Drodzy Użytkownicy,

Od dnia 25 maja 2018 r. wchodzi w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych, określane jako RODO.

W związku z tym poniżej regulaminu forum zostały zamieszczone wytyczne związane z tym rozporządzeniem.

Bardzo proszę poświęcić chwilkę i wczytać się w te przepisy, nie jest tego dużo.

Regulamin i rozporządzenie

Pozdrawiamy,
Administracja forum

Broń sygnałowa a alarmowa

Moderator: Moderatorzy WBP

mamona
Posty: 1
Rejestracja: 2008-11-02, 09:01
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Status: Offline

Broń sygnałowa a alarmowa

Postautor: mamona » 2008-11-02, 09:18

Czym się różni broń alarmowa od sygnałowej?
Nie wiem czy to jest dobrze, ale czy broń sygnałowa nie służy do wystrzeliwania rac?
Mam nadzieję, że tutaj ktoś mi pomoże. :)


9x19
R.I.P
R.I.P
Posty: 8287
Rejestracja: 2006-03-10, 22:04
Lokalizacja: Olsztyn KS GARDA
Grupa: RIP
Kontaktowanie:
Status: Offline

Postautor: 9x19 » 2008-11-02, 12:15

Najkrócej i najogólniej - alarmowa to wyłącznie huk, a sygnałowa to efekt wizualny lub huk, powstałe w wyniku wystrzelenia substancji lub ładunku pirotechnicznego z urządzenia o kalibrze nie mniejszym niż 25 mm.

Bez pozwolenia można posiadać broń alarmową o kalibrze do 6 mm. Na każdą broń sygnałową wymagane jest pozwolenie.

:one:

PS. Szczegółowe definicje w art. 7 ust. 2 i 3 ustawy o broni i amunicji.


Awatar użytkownika
Yarecki
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Posty: 437
Rejestracja: 2007-11-19, 09:56
Lokalizacja: W podróży
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Status: Offline

Postautor: Yarecki » 2008-11-02, 14:22

Alarmową można używać be zezwolenia (w celu wezwania pomocy itp) ale z posiadaniem nie jest tak lekko....

;)
Szczęście jest rzeczą wątpliwą....


9x19
R.I.P
R.I.P
Posty: 8287
Rejestracja: 2006-03-10, 22:04
Lokalizacja: Olsztyn KS GARDA
Grupa: RIP
Kontaktowanie:
Status: Offline

Postautor: 9x19 » 2008-11-02, 14:29

Yarecki pisze:Alarmową można używać be zezwolenia (w celu wezwania pomocy itp) ale z posiadaniem nie jest tak lekko.... ;)

Można używać zarówno palną sygnałową, jak i alarmową do celów wzywania pomocy, ratowniczych, poszukiwawczych oraz przy sygnalizacji rozpoczęcia zawodów. Oczywiście jakiś podmiot (osoba fizyczna lub instytucja) musi posiadać na taką broń pozwolenie i mieć taką broń na stanie.

:one:
Ostatnio zmieniony 2009-10-28, 18:50 przez 9x19, łącznie zmieniany 1 raz.


Rafrom
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Posty: 40
Rejestracja: 2005-08-02, 21:04
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Status: Offline

Postautor: Rafrom » 2008-11-02, 16:56

mamona a z jakiej dziedziny to pytanie?
Chodzi mi o to określenie alarmowa skąd to wziołeś, bo znaczenie akurat tego okreslenia broni np. w Policji jest zupałenie inne niż może się wydawać.


wld
Posty: 2
Rejestracja: 2009-10-28, 18:15
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Status: Offline

Postautor: wld » 2009-10-28, 18:29

Witam. Jakos po niemiecku czytacie ustawe.

