Wizyta w Centralnym Laboratorium Kryminalistycznym KGP.

Moderator: Moderatorzy WBP

mmajstruk
Gość
Gość
Reactions:
Tematy: 
Grupa: Goście

Wizyta w Centralnym Laboratorium Kryminalistycznym KGP.

Post autor: mmajstruk »

Witam !

Mialem dzisiaj przyjemnosc spedzic 4 godziny w Centralnym Laboratorium Kryminalistycznym Komendy Glownej Policji.

http://www.kgp.gov.pl/clknn/w2.htm

Aleje Ujazdowskie 7, budynek stary i ciasny... no i pierwszy kontakt z Panem Fachowcem Policjantem.
Musze przyznac ze jestem pod wrazeniem - w Wydziale II Badań Broni i Balistyki pracuja naprawde fachowi, trzezwi, przytomni, mili i sympatyczni ludzi. Ufff, wreszcie mila odmiana po wczesniejszej wizycie w Komendzie Stolecznej Policji.
Rozmawialismy dlugo (i owocnie) o wiatrowkach. Oczywiscie zgodnie z oczekiwaniami wiedza na ten temat jest raczej niewielka... Najciekawsze ze tak powiem to to ze Careera 707 chcieli napompowac z... kompresora ktory daje jakies 60 bar. To bylby pierwszy Career na swiecie o potwierdzonej energii ponizej 17J.

Duzo tez rozmawialismy o broni palnej. Przestaje sie dziwic podejsciu policjantow ze wszelkiej broni nalezy zakazac - wierzcie mi ze pracujac w takim miejscu i co chwile spotykajac sie z objawami pomyslowosci ludzkiej latwo nabawic sie "choroby zawodowej".
Bo coz powiecie na pomysl by strzelic do sasiada z naboju .22lr odpalonego z... wiatrowki sprezynowej 4.5 mm. Tak, nie 5.5 mm - o tym slyszalem. Z 4.5 mm. Ladny "gwozdz" olowiany powstaje, o calkiem powaznej sile razenia.

No, ale wiatrowki to byl tylko drobny epizod. Zostalem zaproszony do ich podrecznego magazynu w piwnicy.

Ludzie, toz to SWIATYNIA nie magazyn ! Wejsc i nie wychodzic przez tydzien ! A jeszcze lepiej ciezarowke amunicji i przez rok ze strzelnicy...

Carski Mosin z 1893 roku z bagnetem. Polski Browning wz. 28 z dwojnogiem, w idealnym stanie. Piekny Stg 44. Thompsony. Garand i M1. Mauser "Komisarz" w pelnym "ubranku". Sten czy MP40 to wrecz rutyna. Rosyjski pistolet Specnazu na zmniejszone naboje posrednie 5.45 mm. RPG-2. Raki i Skorpiony. Szafa broni mysliwskiej czy czarnoprochowej. Kilka szaf pistoletow wszelakich rodzajow. 2 sztuki SWD, wiele AK. Strzelajaca laska na naboje mysliwskie 12 - rewelacyjna konstrukcja, budzaca szacunek dla pomyslowosci konstruktora. Pepesze i PPS na tony. Rusznica przeciwpancerna PTRD, Bren, kompletny kaem Szpagina na podstawie uniwersalnej (eksponowany w polozeniu p-lot) czy wrecz niemiecki pokladowy MG wymontowany z samolotu.
Niestety nie bylo najlepszego - jedyny oficjalny w pelni sprawny egzemplarz "Blyskawicy" !!!
No i Slavia 630. ;)
Wlasnie, wspomne ze kazdy egzemplarz "kolekcji" ma nanoszony teraz numer katalogowy - jakis czas temu zdarzyla sie "wpadka" i cos im zginelo. O powaznym podejsciu pracownikow do broni niech swiadczy fakt ze sami wskazali miejsce gdzie na "Blyskawicy" ma zostac naniesiony numer, i to ze wymusili rezygnacje z nabijania - zostanie wytrawiony elektrochemicznie, w absolutnie niewidocznym miejscu. Budujace.

Musze przyznac ze zostalem gruntownie przeegzaminowany ze znajomosci broni - co chwila z szafki byl wyciagany kolejny "eksponat" i padalo niesmiertelne pytanie "A co to jest ?" Wierzcie mi, mozna sie spocic - egzamin na pozwolenie na bron to pryszcz przy takiej odpytce.

