Pierwszy i być może jedyny pistolet!

Moderator: Moderatorzy WBP

Vantor
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 300
Rejestracja: 04 grudnia 2016, 20:20
Tematy: 27
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Pierwszy i być może jedyny pistolet!

Post autor: Vantor »

Hej wszystkim! To znowu ja! :D


Ględzenie:

Jako że dziś zdałem patent i zostały mi jedynie formalnosci w drodze po pozwolenie, czas zacząć na poważnie zastanawiać się nad wyborem pierwszej sztuki broni krótkiej.
Dlaczego być może jedyny? Bo jako student pierwszego roku mam bardzo ograniczone fundusze, a lista broni które chciałbym mieć jest baardzo długa, a zaczyna się od właśnie jednej sztuki krótkiej, karabinu 22lr z lunetą do zabawy w krótki "long range" (tak wiem, paradoksalne, nie? :D), prawdopodobnie karabinu ak-podobnego oraz jakieś pompki, więc szybko drugiej klamki nie zdobędę ;laughing:

Wiem, że temat jest wielokrotnie wałkowany, a najsensowniejsza odpowiedź to "kup to co ci się podoba". Jednak nie do końca tego będzie dotyczył ten post.

Albowiem jak najbardziej zamierzam kupić to co mi się spodoba, tylko najpierw chciałbym sprawdzić wszystko, co sprawdzenia jest sprawdzenia warte.

Na mojej liście zainteresowań aktualnie jest:

-Glock 17 gen 5
-Glock 19 gen 5
- XDM


Konkrety:

W przyszłości na pewno będę chciał trenować dynamikę. Na 100% będę też strzelał do tarczy, ale to raczej w kwestii poprawy umiejętności celnego strzelania, nie zawodów na celność statyczną. Co więcej - nie wiem, czy w przyszłości nie będę chciał nosić broni przy sobie częściej niż tylko na strzelnicę i tu zaczynają się schody, bo nie wiem czy glock 17 (który swoją drogą zachwycił mnie na strzelnicy <gen5> - spust marzenie, minutę później strzelałem z shadowki w której spust strasznie mi nie podpasował paradoksalnie :D. Skupienie też miałem świetne a broń sprawiała wrażenie solidnej i dobrze mi się z niej strzelało) w ogóle 'mieści się' ( taki słowny żarcik) w pojęciu skrytego noszenia ;) Co prawda jestem dość spory, 186 cm wzrostu, szerokie bary, 90+kg, może jednak nie będzie to takim problemem, co o tym myślicie? Przede wszystkim nie planuję tego pistoletu sprzedawać - chcę kupić raz, a dobrze i na wiele lat, więc muszę postawić również na solidność i niezawodność.

A tak wracając do tematu - co wy polecicie mi sprawdzić? Z czego postrzelać, aby wziąć to pod uwagę? Na mojej strzelnicy są dostępne między innymi (wszystkie na pewno sprawdzę):
- Glock 17 gen 5
- Shadowka
- H&K USP
- H&K P30
- XDM 4.5
- CZ P-07
- CZ P-10
- S&W MP9 2.0

Czy któreś sztuki z tej listy byście z góry skreślili? Jeśli tak to dlaczego? Co dołożyć, czego szukać?


Edit. Zapomniałem dodać, że:
- interesuje mnie tylko 9x19
- mam dość duże łapy
- budżet ok 3k ew z hakiem
Ostatnio zmieniony 12 maja 2019, 20:27 przez Vantor, łącznie zmieniany 2 razy.
Dariusz DC
Moderator
Moderator
Reactions:
Posty: 926
Rejestracja: 09 lipca 2015, 20:54
Tematy: 34
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Moderatorzy WBP
Kontakt:

Re: Pierwszy i być może jedyny pistolet!

Post autor: Dariusz DC »

HK p30 z systemem LEM np
DC jeszcze nie 9
Awatar użytkownika
TATA_KAZIKA
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 38
Rejestracja: 01 lutego 2018, 01:59
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pierwszy i być może jedyny pistolet!

