CZ 858 Tactical

Moderator: Moderatorzy WBP

Awatar użytkownika
Sobrero
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 112
Rejestracja: 08 sierpnia 2007, 22:06
Tematy: 0
Lokalizacja: Sagittarius, Wschód
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

CZ 858 Tactical

Post autor: Sobrero »

Poszukuje informacji na temat wspomnianego karabinka. Zastanawiam się nad zakupem i poszukuje informacji od użytkowników nt jakości wykonania, celności, przyjemności strzelania i awaryjności. Dużą zaletą jest cena. W porównaniu do worksa nie ma nawet połowy.
http://www.9mm.cz/kulovnice_cz_858_tactical_762.html
http://www.9mm.cz/kulovnice_novohradsky_fsn01_762.html
Jeśli ktoś spotkał się lub posiada takowy karabinek i chciałby się podzielić swoim doświadczeniem to z góry dziękuję.
.22, 32ACP, 9x18, 9x19, 9x20,.38, 38+, .357,45ACP, 7,62x25, 7,62x39, 7,62x54R,6,5x55, .410, 45LC, 12/70, 8x57JS i kolekcjonuję dalej...
Awatar użytkownika
mkl1
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 9020
Rejestracja: 14 lipca 2006, 15:20
Tematy: 0
Lokalizacja: Katowice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: mkl1 »

Tak maiłem okazję strzelać z Wz58 z amo 7,62x39.. wrażenia jak z AK i klonów, może tylko tyle, że to-to strzela z "otwartego zamka" i czasami mozan oberwać łuską.... :P
mkl1
Nie strzelać.
Jestem przyjaznym szopem :-D
Awatar użytkownika
Sobrero
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 112
Rejestracja: 08 sierpnia 2007, 22:06
Tematy: 0
Lokalizacja: Sagittarius, Wschód
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Sobrero »

Jak to z "zamka otwartego"? Przecież jest ryglowany przez przekoszenie, podobnie jak w SKS.
Zamek na pewno pozostaje w tylnym położeniu, ale chyba chodzi o kąt wyrzucania łusek?
.22, 32ACP, 9x18, 9x19, 9x20,.38, 38+, .357,45ACP, 7,62x25, 7,62x39, 7,62x54R,6,5x55, .410, 45LC, 12/70, 8x57JS i kolekcjonuję dalej...
Awatar użytkownika
mkl1
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 9020
Rejestracja: 14 lipca 2006, 15:20
Tematy: 0
Lokalizacja: Katowice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: mkl1 »

No może źle się wyraziłem..( nie chodziło mi o system) oczywiście łuski są inaczej wyrzucane bo zamek "chodzi na zewnątrz.(suwadło oczywiście). nie ma pokrywy jak w AK-podobnych.

oczywiście chodzi o 858 ;)
ale mogłem coś pokićkać, bo strzelałem z tego dość dawno :/
Mirek

taki schemacik
http://www.fotydostrony.yoyo.pl/Sa%20vz ... netrze.jpg
Nie strzelać.
Jestem przyjaznym szopem :-D
9x19
R.I.P
R.I.P
Reactions:
Posty: 8028
Rejestracja: 10 marca 2006, 22:04
Tematy: 0
Lokalizacja: Olsztyn KS GARDA
Grupa: RIP
Kontakt:

Post autor: 9x19 »

Gdybym miał wybierać między Worksem a CZ 858 Tactical, to wybrałbym tą ostatnią. Całkiem sympatyczna zabawka do dynamiki. Nie wali w ramię jak kałach.

:)
Awatar użytkownika
Rob de Guardio
Moderator
Moderator
Reactions:
Posty: 1464
Rejestracja: 11 stycznia 2004, 21:18
Tematy: 40
Lokalizacja: Warmiński Klub Strzelecki "10" w Olsztynie
Grupa: Moderatorzy WBP
Kontakt:

Post autor: Rob de Guardio »

Ni pies to ni wydra.
Kalach to Kalach.
Ja strzelalem z tej 858 w Loku i wybralem jednak Worksa.

