Drodzy Użytkownicy.

Bardzo proszę o zapoznanie się z tematem Pomoc dla Ukrainy.
Szczegóły znajdują się w temacie z powyższego linku.

Administracja Forum.

Sytuacja na rynku w związku z konfliktem.

Moderator: Moderatorzy WBP

Poprzedni tematNastępny temat
Awatar użytkownika
Hoz85
Zarejestrowany użytkownik

Re: Sytuacja na rynku w związku z konfliktem.

Post autor: Hoz85 »

Pamiętam jak po 2008 r. przedsiębiorcy na wszystko mięli gotową odpowiedź: "bla bla bo kryzys".

W 2020 popularne stało się "bla bla bo covid".

W 2022 mamy "bla bla bo wojna".

O taaaakk...zawsze fajnie mieć ogólnie akceptowaną wymówkę dla dymania innych lub usprawiedliwienia swojego braku profesjonalizmu.

Następnym razem jak będziecie szukali brakującego reve na koniec miesiąca/kwartału, wystawcie po prostu wyższą fakturę o 10%. Jak Klient zapyta "ale osochozi?" wystarczy odpowiedzieć "bo wojna, wszystko drożeje".
Jak któremuś z Was impreza u szwagra się przedłużyła i dostawa za którą byliście odpowiedzialni na pewno nie dotrze na czas do Klienta - co wystarczy powiedzieć??? Tak - bardzo dobrze! Wiedziałem, że załapiecie: "no niestety, ale wojna".

Już na callcenter zaczynają odpowiadać, że z powodu wojny, czas usunięcia usterki światłowodu może się wydłużyć. Wojna będzie dobrym powodem obchodzenia SLA. :516:

Mateusz70

Post autor: Mateusz70 »

W czasie dawnych wojen cena chleba szła bardzo do góry w obozach wojskowych, bo nie było skąd go brać. Inflacji nie znali. Ceny normalnie wracały potem do poprzedniego poziomu, bo wartość pieniądza wynikała z zawartości kruszczu. Dzisiaj funkcjonuje to inaczej, ale kiedy jest okazja, by ceny podwyższyć, to podwyższają.
Kiedyś zapewne - oby szybko - ceny broni i amunicji wrócą do poziomu porównywalnego ze średnim, biorąc pod uwagę relację do cen pozostałych produktów. Czyli kupi się paczkę 9x19 mm za 100 zł, zamiast za 50 zł, ale cena chleba będzie wynosiła 8 zł z a 500 gram, zamiast 4 zł. A zarobki może podwyższą o 50%. Ktoś musi zwrócić koszty kryzysów, wojen itd.
Nie przesadzajcie z tym kryzysem.

tomekhydra

Post autor: tomekhydra »

Pisząc o brakach np w Delcie miałem na myśli ssanie na rynku jakie wywołała wojna. W necie jest dużo filmików z Ukr jakią przewagę daje termo. Delta jest bezpośrednim dystrybutorem więc pewnie chcieliby mieć towar na stanie, tyle tylko że prawdopodobnie większość sprzętu idzie na wschód ( np filmik z amo z vismag) Pytanie tylko czy jak wojna sie skończy to sytuacja wróci do normy. Pzdr Tomek
aa tx 200 hc + legend

Awatar użytkownika
Macin

Post autor: Macin »

Ew. może będzie nawet odwrotnie ;)

Masa sprzętu, broni i amunicji na Ukrainie a codziennie mają więcej.
Rozdawali, to teraz będą zabierać? Kto to policzy, kto co dostał i ile wystrzelał oraz ile znalazł po ruskich?
Świat wysyła sprzęt, wojna się skończy, to będą prosić o zwrot ?

Może będzie tyle tego sprzętu, że podaż przewyższy popyt (bo w PL to mało strzelców jest w porównaniu z resztą EU).
To ceny spadną PONIŻEJ poprzednich, bo będzie nadpodaż ;)

Takie mam dywagacje ;)

Awatar użytkownika
bezduszny

Post autor: bezduszny »

Koszty surowców są bardzo wysokie, więc nie spadną ceny.

