.223 REM vs 5,56

Moderator: Moderatorzy WBP

MarcinWSS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 324
Rejestracja: 03 lipca 2008, 13:31
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: MarcinWSS »

Oczywiście. Wrażliwy esteta , filantrop , erudyta i znany wielbiciel płci pięknej :)
Awatar użytkownika
montrala
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 5431
Rejestracja: 29 sierpnia 2005, 16:01
Tematy: 0
Lokalizacja: z Azji
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: montrala »

MarcinWSS pisze:filantrop
A to mnie zaciekawiłeś. Może byś mnie podotował torchę? W słusznej sprawie!!! :)
Używam broni marki HK od Heckler&Koch i Cenzin, używam optyki od firmy Kahles, strzelam ze strzelby Typhoon Defence F12 od Omega Military Poland oraz używam amunicji Hornady od firmy Hubertus Pro Hunting.
TWE
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1174
Rejestracja: 25 lutego 2004, 12:29
Tematy: 53
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: TWE »

MarcinWSS pisze:...esteta , filantrop , erudyta...
U nas za takie słowa to łomot można dostać :-D , a ten się chwali :-D .
Pozdrawiam,
Tomek
MarcinWSS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 324
Rejestracja: 03 lipca 2008, 13:31
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: MarcinWSS »

montrala pisze:
MarcinWSS pisze:filantrop
A to mnie zaciekawiłeś. Może byś mnie podotował torchę? W słusznej sprawie!!! :)
W sumie to nic wielkiego. Otóż wykorzystując wrodzone zdolności zajmuję się dorywczo ludową medycyną estetyczną. Konkretnie powiększam piersi kobiet za pomocą masażu który wykonuję. I ROBIĘ TO ZA DARMO!!!
Awatar użytkownika
Snipper_is
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1682
Rejestracja: 17 sierpnia 2008, 03:20
Tematy: 71
Lokalizacja: Norwegia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Snipper_is »

Panowie . Odświeżam temat
W książce pana J. Ejsmonda ,, Celność broni strzeleckiej" na stronie 99 wers 16 od góry. Napisane jest wyraźnie że 308W generuje większe ciśnienia 4275at. ( wartość maksymalna ) a 7,62x51 mniejsze bo 3450at.Co jak widać pozwala nam używać amunicji wojskowej w broni oznaczonej kalibrem 308. Nie zalecane jest jednak w drugą stronę . No chyba że autor się myli i pisze coś nie sprawdzonego. Co prawda temat dotyczy mniejszego kalibru ale jest szansa że ma się dokładnie tak samo.
Snipper
abersfelderami
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 877
Rejestracja: 13 października 2011, 06:47
Tematy: 0
Lokalizacja: Wroclaw
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: abersfelderami »

Napisane jest wyraźnie że 308W generuje większe ciśnienia 4275at. ( wartość maksymalna ) a 7,62x51 mniejsze bo 3450at.
Moze bys podal orginalny cytat?
Co jak widać pozwala nam używać amunicji wojskowej w broni oznaczonej kalibrem 308.
Ale sie nie zaleca, poniewaz cywilne komory sa generalnie mniejsze niz wojskowe, przez co wojskowa amunicja generuja wieksze cisnienie w .308 komorze niz 7.62 komorze.
Np: w moich SAAMI komorach amunicja wojskowa zawsze wywoluje nadcisnienie.
Nie zalecane jest jednak w drugą stronę
Tak, ale nie ze wzgledu na cisnienie, tylko ze wzgledu na dlugosc headspace w 7.62 komorze.

