HK mr223 problemy z przeładowaniem

Moderator: Moderatorzy WBP

wojtekr83
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 102
Rejestracja: 24 września 2015, 18:28
Tematy: 4
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: HK mr223 problemy z przeładowaniem

Post autor: wojtekr83 »

Kiedys na strzelnicy jakis gosciu mial podobny problem z prawie nowym ARem mossberga. W sklepie przed kupnem wymienil sobie loze na dluzsze i wsadzil niski blok gazowy.
Na poczatku uzytkowania AR pracowal normalnie, a po paruset strzalach zaczal sie problem. Wyrozkrecalismy dziada, sciagnelismy blok gazowy i wtedy pokazala sie przyczyna problemu. Jak mu w sklepie wymieniali ten blok gazowy, to nawalili tyle smaru pod blok, ze smar zatkal mu przewod gazowy w lufie (przez syf otwor byl o ok 2-3 razy mniejszej srednicy niz byc powinien). Po przetkaniu i skreceniu AR zaczal chodzic jak proboszcz z taca - nic go nie bylo w stanie zatrzymac!
Nie ma takiego celu, w ktorego nie dalbym rady spudlowac !

Tikka T3x Tac A1, PWS MK112 , Aero M4E1, Fabarm STF12 Compact 11", HK P30L , HK SFP9 OR, HK SFP9
Awatar użytkownika
Jeff56
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 32
Rejestracja: 09 stycznia 2018, 12:46
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: HK mr223 problemy z przeładowaniem

Post autor: Jeff56 »

A wiec jestem po strzelaniu i sprawy się tak mają:
W trakcie rozbiórki i czyszczenia zauwazylem ze trzy pierścienie na tłoku są prawie ustawione w jednej linii,przestawiłem zamki pierścieni co 120 stopni i tak złożyłem .I rezultat po dzisiejszym strzelaniu jest taki ze wystrzeliłem 150 szt. S&B 55gr i GGG 55 gr. Bez żadnych najmniejszych zacięć,luski spadały w jedno te same miejsce ( 3 godz) dla obu marek naboi,karabinek odzyskał witalność.
Wniosek wydaje mi sie taki, ze przyczyna tkwiła w nieszczelnym tłoku ,cześć gazów uciekała między pierścieniami ustawionymi w jednej lini.Dziwne jest to ze karabinek na początku strzelał dobrze,ale najwidoczniej pierścienie fabrycznie musiały być ustawione pod małym katem lub musza się jakos przesuwać w czasie pracy tłoka.Za jakiś czas rozbiorę i sprawdzę te przypuszczenia.Co do elaboracji to niestety tłoczek HK potrzebuje dużo więcej prochu, poprawiła się kultura pracy karabinka ale 19.8 gr d063 to stanowczo za mało żeby przeładować .Ar z rurą ma dużo mniejsze potrzeby na ilości prochu w naboju.
Będę próbował na d073.4 zobaczymy jak z tym prochem HK będzie współpracował.
Wydaje mi się ze temat jest do zamknięcia ,chciałbym podziękować Wszystkim za podpowiedzi i czas poświęcony na napisanie paru słów.
Awatar użytkownika
montrala
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 5431
Rejestracja: 29 sierpnia 2005, 16:01
Tematy: 0
Lokalizacja: z Azji
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: HK mr223 problemy z przeładowaniem

Post autor: montrala »

Ustawienie pierścieniu tłoka nawet w jednej linii nie powinno robić takiego problemu. To się zdarza (rzadko, ale jednak), bo pierścienie pracują cały czas. Popatrz jeszcze jak karabin Ci działa na fabrycznej amunicji i jeżeli będą jeszcze jakieś problemy, albo będziesz miał wrażenie że coś słabo przeładowuje, to daj znać. Z HK problemy zdarzają się zdecydowanie rzadziej niż z innymi markami, ale to nie znaczy że nie zdarzają się w ogóle.

Nie próbuje również udawać że HK nie może się zepsuć. Po prostu nie widzę sensu żeby kolega rozstawał się ze swoim karabinem na kilka tygodni, po to żeby go dostać z powrotem z komentarzem że od początku był dobry. Wyeliminowanie potencjalnego problemu z amunicją pozwala tego uniknąć. Jak się okaże że karabin nadal sprawia problemy, to zdecydowanie będzie musiał wrócić do sprzedawcy z reklamacją. A postaram się popchnąć temat ze swojej strony.

