Elaboracją 223 i 308

Moderator: Moderatorzy WBP

SAKUL
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 255
Rejestracja: 08 lutego 2015, 22:46
Tematy: 0
Lokalizacja: Rudno (Pomorskie)
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Elaboracją 223 i 308

Post autor: SAKUL »

Koledzy. Mógłby mnie ktoś poprowadzić co kupić, co potrzebne do rozpoczęcia zabawy z elaboracją wyżej wymienionych kalibrów?
Stowarzyszenie Strzelców Czarnoprochowych Ziemi Chełmińskiej
Glock17, SigSauerP226, Browning BuckMarck 22., Ruger AR556, SLR L1a1, Browning HP, Beretta 92 FS
Thrud
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 963
Rejestracja: 07 października 2012, 19:05
Tematy: 0
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Elaboracją 223 i 308

Post autor: Thrud »

Na początek to książkę "Amunicja i jej elaboracja" Jerzego Ejsmonta. Serio, palce i oczy nie odrastają. A poza tym prasa, matryce, waga, suwmiarka, narzędzia do obróbki łuski, ewentualnie tumbler i narzędzia do osadzania spłonki. I oczywiście komponenty amunicji - łuski, pociski, proch i spłonki. Bez danych na temat broni (powtarzalna, samopowtarzalna) i przeznaczenia amunicji (strzelanie precyzyjne, dynamiczne, rekreacja) ciężko doradzić bardziej szczegółowo. Zajrzyj też na forum https://reloading.pl/forum/ - prawdopodobnie znajdziesz tam wszystkie potrzebne informacje.
To nie karabin czy broń palna. To jednosuwowy silnik cieplny spalania wewnętrznego ze swobodnym tłokiem.
Jedrula
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 830
Rejestracja: 13 czerwca 2014, 20:22
Tematy: 25
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Elaboracją 223 i 308

Post autor: Jedrula »

Książkę to niech kupi dowolną "encyklopedie" z opisem amunicji i naważkami czy to Lyman czy Hornady.
O ile ktoś nie jest skończonym idiotą to te kalibry szczęśliwie zrobi korzystając tylko z tabeli producenta prochu, instrukcji dostarczonej z matrycami i filmami o elaboracji z YT Iraq Veteran ma fajną serię. Elaboracja to nie magia.
Jako zestaw startowy polecam zestaw od Lee, szczególnie jeśli nie czy elaboracja jest dla ciebie, jedyne co tam trzeba zmienić żeby było bdb to wagę na taką z automatycznym dozownikiem i to nie od razu.
Sam mam taki kilka lat, bez obrazy dla nikogo, znajomi pokupowali książki, prasy Reddinga i się doktoryzowali, ja kupiłem zestaw Lee i zacząłem składać, efekt doszliśmy do tego samego tylko ja szybciej.
Na odległości 300m i mniejszej nie trzeba magii żeby zrobić sensowna amunicję
Ostatnio zmieniony 13 września 2018, 00:23 przez Jedrula, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam
Jędrzej
Awatar użytkownika
Shooter7
Zbanowany
Zbanowany
Reactions:
Posty: 1847
Rejestracja: 20 września 2015, 09:48
Tematy: 0
Grupa: Zbanowany

Re: Elaboracją 223 i 308

Post autor: Shooter7 »

@Jedrula

Wszystko rozchodzi sie co kto rozumie poprzez " sensowna " amunicje bo dla mnie to pojecie jak lina bungee :)

Zestaw startowy Lee, hmmmm, czali zacznie robic i stosunkowo szybko dojdzie doi tego, ze wiekszosc elementow trzena pogonic do zyda.

Oczywiscié, ze mizn askladac i na Lee ale generalnie wyznaje zdanie, ze kupuje raz a porzadnie a nie badziew i szybko zmieniam.

Koledze proponuje wejscie na w/w Forum elaboracji, tematow jest wbrod, wystarczy poczytac i wszystko jasne !

:wink:
Awatar użytkownika
PANPADRE
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 328
Rejestracja: 30 sierpnia 2018, 09:06
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Elaboracją 223 i 308

Post autor: PANPADRE »

Na początek to radzę Koledze oczywiście forum o elaboracji i jakąś książkę opisującą w miarę dokładnie, a nie hasłowo, cały proces. Może się przecież zdarzyć, że cały proces elaboracji amunicji przerasta kogoś manualnie. Lepiej tak zrobić, niż zacząć od wydawania tysięcy złotych. 8-)
Awatar użytkownika
Matthius
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 578
Rejestracja: 24 sierpnia 2014, 20:41
Tematy: 5
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Elaboracją 223 i 308

Post autor: Matthius »

Na początek trzeba zastanowić się, jaki jest cel elaboracji. Na przykład ja składam 9x19 i .223 aby ciąć koszty, a .308 dla precyzji.
Aby składać duże ilości amunicji o parametrach zbliżonych do fabrycznej potrzeba nieco innego sprzętu, niż do kilkudziesięciu sztuk precyzyjnej amunicji.

