Alarm w pomieszczeniu z szafą

Moderator: Moderatorzy WBP

Awatar użytkownika
rybek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 747
Rejestracja: 14 września 2004, 14:20
Tematy: 0
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Alarm w pomieszczeniu z szafą

Post autor: rybek »

Rozpracowałem w końcu ten alarm. Chińska instrukcja jest do doopy. Na szczęście jest trochę materiału w necie, filmiki, instrukcje po angielsku itd. Poza tym większość tych alarmów w tej cenie chyba opiera się na tym samym układzie, wiec można się na nich wzorować.
To jest alarm GSM MCDowell Red I. Jakby ktoś chciał kupić i zamontować to podaje przykładową konfigurację.

Założenie:
Zakładam instalacje dwóch kontaktronów (jedna na drzwi wejściowe do pomieszczenia, drugi na drzwiach szafy z bronią) i czujki bezprzewodowej w pomieszczeniu z szafą. Czujka bezprzewodowa jest w zestawie, kontaktrony mają być przewodowe - mam do nich większe zaufanie niż do urządzeń bezprzewodowych.

Alarm posiada 10 wejść, 6 bezprzewodowych i 4 przewodowe. Wejścia nazywane są strefami ochrony (tak to jest opisane w instrukcji), ponieważ do każdego wejścia bezprzewodowego można podłączyć więcej niż jedno urządzenie bezprzewodowe. W takim razie można utworzyć strefę składającą się np. z 3 czujek ruchu, które obejmują swoim działaniem jakiś obszar/strefę podłączoną pod jedno wejście.

Z tyłu pudełka urządzenia jest złącze, które umożliwia przyłączenie przewodów z urządzeń przewodowych, wspólna masa, złącze umożliwiające włączenie dodatkowego urządzenia (przez przekaźnik) i złącze umożliwiające podłączenie dodatkowej syreny. Do naszego alarmu wykorzystamy tylko wejścia dla urządzeń przewodowych. Są one oznaczone od L1 do L4.

Dla naszego zastosowania nawet jakby podłączyć pod jedno wejście 1 urządzenie to mamy do dyspozycji 10 wejść/stref - aż nadto.
W dalszym ciągu opisu będę używał słowo wejścia a nie strefy. Na pudełku urządzenia są diody świecące, które oznaczają stan wejść:
dioda 1 - wejście bezprzewodowe nr 1 i wejście przewodowe nr 7
diada 2 - wejście bezprzewodowe nr 2 i wejście przewodowe nr 8
dioda 3 - wejście bezprzewodowe nr 3 i wejście przewodowe nr 9
dioda 4 - wejście bezprzewodowe nr 4 i wejście przewodowe nr 10.
dioda 5 - wejście bezprzewodowe nr 5
dioda 6 - wejście bezprzewodowe nr 6

Diody świecą podczas alarmu wyzwalanego przyłączonym do wejścia urządzeniem. Czyli gdy zadziała czujka bezprzewodowa na wejściu nr 1 lub urządzenie przewodowe nr 7, które ma swoje fizyczne wejście oznaczone L1, to zaświeci się ta sama dioda.

Podłączany wobec tego czujkę bezprzewodową do wejścia nr 6, kontaktron od drzwi wejściowych do pomieszczenia do wejścia nr 7, kontaktron od drzwi szafy pod wejście nr 8.