Mimo tego ,że kopie mocniej to baardziej sprawdzona konstrukcja.I to wiele milionów razy :D
Rob.
Awatar użytkownika
AKMSN
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 326
Rejestracja: 12 grudnia 2006, 21:59
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: AKMSN »

Jak to z "zamka otwartego"? Przecież jest ryglowany przez przekoszenie, podobnie jak w SKS
Nie to żebym się czepiał, ale Sa vz. 58 ryglowany jest ryglem wahliwym. A tak w ogóle to ryglowanie poprzez przekoszenie zamka nie przeszkadza w strzelaniu z zamka otwartego

Natomiast Sa vz. 58 charakteryzuje się lepszą ergonomią niż AK i w mojej opinii również jest sprawdzoną konstrukcją, ogółem wyprodukowano prawie milion egzemplarzy
Awatar użytkownika
Sobrero
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 112
Rejestracja: 08 sierpnia 2007, 22:06
Tematy: 0
Lokalizacja: Sagittarius, Wschód
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Sobrero »

Przepraszam pokornie za sianie zamętu i przekaszanie.
Ale mam pytanie jeszcze jedno jak z awaryjnością sprzętu. Jakich obciążeń doznaje we wspomnianych LOKach? Bo przyznam, że u mnie będzie sporo strzelał. Pewnie nie więcej niż kilkaset dziennie (do 1000 na tydzień) ale czasem może więcej. Na zakupy i tak jadę do Pragi ale dostępność części czasem nad Wisłą jest obezwładniająca. Ewentualnie co ulega awarii lub zużyciu?
Chciałbym kupić coś na zapas, ponieważ do Czech mam przez całą Polskę.
Przeciążyłem Simonowa i leży w smarze od 3 miesięcy, czekając na rurę gazową..
Z góry dziękuję za info lub jakiekolwiek sugestie.[/quote]
.22, 32ACP, 9x18, 9x19, 9x20,.38, 38+, .357,45ACP, 7,62x25, 7,62x39, 7,62x54R,6,5x55, .410, 45LC, 12/70, 8x57JS i kolekcjonuję dalej...
Awatar użytkownika
AKMSN
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 326
Rejestracja: 12 grudnia 2006, 21:59
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: AKMSN »

Z tego co słyszałem Sa vz. 58 nie charakteryzuje się tak dużą żywotnością jak AK

Zajrzyj tutaj, jest nawet o pękającym ryglu w Sa vz. 58
Awatar użytkownika
Sobrero
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 112
Rejestracja: 08 sierpnia 2007, 22:06
Tematy: 0
Lokalizacja: Sagittarius, Wschód
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Sobrero »

Już to kiedyś czytałem. I brzmi tak sobie.
Tyle, że SA 58 zaprzestano produkować w latach chyba osiemdziesiątych a 858 są robione aktualnie, ewentualnie były robione nie tak dawno.
.22, 32ACP, 9x18, 9x19, 9x20,.38, 38+, .357,45ACP, 7,62x25, 7,62x39, 7,62x54R,6,5x55, .410, 45LC, 12/70, 8x57JS i kolekcjonuję dalej...
Awatar użytkownika
REMOV
Zbanowany
Zbanowany
Reactions:
Posty: 1533
Rejestracja: 04 czerwca 2007, 18:10
Tematy: 0
Lokalizacja: Śląsk/Małopolska
Grupa: Zbanowany
Kontakt:

Post autor: REMOV »

Sobrero pisze:Tyle, że SA 58 zaprzestano produkować w latach chyba osiemdziesiątych a 858 są robione aktualnie, ewentualnie były robione nie tak dawno.
Mam wrażenie, że CZ 858 są robione na bazie wojskowych vz. 58, nie zaś produkowane od podstaw. To samo dotyczy klonów na rynku amerykańskim, też bazują na komorach zamkowych broni wojskowej, której produkcja - jak słusznie zauważyłeś - zakończyła się w 1984. To trochę tak, jak ze wszystkimi polskimi samopowtarzalnymi odmianami AKM/AKMS, które pojawiły się w ostatnich pięciu latach, niezależnie od ich producenta.
Awatar użytkownika
REMOV
Zbanowany
Zbanowany
Reactions:
Posty: 1533
Rejestracja: 04 czerwca 2007, 18:10
Tematy: 0
Lokalizacja: Śląsk/Małopolska
Grupa: Zbanowany
Kontakt:

Post autor: REMOV »

AKMSN pisze:Natomiast Sa vz. 58 charakteryzuje się lepszą ergonomią niż AK i w mojej opinii również jest sprawdzoną konstrukcją, ogółem wyprodukowano prawie milion egzemplarzy
Ergonomię AK oraz funkcjonalność tej konstrukcji, szczególnie przy broni samopowtarzalnej, da się poprawić, przez zastosowanie rozmaitych dodatków, także może nie ma tutaj co narzekać. A co się tyczy twierdzenia, że coś jest dojrzałe, bo wyprodukowano tego niemal milion (no, bez 80 tysięcy), to jest to niewiele w porównaniu z AK, których liczbę szacuje się na od 50 do 100 razy większą ;)

