicji na strzelnicy i ma się nauczyć strzelać :)... A najlepiej żeby na sucho ćwiczył strzelanie.
Może wypowie się ktoś związany z wojskiem jak to teraz wygląda w armii, czy rzeczywiście jest jak kiedyś, że żałują amunicji na treningi? najbardziej chodzi mi o wspomnianego Grota i jednostki WOT. Czy Ci którzy mają go juz na służbie mają dostęp do rzetelnego treningu z użyciem odpowiedniej ilości amunicji (dla mnie zwykle wystarczy 200-250 szt na trening lecz znam takich co i 500 szt na sesje wywalą).
Także GROT wojsko ma ale czy z niego korzysta?
Hermes
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 371
Rejestracja: 27 września 2015, 12:35
Tematy: 6
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: MSBS-5,56

Post autor: Hermes »

Czytając to cieszę się ze zrezygnowałem z zakupu choć byłem jednym z pierwszych zapisanych na liście.
Wolę dołożyć 1000 i kupić MR233 i nikt za moją kasę nie bedzie się doktoryzował czytając wrażenia z użytkowania na forach...
Smoczy
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 496
Rejestracja: 01 maja 2012, 23:21
Tematy: 5
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: MSBS-5,56

Post autor: Smoczy »

No i dobrze, kup tego MRa, będzie spokój.

A wracając do Grota - na mój gust - idzie zgodnie z planem. Usterki są - ale po pierwsze niewiele, po drugie łatwe do usunięcia w wydanych już egzemplarzach. Nawet niefortunnie umieszczone gniazda pod QD wydają się relatywnie łatwe do ogarnięcia. Najważniejsze, że nie ma wad krytycznych i ze spokojem można obserwować rozwój sytuacji.

Ja w każdym razie, też zgodnie z planem, zbieram kaskę i czekam na dostawy.
Awatar użytkownika
arturo111
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1486
Rejestracja: 21 maja 2008, 10:23
Tematy: 11
Lokalizacja: Mogilno, Kuj.-Pom.
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: MSBS-5,56

Post autor: arturo111 »

Hermes , ja mam 2 sztuki MR223 A3 a i tak dokupiłem Grota , więc ten tego ...
Trener PZSS, Instruktor PZSS, Sędzia PZSS kl. I
Strzelam dobrze , tylko nie trafiam :)
WANAD Olsztyn
Awatar użytkownika
Spitfire24
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2550
Rejestracja: 20 września 2014, 18:49
Tematy: 26
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: MSBS-5,56

Post autor: Spitfire24 »

Evito pisze:
lewanek pisze: GGG z pociskiem 69g to jest amunicja dedykowana do Grota moim zdaniem (na 25m wycina koniczynki, na 100m grupy 5 strzałowe przykrywamy moneta 1 pln - wszystko z fabrycznych przyrządów mechanicznych).
Moneta 1 PLN to 23mm czyli poniżej 0,8 MOA z mechaniki ?
Ekhm … przeliczyłem i jeżeli monetą przykrywa przestrzeliny to 23mm-5,6mm=17,4 mm a to jest 0,6 MOA (17,4/29,2 mm).
dziki_pl pisze:To idź zobacz jak wygląda strzelanie w kbks na 50m.By trafiać dycha w dychę trzeba mieć skupienie ok 0.9 MOA, a wyniki 600/600 się zdarzają.
Piotr, my tu dyskutujemy o broni bojowej a nie o wyczynowym kbks 8-) .
dziki_pl pisze:Nie sprawdzałem swoich rekordów ale strzelałem z ponad 100-letniego karabinu na otwartych przyrządach grupy 5-cio strzałowe na poziomie 0.7MOA i mniej.
Ja sprawdziłem :?: i z CG80 kupionego w Magazynie Uzbrojenia :one: zrobiłem 94 pkt na 300 m z mechanicznych - czyli z grupy 10 strzałowej wyszło też 0,6/0,7 MOA. Tylko to nadal nie jest GROT (wojskowe semi-auto) a całkiem precyzyjny repetier na bardzo dobry balistycznie nabój :piwo: .
Stado baranów prowadzone przez lwa jest groźniejsze niż stado lwów prowadzone przez barana.
Hermes
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 371
Rejestracja: 27 września 2015, 12:35
Tematy: 6
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: MSBS-5,56

Post autor: Hermes »

arturo111 pisze:Hermes , ja mam 2 sztuki MR223 A3 a i tak dokupiłem Grota , więc ten tego ...
To nie wątek chwalipiety bo zaraz się ktos obruszy...
Z grotem jest trochę jak z firmą na B która otworzyła przedstawicielstwo w Polsce...Po ohach i ahach przedorgazmicznych mamy...przedwczesny ... trysk ;laughing: i 2 miesiące czakania...
Tu czekaliśmy na wytwór geniuszu konstruktorów a jest jak jest czyli nic szczególnego.
Kupię.Lecz poczekam aż wyją wszystkię "bąki" ...
Zablokowany Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Broń i amunicja - WBP”