Co do prochu, to jak widać napisałem zbyt prosto i @poeta nie zrozumiał. Proch ma nie tylko ciśnienie maksymalne, ale też krzywą ciśnienia w czasie. D063 szybko osiąga ciśnienie maksymalne, ale też bardzo szybko ciśnienie spada. Dlatego nie za bardzo nadaje się do cięższych pocisków w .223, bo ciśnienie spada za bardzo zanim pocisk opuści lufę. Przy krótkiej lufie i otworze gazowym umieszczonym blisko komory taka krzywa ciśnienia to zaleta. Tu po prostu się to nie sprawdza, bo HK lubi większe ciśnienie na otworze gazowym, który jest umieszczony dalej od komory niż w M4 (w HK to odpowiednik mniej więcej tzw. mid-length).

A tak przy okazji, to nigdzie nie napisałem że lżejszy pocisk to "słaba amunicja". Napisałem że konkretna amunicja z lekkim pociskiem była za słaba (miała za niskie ciśnienie na otworze gazowym) dla mojego MR223. Wiem że czytanie ze zrozumieniem jest trudne, zwłaszcza jak ktoś na siłę szuka do czego by się tu przyczepić.
Ostatnio zmieniony 14 stycznia 2019, 10:32 przez montrala, łącznie zmieniany 1 raz.
Używam broni marki HK od Heckler&Koch i Cenzin, używam optyki od firmy Kahles, strzelam ze strzelby Typhoon Defence F12 od Omega Military Poland oraz używam amunicji Hornady od firmy Hubertus Pro Hunting.
Awatar użytkownika
kuras999
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1688
Rejestracja: 20 kwietnia 2016, 13:47
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: HK mr223 problemy z przeładowaniem

Post autor: kuras999 »

wojtekr83 pisze:Kiedys na strzelnicy jakis gosciu mial podobny problem z prawie nowym ARem mossberga. W sklepie przed kupnem wymienil sobie loze na dluzsze i wsadzil niski blok gazowy.
Na poczatku uzytkowania AR pracowal normalnie, a po paruset strzalach zaczal sie problem. Wyrozkrecalismy dziada, sciagnelismy blok gazowy i wtedy pokazala sie przyczyna problemu. Jak mu w sklepie wymieniali ten blok gazowy, to nawalili tyle smaru pod blok, ze smar zatkal mu przewod gazowy w lufie (przez syf otwor byl o ok 2-3 razy mniejszej srednicy niz byc powinien). Po przetkaniu i skreceniu AR zaczal chodzic jak proboszcz z taca - nic go nie bylo w stanie zatrzymac!
To jest trochę dziwne bo na porcie gazowym występuje ciśnienie przekraczające 1500 atmosfer to znacznie więcej niż przepchanie smaru patykiem. Tam są takie ciśnienia że ten cały smar w świetle otworu i przewodu gazowego po jednym strzale znalazł by się w suwadle i na zamku.
poeta
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 878
Rejestracja: 02 czerwca 2015, 09:42
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: HK mr223 problemy z przeładowaniem

Post autor: poeta »

Nie czepiam się na siłę. Tylko szukanie winy w amunicji która działa na innej broni to szukanie na siłę problemu w amunicji a problem jest w broni. Ot cała historia. A o amunicji możemy dużo rozmawiać bo dużo naboi zrobiłem i doświadczenie w elaboracji tego kalibru mam, kupiłem dwa karabiny Di i tłokowy. I mam takie wnioski że do sportu bardziej nadają się tradycyjne gazowe ar'y. Elaborujac do tłokowca miałem dużo problemów głównie z masą bufora i regulacja tego wszystkiego. W tradycyjnym gazowym układzie AR15 wszystko lepiej działa
Awatar użytkownika
Jeff56
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 32
Rejestracja: 09 stycznia 2018, 12:46
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: HK mr223 problemy z przeładowaniem

Post autor: Jeff56 »

Dziś poszło 100szt S&B i GGG i ZERO zacięć :one: Z elaboracji to naboje na prochu d073.4 i przy naważce 24gr karabin najnormalniej przeładowuje.Potwierdzilo się moje wcześniejsze twierdzenie ze winny był tłoczek z pierścieniami oraz ze d063 nie nadaje się do tłokowych AR.
Awatar użytkownika
montrala
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 5431
Rejestracja: 29 sierpnia 2005, 16:01
Tematy: 0
Lokalizacja: z Azji
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: HK mr223 problemy z przeładowaniem

Post autor: montrala »