Po włączeniu urządzenia należy sparować piloty włączające i wyłączające alarm i sparować czujkę bezprzewodową z urządzeniem alarmu. To akurat jest prawidłowo opisane w instrukcji, więc nie będę o tym pisał. Dalej konfigurujemy alarm za pomocą SMS-ów wysyłanych na numer telefonu karty SIM zainstalowanej w urządzeniu. W komplecie jest karta startowa z 5 zł na koncie. Uważajcie przy jej wykorzystaniu, bo te 5 zł przy konfiguracji poprzez SMS-y szybko się kończy i urządzenie przestaje reagować. W ten sposób zresetowałem już właściwie skonfigurowane urządzenie bo myślałem, że coś się zawiesiło a to skończyło się 5 zł na koncie. :-D

W pierwszej kolejności ustawiamy max. 6 numerów telefonów, do których dzwoni alarm wg wzorca: AAAA#Nxxxxxxxxx#, gdzie "AAAA" oznacza hasło sterowania przez SMS, "N" kolejny numer do którego alarm dzwoni (od 1 do 6), "xxxxxxx" numer telefonu.
8888 to domyślne hasło sterowania urządzenia alarmu za pomocą SMS-ów.

Przykład SMS-u wysłanego do alarmu
8888#10048600100100# 1 numer 600100100
8888#20048512100100# 2 numer 512100100

Urządzenie odpowie SMS-em po angielsku: "Set succesfull". Czasami urządzenie odpowiada jakimiś krzaczkami, to chyba chiński :-D
Jak nie odpowie, to coś jest nie tak.

Tak samo ustawiamy 3 numery telefonów, na które alarm wyśle SMS-y. "N" kolejny numer do którego alarm wyśle SMS (od 7 do 9)
8888#70048600555555# 1 numer 600555555

Numery telefonów ustawiłem z prefiksem 0048, działają poprawnie.

Następnie ustawiamy ilości prób połączeń głosowych na telefony ustawione wyżej, opóźnienie uzbrojenia alarmu i opóźnienie uruchomienia alarmu wg wzorca:
AAAA*6PXY*, gdzie "AAAA" oznacza hasło sterowania przez SMS, P oznacza liczbę prób połączeń, X oznacza liczbę sekund opóźnienia uzbrojenia razy 10 sekund, Y oznacza liczbę sekund opóźnienia uruchomienia razy 10 sekund.

Przykład
8888*6320* 3 próby połączenia, 20 sekund opóźnienia uzbrojenia, 0 sekund opóźnienia uruchomienia alarmu

Następnie ustawiamy stan alarmu na wejściach przewodowych. Urządzenie fabrycznie ustawione jest tak, że przerwany obwód nie wyzwala alarmu. Jest to zrozumiałe ponieważ do wejść L1 do L4 nic nie jest przyłączone i one jakby "wiszą" w powietrzu.
Jeżeli pod dwa wejścia mamy podłączyć kontaktrony, które w stanie uzbrojonym muszą mieć zwarte styki to należy to zmienić wg wzorca:
AAAA*7ABCD*, gdzie AAAA wiadomo co to, ABCD oznacza kolejno wejścia L1, L2, L3, L4.
Jeżeli w miejsce A wpiszemy 0 to oznacza, że wejście wyzwala alarm gdy jest zamknięte. Jeżeli wpiszemy 1 to oznacza, że wejście wyzwala alarm gdy wejście jest otwarte.

Przykład
8888*70011* dwa zera po siódemce odpowiadają wejściom od L1, L2 . Dwie jedynki wejściom L3, L4

Ta konfiguracja oznacza, że po wejście fizyczne L1 i L2 podłączamy kontaktrony ,które w stanie czuwania mają zamykać obwód a w momencie alarmu mają otworzyć obwód. Wejścia L3 i L4 działają na odwrót czyli wyzwolenie alarmu jest spowodowane ich zamknięciem. Skoro pod te wejścia nic nie podłączymy, to te wejścia nigdy nie wyzwolą alarmu, bo nigdy nie będą zamknięte. Innymi słowy z naszego punktu widzenia te wejścia nie biorą udziału w tym projekcie.

Teraz programujemy zachowanie się wejść po wyzwoleniu alarmu wg wzorca: AAAA*7BCD*, gdzie AAAA wiadomo co to, B numer wejścia, C sposób reakcji urządzenia na wyzwalany alarm, D alarm z syreną lub bez.

