Montaż optyki do Saigi MK103.

Moderator: Moderatorzy WBP

Ramesses
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 425
Rejestracja: 03 listopada 2018, 21:45
Tematy: 3
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Montaż optyki do Saigi MK103.

Post autor: Ramesses »

Szanowni, wielka prośba o fachowa poradę do doświadczonych Kolegów. Wiem że temat był już wałkowany na forum ale informacji i wniosków dużo, niektóre ze sobą sprzeczne i ciężko mi z tego coś konkretnego wyłowić.
Chcę dołożyć optykę do mojej Saigi. Mam taką schizę że jak coś jest ,, hamburgerowe czy sowieckie" to takie ma być w całości dlatego wybór padł na lunetę Vomz. Co do modelu jeszcze nie zdecydowałem ale będzie to coś ze stałym powiększeniem tak około 4x. Chciałbym zatem żeby montaż boczny tez był ze wschodu. Oczywiście daleki wschód z przyczyn jakościowych pomijam. Są u Skawińskiego dostępne na zamówienie montaże Vomz ale patrząc na wymiary podane na stronie sklepu i pomiar własne szerokości komory zamkowej z szyną boczną wychodzi mi że niektóre z nich nie będą leżały w osi lufy , chociaż są teoretycznie przeznaczone do AK. Są też wyroby Zenith Belomo w Nokto.info , ponoć dobrej jakości, chociaż z aluminium a także jakieś ukraińskie ale nie wiem gdzie to kupić czy nawet znaleźć w necie żeby obejrzeć. Czy ktoś z Szanownych mógłby na podstawie własnych doświadczeń coś doradzić albo wskazać konkretny model ? Będę głęboko wdzięczny za wszelkie rady i uwagi w pw. temacie gdyż jestem jestem w tej kwestii profanem a jedyne moje doświadczenie z optyką to luneta Norconia 3-9x40 na ZKM 452.
Ostatnio zmieniony 11 listopada 2019, 11:01 przez Ramesses, łącznie zmieniany 1 raz.
9x19/357mag/45ACP/.22 LR/223rem
yamnick
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 110
Rejestracja: 11 lutego 2018, 19:22
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Montaż optyki do Saigi MK103.

Post autor: yamnick »

Najbardziej "koszernym" rozwiązaniem będzie zakup klasycznej lunety w rodzaju PSO-1 4x24. Posiadam takową na MK103 . To że optyka nie jest w osi jest o ile wiem normalne a systemie AK. Pewnym problemem może być odległość okularu od oka : kolba może być za krótka żeby się wygodnie złożyć . Przyda sięteż baka bo optyka będzie stosunkowo wysoko
Ja do kolby ramowej dokupiłem zestaw z bakąi przedłużonymi stopkami
Montaże z nokto.onfo są OK
Awatar użytkownika
PMB
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 583
Rejestracja: 17 grudnia 2007, 23:36
Tematy: 43
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Montaż optyki do Saigi MK103.

Post autor: PMB »

Ramesses pisze:Chcę dołożyć optykę do mojej Saigi.
Jakich rezultatów Kolega się spodziewa i na potrzeby jakich strzelań ma być ta optyka?
Przeglądał Kolega ten wątek - http://forum-bron.pl/viewtopic.php?f=124&t=141966 - jest tam parę rozwiązań i spostrzeżeń, włącznie z moją Saigą MK - przy optyce z bocznym montażem nie będzie zbieżności osi optycznej z osią lufy. [ z jakiego powodu chce Kolega uzyskać taką pełną osiowość? - da się to zrobić przy montażach bocznych z górną szyną z przejściem do montażu górnego optyki - w kwestii montaży polecam lekturę - https://russianoptics.net/mounts.html - w języku Shakespeare'a ale chyba nie powinien to być duży problem ]

Obrazek
Весло с ПСО-1
中国85式7.62毫米半自动狙击步枪
Ramesses
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 425
Rejestracja: 03 listopada 2018, 21:45
Tematy: 3
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Montaż optyki do Saigi MK103.

