Aero Precision M4E1 vs Ruger MPR 556

Moderator: Moderatorzy WBP

LordYoghurt
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 59
Rejestracja: 14 stycznia 2019, 11:37
Tematy: 1
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Aero Precision M4E1 vs Ruger MPR 556

Post autor: LordYoghurt »

To już kup te 18” a potem dokupisz upper 14.5 albo 11.5.
kuba123456
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 28
Rejestracja: 23 listopada 2020, 22:35
Tematy: 2
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Aero Precision M4E1 vs Ruger MPR 556

Post autor: kuba123456 »

Właśnie to jest ciekawe rozwiązanie. Jedyne co mnie obawia w Aero to gwint 1/7 i konieczność strzelania droższa ciężką amunicją..

Orientujecie sie czy Ruger ma w standardzie niskoprofilowy blok gazowy, nie moge sie doszukac.
de Fresz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1276
Rejestracja: 20 kwietnia 2008, 20:28
Tematy: 6
Lokalizacja: Wawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Aero Precision M4E1 vs Ruger MPR 556

Post autor: de Fresz »

To ja tak zbiorczo, nie chce mi się bawić w konkretne cytaty.
System gazowy rifle daje bardziej miękki strzał, ale w porównaniu z carbine to nie jest przepaść. Totalny amator może w ogóle nie zauważyć różnicy. Jeśli jednak ktoś poważniej myśli o dynamice, to jest to kolejny kamyczek do "karabinka bezodrzutowego".
Przewaga prędkości wylotowej lufy 18" to się może przydać powyżej 300 m, bardziej przy 500-600 m.
Tak ciasne tory, żeby 5 cm robiło różnicę, to rzadkość, wręcz mało realne. Zresztą widziałem bardzo ciasne tory na strzelbie, gdzie trzeba było wejść w przestrzeń o rozstawie przód-tył ok. 1 metra, a bez problemu radzili sobie ludzie z lufami 24". To nie jest wielka filozofia.
Faktor przy 16,5" zapewnia bodaj dowolna tania amunicja - granica to 832m/s dla 55 gr, nie spotkałem się z wolniejszą kupną, dopiero własną elaboracją można schodzić do konkretnej granicy. Zresztą mierzenie factora to zawody L3, na L1 nikt się w to nie bawi (no może zdarzają się jakieś wyjątki, ale to rzadkość).
Nie spotkałem się z lowerem 223, do którego nie pasowałby dowolny upper 223.
Na gwincie 1/7 amunicja 55 gr będzie latać. Mniej celnie, powiedzmy 1,5-2 MOA, ale do dynamiki na torach do 100 m wystarczy. Zwykle da się znaleźć jakąś, która będzie latać lepiej.
Amunicja 70+ gr to koszty powyżej 3 zł za szt. A ta lepsza to nawet z 7 zł. Ale jak ktoś bogaty z domu... :-D
Na początek moim zdaniem nie ma co przywiązywać wagi do spustu, dużo kulek trzeba wystrzelać, żeby zaczął mieć realne znaczenie. Sprężynki JP do milspeca wystarczą na jakiś czas. Najtańszy i względnie łatwo dostępny jest Nord Arms (poniżej 700 zł), ale to specyficzny spust (mam i nie wiem, czy kupiłbym drugi raz), inne opcje to już okolice 1k zł, bo osobiście jako upgrade pominąłbym wszystkie "enhanced milspec".

Ruger w pierwszych seriach miał problemy jakościowe, coś tam zrypali wymiarowo, co skutkowało niedziałaniem zatrzasku zamka przy ostatnim strzale. Po takim czasie zakładam już się uporali. Aero ma lepszy "track record" niezawodności. Za to Ruger fajniej wyposażony z pudełka. Ale jako że żyjemy w Polsce, wziąłbym tego, który zwyczajnie da się kupić bez czekania miesiącami i robienia 500 km. Czyli tu pewnie łatwiej będzie z Aero.
Inku
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 593
Rejestracja: 20 kwietnia 2015, 10:15
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Aero Precision M4E1 vs Ruger MPR 556

Post autor: Inku »

kuba123456 pisze: 20 stycznia 2021, 22:48 Właśnie to jest ciekawe rozwiązanie. Jedyne co mnie obawia w Aero to gwint 1/7 i konieczność strzelania droższa ciężką amunicją..
To tarcza z Aero Precision na 100m z amunicji B-N z pociskiem 55gr. Odskok to wina strzelca. Optyka chiński Acog 4x. Nie mam Range buddy ale sobie pomierz.
Obrazek

