AKMS Radom 11 Oksyda

Moderator: Moderatorzy WBP

krzychu22lr
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1077
Rejestracja: 25 maja 2013, 19:41
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: AKMS Radom 11 Oksyda

Post autor: krzychu22lr »

@LARPAK: czy dla MW nie były jednak fosfatowane? Chyba Strk o czymś takim pisał, przy czym nie wiadomo czy broń ta miała takie wykończenie od nowości (równie dobrze AKMSy Marynarki mogły być malowane, a jedynie trudy służby spowodowały, że większość z nich musiała mieć odnowione wykończenie).

@betoniarz: niestety, to tylko taka moja teoria. W tym wątku jest instrukcja napraw AKM/AKMS, przeglądam ją teraz i na razie nie widzę nic, co by mogło usprawiedliwić masowe remontowanie Tantali.

@LongTom: wrzuć do wątku ze zdjęciami, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś! :wink: Swoją drogą rocznik 1994 to późny Tantal. Może do remontu wysłano tylko te Tantale, które zdążyły odsłużyć swoje pięć minut?

Prawie edit: Leśny Dziadek mnie wyprzedził z bardzo ciekawym postem! Pytanie tylko, czy te helskie AKMSy były oksydowane ze względu na bliskość morza, czy ich reprezentacyjne przeznaczenie? Być może nigdy się nie dowiemy! :-D

Edit: przy okazji zapytam - chyba w 2013 roku widziałem zdjęcia z wojskowych uroczystości (może przysięgi? nie pamiętam - raczej to były Wojska Lądowe) gdzie AKMSy miały łoża i chwyty wykonane z czarnego plastiku. Później spotkałem się z wiadomością (być może na forum militarium.net?), że takie elementy montowano w trakcie ostatniego remontu AKMS w naszych siłach zbrojnych. Niestety, ani zdjęcia, ani informacji o ostatnim remoncie nie mogę ponownie odnaleźć. Ktoś może wie coś więcej?
Ostatnio zmieniony 15 stycznia 2019, 13:46 przez krzychu22lr, łącznie zmieniany 1 raz.
Szpieg ze Stumilowego Lasu.
Awatar użytkownika
Leśny Dziadek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2307
Rejestracja: 15 października 2012, 14:01
Tematy: 0
Lokalizacja: zDolnegoŚląska
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: AKMS Radom 11 Oksyda

Post autor: Leśny Dziadek »

krzychu22lr pisze:
Prawie edit: Leśny Dziadek mnie wyprzedził z bardzo ciekawym postem! Pytanie tylko, czy te helskie AKMSy były oksydowane ze względu na bliskość morza, czy ich reprezentacyjne przeznaczenie? Być może nigdy się nie dowiemy! :-D

?
Dowiemy, dowiemy , to zwykli "szweje" byli, pozostałość garnizonu Hel, pozbierani na szybko od miotły i ścierki, swoje AKMS wydzieli po raz pierwszy od pół roku. Salwa honorowa, to jakby mjr Ponury dał sygnał "Ognia!" po linii, ze dwie sekundy trwała. ;laughing:
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7511
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: AKMS Radom 11 Oksyda

Post autor: LARPAK »

@krzychu22lr:
takie czarne elementy łoża dostałem razem ze swoim AKMSN od Popińskiego z 2011 roku.

Kilka lat temu (2 może 3, powinno być na forum) widziałem takowe w służbie u rezerwiztów, a kbk AKMS oczywiście fosfatowane/parkeryzowane.
Awatar użytkownika
przemyslawkolakowski
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 296
Rejestracja: 28 marca 2016, 16:52
Tematy: 17
Lokalizacja: Mazowsze
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: AKMS Radom 11 Oksyda

Post autor: przemyslawkolakowski »