Z tym D063 to nie wyciągałbym tak daleko idących wniosków. HK ma otwór gazowy dalej od komory niż inne "tłokowe ARy" i do tego ma cięższy bufor i mocniejszą sprężynę. Suma tych okoliczności "pokonała" D063 w tym konkretnym przypadku. Tam gdzie zmiana względem "zwykłego ARa" polega wyłącznie na zastąpieniu tłoka wewnętrznego układem tłoka zewnętrznego z popychaczem ten proch może się nadal sprawdzać.
Używam broni marki HK od Heckler&Koch i Cenzin, używam optyki od firmy Kahles, strzelam ze strzelby Typhoon Defence F12 od Omega Military Poland oraz używam amunicji Hornady od firmy Hubertus Pro Hunting.
ArtP
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 223
Rejestracja: 19 lipca 2016, 15:18
Tematy: 0
Lokalizacja: Legionowo
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: HK mr223 problemy z przeładowaniem

Post autor: ArtP »

Odkopuję, żeby nie zakładać nowego tematu.

HK MR223 zakupiony w ubiegłym tygodniu. Drobiazgowo rozkonserwowany i przygotowany do strzelania. No i od pierwszego strzelania wykazuje objawy "niedogazowania" - nie przeładowuje (raz na kilka strzałów) oraz zamek nie zostaje w tylnym położeniu po wystrzeleniu ostatniego naboju. Przetestowałem dziada na kilku typach wyłącznie fabrycznej amunicji, z dwoma nowymi magazynkami HK (oraz z magami innych firm) i tak:

- działa normalnie na:
GGG 55gr
Fiocchi 55 gr
Fiocchi 62 gr

- problemy na:
PMC 55gr
Hornady Steel Match 55gr
Fiocchi 69gr

Strzelając z tej słabszej od razu czuć problem, bo łuski wyrzuca dość anemicznie.

Poniżej zobrazowanie - zamek nie idzie do tyłu wystarczająco daleko i wyciąga kolejny nabój tak, jak widać.

Obrazek

Amunicji nie winię, mam jeszcze "zwykłego" AR i ten z każdą z powyższych (te same partie) działa jak szwajcarski zegarek.
Wzrokowo i organoleptycznie brak jakichkolwiek problemów.

Na obecną chwilę za pośrednictwem sklepu poszło zapytanie do HK, od kilku dni czekam na odpowiedź. W przypadku braku łatwego rozwiązania myślę zdecydowanie o rękojmi i wymianie, nie o gwarancji.

@montrala - jeżeli można zapytać - co sądzisz o powyższym przypadku? Obniżenie poziomu kontroli jakości w HK czy intencyjnie osłabili ostatnio "nagazowanie"?
DD5V2, DD M4 V11 PRO, HK MR223, HK USP CS, HK USP45 CT, HK45T, G17 gen5, G20 gen5, Sig Sauer P226 LDC, Sig Sauer P320 X-FIVE Legion, XDM 4.5 .45ACP, Beretta PX4, Fabarm STF12
ArtP
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 223
Rejestracja: 19 lipca 2016, 15:18
Tematy: 0
Lokalizacja: Legionowo
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: HK mr223 problemy z przeładowaniem

Post autor: ArtP »

Pozwolę sobie podbić siebie samego, bo byłem dzisiaj przetestować karabin raz jeszcze z nieco większą paletą amunicji.
W użyciu były magazynki: oryginalny HK, DD oraz PMAG gen 3 (wszystkie działające bez zarzutu z DD M4).

Trzeba przyznać, że dzisiaj nie przeładował tylko raz na PMC 55gr.
Zamek nie zostawał natomiast w tylnym położeniu (ani razu) podczas strzelania z:
- GGG 55gr
- Hornady Steel Match 55gr
- Hornady Steel Match 75gr
- PMC 55gr

Normalne funkjonowanie na:
- Fiocchi 55gr
- GGG 69gr
- S&B 55gr

Wszelkie opinie, szczególnie posiadaczy MR223 mile widziane.
DD5V2, DD M4 V11 PRO, HK MR223, HK USP CS, HK USP45 CT, HK45T, G17 gen5, G20 gen5, Sig Sauer P226 LDC, Sig Sauer P320 X-FIVE Legion, XDM 4.5 .45ACP, Beretta PX4, Fabarm STF12
Awatar użytkownika
montrala
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 5431
Rejestracja: 29 sierpnia 2005, 16:01
Tematy: 0
Lokalizacja: z Azji
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: HK mr223 problemy z przeładowaniem

Post autor: montrala »

HK416 (MR223 to jest co do zasady HK416) ma znacznie cięższy bufor i mocniejszą sprężynę niż "zwykły" AR-15. Dzięki temu jest bardziej niezawodny w ciężkich warunkach lub przy sporym zabrudzeniu. Tylko że to zakłada amunicję o pełnej mocy. Sporo amunicji cywilnej jest ładowana nieco lżej (żeby było tanie, żeby odrzut był mniejszy, etc.) i może nie mieć wystarczającego ciśnienia do pełnego przeładowania. Zwłaszcza odczuwalne to jest przy nowym karabinie, gdzie sprężyna powrotna jest jeszcze nieułożona.