Przem

Post autor: Przem »

W sprawie braku elektroniki to akurat niekoniecznie wojna jest głównym powodem a Chiny i ich zmniejszony eksport. Branża motoryzacyjna też ciepi na braki elektroniki już od czasów covid.
22lr. 9x19

Awatar użytkownika
Wiedzmin

Post autor: Wiedzmin »

Macin pisze:
25 kwietnia 2022, 10:58
Ew. może będzie nawet odwrotnie ;)

Masa sprzętu, broni i amunicji na Ukrainie a codziennie mają więcej.
Rozdawali, to teraz będą zabierać? Kto to policzy, kto co dostał i ile wystrzelał oraz ile znalazł po ruskich?
Świat wysyła sprzęt, wojna się skończy, to będą prosić o zwrot ?

Może będzie tyle tego sprzętu, że podaż przewyższy popyt (bo w PL to mało strzelców jest w porównaniu z resztą EU).
To ceny spadną PONIŻEJ poprzednich, bo będzie nadpodaż ;)

Takie mam dywagacje ;)
Pewnie będzie jak u nas po 2 WŚ. NKWD pod groźbą kary śmierci będzie konfiskować i tyle. Jak masz bronić elit, to miej sobie automat. Ale jak już mudżin nie jest potrzebny, to ma zwrócić z podkulonym ogonem karabinek.
BLACK GUNS MATTER

MarcinD

Post autor: MarcinD »

I myslisz, ze beda zwracac? Liczba nielegalnej broni bedzie szla w miliony. A jak przyjda powiedziec oddaj, to uslysza, ze ruskie zabraly, ze zaginal w akcji, ze ukryli w obawie przed donosem i juz nie znalezli etc... A co mowic o broni zdobycznej, ktorej nie bylo w ewidencji? Panie, tam w kazdym domu na wsi bedzie karabin i swieconka z granatami:P
.177 / .22 / .22LR / 9x18 / 9x19 / 7,62x25 / 5,56x45 / 7,62x39

Procjon

Post autor: Procjon »

Ja jestem trochę podłamany, bo po kilku latach posiadania pozwolenia na broń i po latach strzelania z krótkiej w końcu mogłem sobie pozwolić na zmianę lokum, a co za tym idzie kupno większej szafy pancernej żeby w końcu kupić wymarzony karabinek. Co z tego że po latach lektury tego i innych for i po wizytach na strzelnicach byłem zdecydowany na zakup konkretnego modelu, skoro aktualnie niczego nie ma. Dzisiaj się dowiedziałem że np. wymarzona przeze mnie Tikka Tx3 w osadzie tac a1 będzie niedostępna przez co najmniej kolejne półtora roku Podobnie Aero Precision 18 które mialo być moim pierwszym AErem jest niedostępne w mojej okolicy, a raczej w granicach co najmniej województwa, podobnie Savage Recon. Kasa jest, papiery czekają, ale nadal nie mogę kupić tego co chcę. Trochę frustrujące
.17, .22, .32, .223

Awatar użytkownika
Wiedzmin

Post autor: Wiedzmin »

MarcinD pisze:
25 kwietnia 2022, 13:18
I myslisz, ze beda zwracac? Liczba nielegalnej broni bedzie szla w miliony. A jak przyjda powiedziec oddaj, to uslysza, ze ruskie zabraly, ze zaginal w akcji, ze ukryli w obawie przed donosem i juz nie znalezli etc... A co mowic o broni zdobycznej, ktorej nie bylo w ewidencji? Panie, tam w kazdym domu na wsi bedzie karabin i swieconka z granatami:P
Kilka popisowych przeszukań i procesów i reszta odda. Oddadzą posłusznie nowemu Panu, tak jak i u nas po wojnie.
BLACK GUNS MATTER

Awatar użytkownika
biper

Post autor: biper »

@Procjon - trafiłeś faktycznie w kiepskim okresie.. :109:
Ja bym szukał na Twoim miejscu używek, jeśli nie masz planu B na zakupy. A używki się trafiają, jakoś niedawno chyba nawet tu na forum była Tikka TAC A1.