Przykład.
8888*8711* 7= wejście L1, 1=alarm natychmiastowy, 1=alarm z syreną
8888*8810* 8= wejście L2, 1=alarm natychmiastowy, 0=alarm bez syreny
8888*8611* 6= wejście bezprzewodowe 6, 1=alarm natychmiastowy, 1=alarm z syreną

Sposób reakcji urządzenia na alarm jest opisany w instrukcji. Ja wybrałem natychmiastowy alarm, ale można wybrać inne tryby, np. z opóźnieniem. Wygląda to tak:
8888*8751* 7= wejście nr L1, 5=alarm z opóźnieniem, 1=alarm z syreną
Opis jak ustawić opóźnienia uruchomienia alarmu jest powyżej.

Są także inne tryby działania opisane w instrukcji, ale myślę że do naszego zastosowania wystarczy alarm natychmiastowy.

Następnie można ustawić własne SMS-y, które urządzenie do nas wyśle wg wzorca:
AAAANteskst, gdzie AAAA wiadomo co to, N to numer SMS przypisanego do danego wejścia.

Przykład:
88886RUCH - SMS numer 6
88887DZWI - SMS numer 7
88888SZAFA - SMS numer 8

Długość SMS jest ograniczona do 8 znaków bez polskich liter.
Na koniec należy skojarzyć wpisane SMS-y z numerami wejść.
Przykład.
8888*977* - podczas alarmu na wejściu numer 7 (fizyczne wejście L1 ) wysłany zostanie tekst "DZWI".

Alarm można uzbrajać SMS-em: 8888SF, rozbrajać: 8888CF i sprawdzać status: 8888STATUS.

To właściwie wszystko. Alarm już zainstalowany. Syrena, która jest w zestawie jest trochę "słaba". Jedyną rzeczą, którą fizycznie zmieniłem to przełącznik hebelkowy, który wyłącza głośnik zainstalowany w urządzeniu. Podczas każdej operacji (także uruchamiania alarmu) to urządzenie gada całkiem głośno. Zależało mi na dyskrecji, bo uważam że lokalizacja urządzenia nie powinna się z żaden sposób zdradzać, stąd ten przełącznik.
W instrukcji jest napisane, że można ustawić powiadomienie głosowe, gdy alarm do nas dzwoni, ale nie udało mi się tego zrobić.
Ostatnio zmieniony 18 października 2018, 21:45 przez rybek, łącznie zmieniany 1 raz.
"Nigdy nie jest po wojnie. Zawsze jest przed wojną."
Awatar użytkownika
Tom-Gun
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 559
Rejestracja: 19 sierpnia 2012, 21:11
Tematy: 41
Lokalizacja: Wysokie Przestworza
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Alarm w pomieszczeniu z szafą

Post autor: Tom-Gun »

Kolego jaka cena urządzenia? Gdzie można nabyć?
EDIT: dobra nieaktualne, znalazłem Twojego wcześniejszego posta :)
Ostatnio zmieniony 18 października 2018, 22:47 przez Tom-Gun, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
fusz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1412
Rejestracja: 03 lutego 2009, 11:40
Tematy: 9
Lokalizacja: GD/NO
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Alarm w pomieszczeniu z szafą

Post autor: fusz »

Tak w kwestii wyjaśnienia nazewnictwa.
To, co określasz mianem "strefy/wejścia", czyli "zone" - to po naszemu po prostu "wejście" (no i z resztą dalej faktycznie używasz tego sformułowania). Tak w centralach i modułach alarmowych określa się wejścia, do których podłączasz czujki, styki sabotażowe itd. Oczywiście w szczególnych przypadkach bywają - po naszemu "wejścia", a po angielsku "inputs". Niemniej jednak zone=wejście.

