MSBS-5,56 - część II

Moderator: Moderatorzy WBP

Awatar użytkownika
Mumin_
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1209
Rejestracja: 24 marca 2019, 16:15
Tematy: 12
Lokalizacja: między Polską a Czechami
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: MSBS-5,56 - część II

Post autor: Mumin_ »

bezduszny pisze: 15 października 2021, 17:25 poszła do WOT.
Z tego co pokazywano mi na zdjęciach to też rozrzut na tarczach w jakiejś części egzemplarzy był tak duży.
Tu bym się zgodził. Powszechnie wiadomo, że w WOT służą wyłącznie mistrzowie strzeleccy z całymi ścianami złotych medali, więc rozrzut na tarczach MUSI być winą broni.

:101:
My od lat już gawędzimy o Maryni i to nawet - szczerze mówiąc - nie o całej

Слава Україні!
Awatar użytkownika
Simon WRC
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 214
Rejestracja: 11 listopada 2019, 08:56
Tematy: 0
Lokalizacja: Wołomin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: MSBS-5,56 - część II

Post autor: Simon WRC »

KG92RS pisze: 15 października 2021, 15:16 Domyślam się, że trochę to będzie kosztowało. Wojskowy lower kosztuje 1,9k zł - a ten sportowy raczej będzie droższy...
Do wersji sklepowej była dopłata 300pln. Gdzieś czytałem, że seryjny jest warty 900pln, czyli sam koszt spustu powinien wynosić teoretycznie 1200pln. Zobaczymy co mi odpiszą. Sam jestem ciekawy ceny o ile w ogóle będą dostępne...
9x19 ; 45ACP ; 32ACP ; 44Mag ; 357Mag ; 38Spec ; 22LR ; 223Rem ; 5.56x45 ; 7,62x39 ; 308Win ; 12/70
KG92RS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3741
Rejestracja: 29 grudnia 2016, 06:51
Tematy: 51
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: MSBS-5,56 - część II

Post autor: KG92RS »

bezduszny pisze: 15 października 2021, 17:25 właśnie ta lufa była z wadliwej serii/partii jaka też poszła do WOT.
Popatrz na zdjęcia - lufy cywilne i wojskowe nie mogą być z tej samej serii/partii, bo są różne... Różnią się dwoma elementami -> gwintem pod urządzenie wylotowe (w cywilnej jest, w wojskowej nie ma) i miejscem do montażu mocowania bagnetu (w wojskowej jest, w cywilnej nie ma). Te lufy są robione na tych samych maszynach, ale nie w ramach wspólnych serii, bo w trakcie jednej serii produkcyjnej nie zmienia się programów w maszynach...

Gdyby problemem była wada materiałowa, to WSZYSTKIE (lub zdecydowana większość) cywilne Grot-y strzelałyby w bok, bo domyślam się, że wszystkie lub prawie wszystkie ich lufy powstały w ramach jednej serii (bo tylko tak ma to sens). A problem był z jedną...
Awatar użytkownika
bezduszny
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3745
Rejestracja: 06 stycznia 2017, 20:42
Tematy: 79
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: MSBS-5,56 - część II

Post autor: bezduszny »

Mumin_ pisze: 15 października 2021, 17:39 /.../
Gdyby problem celności był w wykonaniu szeregowych, to nawet nikt by się nie pochylał nad tym.


@KG92RS, patrząc w ten sposób to masz rację.
Są pogrzeby o których mówi cały świat i jest taki, na który czeka cały naród.
autor nieznany
rokada
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1389
Rejestracja: 04 stycznia 2018, 20:55
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: MSBS-5,56 - część II

Post autor: rokada »

KG92RS pisze: 15 października 2021, 16:55 A co do jakości wykonania - mam sztukę z samego początku produkcji (nr 63, przed A0) -> nie ma tam nawet jednego elementu, do którego mógłbym się przyczepić.
Ja w moim przyczepiłbym się do suwadła, ale ono jest chyba naprawdę jakieś pechowe...
KG92RS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3741
Rejestracja: 29 grudnia 2016, 06:51
Tematy: 51
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: MSBS-5,56 - część II

Post autor: KG92RS »

Przecież suwadło nie jest istotną częścią broni -> kup nowe w FB i już. Na drugie tak fatalnie pospawane raczej nie trafisz :)
andwal
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 676
Rejestracja: 18 listopada 2018, 08:05
Tematy: 7
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: MSBS-5,56 - część II

Post autor: andwal »

