Drodzy Użytkownicy.

Bardzo proszę o zapoznanie się z tematem Pomoc dla Ukrainy.
Szczegóły znajdują się w temacie z powyższego linku.

Administracja Forum.

Sytuacja na rynku w związku z konfliktem.

Moderator: Moderatorzy WBP

Poprzedni tematNastępny temat
KudrigY
Zarejestrowany użytkownik

Re: Sytuacja na rynku w związku z konfliktem.

Post autor: KudrigY »

House of Guns wrzuca na swoim profilu na twarzoksiążce informacje co ściąga, ile, i kto to bedzie dystrybiował. Nie podają natomiast cen. Później w praniu wychodzi, że podmioty z nimi współpracujące mają podobne ceny, ale z różnicami typu 200-300 pln. O zmowie cenowej cieżko mówić, bo to relacje między podmiotami, szczególnie że ustalanie rekomendowanej ceny detalicznej jest w naszym kraju jak najbardziej legalne. Nielegalne jest natomiast jedynie ustalanie ceny detalicznej sztywnej i ceny minimalnej. Tych raczej nie ma, bo ceny są różne u różnych detalistów, plus można jeszcze schodzić w dół i negocjować, co sam dwa razy z sukcesem zastosowałem, oczywiscie jak sie bralo dodatkowo konserwę lub dwie, czy inne gadgety. Czy słownie mówią, jakiej ceny minimalnej oczekują - szczerze wątpię. To za duży gracz, oni mają inny model biznesowy żeby się w to bawić. Ja sam trzymam za nich kciuki, żeby ściągnęli do kraju te stosy 7,62x39, które zapowiadają (niestety dopiero na jesieni) - mogliby zasypać rynek i przynajmniej w tym kalibrze problem by się rozwiązał.
.22LR / 9x18 / 9x19 / 7.62x25 / .38 / .357 / .45ACP / 5.45x39 / 7.62x39 / .308 WIN / 7.62x54R / 12GA

Awatar użytkownika
sql

Post autor: sql »

Nie sugerowałem bpb, że HoG tak robi, ale niestety się to zdarza na rynku. Jak to działa? Dystrybutor mówi, że jeśli ktoś sprzeda taniej (w domyśle "psując rynek"), to on z kimś takim rozwiązuje umowę i więcej towaru mu nie sprzeda. Niektóre produkty mają zadziwiająco identyczne ceny. Oczywiście jak pisałem - bardzo ciężko to udowodnić, bo to scenariusz podobny do łapówek dla policjantów - obie strony są zainteresowane, aby tego nie likwidować ;P.
...jesteśmy niegrzeczne chłopaki, pójdziemy siedzieć do paki...

tomekhydra

Post autor: tomekhydra »

Działanie jak najbardziej legalne. Różnice są? są ( nawet 1 grosz wystarczy). Sprzedaż poniżej ceny zakupu / produkcji to dumping i też jest niedozwolony. A więc : kupuję coś np ( akm) za 2000 i mogę sprzedać za 2001 zł jaki i 50349 😁. To moja sprawa , mój narzut. Najwyżej nie sprzedam. Na tym polega wolność gospodarcza. W wielu branżach tak jest jak w temacie opisanym wyżej. Czasy że była cena detaliczna i zapałki kosztowały w warszawce i pcimiu tyle samo już na szczęście minęły. Jeśli chciałbym kupić to coś za mniej niż 2000 , to muszę poszukać gdzieś indziej i kupić dużo , wtedy jest tanio. Tylko po co mi wtedy 500 akm? Tylko na handel. I wtedy ja szukam kogoś komu sprzedam dużo po 2000 itd itd. Do tego żeby sprzedawać z małym mazutem musi być dużo towaru i dużo kupujących plus konkurencja. Tyle tylko że w Polsce jeszcze tego nie ma
aa tx 200 hc + legend

tomekhydra

Post autor: tomekhydra »

Pamiętajcie też że sprzedający musi zarobić , czyli pokryć koszty ( budynki , zusy , pensje, prąd,gaz itd) I jeśli na koniec zostanie mu 1000 PLN to państwo zabierze mu :230 PLN VAT, 190 PLN ( niecałe) podatku dochodowego, 90 PLN składki zdrowotnej. Zostanie mu niecałe 500. Największe zarobki na wszystkim ma znów państwo. Pzdr Tomek
aa tx 200 hc + legend

Awatar użytkownika
sql

Dobra, widzę że się nie rozumiem, bo ja o jednym, Ty o drugim :-).
Zmowy cenowe są tak samo złe, jak dumping i żeby nie było - jestem całym sercem za wolnością gospodarczą i ani trochę nie tęsknię za czasami słusznie minionymi.