Brałbym Aero. Ruger miał kilka wtop jakościowych, a i tak ma słabszą lufę.
de Fresz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1276
Rejestracja: 20 kwietnia 2008, 20:28
Tematy: 6
Lokalizacja: Wawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Aero Precision M4E1 vs Ruger MPR 556

Post autor: de Fresz »

Inku napisz koniecznie więcej o tej "słabszej lufie Rugera".
Awatar użytkownika
bezduszny
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3745
Rejestracja: 06 stycznia 2017, 20:42
Tematy: 79
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Aero Precision M4E1 vs Ruger MPR 556

Post autor: bezduszny »

kuba123456 pisze: 20 stycznia 2021, 22:48 Właśnie to jest ciekawe rozwiązanie. Jedyne co mnie obawia w Aero to gwint 1/7 i konieczność strzelania droższa ciężką amunicją..
To tak nie działa.
Możesz strzelać i tanią amunicją 55gr, bez problemu się da.
Zaletą 1/7 jest lepsza stabilizacja amunicji ciężkiej a przez to osiągniesz lepsze skupienia na dystansie 100-300m

W HK MR223 i SL8-4 bez problemu strzela się z 55gr.
Są pogrzeby o których mówi cały świat i jest taki, na który czeka cały naród.
autor nieznany
WOG104
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 18
Rejestracja: 06 listopada 2017, 02:43
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Aero Precision M4E1 vs Ruger MPR 556

Post autor: WOG104 »

@de Fresz

Piszesz o różnicy pomiędzy carbine a rifle, a po środku jest jeszcze system mid-length. Czy przy różnicy mid-length a rifle dla początkującego jest w ogóle jakakolwiek szansa na wyczucie różnicy?
Inku
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 593
Rejestracja: 20 kwietnia 2015, 10:15
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Aero Precision M4E1 vs Ruger MPR 556

Post autor: Inku »

de Fresz pisze: 21 stycznia 2021, 10:43 Inku napisz koniecznie więcej o tej "słabszej lufie Rugera".
Aero ma chrom (przynajmniej wersje sprzed 2 lat) i stal 4150. Wytrzymują na poziomie 20 tys. kulek. Ruger nie ma chromu, stal 4140 za to kuta, ile wytrzymuje lufa tego nie wiem, nie dotarłem do takich informacji za wodą. Dla mnie nie robi to żadnej różnicy ale dla kolegi, który trzaska dynamikę już tak. Tak czy inaczej wolałbym mieć chrom niż inne melonite czy brak powłoki.
de Fresz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1276
Rejestracja: 20 kwietnia 2008, 20:28
Tematy: 6
Lokalizacja: Wawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Aero Precision M4E1 vs Ruger MPR 556

Post autor: de Fresz »

WOG104 pisze: 21 stycznia 2021, 11:09Piszesz o różnicy pomiędzy carbine a rifle, a po środku jest jeszcze system mid-length. Czy przy różnicy mid-length a rifle dla początkującego jest w ogóle jakakolwiek szansa na wyczucie różnicy?
Odczuwalność różnic pomiędzy systemami gazowymi jest mocno subiektywna, zależy od strzelca i sposobu strzelania. Inaczej będzie to odbierać chudzina 50 kilo, inaczej chłop pod stówkę. Czym innym jest strzelanie z podpórki 1 strzał na minutę (i wtedy jest to naprawdę bez znaczenia), czym innym walenie splitów 0,14 s w punkt na torze dynamicznym i walka o jak najlepszy HF.
Ogólnie - im dłuższy system gazowy, tym lepiej, aaaaale przy niesprecyzowanych wymaganiach do sprzętu nadałbym tej cesze broni priorytet średni.

Inku Aero nie ma chromu i na 95% nigdy nie miało. Nie w tej postaci o jakiej piszesz. Bo w innej postaci lufy obu producentów mają.
Inku
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 593
Rejestracja: 20 kwietnia 2015, 10:15
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Aero Precision M4E1 vs Ruger MPR 556

Post autor: Inku »

Rzeczywiście jest tak jak piszesz. Aero ma QPQ.

https://www.aeroprecisionusa.com/18-223 ... fle-length

Q. Are your barrels chrome-lined? Why not?
A. Our barrels are QPQ coated which stand for quench, polish, then quench again to ensure the entire barrel is coated. It is a salt-bath nitride, which provides for a longer barrel life than chrome-line. The barrel extensions are installed but not torqued to spec until after the QPQ process is complete, to ensure the extension will not come loose. The QPQ process has shown to have much better resistance to throat erosion than chrome lining, without affecting accuracy.