Bez jaj kolego K- coś tam,idąc tokiem twojego rozumowania trzeba by kupować podwójnie np. kupiujesz nowy samochód i odrazu drugi silnik bo fabryka wsadziłam sp...ony do tego pierwszego,ale co tam przecież kupiłeś sobie drugi więc wymienisz bez problemu i będziesz jeździł dalej aż nie będziesz musiał kupić nowych blach bo te oryginalne rozpadną się po miesiącu więc z uśmiechem na ustach kupisz sobie nowe bo fabryka oczywiście ma nowe dobre ale pokiego ma je odrazu zakładać w nowym samochodzie jak można zarobić potrójnie.
rokada
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1389
Rejestracja: 04 stycznia 2018, 20:55
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: MSBS-5,56 - część II

Post autor: rokada »

KG92RS pisze: 16 października 2021, 02:18 Przecież suwadło nie jest istotną częścią broni -> kup nowe w FB i już. Na drugie tak fatalnie pospawane raczej nie trafisz :)
Jak pytałem FB o sprzedaż nowego suwadła (albo wymianę mojego na nowe u nich), to powiedzieli mi, że nie ma takiej możliwości, bo to część wojskowa i nie sprzedają takowych cywilom.
KG92RS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3741
Rejestracja: 29 grudnia 2016, 06:51
Tematy: 51
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: MSBS-5,56 - część II

Post autor: KG92RS »

@andwal - suwadło, o którym mowa jest w pełni sprawne. Jedyny jego feler to fakt, iż jest brzydkie.

@rokada - dziwne, uzasadnili to jakoś? Kogo pytałeś? Ja wysyłam pytania mailem na adres handlowy@fabrykabroni.pl
Pytaj o to: 323-03-100-000 Zespół suwadła z wkładką
"Wkładka" to ta wspawana część, to jest samo suwadło, bez bezwładników, zamka itp.
Tylko nie wiem, czy mają to jeszcze do wersji A0/A1...
Jeśli nie, potrzebna będzie jeszcze iglica:
323-03-002-000 Iglica

Może tylko chcieli Cię zbyć? Zdarzyło się, że musiałem na coś czekać kilka miesięcy, "bo teraz mamy zamówienie i wszystko idzie na produkcję"...
rokada
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1389
Rejestracja: 04 stycznia 2018, 20:55
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: MSBS-5,56 - część II

Post autor: rokada »

Pytałem osobę, która sprzedawała mi przyrządy celownicze i magazynki, na miejscu w Radomiu. Nie pamiętam jej nazwiska.
krzychu22lr
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1077
Rejestracja: 25 maja 2013, 19:41
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: MSBS-5,56 - część II

Post autor: krzychu22lr »

bezduszny pisze: 09 października 2021, 14:49 Krzychu, na forum też niedawno trafił się MSBS u kolegi który strzela LR i który był mocno niecelny.
Wymieniono w nim lufę i jak pisał.. problem się rozwiązał.
To co się stało, skoro nic się nie zmieniało od lat a jednak nie działało a po wymianie na formalnie taką samą i również nową działa jak należy ?
Kolega miał pecha i felerny egzemplarz. Przecież jakby to miało wynikać ze zmiany o charakterze "systemowym" (konstrukcja, materiały, sposób wykonania) to wszystkie Groty byłyby mocno niecelne.

Pytanie brzmi więc - co było nie tak z tamtą lufą, i na jakim etapie popełniono błąd (produkcji lufy, obsady, montażu?).
bezduszny pisze: 09 października 2021, 14:49 Opisuję tylko informację osób zawodowo związanych z WOT i ich spostrzeżeń z używania kilku generacji (można tak to nazwać?) tej broni w sposób nie weekendowy ale codzienny i zgodnie z przeznaczeniem broni.
No widzisz, ja mogę z kolei opowiedzieć o moim koledze z WOT (z lubelskiego), który najpierw miał Beryla i na szkoleniach z innymi oddziałami (które już miały MSBS-y) nasłuchiwał się o trytytkach i Bóg wie czym. A teraz, jak już ma od 2019 służbowego Grota, to powiedział, że jemu i jego kolegom nic nie wypada i nie rdzewieje. Wersja A0, czyli ta pierwsza produkcyjna. Mają wyjątkowe szczęście?
Chochla pisze: 10 października 2021, 09:23 Co do Loctite, to sie jednak nie zgodze. Leworeczniych ludzi jest 10-15% w spoleczenstwie. Czyli zdecydowana wiekszosc to praworeczni, ktorzy niczego w karabinku zmieniac nie musza.
...idąc dalej tym tropem myślenia dojdziemy jednak do pytania, czy w takim razie w ogóle warto bawić się w robienie broni z możliwością zmiany kierunku wyrzucania łuski. Na dobrą sprawę trzeba też zadać pytanie na ile ta cała "ergonomia" (sprowadzająca się do szybkiej wymiany AR-owego magazynka, oraz obustronnej dźwigienki bezpiecznika) jest w ogóle w rzeczywistości wojskowej potrzebna (wszak bezpiecznik ma być "zbyt" łatwy w obsłudze). I w ten sposób wracamy do Beryla! :621:

