Mauser 98k

Moderator: Moderatorzy WBP

sprengkapsel
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 310
Rejestracja: 06 stycznia 2011, 15:09
Tematy: 20
Lokalizacja: śląsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Mauser 98k

Post autor: sprengkapsel »

Wiecie gdzie można kupić w sensownych pieniądzach zastawę M48 ?
Awatar użytkownika
kubao
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 26
Rejestracja: 24 grudnia 2017, 13:05
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Mauser 98k

Post autor: kubao »

Wiemy, na przykład TU.

Pozdrawiam
mleko80rt
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 19
Rejestracja: 30 maja 2019, 05:52
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Mauser 98k

Post autor: mleko80rt »

Szanowni koledzy poruszyli temat strzelania i z Mausera i z Mosina. Posiadam te dwie sztuki broni. By zaraz jakiś kolega nie wyskoczył z tekstem, ze "zaraz Policja będzie u mnie w domu'', to nadmieniam, ze mam francuska licencje strzelecka.
Mausera dopiero odkrywam, mam go od niedawna i muszę ustawić przyrządy celownicze. Ciężko się strzela do tarczy na 200 m. z ustawieniem fabrycznym celownika na 300 m, Trzeba brać tarcze nisko, nie pod czarne pole. Niestety taka nastawkę miały polskie Mausery.

Obrazek
W Mauserze, praca zamka, bardzo przyjemna dla ucha, bardzo proste rozkładanie na części. W porównaniu do Mosina, zamek rozkrada się dłużej, cięższa sprężyna, następnie po złożeniu trzeba dokonać regulacji iglicy, przy pomocy klucza.
U nas w klubie mamy strzelnice na 100 i 200 metrów. Strzelając z Mosina, przy ustawieniu na 200m, amunicji Partizan, układało się za wysoko. Dlatego tez na muszkę wkleiłem mała rureczkę idealnie pasującą, o ok. 2mm dłuższą od muszki. Na zdjęciu jeszcze tego nie widać, bo niemam ostatniego strzelania, ale bije wyżej. Skupienie tez mysle, ze na 200 m. OK.
Obrazek

Amo, jakie używam, dobre i najtańsze.

Obrazek
radkiewicz10
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 8
Rejestracja: 05 września 2018, 10:19
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Mauser 98k

Post autor: radkiewicz10 »

Mam pytanie dotyczące muszki w mauserze 98k: czy były różne wysokości muszki czy każdy 98k ma identyczną? Nabyłem ostatnimi czasy taki karabin niestety nie ma oryginalnej muszki ( kiedy zrywa się przyrządy nie jest w kształcie trójkąta, a prostokąta) i trochę dziwnie się celuje
Awatar użytkownika
dect
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 334
Rejestracja: 27 listopada 2007, 16:10
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Mauser 98k

Post autor: dect »

Różnej, fabrycznie zerowane na 200m. Wysokość będziesz miał podaną na spodzie, poniżej masz foty z mojego jak to wyglada. I co masz na myśli z tym "zrywaniem przyrządów"?

Pozdr

Obrazek

Obrazek
mike4356
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 127
Rejestracja: 03 października 2012, 23:19
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Mauser 98k

Post autor: mike4356 »

Koledze zapewne chodziło o "zgrywa przyrządy" ale mu "g" zjadło :-D
Awatar użytkownika
dect
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 334
Rejestracja: 27 listopada 2007, 16:10
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Mauser 98k

Post autor: dect »

A :) No jeżeli ma V w szczerbince i [] zamiast ∆ w muszce to rzeczywiście to nie ułatwia
radkiewicz10
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 8
Rejestracja: 05 września 2018, 10:19
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Mauser 98k

Post autor: radkiewicz10 »

Oczywiście chodziło o zgrywanie przyrządów celowniczych :D. Karabin jest po pierwszym strzelaniu. Celowanie ze szczerbiną V i muszką [] jest dosyć dziwne, dodatkowo przestrzeliny układają się po lewej. Podejrzewam że po norweskim remoncie nikt go nawet nie przystrzelał. Zamówiłem nową muszkę, wymienię, ustawię i myślę że będę zadowolony :) Tak przy okazji polecam płyn do czyszczenia luf robla solo. Myślałem że ostatnio wyczyściłem lufę na lustro ale po dzisiejszym dwugodzinnym czyszczeniu nadal są resztki miedzi ( nasączony przecierak roblą robi się niebieski jeśli w lufie są resztki miedzi) więc w kolejnych dniach będę ją dalej doczyszczał.
Awatar użytkownika
Pilgrim
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 27
Rejestracja: 09 grudnia 2016, 11:20
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Mauser 98k