Proponuję jeszcze trochę postrzelać, a do szafy chować z otwartym zamkiem.

Ja np. do strzelania z Hornady Steel Match używałem nieco lżejszej sprężyny powrotnej i lżejszego bufora. Oryginalny bufor HK ma w środku proszek wolframowy, więc można samemu uczynić go nieco lżejszym odsypując troszkę (nie więcej niż po 10g na raz). Oczywiście zachować odsypany proszek, żeby móc przywrócić fabryczną masę.

Na wszelki wypadek można sprawdzić jeszcze tłok. Wyjmij tłok, daj trochę oliwy, włóż tłok do cylindra i ustaw lufę pionowo w górę. Tłok nie powinien wypaść pod własnym ciężarem (czyli bez pomocy przez potrząsanie, etc.). Jeżeli wypadnie, to jest za słaby kontakt pierścieni z cylindrem.
Używam broni marki HK od Heckler&Koch i Cenzin, używam optyki od firmy Kahles, strzelam ze strzelby Typhoon Defence F12 od Omega Military Poland oraz używam amunicji Hornady od firmy Hubertus Pro Hunting.
ArtP
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 223
Rejestracja: 19 lipca 2016, 15:18
Tematy: 0
Lokalizacja: Legionowo
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: HK mr223 problemy z przeładowaniem

Post autor: ArtP »

Tłok sprawdzałem zaraz na początku - jest elegancko dopasowany, chodzi lekko, ale z właściwym oporem, daleko do wypadania pod własnym ciężarem. Ogólnie cała mechanika broni sprawdzana "na sucho" nie daje podstaw do żadnych zastrzeżeń - brak wyczuwalnych "nadmiarowych" oporów, wszystko chodzi gładko.

Karabinek był już trzymany z otwartym zamkiem. Cztery wizyty na strzelnicy, czterokrotnie czyszczona broń, poszło 260 nabojów. Jeżeli do poprawnego działania karabinu potrzeba najpierw wystrzelić 1000-2000 sztuk, to.... pozostawię to bez komentarza dla firmy.

Rodowód MR223 sięgający HK416 jest mi doskonale znany, ale średnie to wytłumaczenie. Zrozumiałbym, że ekswojskowy HK416 przerobiony na ogień pojedynczy nie lubi się z amo 223. Jakby jednak na to nie patrzeć, to MR223 jest karabinem stricte przewidzianym na rynek cywilny, przeznaczonym (przede wszystkim i zgodnie z oznaczeniem) do strzelania z amunicji .223 Rem. A, że przygniatająca większość dostępnej amunicji w tym kalibrze jest znacząco słabsza od 5.56 NATO - powszechnie wiadomo.

W normalnej sytuacji, taki karabin w stosunku do wojskowego oryginału powinien mieć (do wyboru):
- zmieniony otwór gazowy,
- standardowo montowany regulowany blok gazowy (dostępny owszem, jako akcesorium),
- zmienioną sprężynę powrotną/bufer,
- dołączoną wyraźną informację, że na większości amunicji .223 rem nie będzie działał poprawnie.

W innym przypadku to, co powoduje, że HK416 jest niezawodny, w MR223 działa dokładnie odwrotnie - dając na amo 223 karabinek bardziej zawodny (w sterylnych warunkach - strach pomyśleć o zabrudzeniu, czy innych niekorzystnych czynnikach!).

Nigdzie nie spotkałem się z zastrzeżeniami HK, sprzedawców, czy ten nawet w necie, że MR223 działa poprawnie wyłącznie z amunicją 223 zbliżoną parametrami do 5.56 NATO.
Co więcej w instrukcji HK występujące u mnie objawy (zbyt krótki ruch zamka skutkujący brakiem przeładowania lub nie pozostawaniem zamka w tylnym położeniu) wskazują na niesprawność broni i wymóg przekazania jej do naprawy.

Zdaję sobie sprawę, że można kombinować ze sprężyną i/lub buferem, jednak... nie uważam, że powinno to dotyczyć karabinu świeżo wyniesionego ze sklepu, za niemałe, jakby nie było, pieniądze. Zwłaszcza, że nie jestem przekonany, czy samodzielna zmiana masy bufera nie narusza np. warunków gwarancji. Zaproponowałem natomiast w sklepie, że jestem gotowy sprawdzić karabinek na innym, fabrycznym zestawie sprężyna/bufer.

