Tikka 22lr jako pierwszy kbks

Moderator: Moderatorzy WBP

jarecki13
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 152
Rejestracja: 24 stycznia 2021, 10:41
Tematy: 4
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Tikka 22lr jako pierwszy kbks

Post autor: jarecki13 »

Chcąc nie chcą już jestem po pierwszych 350 szt. amunicji , luneta ,że tak powiem ustawiona , ale nie do końca bo zabrakło paru podkładek pod zero stop w lunecie- wychodzi około obrót i trochę aby się zblokowała i później powrót na pozycję zero ;| , luneta ustawiona na 50m i powiem tylko tyle ,że broń jest niesamowicie celna i uważam ,że na sto metrów spokojnie zejdę poniżej 1 moa , amunicja z jakiej teraz strzelałem była to sk magazin , reszty nie testowałem bo nie miałem zbytnio czasu.
Broń na 50 metrów w zamkniętej strzelnicy robi praktycznie jedną dziurę :-D(oczywiście ze stojaka do przystrzeliwania) , co naprawdę mnie zadziwiło , że takie małe ustrojstwo jest tak diabelnie celne , co do samego przystrzelania lunety , zrobiłem to dość w prosty sposób i nie musiałem zbytnio korygować i szukać miejsca gdzie kula trafiła, dałem tarczę na 50 metrów na podwórku ,wyjąłem zamek ustawiłem przewód lufy tak aby była widoczna tarcza i później najechałem krzyżem z lunety na środek tarczy , po tym zabiegu na strzelnicy nie musiałem szukać dziury lub jej braku a korekty jakie dokonałem na bębnach były naprawdę minimalne , tarcza była chyba 20 na 20 cm lub 25 na 25 cmm już nie pamiętam , co do samego strzelania mój syn jest zachwycony i jakoś sobie z nią radzi pomimo tego ,że wcale taka lekka nie jest jak by się to mogło wydawać , głównie strzelaliśmy z założonym tłumikiem i tak też została przystrzelana.
Co do samego tłumika powiem tylko tyle ,że rewelacja, strzelanie jest komfortowe syn nie marudzi ,że musi mieć ochronniki a i żadnych spadków w skupieniu nie zauważyłem. Co do dalszych modyfikacji to tak jak mówiłem bipod lepers recon - tylko nie wiem jaką wysokość dobrać jeszcze i obowiązkowo muszę przedłużyć kolbę i dołożyć jakąś bakę na nią bo źle mi się celuje trzymając głowę do góry bez porządnego oparcia policzka , fajnie by było jak by ktoś coś mógł polecić odnośnie baki (oczywiście chodzi mi o zakładaną na kolbę bez ingerencji w plastiku ) , kolejną rzeczą którą będę chciał zrobić to zmniejszenie siły języka spustowego , bo zdarza mi się nie raz zerwać strzał po przez mocniejsze wciśnięcie języka , ale to już w przyszłości bo na tą chwilę jestem mega zadowolony z zakupu i uważam ,że broń po wyjęciu z pudełka daje naprawdę porządne rezultaty na tarczy.
Awatar użytkownika
boysss
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 17
Rejestracja: 07 lutego 2019, 10:29
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Tikka 22lr jako pierwszy kbks

Post autor: boysss »

I ja zamówiłem Tikke , czekając na jej odbiór (dostawe ) postanowiłem zapytać, by zrobic porównanie jakiej najcześciej 22 lr uzywacie do T1x ? Przeczesując i przeszukując neta nie natrafiłem na oczywisty wybór dla tego karabinka< wiec tym bardziej miło było by przeczytac ze jakas sie powtarza. Pozdrawiam
jarecki13
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 152
Rejestracja: 24 stycznia 2021, 10:41
Tematy: 4
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Tikka 22lr jako pierwszy kbks

Post autor: jarecki13 »

