Głębokość osadzenia pocisku

Moderator: Moderatorzy WBP

atomekw
Reactions:
Posty: 7
Rejestracja: 12 października 2016, 22:46
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Głębokość osadzenia pocisku

Post autor: atomekw »

Dzień dobry,

Zaczynam przygodę z elaboracją. Na początek 9x19 i .38specjal. Mam proch, spłonki itd.
Kupiłem normalne pociski z RN (round nose) ,tu problemu niema. wszędzie są dostępne dane
o długości maksymalnej pocisku 9x19 z pociskiem RN.spoko. Zawsze mogę zmierzyć fabryczną ammo z
taką samą wagą pocisku i porównać.
Ale mam też pociski FP (Flat point) ze ściętym stożkiem. Oczywiście długość całkowita będzie inna (krótsza).
No właśnie ile? Skąd wziąć te dane. Na stronie producenta podają tylko dł. całkowitą samego pocisku.

Mam taki pomysł.Zmierzyć różnice wysokości RN i FP o tej samej wadze 124gr i uwzględnić w osadzaniu.
W teorii nabój będzie krótszy o tą różnice ale w łusce będzie tak samo głęko osadzony.
Dobrze kombinuję? Wiem ,że naboje pistoletowe są b.wrażliwe na gł. osadzenia dlatego pytam.
Nie chce mieć fuckupa na początku zabawy z elaboracją.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Linek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1003
Rejestracja: 02 czerwca 2011, 00:11
Tematy: 10
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Głębokość osadzenia pocisku

Post autor: Linek »

Moim zdaniem dobrze. Odstrzeliwałem nawet te głęboko osadzone i bez problemów.
Shadow, CZP10F, CeGlock 19 PH5, Tanfoglio, Luger P08, VIS ,TT Radom, S&W 38 spec, Rak, Tikka Sporter, Stag, Mauser 1939, 2xSzwed 6,5x55, Bock Fair ,Mosin Buss, CZ457. CZ557, ATA Sporter UZI.Sporo tego było
claw99
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 66
Rejestracja: 14 grudnia 2015, 22:35
Tematy: 0
Lokalizacja: Białystok
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Głębokość osadzenia pocisku

Post autor: claw99 »

Nie chcę się wymądrzać, bo jestem tylko teoretykiem, ale prof. Ejsmont pisze, że znaczenie ma odległość pocisku od początku gwintu lufy. Nabój po załadowaniu do komory nie może opierać się pociskiem o gwint, bo to znacznie podnosi ciśnienie. Zazwyczaj powinno być kilka dziesiątych części mm luzu.
Musisz po prostu ustalić tę odległość i będzie ok.
Ostatnio zmieniony 14 grudnia 2018, 17:14 przez claw99, łącznie zmieniany 1 raz.
Fresh Air Inspector
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 22
Rejestracja: 24 listopada 2018, 11:01
Tematy: 4
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Głębokość osadzenia pocisku

Post autor: Fresh Air Inspector »

A nie chcesz kupić sobie książki Jerzego Ejsmonta "Amunicja i jej elaboracja - praktyczny poradnik"?
Jako e-book niecałe 40 zł, jak dla mnie prawdziwa biblia, polecam szczerze, zwłaszcza biorąc pod uwagę bezpieczeństwo.
Awatar użytkownika
go43
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 791
Rejestracja: 09 października 2007, 10:59
Tematy: 5
Lokalizacja: Kwidzyn
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Głębokość osadzenia pocisku

Post autor: go43 »

atomekw pisze: Mam taki pomysł.Zmierzyć różnice wysokości RN i FP o tej samej wadze 124gr i uwzględnić w osadzaniu.
W teorii nabój będzie krótszy o tą różnice ale w łusce będzie tak samo głęko osadzony.
Dobrze kombinuję?
Źle kombinujesz, bo na długość osadzenia ma wpływ także kształt pocisku i komora Twojego pistoletu.
Musisz wyjąć lufę, zrobić atrapę naboju bez spłonki i prochu i sprawdzić jak to wygląda.

Tu masz obrazek:

https://www.glocktalk.com/threads/deter ... 571/page-2

Atrapa powinna wpadać i wypadać z komory bez oporu.
KSSK Gward Kwidzyn
JAC72
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 762
Rejestracja: 11 września 2009, 20:36
Tematy: 5
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Głębokość osadzenia pocisku

Post autor: JAC72 »

Długość całkowita maksymalna czyli OAL to jest Tobie potrzebna żebyś zmieścił naboje w magazynku. Potrzebujesz długości do ostrołuku/tworzącej stożek pocisku, a w tym celu warto zakupić pierścień kontrolny zwany comparatorem. Gdy będziesz taki miał, zmierz nabój klasyczny i tą wartość przenieś na kulki z innym pociskiem. A jak chcesz sprawdzić maksymalną długość naboju z konkretnym pociskiem (taką do oparcia się pocisku o stozek) pozostaje kilka sposobów, w tym takie, jak opisane w książce prof. Ejsymonta.
Ostatnio zmieniony 14 grudnia 2018, 18:28 przez JAC72, łącznie zmieniany 2 razy.
JAC72
Awatar użytkownika
betoniarz08
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 328
Rejestracja: 18 grudnia 2016, 15:56
Tematy: 0
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Głębokość osadzenia pocisku

