Erma ESP 85 A kal 22 LR

Moderator: Moderatorzy WBP

Poprzedni tematNastępny temat
mxostry
Zarejestrowany użytkownik

Erma ESP 85 A kal 22 LR

Post autor: mxostry »

Czołem , kupiłem erme 85 z Niemiec , długo Szukałem egzemplarza w dobrym stanie , wystrzeliłem przez 2 dni około 400 szt rożnej amunicji : CCI , Aquila, RWS 2 rodzaje target i match pistol , federala niebieskiego i na tyle strzałów ( około 400) miałem około 7 zacięć przekoszeń tak jakby podwójnie załadował , nie wiem czy to dużo czy mało , ale tylko na CCI póki co tego nie miałem a może to tylko przypadek ze akurat nie zaciął się na CCI , czy macie jakas sprawdzona amunicję do tego konkretnego pistoletu ?

Awatar użytkownika
elessar

Re: Erma ESP 85 A kal 22 LR

Post autor: elessar »

Witam kolegę, także posiadacza Ermy. Nie jest nas tu wielu sądząc po popularności wątków poświęconych temu modelowi. Tym bardziej więc się cieszę, że będzie z kim wymieniać doświadczenia Ja kupiłem swój egzemplarz w dwóch systemach na krótko przed zamknięciem strzelnic i miałem okazję tylko raz wtedy strzelić. Nie obyło się bez problemów.

1. Z systemem .32 zamek się nie domykał co parę strzałów, trzeba było poprawiać kciukiem. Problem całkowicie wyeliminowało delikatne nasmarowanie pistoletu nawet w całkiem nieoczywistych miejscach. Od tamtej pory jest ok.
2. Przy bocznym zapłonie mam problem ze zbijaniem spłonek w amunicji SK Pistol (żółtej). Jak zaczynam strzelać ok. 15 sztuk idzie, później zaczynają się problemy. Nie zbija średnio 1 na 5 strzałów. Po odwiedzeniu kurka i ponownym ściągnięciu spustu z niewypałem w komorze strzał pada. Zawsze. Wyczyściłem gruntownie pistolet łącznie z kanałem iglicy. Były ślady rdzawego nalotu w tymże. Po czyszczeniu problem nie ustąpił. Co ciekawe na amunicji S&B Standard wszystko działa jak należy. Ani jednego niewypału. Innej amunicji nie próbowałem. Czy ktoś ma pomysł czym może być spowodowany taki stan rzeczy?
mxostry pisze:
19 maja 2020, 12:08
na tyle strzałów ( około 400) miałem około 7 zacięć przekoszeń tak jakby podwójnie załadował
Jak wygląda magazynek? Może wystarczy nieco dogiąć "wąsy" w górnej jego części?
Per Aspera Ad Astra

hubu79

Post autor: hubu79 »

Mam Erma ESP85A i problem ze zbijaniem spłonek. Jak na ten moment dobrze zbija SB Club...
Jeszcze nie miałem się czasu tym zająć ale jak czytałem na forach to potrafi być kapryśna co do używanego typu ammo.

Awatar użytkownika
VspecII

Post autor: VspecII »

Miałem ten pistolet, w 22LR i .32. Szkielet był zgodny numerycznie z kalibrem .32, na 22 LR objawy podobne jak u Was. W momencie kiedy nabój nie odpala, nie poprawiajcie przez odciągnięcie kurka, tylko wyjmijcie nabój i zwróćcie uwagę czy iglica nie uderza w skraj kryzy naboju (iglica w Ermie zbija punktowo).

Jeśli tak jest, sprawę załatwia przerobienie iglicy w taki sposób, aby ta zbijała zostawiając pionowy pasek (jak np. w Waltherze GSP), a nie punkt.