Post autor: TATA_KAZIKA »

Jeżeli nowy, kasą nie ociekasz polecam CZ. Czy seria 75 czy P, jest dużo opcji wyboru. Dostęp do części, akcesoriów i ew. odsprzedać łatwiej niż coś egzotycznego.
Awatar użytkownika
strk
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3000
Rejestracja: 16 lipca 2014, 17:37
Tematy: 52
Lokalizacja: 3miasto
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pierwszy i być może jedyny pistolet!

Post autor: strk »

Skoro wg. opisu wyglądasz jak facet, to kup broń pasującą do opisu: pistolet wzór 1911.
Ogarniesz i statyczne i dynamiczne w classic division.
Że o radości z modyfikowania broni nie wspomnę ;)
PSSK-DB vice-president
LOK Certified Range Officer
Obrazek
[evil laugh]Kto nie elaboruje ten przegrał życie. Taniej już było[/evil laugh]
Hubert
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1152
Rejestracja: 26 kwietnia 2005, 22:39
Tematy: 18
Lokalizacja: ZKS Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pierwszy i być może jedyny pistolet!

Post autor: Hubert »

Ten hak to powinien być co najmniej tyle co na pistolet. Koszt uzyskania pozwolenia, broń, składki klubowe i abonament lub koszty stanowiska, koszty dojazdu, startowe za zawody na utrzymanie licencji, zakup broni, sejfu, osprzętu, amunicji......
Masz kilka ładnych miesięcy więc przemyśl swoje możliwości bo kupno Glocka żeby leżał w kolibrowym sejfie to nieporozumienie i taniej chodzić na komercyjną strzelnicę lub strzelać z zabawek kolegów.
Zacząłeś od broni krótkiej to może jakiś boczny zapłon pistolet i/lub karabin?
Przy Twoim szerokim wachlarzu zainteresowań strzeleckich to nikt Ci nie sensownie nie doradzi.
"Uzbrojone społeczeństwo to uprzejme społeczeństwo"
wryg
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 363
Rejestracja: 11 stycznia 2008, 00:57
Tematy: 11
Lokalizacja: Prudnik
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pierwszy i być może jedyny pistolet!

Post autor: wryg »

Dariusz DC pisze:HK p30 z systemem LEM np
Tudzież HK SFP9
22 lr, 9x19 para, 357 mag, 45 acp, 223 rem, 308 win, 12 gauge
Vantor
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 300
Rejestracja: 04 grudnia 2016, 20:20
Tematy: 27
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pierwszy i być może jedyny pistolet!

Post autor: Vantor »

Hubert pisze:Ten hak to powinien być co najmniej tyle co na pistolet. Koszt uzyskania pozwolenia, broń, składki klubowe i abonament lub koszty stanowiska, koszty dojazdu, startowe za zawody na utrzymanie licencji, zakup broni, sejfu, osprzętu, amunicji......
Masz kilka ładnych miesięcy więc przemyśl swoje możliwości bo kupno Glocka żeby leżał w kolibrowym sejfie to nieporozumienie i taniej chodzić na komercyjną strzelnicę lub strzelać z zabawek kolegów.
Zacząłeś od broni krótkiej to może jakiś boczny zapłon pistolet i/lub karabin?
Przy Twoim szerokim wachlarzu zainteresowań strzeleckich to nikt Ci nie sensownie nie doradzi.