Trzeba przyznac ze to co maja na stanie (nie tylko w magazynie podrecznym) to jest az nadto by otworzyc Muzeum Broni Palnej ! Cale szczescie ze ludzie tam pracujacy maja silna motywacje by ta kolekcje zachowac i nie niszczyc (oficjalnie zeby przyszle pokolenia pracownikow mogly sie uczyc na "zywym" organizmie).

Ciekawostka. Jak tylko panowie sie zorientowali ze mam jakis kontakt z "wykopkowiczami" czy "kolekcjonerami", i ze czesto strzelam z historycznej broni, to byli bardzo dociekliwi czy przypadkiem nie wiem gdzie jest sprawny egzemplarz "Blyskawicy". Bardzo dociekliwi. Nawet naprawde bardzo dociekliwi. Wrecz zostalem postawiony przed lufa Raka na okolicznosc przesluchania. Trudno argumentowac z tak stanowcza postawa - przyznalem sie ze slyszalem o jednym takim, nawet mialem okazje go obejrzec... zdaje sie ze ciagle stoi przy pirsie w Gdyni - ale stojac przed lufa tego juz nie dodalem. Na moja uwage ze nikt przeciez nie odda takiej broni bo zostanie bezpowrotnie zniszczona (o przepraszam, zdezaktywowana) odpowiedzieli - "Bo trzeba oddac do nas. My wiemy co z nia zrobic. Nie zniszczymy." Naprawde budujace ze sa jeszcze normalni ludzi w Policji. No wlasnie, przyznam sie ze po kwadransie rozmowy trudno pracownikow CLK traktowac jak policjantow...

W przeciagu tygodnia zloze tam kolejna wizyte - tym razem obowiazkowo wezme aparat fotograficzny i uwiecznie "eksponaty". Mam obiecany przeglad broni "ukrytej" - np. strzelajaca komorka czy dlugopis na naboj 9 mm Makarowa (!).

Ech, slinka mi ciagle cieknie... co zamkne oczy to widze ta kolekcje... serce bije mocniej... ech... postrzelac i umrzec, czy jak to szlo...
To NAPRAWDE trzeba zobaczyc ! Wszystko mozna wziasc do reki, pobawic sie... ech... chyba bede musial znow sciagnac jakas dziwna wiatrowke by miec pretekst do wizyty w SWIATYNI...

A przy okazji, powtornie zwracam sie z apelem do adminiow o stowrzenie dzialu o broni palnej nie-czarnoprochowej !
Awatar użytkownika
variag
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 10180
Rejestracja: 15 kwietnia 2003, 20:34
Tematy: 192
Lokalizacja: Bełchatów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: variag »

witam
kompletny kaem Szpagina na podstawie uniwersalnej (eksponowany w polozeniu p-lot)
Z opisu dość skapego wnoszę że to 12,7mm DSzK wz 1938 lub 1938/46
Może ktoś z kolegów bywał w Wicku Morskim na poligonie?
A tak podobno tak mieszkają Finowie :D
http://www.mts.org.pl/finlandia.html
Też bym tak chciał ...
nara
Zbyt często pragnienie tego czego nie mamy
nie pozwala nam się cieszyć tym co posiadamy.
mmajstruk
Gość
Gość
Reactions:
Tematy: 
Grupa: Goście

Post autor: mmajstruk »

12.7 DSzK byl, a jakze. Lotniczy. Moja wina, pomylilem sie, to byl SG-43.
Awatar użytkownika
variag
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 10180
Rejestracja: 15 kwietnia 2003, 20:34
Tematy: 192
Lokalizacja: Bełchatów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: variag »

witam
A może to był ukm MG 42 ?? :wink:
Obrazek
Bo MP-43 Mp-44 Stg.44 (Haenel) raczej nie występował w wersji plot.
Obrazek
nara
Zbyt często pragnienie tego czego nie mamy
nie pozwala nam się cieszyć tym co posiadamy.
Awatar użytkownika
Omo
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 513
Rejestracja: 27 grudnia 2002, 00:31
Tematy: 33
Lokalizacja: wyspy
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Omo »