W mojej ocenie wina leży po stronie niedokładnego wykonania broni. W momencie dokręcania lufy do szkieletu, część lufy z komorą nabojowa siada nisko w stosunku do zamka, przez co iglica bije w samą krawędź kryzy. W moim przypadku, taka przeróbka iglicy rozwiązała problem raz na zawsze.
Jest: Hammerli 280 22LR+.32 S&W LWC, CZ 75 TS, SIG P226 LDC, Mossberg 500, Savage MSR Recon

Awatar użytkownika
bartek75

Post autor: bartek75 »

Mam Ermę ESP 85 od dwóch lat, nigdy nie miałem ani jednego zacięcia. Amunicja CCI, SK Standard Plus, S&B Standard, TopShot. Dwóch, trzech moich znajomych ma też Ermy, nigdy nie skarżyli się na ten pistolet. Przyznam szczerze, ze trochę zdziwił mnie problem opisywany w tym wątku. W mojej ocenie i doświadczeniu to świetny, celny, bezawaryjny, sportowy pistolet, którym można naprawdę robić wysokie wyniki zarówno w 22 jak i 32.
Ps. niech koledzy, którzy mają kłopot sprawdzą czy zamek nie ma zbytnich luzów to może powodować przesunięcia iglicy przy domykaniu zamka przed uderzeniem iglicy w kryzę 22 lr (tak się zdarza przy tzw. "egzemplarzach w idealnym stanie" a mających za sobą paredziesiąt lat przebiegów w klubach, i kilka 100 tys. strzałów bez czyszczenia, dbania o broń, pykania na sucho lub leżakowania w wilgoci,a wyoksydowanych przed sprzedażą i wyglądających jak nówka :-)) ). Druga sprawa to tak jak ktoś już wspominał - magazynek i dwie kwestie z nim zw.: szczęki lub sprężyna (zbyt mocna). Po trzecie są to często pistolety leżakowane w złych warunkach (panująca "ruda" na różnych mniejszych czy większych elementach broni) - pomaga oliwienie zwykłymi preparatami do czyszczenia broni. Z tym, że nie należy Ermie żałować tego makijażu przez dobrych kilka miesięcy. No i po czwarte - strzelać, dużo! Niech broń się dotrze.
Gratuluję wszystkim posiadaczom Ermy wspaniałego pistoletu! To był dobry zakup! A teraz pozostaje trenować, trenować, trenować i ... dawać baty tym ze sprzętami za kilkanaście tysięcy PLN :-)
CZ-75 SA, IŻ-35, Suhl KK-150, Ural-2, Walther GSP, RT 47, G17, PM Makarow, Anschutz 54, Toz 35

Jacek W

Post autor: Jacek W »

Problem w 22 LR ze zbijaniem za drugim razem jest spowodowany brudem w kanale pazura
wyciągu - pierwsze uderzenie kurka domyka zamek a drugie odpala .
Przerabiałem to w swojej Ermie , po wyjęciu pazura i wyczyszczeniu problem ustąpił a też myślałem na początku
że to problem iglicy i nawet kupiłem nową i nic to nie zmieniło .

Awatar użytkownika
Vian
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik

Post autor: Vian »

Cześć,

przymierzam się do zakupu swojej pierwszej sztuki, planuję boczniaka i myślę o Ermie - na co zwrócić uwagę przy zakupie? Co powinno być w zestawie?

Awatar użytkownika
elessar

Post autor: elessar »

Jacek W pisze:
24 maja 2020, 14:37
Problem w 22 LR ze zbijaniem za drugim razem jest spowodowany brudem w kanale pazura
wyciągu
Sprawdziłem to w swoim egzemplarzu. Całkiem zdemontowałem pazur i strzelałem bez niego. Zero poprawy. Spłonki w SK zbijała tak samo losowo.

Zaobserwowałem natomiast pewną zależność. Kiedy pistolet jest gruntownie wyczyszczony wtedy odpala 100% problematycznej amunicji przez pierwsze ok. 20 strzałów. Potem problem zaczyna powracać i gdzieś od 30 strzału to już średnio 60% nabojów odpala za pierwszym razem, resztę trzeba poprawiać. Co to może być? Jaki element broni podatny na szybkie zabrudzenia może powodować takie problemy?
Per Aspera Ad Astra

Prince i Bowie

Post autor: Prince i Bowie »

Spróbuj kciukiem dopchnąć zamek przed strzałem i zobacz jaki będzie efekt. Przydałoby się też zdjęcie kryzy naboju który nie odpalił (klik > rozładuj > foto).

Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Broń i amunicja - WBP”