Niestety, za współczesną bronią stoją pewne pomysły, czy też "koncepcje", które nie obowiązują w regularnym wojsku. Nie inaczej jest z MSBS-em/Grotem. Albo nową broń się wykorzystuje zgodnie z tymi koncepcjami, albo się jej zwyczajnie nie kupuje - co też stało się w przypadku amerykańskiego konkursu Individual Carbine (mającego zastąpić M4, gdzie konkurowały ze sobą m.in. FN SCAR, Remington ACR, Beretta ARX i HK416). Grot dostał się WOT nieco "przypadkiem", ale decyzja o jego zakupie (w ramach Tytana i jeszcze bez "fajowej" nazwy) zapadła lata wcześniej. Niestety, wygląda na to, że jak już Tytan dojdzie do skutku, i WL dostaną te 20 tysięcy egzemplarzy systemu (z Grotami włącznie), to czeka nas powtórka z rozrywki. Zabawnie będzie jak się okaże, że wnioski z eksploatacji Tytana będą konfliktować ze zmianami w Grocie wynikającymi z dotychczasowej eksploatacji w WOT i nielicznych jednostkach WL.
KG92RS pisze: 16 października 2021, 10:48 Pytaj o to: 323-03-100-000 Zespół suwadła z wkładką
"Wkładka" to ta wspawana część, to jest samo suwadło, bez bezwładników, zamka itp.
Tylko nie wiem, czy mają to jeszcze do wersji A0/A1...
Problem (chyba) w tym, że FB nie sprzeda podmiotowi niekoncesjonowanemu suwadła, które ma otwory na bezwładniki, bo to jest element wersji "wojskowej".

Przy czym, jak o mnie chodzi, to "brzydkie" suwadło z prototypów to element dodający "kolekcjonerskiego uroku" takiego egzemplarza - od razu widać, że to nie jest wersja produkcyjna.
Szpieg ze Stumilowego Lasu.
rokada
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1389
Rejestracja: 04 stycznia 2018, 20:55
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: MSBS-5,56 - część II

Post autor: rokada »

krzychu22lr pisze:Przy czym, jak o mnie chodzi, to "brzydkie" suwadło z prototypów to element dodający "kolekcjonerskiego uroku" takiego egzemplarza - od razu widać, że to nie jest wersja produkcyjna.
Ależ ja nie chcę pozbyć się tego suwadła, bo ono jest - jak słusznie zauważyłeś - cenne kolekcjonersko. Chciałem mieć inne/drugie, żeby nie mieć (nieuzasadnionych zapewne, ale sam wiesz, jak to jest) obaw - żeby nie mieć pokusy zadawania sobie pytania "czasem chodzić postrzelać i ryzykować pęknięcie suwadła czy jednak nie chodzić postrzelać", tylko do strzelania wymieniać suwadło na to nowe :)
krzychu22lr
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1077
Rejestracja: 25 maja 2013, 19:41
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: MSBS-5,56 - część II

Post autor: krzychu22lr »

A no tak, o dwóch suwadłach "na zmianę" nie pomyślałem! Co prawda reszta broni też jest równie "kolekcjonerska" (nawet jeśli w zasadzie się niczym nie różni od późniejszych egzemplarzy), ale teraz lepiej rozumiem intencję kolegi.
Szpieg ze Stumilowego Lasu.
KG92RS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3741
Rejestracja: 29 grudnia 2016, 06:51
Tematy: 51
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: MSBS-5,56 - część II

Post autor: KG92RS »

krzychu22lr pisze: 16 października 2021, 16:34 Problem (chyba) w tym, że FB nie sprzeda podmiotowi niekoncesjonowanemu suwadła, które ma otwory na bezwładniki, bo to jest element wersji "wojskowej".
Tylko co ma koncesja do elementu, który nie podpada pod obrót koncesjonowany? Przecież to nie jest istotna część broni. Mi sprzedali kilka elementów z wersji wojskowej.
krzychu22lr
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1077
Rejestracja: 25 maja 2013, 19:41
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: MSBS-5,56 - część II

Post autor: krzychu22lr »

Koledze Rokada nie sprzedali, z tego samego powodu, dla którego Tobie nie sprzedali komory spustowej do Glauberyta:
KG92RS pisze: 15 października 2021, 01:30 "wg osób kontrolujących naszą firmę, jest to istotna część broni, którą można sprzedać wyłącznie na koncesję"...
Jeśli dobrze pamiętam relację kolegi Rokada, to nawet przy wystawianiu faktury na suwadło "wojskowe" oprogramowanie księgowe żąda wpisania numeru koncesji, bez którego faktury wystawić się nie da.
Szpieg ze Stumilowego Lasu.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Broń i amunicja - WBP”