Miłek a jak ty się tam dostałeś :?: :!: :shock:
Awatar użytkownika
M.J.
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1811
Rejestracja: 09 stycznia 2004, 08:46
Tematy: 127
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: M.J. »

Pewnie podszedł z Careerem pod sejm ;-)
C2240, C2250, C1377, C2100, FWB 65, FWB 300, trochę plujek na BB
mmajstruk
Gość
Gość
Reactions:
Tematy: 
Grupa: Goście

Post autor: mmajstruk »

Variag, to o czym mowilem ze ustawiony do p-lot to byl ruski SG-43. Dosc charakterystyczna podstawa i dosc charakterystyczna bron. Pomerdaly mi sie symbole.

A do CLK trafilem przez Careera - naczelnik urzedu celnego wyslal go do ekspertyzy. Nie mam za cholere pojecia dlaczego, ale wyslal. No to poszedlem pomoc rozwiazac problem - juz im wytlumaczylem jak i co z Careerem. Teraz tylko zaniose im butle z przetaczarka i sobie pomierza. A ja poogladam w tym czasie zabawki... :)
Awatar użytkownika
variag
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 10180
Rejestracja: 15 kwietnia 2003, 20:34
Tematy: 192
Lokalizacja: Bełchatów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: variag »

witam
SG 43 czyli Goriunov
Obrazek
A tak wygląda 12,7mm DSzK wz 38/46 (czyli Dietiariov-Shpagin)
Obrazek
nara
Zbyt często pragnienie tego czego nie mamy
nie pozwala nam się cieszyć tym co posiadamy.
nurek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 901
Rejestracja: 27 listopada 2003, 14:27
Tematy: 29
Lokalizacja: z małego miasta
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: nurek »

mmajstruk pisze:Ech, slinka mi ciagle cieknie...
Przecierz tam wszystko zardzewieje.... :D :D :D

Miejmy nadzieje ze wszystko Balistolem smaruja po wizycie...

A jakies ciekawe waitrowkowe 'egzotyki' byly? (oprocz Careera :D )
Pytania s± tendencyjne.
mmajstruk
Gość
Gość
Reactions:
Tematy: 
Grupa: Goście

Post autor: mmajstruk »

Z wiatrowek nic. Byly 3 sztuki - 2 Slavie 630, jedna to chyba Lucznik.
Ale diabli wiedza co maja w magazynie glownym.
W kolekcji CLK jest ponad 3000 sztuk broni ! A w magazynie opdrecznym moze 200 sztuk lezy...
Ale Careera na pewno nie maja - moj byl pierwszy ! :)
Awatar użytkownika
variag
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 10180
Rejestracja: 15 kwietnia 2003, 20:34
Tematy: 192
Lokalizacja: Bełchatów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: variag »

witam
Apel!!!
Jeżeli dziadek któregos z kolegów podlewa od 60 lat w ogródku kwiatki olejem :wink: i choduje takie "cudo" to niech zaniesie je do CLK :lol: Obrazek
Z wdzięczności Panowie zapewne podwiozą do najblizszej dzielnicowej komendy ... ale kto pyta nie bładzi :D
nara
Zbyt często pragnienie tego czego nie mamy
nie pozwala nam się cieszyć tym co posiadamy.
Anvers
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 712
Rejestracja: 02 lipca 2003, 17:00
Tematy: 18
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Anvers »

mmajstruk pisze: Ale Careera na pewno nie maja - moj byl pierwszy ! :)
Twoj byl pierwszy, ktory tam zostal? :wink:
mmajstruk
Gość
Gość
Reactions:
Tematy: 
Grupa: Goście

Post autor: mmajstruk »

E tam, on tam nie zostanie - po zbadaniu energii bedzie oddany do urzedu celnego, a ten nie ma wyjscia tylko musi oddac mi.
I tylko nadal nie wiem po cholere to cale zamieszanie...
Ad
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1092
Rejestracja: 14 lutego 2004, 18:36
Tematy: 46
Lokalizacja: KONIN
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: Ad »

Ktoś musi wypełniać puste obszary niewiedzy, statystyk, ktoś musi być pionierem, ktoś zawsze coś musi :!:
Teraz padło na Ciebie mmajstruk i Careera :wink:

skype- adamkonin
NIE odbieram PW
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Broń i amunicja - WBP”