Co do książek... Na pewno nie zaszkodzą, choć fetyszu związanego z dziełami pana Ejsmonta nigdy nie rozumiałem. Edukację zacząłem od filmów na YT, tabel producentów prochu i forum http://reloading.pl/. Po 2 latach kupiłem w.w. książkę i nastąpiło rozczarowanie - poza garścią ciekawostek, nie znalazłem tam dla siebie rzeczy przydatnych. Może gdyby książka była moim pierwszym źródłem informacji, odebrałbym ją inaczej.
O wiele ciekawsza była książka "Modern reloading" Richarda Lee - głównie ze względu na opisy różnych, aktualnie sprzedawanych narzędzi.

Jeśli masz kolegę, który elaboruje, umów się z nim i obejrzyj proces, zrób z jego pomocą kilkadziesiąt pierwszych nabojów. To nie jest fizyka kwantowa. Bardziej skomplikowane jest składanie mebli z Ikei. :)
Ostatnio zmieniony 13 września 2018, 08:32 przez Matthius, łącznie zmieniany 1 raz.
Democracies have ever been spectacles of turbulence and contention;
have ever been found incompatible with personal security, or the rights of property;
and have, in general, been as short in their lives as they have been violent in their deaths
Awatar użytkownika
go43
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 791
Rejestracja: 09 października 2007, 10:59
Tematy: 5
Lokalizacja: Kwidzyn
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Elaboracją 223 i 308

Post autor: go43 »

@ SAKUL, wdepnij do Kwidzyna na kawę, porozmawiamy, będziesz miał łatwiej.
KSSK Gward Kwidzyn
Chochla
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 937
Rejestracja: 04 października 2015, 19:31
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Elaboracją 223 i 308

Post autor: Chochla »

SAKUL pisze:Koledzy. Mógłby mnie ktoś poprowadzić co kupić, co potrzebne do rozpoczęcia zabawy z elaboracją wyżej wymienionych kalibrów?
Miejsce, kasa i czas.
Ile tego chcesz produkowac miesiecznie, do czego ma sluzyc i jak duzym budzetem dyponujesz? Bo bez tych informacji to pytanie brzmi mniej wiecej jak: sluchajcie chce kupic samochod, doradzicie cos?
Awatar użytkownika
Garfield
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 927
Rejestracja: 27 czerwca 2013, 00:19
Tematy: 0
Lokalizacja: W-wa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Elaboracją 223 i 308

Post autor: Garfield »

O. Dokładnie tak. Ja bym jeszcze dodał - czytaj, czytaj, czytaj. Jak nie książki ( Eysmont i Morawski po polsku) to fora dyskusyjne polskie i zagraniczne. Ja czytałem prawie rok zanim zabrałem się za elaborację.
"Zły - być może, dobry - a czemu??"
"Kasandrą byłem, jestem i zostanę..... .....obym się mylił."
SAKUL
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 255
Rejestracja: 08 lutego 2015, 22:46
Tematy: 0
Lokalizacja: Rudno (Pomorskie)
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Elaboracją 223 i 308

Post autor: SAKUL »

Już wyjaśniam. Jak ktoś wyżej wspomniał, aby ciąć koszty. O tym Kwidzynie będę pamiętał, daleko nie mam :).
Co do kosztów uzyskania zestawu to nie wiem jaki pułap przyjąć. Nie zamierzam robić amunicji milionami, nie strzelam ipsa, (ale dużo rekreacyjnie) chodzi mi o ograniczenie wydatków związanych głównie z 308 i 223. Co do 308 (to do L1a1, chciałem żeby miał dobre jedzenie), cena u mnie w okolicach to 3.80 za sztukę i to ggg!!! No chyba trochę przesada. :evil:
Chyba, że znacie tańsze źródełko w pomorskim.
Ostatnio zmieniony 13 września 2018, 11:15 przez SAKUL, łącznie zmieniany 3 razy.
Stowarzyszenie Strzelców Czarnoprochowych Ziemi Chełmińskiej
Glock17, SigSauerP226, Browning BuckMarck 22., Ruger AR556, SLR L1a1, Browning HP, Beretta 92 FS
Jedrula
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 830
Rejestracja: 13 czerwca 2014, 20:22
Tematy: 25
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Elaboracją 223 i 308

Post autor: Jedrula »