Kolega nie zrozumiał. Temat dotyczy pistoletu i budżet 3k jest na pistolet, a "hak" do tych 3k również zawiera się w budżecie na pistolet. Pistolety na boczny zapłon raz, że mnie nie bawią, dwa nie podobają mi się (wygląd), a jeśli już mi się podobają to z reguły są beznadziejne jakościowo. Spokojnie, pieniądze na utrzymanie licencji zorganizuje, a co do amunicji to planuję również zainwestować w tani bo tani, ale zestaw do elaboracji. Żeby dziurawienie celi wychodziło taniej :)
Składka klubowa to 2 stówy rocznie, stanowisko mam za darmo, dojazd również. Nad sejfem również aktualnie się głowię, miałem za jakiś czas założyć podobny temat w tej sprawie ;( Ogólnie po przeczytaniu ton postów wychodzę z założenia, że musi być to szafa na co najmniej 3 sztuki długiej (pomieszczenie tego długiego boczniaka, strzelby, pistoletu, amunicji etc...) oraz powinna posiadać zamek szyfrowy lub cyfrowy. Problemem jest to, że miejsca na stancjach mało, a wożenie sejfu 83 kilo Gdańsk - Olsztyn 2 razy rocznie co wakacje też proste nie będzie. Więc potrzebuję czegoś małego, ale nie za bardzo, jednocześnie z odpowiednim zamkiem i nie chcę wydać fortuny, to dopiero będzie wyzwanie!

Obiecuję z ręką na sercu, że cokolwiek kupię - na pewno nie będzie leżało w szafie dłużej niż miesiąc (zakładając miesiąc wiatru w twarz :D).

Jak mam być precyzyjny to aktualnie dysponuję kwotą ponad 3,5 tysiąca i tę kwotę rozumiem jako dokończenie zdobycia pozwolenia, kupienie szafy, może jakichś kabur etc, a czy starczy na cokolwiek ze sprzętu do elaboracji - tego już nie wiem. Na samą klamkę pieniądze będą oddzielne pewnie w okolicach lipca, a na początku sierpnia będę chciał dokonać zakupu.
Ostatnio zmieniony 12 maja 2019, 20:59 przez Vantor, łącznie zmieniany 1 raz.
MarcinD
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2239
Rejestracja: 22 października 2007, 17:16
Tematy: 12
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pierwszy i być może jedyny pistolet!

Post autor: MarcinD »

No widzisz kolego jak to tu jest? Zadajesz zda sie proste pytanie o klamke, a zawsze znajdzie sie jakis Hubert ktory ci wytlumaczy, ze jest drogo, ze sie nie znasz, ze nieporozumienie, ze strzelaj z cudzej albo na strzelnice, bo koszta takie czy owakie, a jeden pistolet w kolibrze to slabo i glupota... witki opadaja... swoja droga musze kumplowi w czynnej sluzbie w SOP powiedziec, ze jest glupi z tym klockiem w kolibrze bo to kompletne nieporozumienie.
Z twojego postu wynika, ze szukasz klamki uniwersalnej, a taka imho jest Glock 19 gen 5. I taka wybralem ja to odbebnienia zawodow i ew noszenia. Za 20 lat bedzie ci sluzyl jesli o niego zadbasz.
.177 / .22 / .22LR / 9x18 / 9x19 / 7,62x25 / 5,56x45 / 7,62x39
wryg
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 363
Rejestracja: 11 stycznia 2008, 00:57
Tematy: 11
Lokalizacja: Prudnik
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pierwszy i być może jedyny pistolet!

Post autor: wryg »

Vantor pisze: a czy starczy na cokolwiek ze sprzętu do elaboracji - tego już nie wiem
Nieśmiało podpowiem: nie starczy :piwo:
Ostatnio zmieniony 12 maja 2019, 21:02 przez wryg, łącznie zmieniany 1 raz.
22 lr, 9x19 para, 357 mag, 45 acp, 223 rem, 308 win, 12 gauge
Vantor
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 300
Rejestracja: 04 grudnia 2016, 20:20
Tematy: 27
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pierwszy i być może jedyny pistolet!

Post autor: Vantor »

