Spłonki z.... zapałek!

Moderator: Moderatorzy WBP

Awatar użytkownika
Dexter
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1917
Rejestracja: 11 lutego 2006, 18:00
Tematy: 7
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Spłonki z.... zapałek!

Post autor: Dexter »

W razie W więcej pożytku będzie z zapasu świec, benzyny i konserw niż amunicji... Nie wspominając o antybiotykach.

No i zdaje się tak na czasy obecne to posiadanie posiadaniem ale wytwarzanie spłonek to chyba całkiem legalne nie jest? Czy coś pomerdałem?

Jako ciekawostka można przetestować jak się komuś chce bawić :). Praktyczna przydatność raczej umowna.
Awatar użytkownika
stangret
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1675
Rejestracja: 15 lutego 2010, 15:07
Tematy: 38
Lokalizacja: Wielka Brytwanna
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Spłonki z.... zapałek!

Post autor: stangret »

Sorry Panowie, ale cały ten wątek wygląda...
Obrazek
"And don't forget. That isn't your Martini you have. It belonged to others before you and will belong to others after you are gone. Look after it, and pass it on with pride. It deserves it." Malcolm Cobb, The Martini Henry Note-book
kriss91
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 227
Rejestracja: 18 września 2017, 16:01
Tematy: 4
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Spłonki z.... zapałek!

Post autor: kriss91 »

Ostatnio zachciało mi sie elaborowac 9x19 na łuskach mesko. Jak wiadomo ta amunicja jest na spłonkach berdan a żeby tego było mało spłonka ma wymiar inny niz standardowe boxery wiec przerabianie łuski odpada. Miseczki spłonek mam juz ładnie wyklepane a potem umyte razem z łuskami w tumblerze mokrym, wygladaja jak nówki :-D Nabyłem ostatnio na odpuście zestaw kapiszonów, teraz tylko musze wydębic od narzeczonej troche acetonu kosmetycznego żeby rozpuscic substancje która jest w tych kapiszonach :-D zobaczymy co z tego wyjdzie. Jesli chodzi o praktyczność... Po prostu mam zachcianke zrobic taki eksperyment i zobaczyc jakie beda jego efekty :502:
WTK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 455
Rejestracja: 22 czerwca 2011, 14:25
Tematy: 0
Lokalizacja: Zabierzów k. Krakowa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Spłonki z.... zapałek!

Post autor: WTK »

No wygląda, jak wygląda.
Ale tak z technicznego punktu widzenia, traktując sprawę jako ciekawostkę, to masa w główkach zapałek jest mieszaniną chloranową której do wybuchu nie potrzeba nawet materiału z boku pudełka, choć ułatwia on zapłon. Ci co jako dzieci lubili się bawić w różne "wystrzały" przy użyciu zapałek, wiedzą. Nic więc dziwnego, że coś takiego może zadziałać. Mam za to jedno pytanie, a nie mam czasu i nie chce mi się grzebać po necie. Napisałeś "Wsypujemy nasz proszek do spłonki i ubijamy końcówką zapałki lub końcówką gwoździa (nie zaostrzoną)". I to wystarczy? Nie wysypie się? A może trzeba się z takim nabojem obchodzić jak ze zgniłym jajkiem?
Druga sprawa to kwestie prawne. I to jest ciekawe. Mamy (a przynajmniej duża część użytkowników tego forum) prawo do elaborowania amunicji, również z materiałów fabrycznych. No właśnie, ustawodawca dopuszcza użycie materiałów fabrycznych, ale brzmi to tak jakby zakładał, że z założenia będziemy wszystko wytwarzać sami. Odlewanie pocisków nikogo nie dziwi. A jak z prochem? To przecież już produkcja materiałów wybuchowych. Pomijam problemy technologiczne, to tylko teoretyczne rozważanie. "Produkcja" spłonek w opisany sposób nie przewiduje wytwarzania materiału wybuchowego, a jedynie wykorzystanie istniejącej substancji, więc chyba pod to nie podpada, ale bo ja wiem...
ROMB, KS KVG, MSSiKM, IPSC
Powietrze, CP i nitro: 4,5 .22Short .22LR 6,35x15,5 7,62x25 7,62x39 7,62x54R .32S&WLong 9x19 .38Spl 9x18 .45ACP 12/76 .36 .44
Zasłyszane na zawodach: Zawody są mało emocjonujące bo tarcza nie odpowiada ogniem...
Awatar użytkownika
skipper
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 68
Rejestracja: 19 stycznia 2015, 14:50
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Spłonki z.... zapałek!

Post autor: skipper »

KG92RS pisze:
skipper pisze:Będą nie będą, lepiej się zaopatrzyć.
Jak dochodzimy do "lepiej się zaopatrzyć", to "lepiej" kupić kilka(naście) tysięcy spłonek i schować na "post-apo"... Będzie łatwiej przechować, niż odpowiadający im zapas zapałek...