Dzisiaj testowałem aguilla super extra i szału nie było, biła dużo wyżej i mniej spójnie niż sk magazin do tego była dość głośna jak na 22lr z tłumikiem , testowałem też Sellier & Bellot i wyniki były porównywalne do sk magazin tzn. skupienie i głośność , osobiście teraz mam chrapkę na cci sv do testu i muszę poszukać coś co ma ciężki pocisk i małą prędkość tak aby wiatr miał trochę ciężej aby zmienić trajektorię lotu. Co do aguilli to jakoś mnie nie przekonała wynikami i akustyką i do tego jej wykonanie nie było jakoś przekonujące tzn. jak łapałem za czubek pocisku to miał delikatne luzy pomiędzy nim a łuską , gdzie w sk i Sellier & Bellot nie ma mowy o jakimś delikatnym ruchu pocisku który siedzi ciasno w łusce. Nie chce krytykować aguilli ,ale wydaje mi się ,że tak nie powinno być bynajmniej nigdy się nie spotkałem z czymś takim
jarecki13
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 152
Rejestracja: 24 stycznia 2021, 10:41
Tematy: 4
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Tikka 22lr jako pierwszy kbks

Post autor: jarecki13 »

boysss pisze: 05 września 2021, 18:09 I ja zamówiłem Tikke , czekając na jej odbiór (dostawe ) postanowiłem zapytać, by zrobic porównanie jakiej najcześciej 22 lr uzywacie do T1x ? Przeczesując i przeszukując neta nie natrafiłem na oczywisty wybór dla tego karabinka< wiec tym bardziej miło było by przeczytac ze jakas sie powtarza. Pozdrawiam
Dzisiaj testów ciąg dalszy ,i jak dla mnie na tą chwilę z budżetowej i średniej półki najlepiej wypadła amunicja sk rifle match , sk standard plus ,geco semi auto,remington target,federal champion. Odległość z jakiej strzelałem to 50 metrów broń była podparta w dwóch miejscach na dość krzywym terenie , do tego pomiędzy miejscem z którego strzelałem a tarczą było chyba 2 metry różnicy w wysokości , tarcze były nie wypoziomowane tak jak powinny i do tego słońce nieprzyjemnie wpadało w soczewkę lunety co powodowało lekkie mleko. Jeśli chodzi o amunicję to zawsze pierwszy strzał nie bił tam gdzie reszta(pomijając amunicję sk bo ta biła praktycznie idealnie w poziomie ) , broń nie była czyszczona pomiędzy zmianami amunicji ,tylko był oddawany jeden- dwa strzały kontrolne a później pięć w punkt tak aby sprawdzić skupienie i jeszcze raz 5 dla potwierdzenia skupienia .
Co do samego skupienia to powiem tylko tyle ,że sk robi koniczynę i śmiało mogę powiedzieć ,że na 50 metrów spokojnie powinna robić 0,5 moa lub mniej z pięciu strzałach udało mi się zrobić cztery wycinki koła :-D , co do reszt amunicji to 1 moa przy pierwszej piątce przy drugiej w każdej amunicji grupy się zacieśniały , oczywiście strzelałem z tłumikiem ase utra jakoś tak mi się podoba :-D , następnym razem strzelać będę bez w celu sprawdzenia jak się zachowa ta sama amunicja na tarczy , czy spadnie skupienie czy nie. Osobiście muszę jeszcze raz przetestować amunicję Federal Champion bo po drugiej serii skupienie zrobiło się dość ciekawe a wcale nie przykładałem się już do strzałów jak miało to miejsce na początku strzelania , oko już było zmęczone i nie chciało mi się zbytnio celować , strzały były oddawane dość szybko tak aby za długo nie celować bo już mi się zaczęło rozmywać otoczenie. Co do twojego pytania ,śmiało mogę ci polecić na początek sk magazine jest to praktycznie to samo co sk standart plus ewentualnie sk rifle match ,ale ona już jest ciut droższa , jeśli chcesz taniej i w miarę celnej amunicji kup federal champion ewentualnie remington target , osobiście na tą chwilę będę strzelał głównie z sk standart plus i rifle match ewentualnie sk magazine do 50-60 metrów , co do dalszych odległości to będę musiał przetestować co daje najlepsze wyniki bo nie jest regułą ,że amunicja która super lata na 50 metrów tak samo będzie lecieć na 100 i więcej.
jarecki13
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 152
Rejestracja: 24 stycznia 2021, 10:41
Tematy: 4
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Tikka 22lr jako pierwszy kbks