@Wiedźmin
Wydaje mi się, że porównujesz nie te ustroje co trzeba. U nas bezpośrednio po 2WŚ wszedł terror NKWD.
To co będzie na Ukrainie raczej będzie można porównać do sytuacji po wojnie na Bałkanach.. Ta broń do dzisiaj wypływa w Europie, niestety zazwyczaj jako nielegalna i w związku z różnymi nieciekawymi zdarzeniami, których pokłosiem były zaostrzenia dyrektyw UE..
SKS Ardea || Pomorskie Stowarzyszenie Strzelecko-Kolekcjonerskie "DO BRONI"

Awatar użytkownika
Officer_199

Post autor: Officer_199 »

Czy ktoś zauważył ciekawostkę w postaci pojawienia się ponownie rosyjskich AKM'ów na rynku w kilku sklepach?
Cena identyczna, nieważne gdzie się kupi - takie samo ukompletowanie, określane jako "nowe".
Co ciekawe, podobny "wysyp" był jakieś pół roku temu. Tylko wtedy cena, to 3100 za komplet, teraz jedyne 5300 i więcej już na pewno w takim stanie nie będzie.
Nawet, jeśli sprzęt pochodzi z jednego "źródełka", to widać, że w tym kraju handlarze mają taki sam koszt prowadzenia działalności, identyczne marże, a co za tym idzie identyczną cenę oferowanego sprzętu.
Zadziwiające...

Tadejro
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik

Post autor: Tadejro »

W "na Łowy" w Kutnie masz po 4500.

loleczek196

Post autor: loleczek196 »

Officer_199 pisze:
26 kwietnia 2022, 22:17
Czy ktoś zauważył ciekawostkę w postaci pojawienia się ponownie rosyjskich AKM'ów na rynku w kilku sklepach?
Cena identyczna, nieważne gdzie się kupi - takie samo ukompletowanie, określane jako "nowe".
Co ciekawe, podobny "wysyp" był jakieś pół roku temu. Tylko wtedy cena, to 3100 za komplet, teraz jedyne 5300 i więcej już na pewno w takim stanie nie będzie.
Nawet, jeśli sprzęt pochodzi z jednego "źródełka", to widać, że w tym kraju handlarze mają taki sam koszt prowadzenia działalności, identyczne marże, a co za tym idzie identyczną cenę oferowanego sprzętu.
Zadziwiające...

A co w tym dziwnego?
Jak idziesz do salonu kupić samochód to tez w każdym dostaniesz ta samą cenę.
Jak chcesz kupić nową CZ lub Benelli (z nowej dostawy) to tez w każdym sklepie będzie podobna cena sprzedaży (tak zwana sugerowana cena detaliczna przez dystrybutora).

Nie śledzę runku kałachów ale zapewne chodzi ci o te:

Obrazek

Importerem tego jest hause of guns. Nie sprzedają tego detalistom tylko hurtownikom. Każdy sklep bierze to do siebie, dorzuca ustaloną marżę i sprzedaje. Co ci się może udać to u targować 200zl i tyle.

Dlaczego wedłóg ciebie sklepy miałyby sprzedawać to w różnych cenach, skoro biorą to od tego samego dystrybutora.

Awatar użytkownika
sql

Post autor: sql »

Bo jeśli dystrybutor zabrania sprzedawać tego taniej (a tak jest w przypadku bardzo wielu towarów - również i na rynku broni), to jest to zmowa cenowa i jest to zabronione.
Oczywiście bardzo ciężko to udowodnić, ale niejednokrotnie się to zdarzało i kończyło bardzo wysokimi karami.
...jesteśmy niegrzeczne chłopaki, pójdziemy siedzieć do paki...

Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Broń i amunicja - WBP”