Art. 7
2. W rozumieniu ustawy bronią palną sygnałową jest urządzenie wielokrotnego użycia, które w wyniku działania sprężonych gazów, powstających na skutek spalania materiału miotającego, jest zdolne do wystrzelenia z lufy o kalibrze nie mniejszym niż 25 mm substancji w postaci ładunku pirotechnicznego celem wywołania efektu wizualnego lub akustycznego.
3. W rozumieniu ustawy bronią palną alarmową jest urządzenie wielokrotnego użycia, które w wyniku działania sprężonych gazów, powstających na skutek spalania materiału miotającego, wywołuje efekt akustyczny, a wystrzelona z lufy lub elementu ją zastępującego substancja razi cel na odległość nie większą niż 1 metr.


Art. 11. Pozwolenia na broń nie wymaga się w przypadku:
5) posiadania broni alarmowej o kalibrze do 6 mm;
8) używania broni palnej sygnałowej i alarmowej do celów wzywania pomocy, ratowniczych, poszukiwawczych oraz przez osoby uprawnione do sygnalizacji zawodnikom rozpoczęcia konkurencji sportowej w trakcie zawodów sportowych, jeżeli wymaga ona takiej sygnalizacji;

Co z tego wynika? Mozna miec alarmowa do 6mm i sygnalowa powyzej 25mm. Nie trzeba miec pozwolenia na zadna o takich parametrach.


9x19
R.I.P
R.I.P
Posty: 8287
Rejestracja: 2006-03-10, 22:04
Lokalizacja: Olsztyn KS GARDA
Grupa: RIP
Kontaktowanie:
Status: Offline

Postautor: 9x19 » 2009-10-28, 18:58

wld pisze: Witam. Jakos po niemiecku czytacie ustawe.
..........
Co z tego wynika? Mozna miec alarmowa do 6mm i sygnalowa powyzej 25mm. Nie trzeba miec pozwolenia na zadna o takich parametrach.


Jeżeli zapis ustawowy "bronią sygnałową jest urządzenie .... o kalibrze nie mniejszym niż 25 mm" oznacza według Ciebie, że broń sygnałową powyżej 25 mm można posiadać bez pozwolenia, to rzeczywiście źle czytamy ustawę. :P :P :P


wld
Posty: 2
Rejestracja: 2009-10-28, 18:15
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Status: Offline

Postautor: wld » 2009-10-28, 19:21

Oczywiscie w celu wzywania pomocy. Nosisz przy sobie po to, zeby w razie ataku przez jakiegos menela moc nia wezwac pomoc. Tlumaczenie glupie, ale ustawa tez nie jest madra.


Aureuss
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Posty: 96
Rejestracja: 2012-06-25, 22:47
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Status: Offline

Postautor: Aureuss » 2013-01-20, 21:57

9x19 pisze:Najkrócej i najogólniej - alarmowa to wyłącznie huk, a sygnałowa to efekt wizualny lub huk, powstałe w wyniku wystrzelenia substancji lub ładunku pirotechnicznego z urządzenia o kalibrze nie mniejszym niż 25 mm.

Bez pozwolenia można posiadać broń alarmową o kalibrze do 6 mm. Na każdą broń sygnałową wymagane jest pozwolenie.

:one:

PS. Szczegółowe definicje w art. 7 ust. 2 i 3 ustawy o broni i amunicji.


A na jaki rodzaj pozwolenia można nabyć broń sygnałową? Bo na sportowe to się chyba nie łapie ;-)
Trochę tego i owego...


Awatar użytkownika
Snipper_is
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Posty: 1569
Rejestracja: 2008-08-17, 03:20
Lokalizacja: Norwegia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Status: Offline

Postautor: Snipper_is » 2013-01-20, 22:07

Jako laik optuje : kolekcjonerską


Python
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Posty: 465
Rejestracja: 2007-06-27, 10:55
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Status: Offline

Postautor: Python » 2013-01-20, 22:32

Ale tam jest "używanie" broni sygnałowej.