Post autor: jarecki13 »

Jutro przychodzi do mnie bipod https://kolba.pl/product/40187,bipod-le ... 360-tl-7-9 ciekaw jestem jak będzie się spisywał bo różnie ludzie piszą , począwszy od problemu z blokadą skończywszy na delikatnym gibaniu się jego , do tego nie wiem czy wstrzeliłem się w jego wysokość , ale to już czas pokaże , co do dalszych modyfikacji to może ktoś by coś podpowiedział odnośnie jakichś sprawdzonych szyn ze skosem 20 moa które używacie w swoich tikkach i jakichś bakach z cordury które spełniają swoje zadanie , za pomoc będę wdzięczny bo ciężko mi się obracać po sklepach gdzie praktycznie wszystko jest pod myśliwych , a ja jestem świeży jeśli chodzi o broń kolekcjonerską i wyposażenie do niej , miło jak by ktoś podał jakieś linki do sklepów które maja fajne oferty sprzętu do broni nie myśliwskiej
jarecki13
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 152
Rejestracja: 24 stycznia 2021, 10:41
Tematy: 4
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Tikka 22lr jako pierwszy kbks

Post autor: jarecki13 »

Dobra bipod już na miejscu i broń zaczyna nabierać charakteru :-D , co do samego bipoda wygląda elegancko i jest dość solidnie wykonany (materiał i powłoka na nim ) , co do funkcjonalności to się okaże bo jeszcze nie strzelałem z niego ale co do samego działania to chodzi elegancko we wszystkich płaszczyznach , zobaczymy jak będzie się zachowywał po zabrudzeniu bo śmiem twierdzić , że jak piasek się dostanie do jarzma kulistego może być nieciekawie , co do tzw. regulacji jego czułości na przechyły i skręty to jest i nawet działa -ciekaw jestem jak długo :-D , jedyny problem jaki w nim widzę to to ,że chyba powinienem kupić go wyższego (high profil) bo wydaje mi się ,że z postawy leżącej do bliskich celów np 15m-20m będę musiał się wtopić w ziemię :-D , a i jeszcze jedno po rozłożeniu nóżek jest wyczuwalny delikatny luz ,że tak powiem w biodrach , co do 22lr to chyba nic mu nie zrobi ale już przy 308 win lub większej amunicji ten luz może się powiększyć lub spowodować jakieś inne uszkodzenia.
Ta opinia którą napisałem jest robiona na sucho , w miarę możliwości a mam nadzieję ,że już niebawem napiszę coś więcej o jego zaletach jak i wadach , osobiście na tą chwilę jestem zadowolony z zakupu bo Tikka zaczyna wyglądać jak auto z pomalowanymi zaciskami hamulcowymi na czerwono :-D ( oczywiście taki żarcik )
Awatar użytkownika
Obcy74
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 68
Rejestracja: 16 grudnia 2016, 09:53
Tematy: 1
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Tikka 22lr jako pierwszy kbks

Post autor: Obcy74 »

Gorąco polecam przetestować amunicję Eley.
Wg mnie najlepsza na rynku. Mój Ruger najbardziej polubił Action - bodajże najtańszą - z czego bardzo się cieszę. Przetestowałem kilkanaście rodzajów ammo. Z SK najlepszy wynik miałem na Long Range.
jarecki13
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 152
Rejestracja: 24 stycznia 2021, 10:41
Tematy: 4
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Tikka 22lr jako pierwszy kbks

Post autor: jarecki13 »