Dariusz DC pisze:HK p30 z systemem LEM np
Nie wiem czy uda mi się znaleźć sztukę z systemem LEM żeby ją wypróbować :D
TATA_KAZIKA pisze:Jeżeli nowy, kasą nie ociekasz polecam CZ. Czy seria 75 czy P, jest dużo opcji wyboru. Dostęp do części, akcesoriów i ew. odsprzedać łatwiej niż coś egzotycznego.
Na pewno będę próbował się do nich przymierzyć.
strk pisze:Skoro wg. opisu wyglądasz jak facet, to kup broń pasującą do opisu: pistolet wzór 1911.
Ogarniesz i statyczne i dynamiczne w classic division.
Że o radości z modyfikowania broni nie wspomnę ;)
Chciałbym pistol w kalibrze 9x19, a ten kaliber dla wielu osób to pewnie zaprzeczenie 1911 :D Nie wiem czy uda mi się w ogóle znaleźć sztukę w tym kalibrze w mojej okolicy, żeby wypróbować.
MarcinD pisze:No widzisz kolego jak to tu jest? Zadajesz zda sie proste pytanie o klamke, a zawsze znajdzie sie jakis Hubert ktory ci wytlumaczy, ze jest drogo, ze sie nie znasz, ze nieporozumienie, ze strzelaj z cudzej albo na strzelnice, bo koszta takie czy owakie, a jeden pistolet w kolibrze to slabo i glupota... witki opadaja... swoja droga musze kumplowi w czynnej sluzbie w SOP powiedziec, ze jest glupi z tym klockiem w kolibrze bo to kompletne nieporozumienie.
Z twojego postu wynika, ze szukasz klamki uniwersalnej, a taka imho jest Glock 19 gen 5. I taka wybralem ja to odbebnienia zawodow i ew noszenia. Za 20 lat bedzie ci sluzyl jesli o niego zadbasz.
Jak u Ciebie z noszeniem siedemnastki? Da się? Ogólnie zakładam, że nie będę go nosił codziennie, a co najwyżej sporadycznie, więc przy moich łapach ok. 9 / 20 cm kupowanie glocka 19 mogłoby być głupie, nie? Słyszałem o przypadkach typu używanie magów od 17 w dynamice, bo ludzie przycinali sobie łapy.
Vantor
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 300
Rejestracja: 04 grudnia 2016, 20:20
Tematy: 27
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pierwszy i być może jedyny pistolet!

Post autor: Vantor »

wryg pisze:
Vantor pisze: a czy starczy na cokolwiek ze sprzętu do elaboracji - tego już nie wiem
Nieśmiało podpowiem: nie starczy :piwo:
Szafa pewnie maksymalnie koło 1500 (oby nie wyszło więcej :( ), licencja 50, lekarz 270, 240 wniosek. Promesy (nie wiem o ile się teraz wnioskuje) powiedzmy z 85 - więcej i tak nie potrzebuje na ten moment. Mieszczę się w ok 2200 :D Zostaje ponad tysiak, ile kosztuje najbardziej podstawowa jednostanowiskowa prasa do tego matryce etc, żeby elaborować TYLKO 9x19? Kurcze, grubo więcej niż 1k chyba nie wyjdzie?
poeta
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 878
Rejestracja: 02 czerwca 2015, 09:42
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pierwszy i być może jedyny pistolet!

Post autor: poeta »

Ekonomiczna elaboracja zaczyna się jak potrzebujesz na rok powyżej 10tys szt aminicji przy mniejszych ilościach ekonomi brak.
Wilek1
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 654
Rejestracja: 30 sierpnia 2017, 11:03
Tematy: 0
Lokalizacja: okolice Warszawy
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pierwszy i być może jedyny pistolet!

Post autor: Wilek1 »

jak sie liczysz z ciasnym budzetem to odrzuc HK (SFP9 np) , Shadow2, itp - bo wyjdą drogo (+ magazynki i akcesoria itp), wspaniale klamki ale kosztują

Moja lista najlepszych klamek (oprocz powyzszych) to CZ P-10c i Shadow1, S&W M&P9 2.0. I na Twoim miejscu kupilbym cos z tych trzech.
Przemysl, ze:
Do CZ-tek masz magazynki po 100 i sporo szpeju (swiatlowody, sprezynki, itp) a do S&W trudniej kupic akcesoria i troche dozej ale bdb klama.
P-10c Cie wyjdzie caly komplet (tryty czy swiatlowod, magazynki, kabury) tyle co Shadow1 lub M&P9 ale sama klamka... jest bardzo dobry.