Amunicja wojskowa moze wywolac nadcisnienie w SAMMI komorze, a amunicja cywilna moze urwac luske w NATO komorze, lepiej nie mieszac.
PJU
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 848
Rejestracja: 14 września 2005, 10:36
Tematy: 0
Lokalizacja: Kraina mlekiem i miodem płynąca
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: PJU »

Wszystko ładnie i pięknie, ale z tymi oznaczeniami amunicji jest coś nie w porządku.
Kupiłem ostatnio S&B 223 SP 3,56 g. Na pudełku stoi jak byk 223 Remington, a na denku łuski 5,56x45.
To która to w końcu amunicja?
Pozdrawiam
Piotrek
Awatar użytkownika
montrala
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 5431
Rejestracja: 29 sierpnia 2005, 16:01
Tematy: 0
Lokalizacja: z Azji
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: montrala »

PJU pisze:Wszystko ładnie i pięknie, ale z tymi oznaczeniami amunicji jest coś nie w porządku.
Kupiłem ostatnio S&B 223 SP 3,56 g. Na pudełku stoi jak byk 223 Remington, a na denku łuski 5,56x45.
To która to w końcu amunicja?
Jedna i druga. W Europie (a przynajmniej tam, gdzie kierują się standardem CIP) nie ma rozróżnienia technicznego, jedynie rózne nazwy - na rynek cywilny .223rem, na rynek wojskowy 5.56x45. Coś jak 9Para i 9x19.
Używam broni marki HK od Heckler&Koch i Cenzin, używam optyki od firmy Kahles, strzelam ze strzelby Typhoon Defence F12 od Omega Military Poland oraz używam amunicji Hornady od firmy Hubertus Pro Hunting.
wik999
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 16
Rejestracja: 08 maja 2013, 16:11
Tematy: 0
Lokalizacja: mazowieckie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: wik999 »

Witam Strzelców.
Temat wielokrotnie poruszany również na forach zagranicznych.
Krótko to tak jak w poprzednich postach w .223 nabój .223 w 5.56 obydwa.
Ale dlaczego?, czy nigdy nie można użyć w .223 naboju 5.56?.
W wymiarach naboju, nie ma różnic innych niż wynikające z procesów produkcyjnych. Natomiast różnią się specyfikacje komory nabojowej. Ale specyfikacja specyfikacją a produkcja i podejście producenta do specyfikacji też nie są jednolite. Oczywiście również nabój nabojowi też nierówny, ale ogólnie amunicja 5.56 generuje wyższe ciśnienie.
Ale ciśnienia te mieszczą się w granicach bezpieczeństwa dla komory .223.
Kaliber .223 jest uznawany za dokładniejszy od 5.56 dlatego w komorze .223 nabój .223 prawdopodobnie będzie celniejszy. Ja nie widzę powodu stosowania amunicji 5.56 w .223 z powodu dostępności i ceny w Polsce. Naboje .223 są dostępne w sklepach a 5.56 nie.
W niektórych karabinkach kaliber oznaczony jako .223/5.56 to prawdopodobnie 5.56, z którego nie uzyska się zwiększonej celności.
Spotkałem się z amunicją 5.56 (takie jest tłoczone oznaczenie na denku łuski) dopuszczoną na rynek cywilny, ma oznaczenie C.I.P na opakowaniu i nadruk .223 na łusce. Strzelałem ze swojego karabinka w kalibrze .223 i odniosłem wrażenie jakby większego odrzutu. Ale może po prostu z takim nastawieniem strzelałem. O dokładności się jeszcze nie wypowiem, bo wystrzelałem mało i to z postawy stojącej. Z karabinkiem nic się nie stało, strzelał bez zacięć, ale karabinek w ogóle mi się nie zacina bez względu na rodzaj amunicji. Co do amunicji Barnaul to też z niej strzelałem bez zacięć. Znów nie wypowiem się nt celności, gdyż wystrzelałem zbyt mało (chyba 100 szt.?). Tak więc da się strzelać z amunicji 5.56 w komorze .223, tylko czy warto?. Ceny amunicji podobne, a celność mniejsza.

