MSBS-5,56 - część II

Moderator: Moderatorzy WBP

zoom2
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1414
Rejestracja: 28 marca 2017, 17:30
Tematy: 118
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: MSBS-5,56 - część II

Post autor: zoom2 »

Nie jest to coś co by zwiastowało przewrót kopernikański, ale moim zdaniem Grot z 14,5 calową lufą to bardzo korzystna konfiguracja.
Na przykład dla mnie, to zdecydowanie lepsza oferta niż lufa 7,62x39.
Ostatnio zmieniony 30 października 2021, 21:23 przez zoom2, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Gash
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 112
Rejestracja: 05 czerwca 2016, 19:37
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: MSBS-5,56 - część II

Post autor: Gash »

Dokładnie! To 7,62x39 jest dla mnie niezbyt atrakcyjnie – podkreślam dla mnie! – rozumiem 7,62x51 :-D ale nie na 39! ;)
Co innego jakby zrobili króciaka 300 BLK- to rozumiem, ale to kałachowe... uzasadnienie kosztowe amunicji już nie istnieje.
Bez sensu jak mysz w p... ;)
Awatar użytkownika
pkl66
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 512
Rejestracja: 11 lutego 2014, 10:55
Tematy: 36
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: MSBS-5,56 - część II

Post autor: pkl66 »

Co by nie mówić, FB robi dobrą robotę, coraz więcej możliwości. Oby tak dalej, a Grot stanie się super atrakcyjną ofertą.
zoom2
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1414
Rejestracja: 28 marca 2017, 17:30
Tematy: 118
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: MSBS-5,56 - część II

Post autor: zoom2 »

Gash pisze: 29 października 2021, 00:12 Co innego jakby zrobili króciaka 300 BLK- to rozumiem,
Zrobienie lufy 300BLK to od strony technicznej nic wielkiego. Reszta karabinka jest identyczna, więc gites marines.
Problem może być z "króciakiem". Konstrukcja Grota, a precyzyjniej konstrukcja komory zamkowej Grota narzuca minimalną długość lufy w przedziale ok. 10 cali. Mniej się nie da.
A dla .300AAC króciak to 6-8 cali. Dla Grota bycie króciakiem poniżej 10 cali ( funkcjonalnie a nie fizycznie) wiedzie przez konfigurację bullpupową.
Oczywiście mam na myśli czynną długość "z przodu" a nie całkowitą długość broni.
Awatar użytkownika
Gash
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 112
Rejestracja: 05 czerwca 2016, 19:37
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: MSBS-5,56 - część II

Post autor: Gash »

Ok. Króciak - to był mój skrót myślowy w okolicach 11".
Byłoby wystarczająco. :)
Swoją drogą ciekawe są te lufy 14,5" - pytanie z czego wynika ich ograniczona liczba sztuk. Czy to strzał jednorazowy, czy po prostu tekst marketingowy?
W sumie 14,5 mogłoby być standardem w MSBS.
zoom2
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1414
Rejestracja: 28 marca 2017, 17:30
Tematy: 118
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: MSBS-5,56 - część II

Post autor: zoom2 »

14,5 być może stanie się wiodącą lufą w Grocie. W swoim czasie ta długość, zrobiła oszałamiająca karierę w pewnej armii, i po dziś dzień jest tam najliczniej występującą długością lufy.
Fakt, że tam urzynali z 20
Jestem przekonany, że jak zobaczę Grota z 14,5 calową lufą to będzie dla mnie ładniejszy niż ten z 16. No właśnie, ładniejszy.
Nie umiałbym racjonalnie uzasadnić jakiegokolwiek powodu zastosowania tej długości lufy vs. obecny standard. Obie moim zdaniem, w każdym przypadku, czy to balistyki czy poręczności, będą identyczne. U jankesów ta różnica była jednak większa i tym samym miała sens.
polemass
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 564
Rejestracja: 11 października 2014, 20:04
Tematy: 17
Lokalizacja: Przegnily Wychodek
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: MSBS-5,56 - część II

Post autor: polemass »

Wcale bym sie nie napalal na Grota .300blk, jezeli bedzie 12.5" lufa do 7.62x39...Ammo wciaz latwiej dostepne a ceny sie po prostu wyrownaly.Bedzie celniejszy od normalnego AK,poreczniejszy a fun factor zdublowany :-D
zoom2
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1414
Rejestracja: 28 marca 2017, 17:30
Tematy: 118
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: MSBS-5,56 - część II

Post autor: zoom2 »

Nie jestem rozpędzonym fanem Grota i obecnie wolę AeRa. Ale widzę bardzo duży potencjał tego karabinka.
I tak na dzień dzisiejszy mamy dostępny, bardzo rozsądny (co do długości) zestaw, łatwo wymiennych luf .223 rem/5,56x45 : 10.5, 14.5, 16 cali, za chwilę 20 calowa lufa "snajperska"
Dodatkowo ta kałachowa. Lufy do Blackouta to wyłącznie kwestia decyzji a nie problemów technologicznych. No i być może w opcja bullpupowa.
To naprawdę fajna fujarka. Dla mnie ciut za ciężka.
krzychu22lr
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1077
Rejestracja: 25 maja 2013, 19:41
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: MSBS-5,56 - część II

Post autor: krzychu22lr »

Wbrew pozorom standardowy nabój NATO (SS109/M855) nie ma odpowiednich parametrów balistycznych (przebijanie przeszkód) dla lufy długości 14,5 cala, o czym przekonali się Amerykanie, wprowadzając nabój M855A1 - "ten wzmocniony". Nowy nabój ma dla lufy 14,5 cala jeszcze lepszą przebijalność niż M855 dla lufy 20 cali, ale ma też "problemy" przy strzelaniu z luf dłuższych - jeśli dobrze pamiętam następuje szybsze zużycie przewodu lufy.