Wczoraj testowałem tą samą amunicję co wcześniej bo jeszcze trochę mi zostało i o dziwo szału nie zrobiłem choć nie powiem ,że znowu sk standart + zrobiło najlepsze skupienie i to dosłownie , pierwszy strzał poszedł w górę a reszta dosłownie wszystko w jeden otwór , zmieściłem się w 0,5 cmm na 50 metrów , później już było tylko gorzej bo testowałem bez tylnej podpórki którą pożyczyłem koledze z boku , test który robiłem miał na celu sprawdzenie broni co do skupienie z tłumikiem i bez , co zaobserwowałem to to ,że amunicja remington bez tłumika robi naprawdę bardzo dobre wyniki ,trafiasz tam gdzie chcesz i to dosłowne , co do dalszych obserwacji to zauważyłem ,że amunicja strzelana z tłumikiem bije wyżej niż bez (prawdopodobnie robi się większe ciśnienie w lufie ) i to o kilka cmm , teraz nasuwa mi się kilka pytań odnośnie powiększenia z jakiego strzelać , bo po kilkunastu strzałach przy max powiększeniu (x24) mam już problemy z idealnym wycelowaniem bo raz widzę dobrze a raz zaczyna mi się obraz rozmywać , moje pytanie jest takie z jakiego powiększenia najczęściej strzelacie na 50 metrów i wychodzą wam najlepsze wyniki , bo mi idzie dobrze przy 24x ,ale jak już dłużej postrzelam to robi się już problem zmęczonego oka a celowanie zajmuje coraz więcej czasu , co później skutkuje w wyniku na tarczy , powiem tylko tyle ,że jak strzelam dość szybko bez zbędnych minimalnych ruchów to mam najlepsze wyniki im dłużej celuje tym gorzej :wink:
Glou
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 256
Rejestracja: 29 sierpnia 2018, 21:01
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Tikka 22lr jako pierwszy kbks

Post autor: Glou »

A ten obraz co Ci się rozmywa to nie przypadkiem miraż od gorącej lufy?
jarecki13
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 152
Rejestracja: 24 stycznia 2021, 10:41
Tematy: 4
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Tikka 22lr jako pierwszy kbks

Post autor: jarecki13 »

Raczej nie , ale już chyba wiem co było źle , dałem sąsiadowi z boku strzelić i przekręcił mi dioptrie w celowniku , oczywiście za moją zgodą, a później miałem już problemy z jej ustawieniem , za długo celowałem do tego zacząłem kręcić paralaksą i już nie mogłem ustawić tak jak było , dzisiaj przysiadłem w domu ustawiłem zgodnie z zasadami dioptrie i paralaksę odpowiednio na 50m i już jest ok , w moim celowniku pst1 viper idealny obraz na 50 metrów jest jak paralaksa jest ustawiano około 60 jardów , a co mnie ciekawi to jak zacznę kręcić dioptrią tak abym jeszcze dobrze widział krzyż ale w większych rozmiarach(grubsze linie) wtedy zmienia się obraz na który patrzę i adekwatnie muszę korygować paralaksę którą muszę zwiększyć tak jak by się zwiększała odległość i wtedy wychodzi odległość 50 metrów a paralaksa np. na 70 jardów.
jarecki13
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 152
Rejestracja: 24 stycznia 2021, 10:41
Tematy: 4
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Tikka 22lr jako pierwszy kbks

Post autor: jarecki13 »