Post autor: betoniarz08 »

Przestańcie wróżyć z fusów, poproś na forum elaboracji lub napisz do Parabellum żeby Ci policzyli dla prochu i pocisku w QL długość i naważki.
Jaki pocisk dokładnie i jaki proch chcesz użyć?
miras
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 355
Rejestracja: 03 stycznia 2005, 09:55
Tematy: 57
Lokalizacja: krakow
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Głębokość osadzenia pocisku

Post autor: miras »

Sprawdź dane elaboracyjne prochu , którego używasz.
Będą tam informacje oprócz naważki również o wartości OAL dla konkretnego rodzaju i masy pocisku.
To są najważniejsze informacje i trzeba ich przestrzegać
Strażak
Reactions:
Posty: 9
Rejestracja: 03 stycznia 2014, 21:04
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Głębokość osadzenia pocisku

Post autor: Strażak »

Witam
Na wstępie zaznaczę że jestem na początku przygody z elaboracją i mam jedno ale dla mnie bardzo ważne pytanie a mianowicie jaka jest minimalna przestrzeń między prochem w łusce a dnem pocisku FMJ która jest jeszcze bezpieczna dla użytkownika bo nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi . Z góry dziękuje za wszelkie odpowiedzi i pozdrawiam.
Rimski
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 481
Rejestracja: 19 lutego 2017, 18:09
Tematy: 36
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Głębokość osadzenia pocisku

Post autor: Rimski »

0mm.
abersfelderami
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 877
Rejestracja: 13 października 2011, 06:47
Tematy: 0
Lokalizacja: Wroclaw
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Głębokość osadzenia pocisku

Post autor: abersfelderami »

Dlaczego pytasz? Ta odleglosc nie jest wazna, mozesz wsypac mniej i wiecej, zalezy od poredkosci prochu i wagi pocisku, lepiej podaj co zamierzasz robic, moze ktorys kolegow z QL ci pomoze. Zacznij od minimum.
Bez tych danych nic nie skadaj.
Awatar użytkownika
VspecII
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 143
Rejestracja: 13 sierpnia 2016, 21:59
Tematy: 0
Lokalizacja: Lubelskie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Głębokość osadzenia pocisku

Post autor: VspecII »

JAC72 pisze:Długość całkowita maksymalna czyli OAL to jest Tobie potrzebna żebyś zmieścił naboje w magazynku. Potrzebujesz długości do ostrołuku/tworzącej stożek pocisku, a w tym celu warto zakupić pierścień kontrolny zwany comparatorem. Gdy będziesz taki miał, zmierz nabój klasyczny i tą wartość przenieś na kulki z innym pociskiem. A jak chcesz sprawdzić maksymalną długość naboju z konkretnym pociskiem (taką do oparcia się pocisku o stozek) pozostaje kilka sposobów, w tym takie, jak opisane w książce prof. Ejsymonta.

Możesz podać link do takiego pierścienia kontrolnego? Czy może nabycie sprawdzianu do naboju 9mm załatwi sprawę?
Jest: Hammerli 280 22LR+.32 S&W LWC, CZ 75 TS, SIG P226 LDC, Mossberg 500, Savage MSR Recon
KrisSz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 348
Rejestracja: 24 marca 2016, 14:24
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Głębokość osadzenia pocisku

Post autor: KrisSz »

IMHO najpierw powinieneś ustalić najpierw jaką maksymalną długość pocisku toleruje twój pistolet i magazynek. Tzn tak jak pisali koledzy wykonaj tzw "plunk test" czyli: zrób atrapę naboju (bez spłonki i bez prochu) o długości mniejszej niż 29,6 mm (chyba że strzelasz z pistoletu do IPSC Open) i tak żeby co najmniej 3-4 mm było schowane w łusce (bo istnieje ryzyko że słabo/płytko osadzony nabój wbije się do łuski powodując niekontrolowaną eksplozję lub "rozłoży" się przy ładowaniu do komory - pomierz całkowitą długość pocisku, naboju i oblicz ile mm pocisku jest w łusce). Zobacz czy taki nabój mieści się do magazynka.

Potem wsadź taką makietę do komory zdemontowanej lufy i zobacz czy wpada i wypada z niej oraz czy kręci się bez oporu (nie ma haczenia o początek gwintu). Haczy, to skracamy nabój (obniżamy matrycę osadzającą). Jak przestaje haczyć masz określony maksymalny OAL (długość naboju) do twojego pistoletu. Ponieważ jest to długość maksymalna, naboje powinieneś robić o ok 0,3 mm krótsze żeby uniknąć opierania się pocisku o gwint (ze względu na wariacje kształtu pocisku lube zniekształcenie przy osadzaniu). Masz wtedy określony OAL swojej amunicji.

