Tikka 22lr jako pierwszy kbks

Moderator: Moderatorzy WBP

jarecki13
Zarejestrowany użytkownik

Tikka 22lr jako pierwszy kbks

Post autor: jarecki13 »

Po pierwsze chciał bym się przywitać z wszystkimi forumowiczami i prosić o wyrozumiałość z racji tego ,że dopiero co zaczynam przygodę z bronią kolekcjonerską i nie zawsze rozumie waszą terminologię i specyficzny język. Co do styczności z bronią już jakąś posiadam ze względu na zawód, ale nie o tym chciałem rozmawiać. Temat założyłem z racji tego ,że jak już wiadomo klamka zapadła i będę w niedługim czasie kupował swojego pierwszego boczniaka który ma mi posłużyć do zabawy z synem jak i może w przyszłości do przeskoczenia w kaliber 308- strasznie podoba mi się strzelanie na dalekie odległości. Model kbksa który został wybrany ,,Tikka" wydaje mi się ,że jest to idealny karabin dla początkującego jak i dla bardziej zaawansowanego strzelca, jest lekki , celny i mało wybredny ponoć co do amunicji , wybrałem go bardziej ze względu na syna niż na siebie bo uważam ,że jego waga i syntetyczna kolba dużo mu ułatwi podczas pierwszych kroków na strzelnicy a mi nie będzie szkoda patrzeć jak np. drewno się rysuje jak mogło by się to stać w np. cz457 którą to też miałem na uwadze. Dobra aby nie zamulać , mam kilka pytań odnośnie celownika ,mocowania i innych dodatkowych rzeczy które to są niezbędne aby celnie postrzelać do odległości 300 metrów, wiem ,że 22lr nie robi szału na takie odległości ,ale też wiem ,że idzie tym trafić. Jak na tą chwilę mam problem z dobraniem optyki i mocowania lunety , zastanawiam się nad vortexem diamondback 6-24x50 lub 4-16x44 i jakaś szyną 20moa ewentualnie może ktoś z użytkowników Tikki mógł by podać jakieś sensowne rozwiązanie zestawu do strzelania na takie odległości. Ważne jest aby luneta miała duże przybliżenie bo również chciał bym widzieć np. na 100 metrów przestrzeliny w tarczy aby nie dokupować dodatkowej optyki , celownik nie ukrywam ,że w późniejszym czasie przeskoczy do 308 win. Co do ceny optyki to nie chcę przekraczać 2500zł bo mam jeszcze inne wydatki jeśli chodzi o broń a ten kbks ma mi i synowi służyć bardziej do zabawy jak i może w przyszłości do wystartowania w lokalnych zawodach , a bo bym zapomniał fajnie jak ktoś mógł by polecić jakiś sensowny bipod który kosztuje w granicy do 500 zł i ogarnia również kaliber 308win. Z góry dziękuję za pomoc i mam nadzieję ,że temat się rozwinie w przyszłości bo chciał bym wszystkie swoje spostrzeżenia, modyfikacje ,zalety jak i wady tego karabinka opisywać w tym temacie.

KudrigY

Re: Tikka 22lr jako pierwszy kbks

Post autor: KudrigY »

22lr na 300m? To chyba w jakimś zamkniętym tunelu... Na ultra dobrej (czytaj: drogiej) amunicji. Współczuję - pierwszy kbks i od razu takie wymagania. Zderzenie z rzeczywistością będzie bolesne. Albo jest to zacny trolling :)
.22LR / 9x18 / 9x19 / 7.62x25 / .38 / .357 / .45ACP / 5.45x39 / 7.62x39 / .308 WIN / 7.62x54R / 12GA

Awatar użytkownika
ImTheOne

Post autor: ImTheOne »

No dobrze, Jarecki. Na 300 m to nie .22 LR, tylko .223 Rem. Proponuję np. Howa 1500, Vortex, ale nie Diamondback tylko no Vortex Viper HST 6-24x50 (może być używka) i jakiś bipod Harrisa. Wtedy jest szansa, że sięgniesz celnie tych 300 m, a w lunecie pooglądasz przestrzeliny. To tylko propozycja, możesz też poszukać Savage lub innych producentów lunet czy bipodów, ale z .22 LR to wynik na 300 m chyba zrobi tylko Jerry Miculek.