W ramach Tytana co prawda jest opracowywana nowa amunicja, ale nadal wzorcem jest standard NATO-wski, stąd też lufa 16 cali, która daje wystarczającą prędkość wylotową. Lufa 14,5 cala (tak jak zresztą lufa 10,5 cala) powstała głównie dlatego, że nie podlega pod Tytana, w związku z czym nie ma biurokratycznych przeszkód przy sprzedaży Grotów w taką lufę wyposażonych na rynku służb i wojska (Grot cywilny 16 cali ma łatwiej ze względu na inną konstrukcję - mechanizm spustowy i suwadło, lufa też jest inna, pozbawiona mocowania pod bagnet). Miała jeszcze powstać kolejna "alternatywna" lufa do Grota, tym razem o długości ok. 18 cali (bodaj "na zastępstwo" Tytanowej ciężkiej lufy 20 cali do karabinka wyborowego).

Liczba ograniczona - to akurat dziwić nie powinno. Taka konwersja będzie interesować mniejszą liczbę osób niż np. lufa krótka 10,5 cala - bo w perspektywie cywilnej zgodzę się z tym co napisał Zoom2, że różnica jest głównie wizualna. Prawdę powiedziawszy trochę więcej sensu miałoby moim zdaniem oferowanie konfiguracji 14,5 jako kompletnej broni, ale pierwsze koty za płoty. Swoją drogą - w trakcie ostatniego MSPO, w rozmowie z Milmagiem, przedstawiciel Łucznika stwierdził, że "nie ma problemu" ze zrobieniem lufy .300 BLK - trudno powiedzieć czy oznacza to, że już kroki w tym kierunku poczyniono, czy jeszcze nie. Podobno w przyszłym tygodniu Łucznik ma wprowadzić do oferty jeszcze jedno akcesorium do Grota (tak napisał FragOut na Facebooku), ale nie wiadomo co to będzie.

Pre-edit, bo Zoom mnie wyprzedził:
zoom2 pisze: 30 października 2021, 15:45 za chwilę 20 calowa lufa "snajperska"
Ooo, a więc jednak?
Szpieg ze Stumilowego Lasu.
Awatar użytkownika
mgmg
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 172
Rejestracja: 05 kwietnia 2018, 13:18
Tematy: 0
Lokalizacja: podkarpacie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: MSBS-5,56 - część II

Post autor: mgmg »

Nowe akcesorium w przyszłym tygodniu to będzie zespół spustu Geissele do starszych Grotów, które weszło do produkcji w październiku ale sprzedaż nie potrafiła określić kiedy skierują do sprzedaży. Chyba, że jeszcze coś innego oprócz tego zespołu spustu będzie.
zoom2
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1414
Rejestracja: 28 marca 2017, 17:30
Tematy: 118
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: MSBS-5,56 - część II

Post autor: zoom2 »

@krzychu22lr,
co do lufy 20 calowej to powtarzam zasłyszane plotki. Mam nadzieję, że tak będzie ale mam świadomość, ze mogę powielać bzdury
Natomiast wszystkie inne wymienione lufy już są, i to jest fakt a nie dywagacje.
HotDoc
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 233
Rejestracja: 12 stycznia 2017, 10:46
Tematy: 9
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: MSBS-5,56 - część II

Post autor: HotDoc »

Gash pisze: 30 października 2021, 03:05
Swoją drogą ciekawe są te lufy 14,5" - pytanie z czego wynika ich ograniczona liczba sztuk. Czy to strzał jednorazowy, czy po prostu tekst marketingowy?
Pewnie mieli praktykanta, który źle zaprogramował obrabiarkę i zanim go wykopali poszło trochę materiału :D
HotDoc
---
9x19 mm | .45 ACP | 12G | .22LR | .308 Win | .38 Special | .223 | 6.5 Creedmoor | 6.5x47 Lapua | 6.5x55 SE
krzychu22lr
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1077
Rejestracja: 25 maja 2013, 19:41
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: MSBS-5,56 - część II

Post autor: krzychu22lr »

zoom2 pisze: 30 października 2021, 16:28 co do lufy 20 calowej to powtarzam zasłyszane plotki. Mam nadzieję, że tak będzie ale mam świadomość, ze mogę powielać bzdury
Jasne! Pewność będziemy mieć dopiero w przyszłym tygodniu. Ale nawet jeśli to będzie co innego (np. ów spust Geisselle) to i tak lufa 20 cali kiedyś z pewnością trafi na rynek cywilny. Przy czym tutaj decydujące są terminy badań w ramach Tytana - karabinek maszynowy i wyborowy miały być badane po subkarabinku i karabinku bezkolbowym. A skoro te ostatnie zakończyły badania w styczniu, to jest duże prawdopodobieństwo, że już trwają badania kbkm i kbkw.
Szpieg ze Stumilowego Lasu.
Chochla
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 937
Rejestracja: 04 października 2015, 19:31
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: MSBS-5,56 - część II

Post autor: Chochla »

zoom2 pisze: 30 października 2021, 11:17 14,5 być może stanie się wiodącą lufą w Grocie.
W wojskowym sie nie stanie.
Jamesty
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 26
Rejestracja: 23 lipca 2016, 12:46
Tematy: 1
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: MSBS-5,56 - część II

Post autor: Jamesty »

Lepiej by na zespołem gazowym popracowali niż nad długością lufy. Dodali możliwość strzelania z tłumika bez nadmiernego gazowania . Naprawili wypadają regulator. Takie zabiegi to tylko kosmetyka nie rozwiąże głównych problemów. Dobrze że wogóle coś robią
9x19>Cz / Tikka Tac >308w / CZ 457 >22lr
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Broń i amunicja - WBP”