Czy producent tak jak Stag przeszedł z chromu na QPQ, tego nie jestem pewien. W Polsce sklepy dalej opisują jako chromowana lufa.

http://www.luskasrem.com/index.php?id_p ... er=product

https://www.gunszop.pl/karabinek-semi-a ... p-826.html

Czy rzeczywiście jest tak lepiej, bo bez utraty celności? Temat na inny wątek.
de Fresz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1276
Rejestracja: 20 kwietnia 2008, 20:28
Tematy: 6
Lokalizacja: Wawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Aero Precision M4E1 vs Ruger MPR 556

Post autor: de Fresz »

Speckom z polskich sklepów nie wierzyłbym za bardzo, nie jest powiedziane czy ktoś tam odróżnia "chrome molybdenum steel" lub "Cro-Mo steel" od "chrome lined". Brzmi podobnie, a to totalnie 2 różne kwestie :-D
Awatar użytkownika
Beaver07
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 14
Rejestracja: 01 marca 2018, 21:20
Tematy: 0
Lokalizacja: USA
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Aero Precision M4E1 vs Ruger MPR 556

Post autor: Beaver07 »

kuba123456 pisze: 20 stycznia 2021, 22:48 Orientujecie sie czy Ruger ma w standardzie niskoprofilowy blok gazowy, nie moge sie doszukac.
Ruger AR556 w wersji MPR ma niskoprofilowy blok gazowy, musi mieć bo ma łoże typu 'free float'. Standardowy AR556 ma blok typu A2, musiałem wymienić na niskoprofilowy kiedy zakładałem na niego freefloata.

Co do luf to mój Ruger problemów z celnością nie miał, nawet teraz kiedy ma kilka tysięcy przebiegu w tym duuużo barnaula nadal trzyma ciasne skupienie. Co nie zmienia faktu że Aero ma lepsze lufy, tak jak napisali koledzy wyżej. Aero ma również znacznie lepsze łoże niż Ruger.
kuba123456
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 28
Rejestracja: 23 listopada 2020, 22:35
Tematy: 2
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Aero Precision M4E1 vs Ruger MPR 556

Post autor: kuba123456 »

Dzwoniłem dzisiaj po okolicznych sklepach, ma być dostawa Aero marzec/kwiecień, a Ruger koło czerwca z tym, że tu pewności nie dają.
Aero ma teraz loże w systemie mlok?

A co myślicie jeszcze o opcji budżetowej, np:
https://wojski.com.pl/pl/p/Karabinek-AR ... 6-NATO/349
Warto sie w to bawić, czy lepiej kupić raz a dobrze?
MarcinD
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2239
Rejestracja: 22 października 2007, 17:16
Tematy: 12
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Aero Precision M4E1 vs Ruger MPR 556

Post autor: MarcinD »

Opcja budzetowa to dobra mysl. A w tym budzecie mozesz nawet nizej zejsc. Postrzelasz, przemielisz pare wiader i albo zmienisz klamke, ale bo zostawisz do ciorania i kupisz druga lepsza, albo uznasz ze ta ci starczy i z nia zostaniesz. Zauwazylem, ze sporo nowych strzelcow rzuca sie na drogi sprzet w mysl zasady, ze tanie mieso to psy jedza, i chociaz zasade te szanuje, to w przypadku AR-ow i nowych uzytkownikow malo sie sprawdza. Z tym jak z samochodem, jak kogos stac na nowa fure z wysokiej polki na pierwsze auto to super, ale ja np. swoja pierwsza obilem z 3 stron i w sumie spalem spokojnie:P
.177 / .22 / .22LR / 9x18 / 9x19 / 7,62x25 / 5,56x45 / 7,62x39
Awatar użytkownika
bezduszny
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3745
Rejestracja: 06 stycznia 2017, 20:42
Tematy: 79
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Aero Precision M4E1 vs Ruger MPR 556

Post autor: bezduszny »

No nie wiem czy taka dobra.
Jeżeli jesteś świadomy, że potrzebujesz czegoś taniego na zasadzie "byle by strzelał" i "jak się zniszczy co jest bardzo prawdopodobne, to nie będę płakał" ...... to tak.
Musi to być świadoma decyzja.

Jeżeli "sam nie wiem do czego" to lepiej dołożyć i kupić coś uniwersalnego ze średniej półki... ale dającego możliwość strzelania z możliwości osiągnięcia jakiś sensownych wyników i do tarczy i do dynamiki i do jakiś imprez terenowych.
Za około 5k można kupić SIG'a M400 (choć na razie jest niedostępny), który jest bardzo przyzwoity.
Są pogrzeby o których mówi cały świat i jest taki, na który czeka cały naród.
autor nieznany
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Broń i amunicja - WBP”