jarecki13

Chyba ,źle mnie zrozumieliście lub źle napisałem , nie chodzi mi wyniki na 300metrów bo takich nie zrobię , ale wiem ,że pocisk 22lr jest w stanie dolecieć (+- 3-4 metry przewyższenia )na tą odległość to ma być zabawa , głównie chodzi mi o odległości do 100m tak aby zaobserwować przestrzeliny i wiem ,że to jest max co mogę osiągnąć z kbkesu aby był jakiś wynik na tarczy , co do dalszych odległości to ma być zabawa i dlatego wybrałem 22lr bo amunicja jest tania , co do większego kalibru, tak będę kupować w przyszłości ,ale jeszcze nie teraz bo nie mam takiej potrzeby ze względu na zawód jaki wykonuję i jak na tą chwilę jestem dość ostrzelany w kalibrach 5,56mm, 9mm, 7,62mm , kbks ma mi i mojemu synowi służyć do zabawy a luneta i bipod najprawdopodobniej trafi na większy kaliber jak już odejdę ze służby , też jak już wspomniałem nie chce przekraczać jakiegoś budżetu odnośnie lunety jak i innych podzespołów broni , dzięki z nakreślenie jakieś co do celowników i bipoda .

Awatar użytkownika
ImTheOne

Post autor: ImTheOne »

A, chyba że tak. To wtedy ja bym zainwestował w optyke ociupinkę lepszą niż Vortex Diamondback - może być Delta, może być Vortex tylko taki, który wytrzyma .308 i jak najbardziej kupilbym Tikkę.

jarecki13

Czyli Vortex Diamondback sobie odpuścić i szukać coś lepszego , zastanawiałem się nad Deltą tak jak pisałeś ale cena tej optyki jest już dość większa a nie powiem ,że w vortexie kusi mnie ich teoretyczna dożywotnia gwarancja , co do Delty wiem ,że ma dobrą opinię jeśli chodzi o przedział 3000tys-4500tyś ale , nie chciał bym płacić za optykę więcej niż za broń bo później dojdziemy do kwoty w której mógł bym już kupić jakiegoś Anschutza a ten zestaw co chcę ma mi służyć do zabawy. Chyba będę musiał zrobić sobie przedział cenowy do optyki(2500-3000) pojechać do sklepu i wybrać tą co mi najbardziej odpowiada pod względem obrazu , nie powiem ,że dobrze by było aby celownik miał regulację paralaksy i blokadę na 0 a wiem ,że nie wszystkie mają. Kurcze ciężki orzech do zgryzienia :-? a im więcej czytam tym mniej wiem :(

kelvinpiotr

Post autor: kelvinpiotr »

Na 100m bez problemu zobaczysz przestrzeliny w czarnym z Vortex Viper PST II 5-25x50. Na 200m w czarnym nie zobaczysz. W białym tak . Strzelanie na 300m z 22LR jest możliwe , u nas na Czapli rozgrywane są zawody na 300 m z tego kalibru . Chłopacy strzelają po 50-60 punktów do TS-4 . Ja strzelam tylko 100 i 200m , uważam, że 300 to za duża loteria i nie świadczy o strzeleckich umiejętnościach a trochę więcej jest fartu a raczej jego brak :wink: Ale można , jak najbardziej . Ja przeszedłem teraz na Vortex Golden Eagle HD 15-60x52 ale też jak jest gorąco i miraż to na 200 m nie widać nic w czarnym. Zresztą przy gorącym powietrzu to i na .308 z S&B w czarnym na 300m nic nie widać . Tikke mam już dobre 3 lata , bardzo celny karabinek , Na optykę musisz przeznaczyć 2 x tyle co na broń .. minimum . Wtedy będzie dobrze :wink: :-D

thorpkw5

Post autor: thorpkw5 »

Co do strzelania na 300m z 22lr się wypowiem bo trochę strzelam na tym dystansie. Można się zmieścić w „9” przy tarczy pistoletowej 😎. Na FB na grupie „22 Long Range” są tarcze ze strzelań itd itd.