Awatar użytkownika
Macin

Post autor: Macin »

biper pisze:
25 kwietnia 2022, 21:15
@Wiedźmin
Wydaje mi się, że porównujesz nie te ustroje co trzeba. U nas bezpośrednio po 2WŚ wszedł terror NKWD.
To co będzie na Ukrainie raczej będzie można porównać do sytuacji po wojnie na Bałkanach.. Ta broń do dzisiaj wypływa w Europie, niestety zazwyczaj jako nielegalna i w związku z różnymi nieciekawymi zdarzeniami, których pokłosiem były zaostrzenia dyrektyw UE..
IMHO,
Jak wygra Rosja, to będzie może nie NKWD ale coś podobnego
Jak wyga Ukraina (czytaj USA-UK), to raczej im zostawią

Jak dla mnie 99% ukraińców pochowa broń. Pamiętajcie że walczą od 2014 a nie od 03.2022

Potem część sprzeda, część się w ziemi rozpadnie, ale większość zachowa.

Mateusz70

Post autor: Mateusz70 »

Mam nadzieję, że nie rozdawali broni każdemu, kto deklaruje chęć obrony ojczyzny, bo wtedy o nielegalną broń będzie co niektórym łatwo.
Skończy się konflikt, ceny wrócą do normy, uwzględniając inflację.
Teraz, trzeba oszczędzać amunicję. Sam jakoś częściej robię trening bezstrzałowy. Po ostatnim mięśnie paliły. Czemu? Może potrafię go przeprowadzać?

Awatar użytkownika
bezduszny

Post autor: bezduszny »

A to ceny skoczyły po 24 lutego ?
Ech... zwalanie wszystkiego "na wojnę" to takie normalne teraz. Nawet jak jajka w sklepie drożeją.. to też przez wojnę.

Awatar użytkownika
cyraniusz

Post autor: cyraniusz »

Taj jak bezduszny pisze, wojna to tylko kolejna składowa napędzająca agendę "You vill eat ze bugs" i "You will own nothing" gości pokroju Klausa Schwaba. W branży mieszkaniowej spory ruch generują fundusze inwestycyjne, nawet w budownictwie jednorodzinnym, ostatnie 12 domów które projektowałem kupił w całości fundusz od developera. Potem zdziwienie że ceny rosną, spekulacja żeby bidoki cebulaki same chciały nowego feudalizmu z finansjerą w roli arystokracji, (((you vill live in ze pod))) :) internety mówią że ~80% dolara w obiegu dodrukowano w ciągu ostatnich 2 lat, inflacja będzie dalej szaleć aż nas uraczą rozwiązaniem w postaci CBDC jako receptą na wyjście z kryzysu.
"Dzięki Ci Boże mój za ten krzyż, który Jezus cierpiał za mnie..."

Mateusz70

Post autor: Mateusz70 »

cyraniusz pisze:
28 kwietnia 2022, 21:33
[...] wojna to tylko kolejna składowa [...]
Owszem. Wcześniej pandemia, która też nie do końca odpuściła. Może jakiś miliarder stwierdzi, że się nie wyspał i ceny podskoczą.
Nie bierzmy jednak pod uwagę zbyt wielu czynników, na których wystąpienie chyba nic obecnie nie wskazuje. W końcu powinno dojść do w miarę stabilnej sytuacji, kiedy obecne składowe przestaną wpływać na cenę.

loleczek196

Post autor: loleczek196 »

sql pisze:
27 kwietnia 2022, 09:18
Bo jeśli dystrybutor zabrania sprzedawać tego taniej (a tak jest w przypadku bardzo wielu towarów - również i na rynku broni), to jest to zmowa cenowa i jest to zabronione.
Oczywiście bardzo ciężko to udowodnić, ale niejednokrotnie się to zdarzało i kończyło bardzo wysokimi karami.
Nie wiem z jakiej choinki sie urwałeś oraz kto cie uczył ekonomi...

W jaki sposób wyjaśnisz to?
Obrazek

To też zmowa cenowa? Też ciężko udowodnić tę zmowę cenową?? Skoro sugerowana cena na etykiecie?

Patrz.... moja firma też ma cennik hurtowy i detaliczny. Też robi zmowę cenową?

MarcinD

Post autor: MarcinD »

Slowo klucz - sugerowana, a nie ustalona na sztywno i po cichu przez kilka podmiotow majacych najwiekszy udzial w rynku;)
.177 / .22 / .22LR / 9x18 / 9x19 / 7,62x25 / 5,56x45 / 7,62x39

loleczek196

Post autor: loleczek196 »

MarcinD pisze:
28 kwietnia 2022, 23:12
Slowo klucz - sugerowana, a nie ustalona na sztywno i po cichu przez kilka podmiotow majacych najwiekszy udzial w rynku;)
A na jakiej podstawie sądzisz, ze ta podobna cena kałachów w różnych sklepach też nie jest "SUGEROWANA"?

Batoniki, piwo czy papierosy można sprzedawać po cenie sugerowanej dystrybutora / producenta. A broni już nie bo to zmowa cenowa?

Awatar użytkownika
Ultra3000

Post autor: Ultra3000 »

Na wyroby tytoniowe masz stała cenę...
Z pustego to i Salomon nie strzeli...

Awatar użytkownika
sql

MarcinD Ci wyjaśnił. Nie chcę dalej tego ciągnąć, żeby za dużo nie powiedzieć.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Zmowa_cenowa - to nie to samo, co sugerowana cena detaliczna.

@Ultra3000 tytoń to chyba nie jest najlepszy przykład wolnego rynku - zwłaszcza w obrębie EU :-).

Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Broń i amunicja - WBP”