PJU pisze:
krzychu22lr pisze:To co napisał PJU sugeruje, że przejście z oksydy na farbę w latach 70. dotyczyło broni dla polskich sił zbrojnych,
w tym przypadku AKMSy były Milicyjne/Policyjne :-D , pięknie opisane na skrzyni.
Jako ciekawostkę napisze jeszcze, że czasami trafia im się amunicja pod PBS :-D wraz z wkładkami do tłumika w skrzyni.
I znając życie to nie bardzo wiedzą do czego to to jest.
Może trzeba z nimi porozmawiać.Teraz robią takie ładne świecące bellotki.Pewnie by się im bardziej podobały :-D
PJU
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 848
Rejestracja: 14 września 2005, 10:36
Tematy: 0
Lokalizacja: Kraina mlekiem i miodem płynąca
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: AKMS Radom 11 Oksyda

Post autor: PJU »

przemyslawkolakowski pisze: I znając życie to nie bardzo wiedzą do czego to to jest.
Może trzeba z nimi porozmawiać.Teraz robią takie ładne świecące bellotki.Pewnie by się im bardziej podobały :-D
Prorok jakiś jesteś czy co? :-D Nawet próbowali strzelać, ale im nie przeładowywało i trzeba było zamkiem heblować :-D
Pozdrawiam
Piotrek
krzychu22lr
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1077
Rejestracja: 25 maja 2013, 19:41
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: AKMS Radom 11 Oksyda

Post autor: krzychu22lr »

LARPAK pisze:takie czarne elementy łoża dostałem razem ze swoim AKMSN od Popińskiego z 2011 roku.

Kilka lat temu (2 może 3, powinno być na forum) widziałem takowe w służbie u rezerwiztów
Szukałem w Twoich postach, ale jakoś nie mogę znaleźć. Jakbyś mógł poratować linką byłbym wdzięczny!

Swoją drogą pamiętam te czarne AKMS-y z Rogowa w 2011. Zastanawiałem się wtedy czy te plastiki to pozostałości po ZMŁ (w ostatnich latach Łucznik reklamował cywilne STAM-y z takimi łożami), czy też Szable same zaczęły produkować plastikowe części. Ale ta druga teoria chyba po latach upadła, bo do plastiku powrócili dopiero niedawno, kiedy zaczęli produkować swoje własne AKM, i części plastikowe mają cechę WBP. Może brali od tego samego dostawcy, którego części były w tych remontowanych AKMS rezerwy?
Szpieg ze Stumilowego Lasu.
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7511
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: AKMS Radom 11 Oksyda

Post autor: LARPAK »

Pisałem o tym tutaj:
http://forum-bron.pl/viewtopic.php?f=24 ... y#p1827735

Nie jest to jakaś specjalna informacja bo dotyczyła czegoś innego.

Moje łoże od WBP wygląda tak (stara fotka):


Nie kojarzę, aby były tam jakieś oznaczenia - możliwe, że to po ZM Łucznik lub jakieś inne zestawy remontowe.

Tych u rezerwistów nie miałem niestety okazji obejrzeć bliżej bo byli u mnie tylko na gościnnych występach także w kwestii oznaczeń nie mogę nic powiedzieć.
masloskiy
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 9
Rejestracja: 12 września 2017, 19:04
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: AKMS Radom 11 Oksyda

Post autor: masloskiy »

Witam! Tak się składa, że posiadam AKMS rok 1984 od Leśnego. Cały w oksydzie a suwadło jakieś takie szarawe (parkeryzacja czy jaki grom). Jaka jest historia tego karabinka?
Pozdrawiam
krzychu22lr
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1077
Rejestracja: 25 maja 2013, 19:41
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: AKMS Radom 11 Oksyda

Post autor: krzychu22lr »

Na 100% nikt ci nie powie, ale podsumowując ten wątek:

1. polska Marynarka Wojenna (chyba najbardziej prawdopodobna odpowiedź)

2. Broń z zamówienia dla klienta innego niż polskie Siły Zbrojne (czy to Milicja, czy też klient zagraniczny).
Szpieg ze Stumilowego Lasu.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Broń i amunicja - WBP”