jarecki13

kelvinpiotr pisze:
25 lipca 2021, 15:11
Na 100m bez problemu zobaczysz przestrzeliny w czarnym z Vortex Viper PST II 5-25x50. Na 200m w czarnym nie zobaczysz. W białym tak . Strzelanie na 300m z 22LR jest możliwe , u nas na Czapli rozgrywane są zawody na 300 m z tego kalibru . Chłopacy strzelają po 50-60 punktów do TS-4 . Ja strzelam tylko 100 i 200m , uważam, że 300 to za duża loteria i nie świadczy o strzeleckich umiejętnościach a trochę więcej jest fartu a raczej jego brak :wink: Ale można , jak najbardziej . Ja przeszedłem teraz na Vortex Golden Eagle HD 15-60x52 ale też jak jest gorąco i miraż to na 200 m nie widać nic w czarnym. Zresztą przy gorącym powietrzu to i na .308 z S&B w czarnym na 300m nic nie widać . Tikke mam już dobre 3 lata , bardzo celny karabinek , Na optykę musisz przeznaczyć 2 x tyle co na broń .. minimum . Wtedy będzie dobrze :wink: :-D
No kolego trochę mnie zmartwiłeś ceną optyki i chyba będę musiał pójść na jakiś kompromis ,może odpuszczę sobie optykę która później wyląduje w 308 win a skupię się bardziej na tańszej alternatywie tylko i wyłącznie do Kbks-u a w późniejszym czasie jak już młody podrośnie to sprzedamy kbk-s a koszta przerzucimy na 308win. Ogólnie jak byś mógł coś doradzić odnośnie montażu lunety i bipoda był bym bardzo wdzięczny i czy jest sen kupowania np. szyny 20 moa , ja nie zamierzam ładować zbyt dużo kasy w kbks więc o osadzie nawet nie myślę , no chyba ,że w późniejszym czasie przerzucił bym ją do większego modelu tikka np. CTR. osobiście chciałbym aby Tikka zamknęła się w przedziale do 5 max 6 tyś. Fajnie by było jak byś coś podpowiedział odnośnie regulacji języka spustowego i czy montujesz jakieś dodatkowe akcesoria np. jakiś kompensator lub inne ustrojstwo które wycisza lub pomaga w strzelaniu , czy jest sens mantowania bipoda czy lepiej kupić jakiś worek pod osadę. Ogólnie wszystkie informację jakie napiszesz na 100% mi się przydadzą bo jak już pisałem dopiero co chcę zacząć zabawę razem z dzieciakiem a wcześniej jakoś mało mnie interesowało strzelanie z kbksu a z tego co widzę staje się to coraz bardziej popularne w kraju i do tego nie uszczupla aż tak bardzo budżetu domowego- prócz początkowych zakupów :-D

Awatar użytkownika
Spitfire24

Post autor: Spitfire24 »

1. Tikka to dobry wybór, masz sporo akcesoriów do niej na rynku. Do CZ 457 jest mniej, aczkolwiek pewnie niedługo się to zmieni.
2. Nie kieruj się tym, że osada się zarysuje, bo się na pewno zarysuje ;laughing: , ważne, żeby karabin był dla Ciebie składny, a to przy T1x i jego plastikowej wydmuszce jest dyskusyjne. Wiem, bo praktycznie od razy wymieniłem na MDT, niektórzy kupują KRG Bravo.
3. Na 300m też da się strzelać z 22rl, strzelałem w ramach zabawy na Zielonce (gdzie zawsze wieje) i skupienie było w granicach 1 MOA.
4. Nie kupuj badziewnej lunety. Minimum to Delta Javelin, jeżeli będziesz chciał przejść na 308 i masz budżet to wtedy Delta Stryker. Vortex ma dożywotnią gwarancję, tylko co z tego skoro się psuje zwykle przed zawodami. Ja mam Javelina i jest ok.
5. Szkło zawsze jest droższe niż karabin. Przywyknij do tego.
6. Szyna 20-30 moa OBOWIĄZKOWO, żebyś mógł wykorzystać zakres lunety.
7. Do regulacji spustu wystarczy wymienić sprężynkę i jest git. Ja tak mam.
8. Bipod zawsze ci się przyda, zacznij od Harrisa. Wbrew pozorom to dobry bipod. Nie kupuj tanich bipodów z chin. Nie będziesz wiedział czy siewnik to wina twoja czy niestabilnej postawy.
Tyle na szybko.
Stado baranów prowadzone przez lwa jest groźniejsze niż stado lwów prowadzone przez barana.

ChrisCO2
Sponsor Forum
Sponsor Forum

Post autor: ChrisCO2 »

@jarecki13
Aktualnie w sklepie JM Broń jest fajna Tikka za chyba dobrą cenę. Popatrz tu:
Może Ci będzie odpowiadać. Zostanie też sporo na dobrą lunetę :-D
A sklep świetny; także w razie W nie robią problemów.
Dr Krzysztof Załucki, LL.M. Eur.
radca prawny

tel. 512 039 635
www.prawoibron.pl

kelvinpiotr

Post autor: kelvinpiotr »