Przy okazji, strzelałem z vz. 58 (nie sądzę, aby cywilna wersja samopowtarzalna czymś się tutaj różniła) i był całkiem w porządku, ale jeżeli miałbym kupować broń na strzelnicę, przez którą w tygodniu przechodzi tysiąc sztuk amunicji, szczególnie znajdującą się daleko od Republiki Czeskiej, to jednak zainwestowałbym w polskiego AKM, choćby dlatego, że dostępnych jest do niego na miejscu mnóstwo części zamiennych, a poza tym producenci znajdują się bliżej. Drugim czynnikiem jest dostępność gadżetów - odmiennych kolb, chwytów, nakładek na rurę gazową, łóż czy innych systemów montażowych, a także zderzaków, magazynków, celowników i co tam jeszcze człowiek sobie do AK wymyśli.
Awatar użytkownika
AKMSN
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 326
Rejestracja: 12 grudnia 2006, 21:59
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: AKMSN »

Ergonomię AK oraz funkcjonalność tej konstrukcji, szczególnie przy broni samopowtarzalnej, da się poprawić, przez zastosowanie rozmaitych dodatków, także może nie ma tutaj co narzekać
Ale już bezpiecznik w AK nie jest taki łatwy do poprawienia, podobnie jak dodanie zatrzasku suwadła, dlatego też choćby pod tym względem przewagę ma Sa vz. 58. Oczywiście można dyskutować na ile jest to ważne w przypadku cywilnej broni samopowtarzalnej
A co się tyczy twierdzenia, że coś jest dojrzałe, bo wyprodukowano tego niemal milion (no, bez 80 tysięcy), to jest to niewiele w porównaniu z AK, których liczbę szacuje się na od 50 do 100 razy większą
Jednak chyba przyznasz że Sa vz. 58 można uznać za "dojrzałą" konstrukcję
Awatar użytkownika
REMOV
Zbanowany
Zbanowany
Reactions:
Posty: 1533
Rejestracja: 04 czerwca 2007, 18:10
Tematy: 0
Lokalizacja: Śląsk/Małopolska
Grupa: Zbanowany
Kontakt:

Post autor: REMOV »

AKMSN pisze:Ale już bezpiecznik w AK nie jest taki łatwy do poprawienia
Dlaczego? Dodajesz do tego skrzydełka prostopadłą półeczkę i masz spokój.
podobnie jak dodanie zatrzasku suwadła, dlatego też choćby pod tym względem przewagę ma Sa vz. 58
Tyle tylko, że o ile zatrzask ma, to ze zwolnieniem go z tylnego położenia jest - od strony manipulacji bronią - taki sam kłopot jak z przeładowaniem AK, jedynie trzeba włożyć w to mniej siły. Dużym minusem w vz. 58 jest sposób zwalniania magazynka, tylko lewą ręką.
Jednak chyba przyznasz że Sa vz. 58 można uznać za "dojrzałą" konstrukcję
Jak najbardziej (choć pod względem rozwiązania mechanizmów jest to konstrukcja bardziej prymitywna od AK, zerknij choćby na sposób ryglowania), ale argumentacja jest dziwaczna. Od kiedy to ilość świadczy o dojrzałości czy jakości? ;)

PS. Wycofuję się z zarzutu o mniejszej liczbie dodatków - na czeskim rynku jest ich bardzo wiele.

Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
AKMSN
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 326
Rejestracja: 12 grudnia 2006, 21:59
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: AKMSN »

Dlaczego? Dodajesz do tego skrzydełka prostopadłą półeczkę i masz spokój
Ale nadal za lepsze rozwiązanie można uznać bezpiecznik w Sa vz. 58
Tyle tylko, że o ile zatrzask ma, to ze zwolnieniem go z tylnego położenia jest - od strony manipulacji bronią - taki sam kłopot jak z przeładowaniem AK, jedynie trzeba włożyć w to mniej siły
Ale przynajmniej dzięki zatrzaskowi wiesz że nie masz naboi w magazynku, na dodatek jak sam napisałeś mimo wszystko łatwiej zwolnić zespół ruchomy z zatrzasku niż przeładować broń. Zatrzask suwadła przydaje się również jeśli ktoś chce przenosić broń z otwartym zamkiem (choć w przypadku AK również są dodatki które to umożliwiają)
Jak najbardziej (choć pod względem rozwiązania mechanizmów jest to konstrukcja bardziej prymitywna od AK, zerknij choćby na sposób ryglowania), ale argumentacja jest dziwaczna. Od kiedy to ilość świadczy o dojrzałości czy jakości
Cóż, jeśli czegoś wyprodukowana bardzo dużo, to można przyjąć ze raczej nie było to złe, choć przyznaję że taki sobie ten argument
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Broń i amunicja - WBP”