Ale i Glock nie bedzie bledem, jesli masz spore dlonie, powinno byc dobrze, o akcesoriach nie trzeba pisac... niedorobki sobie zrobisz.

Jesli na poczatek bedzie tylko 1 pistolet (na dluzej) - to mozesz sejfik kupic za 350 i mozesz go przewiezc ze soba tu czy tam, a dobre duze szafy masz juz w okolicy 1000 (ale jak problem z chata, kasa i długą bronią, to po co teraz ?).

Jak myslisz o dynamice-sport to magazynki po min 15 kulek i 4-5 magazynkow wypada miec + sporowa kabure, swiatlowody...
Jak myslisz o "ponoszeniu" i strzelaniu obronnym to kolejna kabura IWB/OWB (moze z latarka nawet) i tu Shadowka bedzie ciezka, niewygodna.
w M&P nie wsadzisz wiecej niz 15 kulek, pozostale po 17-18.
Odradzam XDM i P07/09 bo szybko bedziesz chcial zmieniac na lepszy.
O elaboracji i niszowych klamkach (1911 czy subcompactach do noszenia) nie mysł teraz.
Ostatnio zmieniony 12 maja 2019, 21:49 przez Wilek1, łącznie zmieniany 2 razy.
Janusz123
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 259
Rejestracja: 12 stycznia 2016, 08:14
Tematy: 0
Lokalizacja: Ślůnsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pierwszy i być może jedyny pistolet!

Post autor: Janusz123 »

Skreślamy - XDM ".. just don't"
Jeśli jakiś Glock to od razu dolicz aftermarketowe przyrządy celownicze (ok 400 zł)
17 jest za duża do skrytego noszenia, to jedynie zimą pod grubym swetrem ma szansę nie odstawać.
19 od bidy można nosić ale w praktyce to nie jest dużo mniejszy od 17 (tak wiem że Amerykanie mimo to lubią nosić ten model)
Na ten etap w życiu (i warunki mieszkaniowe) odpuściłbym broń długą i elaborację. Klamkę (klamki) zawsze możesz wrzucić do walizki i zabrać ze sobą.

Wziąłbym pełnowymiarowy pistolet typu G17 i nigdy go nie nosił lub dedykowany do noszenia G43 i zaczął go nosić po "ogarnięciu się".
MarcinD
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2239
Rejestracja: 22 października 2007, 17:16
Tematy: 12
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pierwszy i być może jedyny pistolet!

Post autor: MarcinD »

Vantor pisze: Jak u Ciebie z noszeniem siedemnastki? Da się? Ogólnie zakładam, że nie będę go nosił codziennie, a co najwyżej sporadycznie, więc przy moich łapach ok. 9 / 20 cm kupowanie glocka 19 mogłoby być głupie, nie? Słyszałem o przypadkach typu używanie magów od 17 w dynamice, bo ludzie przycinali sobie łapy.
Dziewietnastke nosze - a w zasadzie naszam, bo raczej jestem z tych nie malych, wic nie czuje sie specjalne zagrozony, a na dodatek mase brzucha ostatnio zrobilem i wygodnie nie jest;) Ale ogolnie nie ma z nia problemu, z twojego opisu wynika, ze nie jestes gruby, wiec jesli opona nie jest problemem, to g19 przy dobrej kaburze sie sprawdzi. To taki golf z dawnych lat... ani piekny, ani wyscigowy, ale jezdzil jak trzeba. Co do lap (ja mam M) to przeca mozna dolozyc okladziny chwytu, przedluzyc chwyt magazynkiem +1 itp. Swoja droga zdazylo mi sie za pasem tachac pelnowymiarowa 1911 i jak masz prawidlowa sylwetke bez kalduna taktycznego, to gleboko wlozona nie przeszkadza, wiec jesli sie zdecydujesz na G17, to tez sie da, choc moze mniej wygodnie. Z G17 mi sie zdazylo chodzic w nalesniku OWB, nie da sie ukryc, ze troche odstawal;)
.177 / .22 / .22LR / 9x18 / 9x19 / 7,62x25 / 5,56x45 / 7,62x39
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Broń i amunicja - WBP”