Z podpowiedzi to
Kompensatorów nie używam , nic to nie pomaga ,
Spust , jak w Tikka X3. wymieniona sprężynka lub regulacja , jedno i drugie pomaga .
Szyny, jeżeli będziesz strzelał na 200 m nie potrzeba , w zalezności od zakresy regulacji lunety , ja na swoich nie potrzebuję .
Vortex spokojnie wystarcza, mam cztery sztuki i jakoś żaden zepsuć się nie chce , szczególnie przed zawodami .
Kolegę z 1 MOA skupienia na 300 m zapraszam na Czaplę na zawody . Za każdym razem będzie stał na pudle i to najwyższym , bo ten 1 MOA to na tarczy TS-4 to same dychy i dziewiątki . ( jak strzela na celność a nie skupienie :wink: :wink: )
Bipod jak najbardziej potrzebny , możesz podróbkę Harrisa , nie Atlasa , bo ta g... warta . Ja akurat używam oryginalnego Atlasa ... ale .. z chińczykami też stają na pudle . :wink:
Co do osady to zmieniłem na GRS Bifrost , ale mogłem sobie na to pozwolić . Dużo ułatwia i uprzyjemnia strzelanie ale na oryginale też się da strzelać .
Nie wszystko na raz, powoli małymi krokami i zabawa jest naprawdę dobra . A strzelanie wcale nie łatwiejsze niż na dłuższe dystanse z "dorosłych " kalibrów :wink:

Awatar użytkownika
kukis

Post autor: kukis »

Niestety wymiana osady w przypatku Tikki T1x może łatwo zdublować jej koszt.
W takim przypadku można pokusić się o zastanowie również nad Bergarą B14R Trainer która aktyualnie kosztuje ok. 5400 zł.
Za wielką wodą zbiera mase pozytywnych opinii:

Jest też trochę wątków porównujących obie konstrukcje:
https://www.ar15.com/forums/Precision-R ... /18-11043/
https://www.snipershide.com/shooting/th ... x.6986478/

Generalnie konsensus jest taki, że oba karabiny są sub-moa (~0.5 MOA z dobrą amunicją) - Tikka być może odrobinę celniejsza.
Bergara ma mniej problemów z podawaniem/ekstrakcją naboji i jest kompatybilna z Remingtonem 700, za to Tikka ma dużo płynniej chodzący zamek i jest sporo lżejsza.
Dla klażdego coś dobrego.

jarecki13

Dziękuję za nakreślenie tematu właśnie o takie podpowiedzi mi chodziło , krótko i na temat , czyli na początek bipod od harrisa i luneta, niestety nie chce przekroczyć 2500 zł wiec musi być vortex ewentualnie coś z delty z niższej półki , do tego szynę 20 moa, później będę się zastanawiał nad dalszym ulepszaniu ,ale tak jak mówiłem szkoda mi trochę kasy na przeróbki broni do tego stopnia ,że mógł bym kupić teoretycznie anschutza który to już jest przystosowany do precyzyjnego strzelania.Mam jeszcze pytanie do użytkowników tikki jakiej najczęściej używacie amunicji ? Wiem ,że każda lufa lubi swoja i trzeba dopasować pod lufę ,ale zawsze trzeba zacząć od czegoś a też nie chciał bym zacząć od jakiejś gówni.....ej która to mogła by uszkodzić lufę , nie powiem ,że nie analizowałem tematu amunicji po przez testy jakie są na youtube , ale jak to się mówi dużo w tym wszystkim jest reklamy a wolę informację od użytkowników a nie teoretyków lub osób które maja kasę z reklamy od producentów za robienie testów które niekoniecznie są miarodajne , ważne aby amunicja nie była zbyt droga a robiła wyniki , z tego co oszacowałem po przez filmiki i fora to sk standard plus mogła by być idealna na początek jeśli chodzi o cenę i wyniki na tarczy , ale wolał bym trochę przyswoić informacji od użytkowników tikka co im najbardziej przypadło do gustu.

jarecki13

kukis pisze:
25 lipca 2021, 22:02
Niestety wymiana osady w przypatku Tikki T1x może łatwo zdublować jej koszt.
W takim przypadku można pokusić się o zastanowie również nad Bergarą B14R Trainer która aktyualnie kosztuje ok. 5400 zł.
Za wielką wodą zbiera mase pozytywnych opinii:

Generalnie konsensus jest taki, że oba karabiny są sub-moa (~0.5 MOA z dobrą amunicją) - Tikka być może odrobinę celniejsza.
Bergara ma mniej problemów z podawaniem/ekstrakcją naboji i jest kompatybilna z Remingtonem 700, za to Tikka ma dużo płynniej chodzący zamek i jest sporo lżejsza.
Dla klażdego coś dobrego.
Powiem Ci ,że też miałem ją na uwadze ,ale jakoś Tikka przemawia do mnie bardziej ze względu na syna , jest lżejsza i wydaje się bardziej poręczna , co do bergar uważam ,że to bardzo dobra broń z dużym potencjałem , ale mój syn mógł by mieć problemy z nią

Wróć do „Broń i amunicja - WBP”