I tak, do jednego wejścia można teoretycznie podłączyć kilka czujek, ale jest to nie do końca zgodne ze sztuką.
Z kolei o strefach systemu alarmowego, po angielsku powiemy "partitions". Podczas gdy u nas partycje, to tak jakby oddzielne systemy w ramach jednej centrali alarmowej (jak partycje na jednym dysku twardym).

Oczywiście dla działania systemu nie ma to większego znaczenia, ale może pomóc usystematyzować wiedzę :wink:
Szacun za chęć opisania obszernie tego systemiku na forum :piwo:
Ostatnio zmieniony 18 października 2018, 23:36 przez fusz, łącznie zmieniany 1 raz.
SG3M, SKS Ardea, a zabawki różne, małe i duże...
Awatar użytkownika
rybek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 747
Rejestracja: 14 września 2004, 14:20
Tematy: 0
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Alarm w pomieszczeniu z szafą

Post autor: rybek »

Napisałem o tym bo w instrukcji jest używane słowo "strefa". Trochę mi zajęło zorientowanie się o co chodzi, bo ewidentnie ktoś używał Wuja Googla nie bardzo wiedząc co tłumaczy.
Przy tak niskich cenach połączeń GSM myślę że można coś takiego sobie zafundować. To jest chyba najtańsze (ok. 200 zł) i najprostsze urządzenie. Oglądałem inne urządzenia, także te proponowane wyżej przez kolegów, ale wszystko było droższe i bardziej rozbudowane. A tu wystarczą 3 wejścia, aby już było dodatkowe zabezpieczenie szafy. Zresztą można zbudować w oparciu o ten alarm całe zabezpieczenie mieszkania.
"Nigdy nie jest po wojnie. Zawsze jest przed wojną."
KG92RS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3741
Rejestracja: 29 grudnia 2016, 06:51
Tematy: 51
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Alarm w pomieszczeniu z szafą

Post autor: KG92RS »

Przy rozważaniach na temat alarmu, warto wziąć pod uwagę plany, co do rozwoju kolekcji -> jeśli planujemy przekroczenie magicznych 50 sztuk, to warto od razu zainstalować alarm spełniający normy przewidziane dla magazynu broni. Teraz będzie ciut drożej, ale później - jak znalazł.
qwert60
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 61
Rejestracja: 12 stycznia 2016, 14:33
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Alarm w pomieszczeniu z szafą

Post autor: qwert60 »

rybek pisze:Uuuuu, full wypas. Za tą kasę to można cały system zbudować. Jak pisałem zależy mi na kilku prostych funkcjach. Ma być tanie i proste. .
Za zabezpieczenie czegoś "całym systemem" to Ty się nie bierz ;). Jeżeli nie chcesz ciągnąć kabli a masz plan czegoś więcej zabezpieczyć niż szafa to może rozważ system Micra Satela https://www.satel.pl/pl/cat/479#cat479.
Awatar użytkownika
fusz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1412
Rejestracja: 03 lutego 2009, 11:40
Tematy: 9
Lokalizacja: GD/NO
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Alarm w pomieszczeniu z szafą

Post autor: fusz »

To już lepiej Perfectę - w odróżnieniu od Micry to już normalny system alarmowy, no i może spełniać Grade 2 wg PN-EN50131. Ale niestety koszty idą w górę. A przy domku Integrę, podział na strefy itd. :one:
SG3M, SKS Ardea, a zabawki różne, małe i duże...
Awatar użytkownika
rybek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 747
Rejestracja: 14 września 2004, 14:20
Tematy: 0
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Alarm w pomieszczeniu z szafą

Post autor: rybek »

Koledzy, szafę chciałem zabezpieczyć, tylko szafę :-D . Dodatkowo dałem kontaktron na drzwi wejściowe do pomieszczenia. To wszystko. Naprawdę nie potrzebuje super hiper inteligentnej ochrony strefowej, czy jak to tam się nazywa.
"Nigdy nie jest po wojnie. Zawsze jest przed wojną."
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Broń i amunicja - WBP”