Moim zdaniem oznacza to, że w trakcie akcji ratunkowej wolno używać cudzej broni sygnałowej, będącej np na wyposażeniu statku.
Ostatnio zmieniony 2013-01-20, 22:46 przez Python, łącznie zmieniany 1 raz.


9x19
R.I.P
R.I.P
Posty: 8287
Rejestracja: 2006-03-10, 22:04
Lokalizacja: Olsztyn KS GARDA
Grupa: RIP
Kontaktowanie:
Status: Offline

Postautor: 9x19 » 2013-01-20, 22:50

Pozwolenia na broń nie wymaga się w przypadku używania broni palnej sygnałowej lub alarmowej do celów wzywania pomocy, ratowniczych, poszukiwawczych oraz przez osoby uprawnione do sygnalizacji zawodnikom rozpoczęcia konkurencji sportowej w trakcie zawodów sportowych, jeżeli wymaga ona takiej sygnalizacji.

Do wyżej wskazanych celów wolno używać broni sygnałowej lub alarmowej, na którą pozwolenia posiada inna osoba, albo podmiot (klub sportowy, żeglarski, pogotowie itp.). Używający tej broni nie musi mieć ani pozwolenia, ani dopuszczenia do posiadania broni.


Aureuss
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Posty: 96
Rejestracja: 2012-06-25, 22:47
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Status: Offline

Postautor: Aureuss » 2013-01-21, 13:52

9x19 pisze:Pozwolenia na broń nie wymaga się w przypadku używania broni palnej sygnałowej lub alarmowej do celów wzywania pomocy, ratowniczych, poszukiwawczych oraz przez osoby uprawnione do sygnalizacji zawodnikom rozpoczęcia konkurencji sportowej w trakcie zawodów sportowych, jeżeli wymaga ona takiej sygnalizacji.

Do wyżej wskazanych celów wolno używać broni sygnałowej lub alarmowej, na którą pozwolenia posiada inna osoba, albo podmiot (klub sportowy, żeglarski, pogotowie itp.). Używający tej broni nie musi mieć ani pozwolenia, ani dopuszczenia do posiadania broni.


To wszystko jasne, ale chciałbym być posiadaczem takiej broni (kaliber 26 mm) - czy, jak pisze snipper potrzebne pozwolenie kolekcjonerskie? A jeśli pozwolenie kolekcjonerskie mam na broń centralnego zapłonu - to mieści się w kategorii czy nie?
Trochę tego i owego...


Rado
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Posty: 486
Rejestracja: 2009-08-16, 19:57
Lokalizacja: Sztum/pomorskie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Status: Offline

Postautor: Rado » 2013-01-21, 14:01

A czy pistolet sygnałowy gładkolufowy można kupić na pozwolenie sportowe jako broń gładkolufową? Swego czasu przecież nawet do rakietnic produkowano naboje śrutowe...


9x19
R.I.P
R.I.P
Posty: 8287
Rejestracja: 2006-03-10, 22:04
Lokalizacja: Olsztyn KS GARDA
Grupa: RIP
Kontaktowanie:
Status: Offline

Postautor: 9x19 » 2013-01-21, 14:12

Aureuss pisze: ... To wszystko jasne, ale chciałbym być posiadaczem takiej broni (kaliber 26 mm) - czy, jak pisze snipper potrzebne pozwolenie kolekcjonerskie? A jeśli pozwolenie kolekcjonerskie mam na broń centralnego zapłonu - to mieści się w kategorii czy nie?

Jan najbardziej, ale pod warunkiem, że ściśniesz lufę tej broni, by zrobić z niej broń o kalibrze do 12 mm. Poczytaj definicję sportowej broni centralnego zapłonu (art. 10 ust. 4 pkt. 4 litera "b" ustawy o broni i amunicji). :P



Wróć do „Broń i amunicja - WBP”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: antjacek, Beret76., Ciurlas, coolik, kris3001, richii, zoom2 i 24 gości