Nie czepiałbym się, gdyby sprawa dotyczyła tylko jednego typu amunicji, np. PMC, która z używanej przeze mnie palety wygląda na najsłabszą. Niemniej problem występuję, jak pisałem, w szerszym zakresie, ponadto (i to jest chyba w tym wszystkim najważniejsze), z rozmów moich i sprzedawcy z kilkoma innymi użytkownikami MR223, nie notowali oni podobnych problemów używając różnej amunicji, w tym właśnie PMC. To wskazywałoby jednak mimom wszystko, że mój konkretny egzemplarz jest wadliwy.
DD5V2, DD M4 V11 PRO, HK MR223, HK USP CS, HK USP45 CT, HK45T, G17 gen5, G20 gen5, Sig Sauer P226 LDC, Sig Sauer P320 X-FIVE Legion, XDM 4.5 .45ACP, Beretta PX4, Fabarm STF12
ArtP
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 223
Rejestracja: 19 lipca 2016, 15:18
Tematy: 0
Lokalizacja: Legionowo
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: HK mr223 problemy z przeładowaniem

Post autor: ArtP »

Podbijam, bo sprawa znalazła szczęśliwy finał.
Na podstawie rękojmi dokonałem wymiany karabinka na nowy egzemplarz, tyle, że w wersji z 11" lufą (taki akurat był, nie miałem cierpliwości czekać na 14.5).

Odwiedziłem strzelnicę z całą paletą amunicji, na której poprzedni egzemplarz miał problemy. Niebo, a ziemia, to mało powiedziane. Zero zacięć, zero dysfunkcji, nawet przy najsłabszej amunicji (PMC, Hornady) czuć, że suwadło "lata" z dużym impetem - wyraźnie jest zapas mocy, "gazu" nie brakuje (wersja z lufą 11" cali ma bodaj inny otwór gazowy). Zamek każdorazowo, po wystrzeleniu ostatniego naboju, zostaje w tylnym położeniu.
W porównaniu z obecnym, w poprzednim egzemplarzu po wystrzale suwadło odskakiwało bardzo anemicznie.

To tylko utwierdza mnie w przekonaniu, że poprzedni egzemplarz był wadliwy. Chętnie bym się dowiedział, w czym tkwił feler, niestety ze strony producenta do dzisiaj zero odzewu (karabin został odesłany do HK po złożeniu reklamacji).
DD5V2, DD M4 V11 PRO, HK MR223, HK USP CS, HK USP45 CT, HK45T, G17 gen5, G20 gen5, Sig Sauer P226 LDC, Sig Sauer P320 X-FIVE Legion, XDM 4.5 .45ACP, Beretta PX4, Fabarm STF12
WpPl
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 20
Rejestracja: 07 stycznia 2019, 21:13
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: HK mr223 problemy z przeładowaniem

Post autor: WpPl »

Kolega na zawodach we Wro, też miał nagle z pelnym magazynkiem nieprzeladowywanie. HK nowka ral 8000 z 14" lufą.....

Dlaczego?
ArtP
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 223
Rejestracja: 19 lipca 2016, 15:18
Tematy: 0
Lokalizacja: Legionowo
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: HK mr223 problemy z przeładowaniem

Post autor: ArtP »

Hmm... co ciekawe wszystkie przypadki jakie mi się udało znaleźć w necie też dotyczyły wersji z lufą 14.5".
Zaryzykuje stwierdzenie, że jak firma HK nie potrafi zaprojektować działania automatyki pod różna amunicję z tym tam "samoregulującym się" blokiem gazowym, to powinna w standardzie montować blok regulowany.
DD5V2, DD M4 V11 PRO, HK MR223, HK USP CS, HK USP45 CT, HK45T, G17 gen5, G20 gen5, Sig Sauer P226 LDC, Sig Sauer P320 X-FIVE Legion, XDM 4.5 .45ACP, Beretta PX4, Fabarm STF12
Awatar użytkownika
Gash
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 112
Rejestracja: 05 czerwca 2016, 19:37
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: HK mr223 problemy z przeładowaniem

Post autor: Gash »

I to jest gigantyczna różnica dla NAS między H&K, a FB Radom. W H&K czekanie na ustosunkowanie się fabryki, w FB Radom - z mojego doświadczenia - reakcje są natychmiastowe i jeszcze chcą przyjeżdżać naprawiać. Niebo, a ziemia. :) Na koniec jednak łatwiej podjechać do Radomia niż Oberndorfu. :)
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Broń i amunicja - WBP”