To określ jeszcze jakiego skupienia na tym dystansie wymagasz przy cięciu kosztów oraz ile sztuk amunicji na miesiąc potrzebujesz, ile byś chciał robić za jednym posiedzeniem.
Sensowną kulkę o skupieniu lepszym niż GGG, ( 9 tarczy pistoletowej na 100m) zrobisz za 2-2,50zł zależnie od pocisku jaki użyjesz, czy bardzo precyzyjny czy taki se.
Kulkę do powalenia w sylwetkę, bardzo fajne do zabawy z semiauto w .308 zrobisz w okolicach 1,8zł i mniej, tu skupienie powiedzmy 7/8 tarczy pistoletowej na 100m.
.223 jest trochę mniej ekonomiczne, ciężko zejść poniżej 1zł, dopiero przy amunicji z ciężką kulka (75gr) sens ekonomiczny jest większy
Do zrobienia na Lee
Ostatnio zmieniony 13 września 2018, 11:25 przez Jedrula, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdrawiam
Jędrzej
Awatar użytkownika
Garfield
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 927
Rejestracja: 27 czerwca 2013, 00:19
Tematy: 0
Lokalizacja: W-wa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Elaboracją 223 i 308

Post autor: Garfield »

Ciąć koszty... To byle jaka prasa aby nie aluminiowa. Byle jaki osprzęt - skoro nie zależy Ci na czasie i super jakości kupuj LEE. Będzie dłużej ( waga) i mniej dokładnie ( matryce) ale da radę. A jak sprzedasz to mniej stracisz.
"Zły - być może, dobry - a czemu??"
"Kasandrą byłem, jestem i zostanę..... .....obym się mylił."
Awatar użytkownika
Matthius
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 578
Rejestracja: 24 sierpnia 2014, 20:41
Tematy: 5
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Elaboracją 223 i 308

Post autor: Matthius »

Sugerowałbym prasę progresywną, w ostateczności turret.
Aby osiągnąć dużą wydajność, potrzebny będzie zamontowany na prasie, automatyczny dozownik prochu.
W zależności od budżetu, masz do wyboru:
- Lee Loadmaster
- Hornady AP
- Dillon 550 lub 650

Tu masz fajny dokument porównujący wszystkie te prasy:
http://www.comrace.ca/cmfiles/dillonLee ... arison.pdf
Tylko weź pod uwagę, że autor porównuje prasy na "pełnym wypasie" - z podajnikami łusek itd.

Ja mam Hornady AP. Na drukarce 3D zrobiłem podajnik łusek i jestem w stanie osiągnąć wydajność 300 nabojów na godzinę.

Matryce Lee dają radę.
Wagi mam dwie. Szalkowa Hornady do ustawiania dozownika prochu i sporadycznej kontroli naważek. Elektroniczna do selekcjonowania pocisków - używam jej, gdy elaboruję .308.
Do tego suwmiarka za 40zł, talerze do każdego kalibru, coś do smarowania łusek (polecam spray OneShot) i masz gotowy zestaw minimum do trzepania taniej masówki.
Democracies have ever been spectacles of turbulence and contention;
have ever been found incompatible with personal security, or the rights of property;
and have, in general, been as short in their lives as they have been violent in their deaths
Chochla
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 937
Rejestracja: 04 października 2015, 19:31
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Elaboracją 223 i 308

Post autor: Chochla »

SAKUL pisze:Jak ktoś wyżej wspomniał, aby ciąć koszty. Nie zamierzam robić amunicji milionami, nie strzelam ipsa, (ale dużo rekreacyjnie) chodzi mi o ograniczenie wydatków związanych głównie z 308 i 223. Co do 308 (to do L1a1, chciałem żeby miał dobre jedzenie), cena u mnie w okolicach to 3.80 za sztukę i to ggg!!! No chyba trochę przesada. :evil:
Liczby kolego, liczby. Bez tego trudno cokolwiek radzic sensownie. Wybor jest duzy, rozpietosc cen tez spora. A czasami warto wyskrobac te pincet zlotych wiecej, zeby nie siedziec godzinami w garazu czy piwnicy i walczyc z luskami.
Matthius pisze: Na drukarce 3D zrobiłem podajnik łusek
Szanowny, drogi .... (wstaw dowolny przymiotnik jaki Ci pasuje :P) kolego.
Co trzeba zrobic abys podzielil sie, o boski, planem tego podajnika :) (Dla ulatwienia. Moze Ci dam ze dwie zapasowe sprezynki do tacki o ktorych gadalismy rok temu i ktore w koncu sciagnelem ze Stanow? Ja wiem, ze wartosc nieporownywalna ale licza sie checi :))
Awatar użytkownika
Matthius
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 578
Rejestracja: 24 sierpnia 2014, 20:41
Tematy: 5
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Elaboracją 223 i 308

Post autor: Matthius »

Chochla pisze: Co trzeba zrobic abys podzielil sie, o boski, planem tego podajnika :)
Zaprawdę, zaprawdę powiadam wam - nie szczędźcie wazeliny, a będzie wam dane. :)
https://www.thingiverse.com/thing:2488944
Plan nie mój, dostępny za friko, nie godzi się zatem pobierać opłat.
Drukowałem z PET-G, wypełnienie chyba 60%.
Democracies have ever been spectacles of turbulence and contention;
have ever been found incompatible with personal security, or the rights of property;
and have, in general, been as short in their lives as they have been violent in their deaths
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Broń i amunicja - WBP”