Post autor: Ramesses »

PMB pisze:
Ramesses pisze:Chcę dołożyć optykę do mojej Saigi.
Jakich rezultatów Kolega się spodziewa i na potrzeby jakich strzelań ma być ta optyka?
Przeglądał Kolega ten wątek - http://forum-bron.pl/viewtopic.php?f=124&t=141966 - jest tam parę rozwiązań i spostrzeżeń, włącznie z moją Saigą MK - przy optyce z bocznym montażem nie będzie zbieżności osi optycznej z osią lufy. [ z jakiego powodu chce Kolega uzyskać taką pełną osiowość? - da się to zrobić przy montażach bocznych z górną szyną z przejściem do montażu górnego optyki - w kwestii montaży polecam lekturę - https://russianoptics.net/mounts.html - w języku Shakespeare'a ale chyba nie powinien to być duży problem ]

Obrazek
Co do rezultatów to cudów nie oczekuję. Po prostu , strzelanie statyczne na dystansie 100-150m i niezbyt wyszukana dynamika. Jestem laikiem w kwestii optyki ale na broni trochę się znam i wiem jakie są ograniczenia tego karabinka i naboju 7,62x39. Co do zachowania osiowości to niekoniecznie mi na tym zależy . Jeśli w AK brak osiowości lunety z lufą to norma to ok. nie zamierzam z tym walczyć i jest to dla mnie istotna informacja. Było przecież w historii wiele karabinów z nieosiowym montażem lunety. A za podpowiedź dziękuję.
9x19/357mag/45ACP/.22 LR/223rem
Awatar użytkownika
mg schutze
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 123
Rejestracja: 13 stycznia 2016, 15:07
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Montaż optyki do Saigi MK103.

Post autor: mg schutze »

Wszystko zależy jak bardzo "koszernie" chcesz to zrobić.
Możesz poszukać nawet PKS 07 Mam, strzelałem, tylko u mnie jest kropka zamiast siatki.
Ja jednak poszedłem drogą montaż Belomo i Aimpoint comp 3.
Fotka z neta:
Obrazek

Jak chcesz iść po mniej kosztownej drodze, to montaż na jaskółkę Belomo i cały wachlarz lunet od Womz Pilad.
Co do PSO-1 to szedłbym w stronę POSP x8 przy PSO-1 na moje jest mało światła.
Ostatnio zmieniony 11 listopada 2019, 15:12 przez mg schutze, łącznie zmieniany 1 raz.
.22, .223, .308, 5,45x39, 7,62x39, 7,62x54R, 7,92x57, 12 GA, 7,62x25, 9x18, 9x19, .45 ACP
Ramesses
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 425
Rejestracja: 03 listopada 2018, 21:45
Tematy: 3
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Montaż optyki do Saigi MK103.

Post autor: Ramesses »

mg schutze pisze:Wszystko zależy jak bardzo "koszernie" chcesz to zrobić.
Możesz poszukać nawet PKS 07 Mam, strzelałem, tylko u mnie jest kropka zamiast siatki.
Ja jednak poszedłem drogą montaż Belomo i Aimpoint comp 3.
Fotka z neta:
Obrazek

Jak chcesz iść po mniej kosztownej drodze, to montaż na jaskółkę Belomo i cały wachlarz lunet od Womz Pilad.
Co do PSO-1 to szedłbym w stronę POSP x8 przy PSO-1 na moje jest mało światła.
Właśnie z gamy produktów Vomz Pilad coś planuję. PSO jest jak dla mnie chyba zbyt profesjonalna.
9x19/357mag/45ACP/.22 LR/223rem
Awatar użytkownika
mg schutze
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 123
Rejestracja: 13 stycznia 2016, 15:07
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Montaż optyki do Saigi MK103.

Post autor: mg schutze »

Ramesses pisze:
mg schutze pisze:Wszystko zależy jak bardzo "koszernie" chcesz to zrobić.
Możesz poszukać nawet PKS 07 Mam, strzelałem, tylko u mnie jest kropka zamiast siatki.
Ja jednak poszedłem drogą montaż Belomo i Aimpoint comp 3.
Fotka z neta:
Obrazek

Jak chcesz iść po mniej kosztownej drodze, to montaż na jaskółkę Belomo i cały wachlarz lunet od Womz Pilad.
Co do PSO-1 to szedłbym w stronę POSP x8 przy PSO-1 na moje jest mało światła.
Właśnie z gamy produktów Vomz Pilad coś planuję. PSO jest jak dla mnie chyba zbyt profesjonalna.
No to na nokto info wsio masz dostępne. Polecam brać coś z dużym obiektywem.
.22, .223, .308, 5,45x39, 7,62x39, 7,62x54R, 7,92x57, 12 GA, 7,62x25, 9x18, 9x19, .45 ACP
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Broń i amunicja - WBP”