Naboje robione na pociskach z płaskim czubkiem są zazwyczaj krótsze niż z pociskami RN i w zależności od pistoletu (czy raczej jego komory) mogą mieć nawet w okolicach 27mm. Ważne tak naprawdę ile pocisku jest schowane w łusce (bo to między innymi poza rodzajem/charakterystyką prochu i wagą naważki określa pojemność naboju i ciśnienie przy strzale - im mniejsza pojemność przeznaczona na proch w łusce ograniczona dnem pocisku przy stałym ładunku tym większe ciśnienie - (i nie rośnie to liniowo wraz ze skracaniem pocisku). Nie stosuj gotowych formuł bez sprawdzenia najpierw mniejszych niż w przepisie ładunku prochu i innych parametrów naboju (rodzaj pocisku, crimp/zacisk, OAL, spłonka).

Potem robisz parę makiet naboju o ustalonym powyżej OAL i sprawdzasz plunk testem czy na pewno żaden nie ociera o gwinty (kręci się bez oporu po włożeniu do komory, wpada i wypada bez oporu pod własnym ciężarem i czy poprawnie pobiera się z magazynka.

Gotowe "przepisy" znając producenta pocisku i jego typ możesz znaleźć np na reloaddata.pl - ale UWAGA ! to jest tylko wskazanie dot rodzaju prochu i długości naboju, crimpu etc. Możesz również skorzystać z tabel producentów prochu - np Lovexa, Vectana, Vihtavuori. Niestety jest tak, że tabele i gotowe przepisy sobie a życie sobie. Aby zrobić bezpieczną i działającą elaborację proponuję żebyś zrobił po 10 nabojów zaczynając od minimalnej naważki prochu aż do zbliżonej do zalecanej (lub wyliczonej przez przychylnego kolegę z forum elaboracji z programu QL)

Potem musisz zorganizować chrono i mierzyć prędkości wylotowe poczynając od najniższych naważek. Po każdym strzale oglądasz łuski (tzn czy spłonka nie jest spłaszczona lub inaczej zniekształcona nadmiernym ciśnieniem) i czy nie jest brudna oraz czy ze względu na mały początkowy ładunek pocisk nie został w lufie (tzw squib - następny strzał rozwali pistolet a ty potencjalnie do końca życia jeżeli się uda będziesz drapał się łokciem) oraz czy działa automatyka pistoletu (słabe ładunki mogą nie powdować poprawnego/całkowitego cyklu pracy). Sprawdzasz co wychodzi na chrono (prędkości będą różne w zależności od wagi pocisku i innych wymagań - np uzyskanie naboju spełniającego wymogi Power Factora do IPSC). Jak łuski brudne/okopcone, brak śladów nadciśnienia na spłonkach i prędkość za mała, pistolet nie przeładowuje testujesz następną większą naważkę i tak powoli i ostrożnie testujesz kolejne naboje ze zwiększonym ładunkiem.

Pamiętaj - elaborujesz na własną odpowiedzialność. Jeżeli nie czujesz się pewnie to albo tego nie rób albo poproś o asystę kogoś kto ma doświadczenie. IMHO robienie amunicji "na pałę" bez sprawdzania w w/w sposób może w najlepszym przypadku prowadzić do zniszczenia pistoletu albo poważnym kalectwem.
Awatar użytkownika
Marekj
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 392
Rejestracja: 27 lutego 2009, 20:18
Tematy: 8
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Głębokość osadzenia pocisku

Post autor: Marekj »

Wejdź na forum elaboracji. O 9x19 jest tam tyle że tylko micha zupy i czytać, czytać... Możesz też wstawić prośbę o pomoc dla konkretnej broni, prochu i pocisku (nic o tym nie napisałeś).
Spróbuj też wejść na http://reloaddata.pl/pl/loads/?sort=-caliber. Jest tam sporo gotowych elaboracji 9x19 i może dobierzesz coś dla siebie.
Do tego to o czym koledz już pisali: plunk test http://www.shootingtimes.com/editorial/ ... test/99389# nawet jeśli ktoś poda ci gotowy przepis. Twoja broń może różnić się od jego broni.
Strażak
Reactions:
Posty: 9
Rejestracja: 03 stycznia 2014, 21:04
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Głębokość osadzenia pocisku

Post autor: Strażak »

Pytam bo zrobiłem pocisk zgodnie z zaleceniem z katalogu prochu Lovex - czyli pocisk alsa pro FMJ 140 gr, proch DO32 w ilości 3.1gr, łuska S&B długość całkowita pocisku według tabeli 26,5 co wydaje mi się bardzo mocno osadzonym pociskiem w łusce zwłaszcza że krimp wypada według mnie już na początkowym owalu pocisku ( tabela jak się nie mylę jest do pocisku S&B a ja mam pocisk Alsa i nie wiem czy długości tych pocisków nie są różne a nie chciał bym zrobić z pocisku granatu )
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Broń i amunicja - WBP”