Głównie korzystałem z informacji ze strony:
http://www.luckygunner.com/labs/5-56-vs-223/#bookmark0
dla zainteresowanych polecam są wykresy ciśnień, i wymiary komór różnych producentów.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Snipper_is
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1682
Rejestracja: 17 sierpnia 2008, 03:20
Tematy: 71
Lokalizacja: Norwegia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Snipper_is »

Abersfelderami. Mówisz i masz

,,amunicja 308win dopuszcza maksymalne ciśnienie gazów prochowych wynoszących 4275at (62000 psi ) a 7,62x51 tylko 3450at (50000psi ). Z tego powodu nie zaleca się używania amunicji 308 win w broni przeznaczonej do amunicji 7,62x51. W druga stronę zamiana jest możliwa gdyż producenci amunicji 7,62x51 zwykle nie wykorzystują maksymalnej odległości bazowej , jaką dopuszcza norma wojskowa i zachowują kompatybilność z amunicją 308 win "


no i jeszcze jedno. W sprawie amunicji 223 i 5,56x45
Wg książki elaboracyjnej NOSLER to wymiarowo amunicja 223REM i 5,56x45 ma dokładnie takie same wymiary. Różnica jest tylko w danych . W kalibrze 223 rem tabela podaje naważki od wagi pocisku 40 grs do 60 grs a w tabeli na 5,56x45 to od 69grs do 80 grs. Podaję co wyczytałem. A ze względu że nie mam już miejsca na skrzynce to nie mogę poprzeć tego zdjęciami
Snipper
abersfelderami
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 877
Rejestracja: 13 października 2011, 06:47
Tematy: 0
Lokalizacja: Wroclaw
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: abersfelderami »

,,amunicja 308win dopuszcza maksymalne ciśnienie gazów prochowych wynoszących 4275at (62000 psi ) a 7,62x51 tylko 3450at (50000psi ). Z tego powodu nie zaleca się używania amunicji 308 win w broni przeznaczonej do amunicji 7,62x51. W druga stronę zamiana jest możliwa gdyż producenci amunicji 7,62x51 zwykle nie wykorzystują maksymalnej odległości bazowej , jaką dopuszcza norma wojskowa i zachowują kompatybilność z amunicją 308 win
"

oznacza to ze nie powinno robic sie amunicji .308 amunicji generujacej wiecej niz 62k psi, poniewaz ta komora jest proof tylko do tego cisnienia, a komora 7.62 do 52k psi, nie mowi nic o generowaniu wysokosci cisnienia przez amunicje, jako elaborator wiesz ze amunicje mozna wyprodukowac jaka sie chce. Cisnienia te tez sa kontrowersyjne poniewaz SAAMI sprawdza cisnienie komory w innym miejscu niz CIP, przez co cisnienia te sie roznia.
Jezeli strzelisz ten sam naboj w obydwu komorach to cisnienie bedzie wieksze w komorze.308 (poniewaz jest krotsza niz 7.62), niz w komorze 7.62 (jest dluzsza).
Produkcyjna amunicja wojskowa jest bardziej goraca niz produkcyjna amunicja w .308, dlatego najczesciej pokazuje nadcisnienie w .308 komorze.
Odwrotnie jest tez niedobrze, ale nie ze wzgledu na cisnienie, wprost odwrotnie, ze wzgledu na wieksza komore w 7.62, produkcyjna amunicja .308 nie powinna wskazywac w niej nadcisnienia.
Problem jest w tym ze , luska z cywilnej amunicji jest ciensza niz luska wojskowa. przez co przy dluzszej komorze w 7.62 (dluzsza headspace), luska cywilna moze sie urwac.
no i jeszcze jedno. W sprawie amunicji 223 i 5,56x45
Wg książki elaboracyjnej NOSLER to wymiarowo amunicja 223REM i 5,56x45 ma dokładnie takie same wymiary. Różnica jest tylko w danych . W kalibrze 223 rem tabela podaje naważki od wagi pocisku 40 grs do 60 grs a w tabeli na 5,56x45 to od 69grs do 80 grs. Podaję co wyczytałem. A ze względu że nie mam już miejsca na skrzynce to nie mogę poprzeć tego zdjęciami
Nie, .223 od 5.56 rozni sie tylko dugoscia gardla (w 5.56 jest dalej do gwintu)
Awatar użytkownika
Snipper_is
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1682
Rejestracja: 17 sierpnia 2008, 03:20
Tematy: 71
Lokalizacja: Norwegia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Snipper_is »