Tika już trochę swoje wystrzeliła około 1300 pestek , co do amunicji to tak jak już wspomniałem do treningów zostaje przy sk standart plus do 50 metrów a na dalsze odległości muszę jeszcze trochę przetestować choć śmiem twierdzić ze sk rifle match i long range będą idealne , amunicję jaką chcę jeszcze sprawdzić to eley (kilka droższych modeli) i lapua (też kilka rodzajów ) chcę je porównać na 50 i 100 metrów względem amunicji sk i zrobić sobie prostą kalkulację odnośnie ceny do skupienia (strzelanie typowo tarczowe) i strzelanie typowo taktyczne (metalowe blaszki i inne gadżety) wtedy będę wiedział co do czego się nada bo nie omieszkam zacząć jeździć na jakieś przyjemne imprezy w okolicy. Co do dalszych modyfikacji Tikka dostała szynę contessy 10 moa i pierścienie 12 mm tego samego producenta , choć nie powiem ,że mogłem kupić pierścienie 8 mm które też by podeszły do do lunety vortex viper pst1 i obniżyły by lunetę do około 4 cmm nad wysokością środka lufy, teraz optyka jest +- 4,5 cmm przy bodajże średnicy lunety 57mm , moim zdaniem jest to odpowiednia wysokość choć nie idealna bo dalej muszę głowę lekko unosić, co po dłuższym czasie jest męczące . Te rozwiązanie też ma swoje plusy w postaci montowania większej lunety , to znaczy o większym obiektywie który przy niższych montażach mógł by opierać się o lufę , przy tym rozwiązaniu mamy teoretycznie około 3 cmm zapasu Te moje wyliczenia były robione zgodnie z zasadą średnica obiektywu 57 dzielone na 2 plus wysokość odległości lufa a początek obiektywu i plus szerokość lufy dzielone na dwa co dało mi wynik około 4,8 i od tego odjąłem skos szyny 10 moa. Co do suchych danych to szyna ma wysokość około 8mm a pierścienie 12 mm .
Nie jestem jakimś tam specem wiec , jak coś pisze źle to proszę o poprawienie bo jeszcze nie jestem znawcą terminologi strzelniczej , ale mam nadzieję ,że moje informację komuś się przydadzą , co do ciekawostki to ten celownik który zamontowałem wcześniej na montażu leapers i wyzerowałem na 50 metrów wykorzystał wszystkie moje podkładki ,, zero stop'' z celownika i aby przekręcić zgodnie z instrukcją vortexa na zero przekręcałem celownik prawie o półtora obrotu aż się zatrzymał a później wracałem do wartości zero , teraz po montażu który opisałem wyżej robię to dokładnie tak jak na filmach , max 15 klików poniżej wartości 0 i wtedy powrót do zero celownika jest szybki , plus tego rozwiązania jest taki ,że celownik dalej mieści się przy strzelaniu na 25 metrów , czyli można strzelać środkiem krzyża po przekręceniu wieżyczką i jeszcze zostały mi dwie podkładki :)
jarecki13
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 152
Rejestracja: 24 stycznia 2021, 10:41
Tematy: 4
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Tikka 22lr jako pierwszy kbks

Post autor: jarecki13 »

Najmniejsza grupa 4 strzały największa 10 amunicja sk plus odległość 55 metrów , moim zdaniem całkiem fajne wyniki jak na kbks wyjęty z pudełka bez żadnych modyfikacji , przy jednym zdjęciu widać efekt zimnej lufy po przestrzelina jest dość wysoko , wszystkie grupy były robione z zamontowanym tłumikiem ase utra , sory za jakość zdjęć Obrazek Obrazek Obrazek
Ostatnio zmieniony 09 października 2021, 19:20 przez jarecki13, łącznie zmieniany 1 raz.
jarecki13
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 152
Rejestracja: 24 stycznia 2021, 10:41
Tematy: 4
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Tikka 22lr jako pierwszy kbks

Post autor: jarecki13 »

Obrazek Obrazek Obrazek
jarecki13
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 152
Rejestracja: 24 stycznia 2021, 10:41
Tematy: 4
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Tikka 22lr jako pierwszy kbks

Post autor: jarecki13 »

Mam pytanko do obecnych , gdzie teraz można dostać ,, fałszywy zamek/prowadnicę wyciora '' do tikki 1x , szukałem praktycznie wszędzie w bardziej znanych sklepach i niestety nie znalazłem , ale w jednym z tych sklepów dowiedziałem się ,że jest duży problem z tym urządzonkiem jak i ze sprowadzaniem części z USA , dlatego są takie braki . Czy ktoś ma może namiary na jakichś sklep z bogatym wyposażeniem do 22lr z góry dziękuję .
andwal
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 676
Rejestracja: 18 listopada 2018, 08:05
Tematy: 7
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Tikka 22lr jako pierwszy kbks

Post autor: andwal »

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Broń i amunicja - WBP”