Post autor: Pilgrim »

Mam pytanie odnośnie Kar 98k - występowały w różnych kalibrach, ale który obecnie daje możliwość nabycia amunicji w miarę dostępnej i w rozsądnej cenie? 8x57? 7x67? 7x65? 6,5x55? 7x57? :)
ProTech Guns Shooting Team!
franek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1787
Rejestracja: 20 maja 2007, 08:55
Tematy: 0
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Mauser 98k

Post autor: franek »

Pilgrim pisze:Mam pytanie odnośnie Kar 98k - występowały w różnych kalibrach, ale który obecnie daje możliwość nabycia amunicji w miarę dostępnej i w rozsądnej cenie? 8x57? 7x67? 7x65? 6,5x55? 7x57? :)
8x57JS w cenie ok 3 PLN/szt ,
6,5x55SE ok 3 PLN/szt ,
7x57 3,5PLN/szt
pozostałe to "cywilne" dopalone kalibry z amunicją głównie mysliwską czyli tanio nie będzie za to ciśnienie duże.
jedyne trudnodostępne wojskowe kalibry to 8x57J oraz 7,65 Argentyński

jak chcesz mieć tanio i niekoniecznie historycznie to poszukaj duńskich albo norweskich w kaliberze .308Win lub .30-06
remington 44, rogers & spencer 44, Hawken .45, jednorurka 12ga i parę nitro
Awatar użytkownika
Pilgrim
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 27
Rejestracja: 09 grudnia 2016, 11:20
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Mauser 98k

Post autor: Pilgrim »

Dzięki wielkie za rzeczową i konkretną odpowiedź :)
ProTech Guns Shooting Team!
Glou
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 256
Rejestracja: 29 sierpnia 2018, 21:01
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Mauser 98k

Post autor: Glou »

Ktoś się może orientuje gdzie dostać łódki nabojowe do Mausera 8x57?
Nie zależy mi na epokowych łódkach - wystarczy, że dobrze pasują i nie są siedliskiem korozji.
Awatar użytkownika
kubao
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 26
Rejestracja: 24 grudnia 2017, 13:05
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Mauser 98k

Post autor: kubao »

Glou
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 256
Rejestracja: 29 sierpnia 2018, 21:01
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Mauser 98k

Post autor: Glou »

Trafiłem na nie. Niestety te są niekompletne - brak sprężyn :-/
makak
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 68
Rejestracja: 24 sierpnia 2022, 11:42
Tematy: 3
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Mauser 98k

Post autor: makak »

Odkopię temat, ale to lepiej niż zakładać nowy. Nigdzie bowiem nie znalazłem przystępnego poradnika jak "dobrze" kupić Kar98k. Interesuje mnie karabin bardziej do zabawy i do postrzelania (nawet niekoniecznie wycinania koniczynek, choć oczywiście naboje nie powinny latać bokiem) niż do kolekcji. Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie (szczególnie jeżeli chodzi o stan zewnętrzny, zamka i stan lufy), a na co można przymknąć oko kupując takiego dziadka? Na ile mogę sobie pozwolić na gorszą lufę kupując broń do rekreacji?

Wiadomo że wolałbym oryginalnego Niemca w oryginalnym kalibrze, ale zaczynam też dopuszczać możliwość kupienia norweskiego w 30-06 skoro głównym przeznaczeniem jest rekreacja. Jakiś posiadacz może podzieli się wrażeniami i wypowie czy warto?

Dużo pytań a mało odpowiedzi, bo niestety u mnie w okolicy nie ma żadnych większych sklepów, a kupować z dowozem kota w worku mam pewne opory.

I pytanie na marginesie, bo im więcej czytam tym mam większe wątpliwości - czy dostępną obecnie u wielu sprzedawców w okolicach 3 zł Jugosłowniańska amunicja 7,9 (opisywana też jako 8x57 JS) można bez obaw ładować do każdego "mausera" czy jednak nie?
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Broń i amunicja - WBP”