Abersfelderami
Troszkę nie rozumiem Twojego ostatniego postu.
To że nie należy robić amunicji generującej więcej niż 62k psi to zrozumiałem. Ale podany mój cytat odebrałem że ammo 308 jest mocniejsza niż 75,56x45. z tego co zrozumiałem to można używać słabszej (7,62) ammo w komorach przystosowanych do mocnej (308 win )
w sprawie tych 223rem vs 5,56. Zapodaje zdjęcia gdzie jak już pisałem to wymiary są identyczne. Czy to ,, gardło " o którym opisałeś to stożek przejściowy w lufie?
Tu kaliber 223 rem
Obrazek
A tu 5,56 x 45
Obrazek
Sory za gównianą jakość ale wykonane na szybkiego telefonem
Na rysunkach nie znalazłem żadnych różnic. Zdjęcia pochodzą z książki elaboracyjnej NOSLER
Pozdrawiam Snipper
abersfelderami
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 877
Rejestracja: 13 października 2011, 06:47
Tematy: 0
Lokalizacja: Wroclaw
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: abersfelderami »

Abersfelderami
Troszkę nie rozumiem Twojego ostatniego postu.
To że nie należy robić amunicji generującej więcej niż 62k psi to zrozumiałem. Ale podany mój cytat odebrałem że ammo 308 jest mocniejsza niż 75,56x45. z tego co zrozumiałem to można używać słabszej (7,62) ammo w komorach przystosowanych do mocnej (308 win )
.308 fabryczna amunicja nie jest silniejsza niz 7.62, wprost odwrotnie.

Sprobuje jeszcze raz.
Po pierwsze nie mozna porownywac SAMMI cisnien z CIP cisnieniami, inaczej sie je mierzy.
Zewnetrzna wielkosc lusek w .308 i 7.62 jest taka sama, ale luska 7.62 ma wiecej materialu wewnatrz.
Komora w .308 jest krotsza i mniejsza niz w 7.62.

Biorac te czynniki pod uwage, zauwazamy pewne zjawiska;

fabryczna amunicja .308 w 7.62 komorze wywoluje mniejsze cisnienie niz w.308 komorze (patrz wielkosc komory), ale poniewaz 7.62 komora jest dluzsza (ma wiekszy headspace) cywilna luska nie moze sie tak rozciagnac i predzej czy pozniej sie urwie. Niedobrze

Odwrotnie;Wojskowa amunicja (normalnie silniejsza od produkcyjnej cywilnej), w komorze 7.62 nie wywoluje nadcisnienia, w momencie kiedy wsadzimy ja w mniejsza .308 komore pokaze nadciscienie. Niedobrze.

Dlatego jest lepiej tych amunicji nie mieszac.

w sprawie tych 223rem vs 5,56. Zapodaje zdjęcia gdzie jak już pisałem to wymiary są identyczne. Czy to ,, gardło " o którym opisałeś to stożek przejściowy w lufie?
Tak myslalem o odleglosci od konca szyjki do poczatku gwintu w lufie.
Odleglosc ta w 5.56 jest wieksza niz w .223, przez co ten sam naboj generuje mniejsze cisnienie w 5.56 komorze niz w .223 komorze.
Wielkosc fizyczna obydwu lusek jest taka sama.
Przeczytaj ten link ktory podal wik999, 90 % tych dywagacji odnosi sie tez do tematu .308 vs 7.62x51
Awatar użytkownika
Snipper_is
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1682
Rejestracja: 17 sierpnia 2008, 03:20
Tematy: 71
Lokalizacja: Norwegia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Snipper_is »

Aha
Teraz Łapę co i jak. Czasem trzeba ,, łopatologicznie" :)
Dzięki :)
Snipper
Ps: Zawsze jestem otwarty na rzeczowe argumenty
abersfelderami
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 877
Rejestracja: 13 października 2011, 06:47
Tematy: 0
Lokalizacja: Wroclaw
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: abersfelderami »

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Broń i amunicja - WBP”