Podpowiem tylko, że w mojej poprzedniej wypowiedzi była ukryta ironia :wink:
Awatar użytkownika
Snipper_is
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1680
Rejestracja: 17 sierpnia 2008, 03:20
Tematy: 71
Lokalizacja: Norwegia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Spłonki z.... zapałek!

Post autor: Snipper_is »

kriss91
Masaz kapiszonów jest bardzo korozjo twórcza. Pamiętam za dzieciaka że każdy pistolet na kapiszony lub na ,,korki" to na pierwszy dzień gniazda były pokryte białym nalotem ale już na drugi dzień była to głęboka rdza. takie pistolety zapewne były robione z blachy podłego gatunku ale i tak korozja to wpieprzała w trybie expresowym. Ja bym to raczej odpuścił. I o ile pamiętam to ta masa z korków dość dobrze miękła w wodzie i po osuszeniu dalej działała w tych pistoletach
Snipper
kriss91
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 227
Rejestracja: 18 września 2017, 16:01
Tematy: 4
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Spłonki z.... zapałek!

Post autor: kriss91 »

Snipper_is
To co mam zamiar uzyc to nie jest masa z korków tylko z kapiszonów dokładnie takich jak w linku ponizej
https://allegro.pl/kapiszony-splonka-do ... 21847.html

Chodziło mi tez po głowie użycie do tego kapiszonów z CP. Miałem tego kiedyś sporo ale mi sie to pokończyło a szkoda kupowac dla kilku sztuk.
Awatar użytkownika
juby
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 415
Rejestracja: 23 sierpnia 2006, 22:07
Tematy: 0
Lokalizacja: łomianki opodal wawy
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Spłonki z.... zapałek!

Post autor: juby »

We wszystkich korkach, kapiszonach itp strzeladełkach jest stosowana masa chloranowa. Znaczy mieszanka nadchloranu potasu z siarką lub fosforem. Z dodatkiem mielonego szkła celem poprawy czułości na uderzenie. Jako że mieszkałem po sąsiedzku z wytwórnią korków i kapiszonów w Łomiankach miałem okazję się i napatrzeć i nauczyć. Niestety te masy mają bardzo silne działanie korodujące ( i same masy i produkty ich spalania) dlatego prochy oparte na chloranach tak szybko zostały wycofane. Właśnie te mieszanki stosowane są w zapałkach.
W spłonkach i kapiszonach do broni stosowano długo piorunian rtęciowy lub srebrowy. Jednak ze względu na ich toksyczność i korozyjność zamieniono je na związki z grupy azydków (głównie ołowiu lub miedzi) lub TCAP.

Natomiast z osobistego doświadczenia uczulam że przed pracą z tego typu materiałami trzeba trochę poczytać o ich własnościach i bhp pracy z nimi. Bo nawet przysłowiowy łepek od zapałki zamknięty w metalowym pojemniku może zdrowo pokaleczyć.
sharp innova 1210 4.5mm (we dzewnie) + doe 3-9x40 68" 36lb Samick Polaris
Awatar użytkownika
strk
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3000
Rejestracja: 16 lipca 2014, 17:37
Tematy: 54
Lokalizacja: 3miasto
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Spłonki z.... zapałek!

Post autor: strk »

kriss91 pisze:Snipper_is
To co mam zamiar uzyc to nie jest masa z korków tylko z kapiszonów dokładnie takich jak w linku ponizej
https://allegro.pl/kapiszony-splonka-do ... 21847.html

Chodziło mi tez po głowie użycie do tego kapiszonów z CP. Miałem tego kiedyś sporo ale mi sie to pokończyło a szkoda kupowac dla kilku sztuk.
Jaka byłaby potencjalna metoda ekstrakcji substancji czynnej kapiszonów?
PSSK-DB vice-president
LOK Certified Range Officer
Obrazek
[evil laugh]Kto nie elaboruje ten przegrał życie. Taniej już było[/evil laugh]
kriss91
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 227
Rejestracja: 18 września 2017, 16:01
Tematy: 4
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Spłonki z.... zapałek!

Post autor: kriss91 »

strk
Wolisz nie wiedziec :-D

No dobra niech bedzie, powiem :-D Zwykłe kombinerki i zgniatanie :502: robiłem juz takie eksperymenty i naprawde trzeba niezle uderzyc zeby kapiszon odstrzelił, na zgniatanie nie są wrażliwe ale mimo to robie to na własna odpowiedzialnośc bedąc swiadomym konsekwencji
WTK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 455
Rejestracja: 22 czerwca 2011, 14:25
Tematy: 0
Lokalizacja: Zabierzów k. Krakowa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Spłonki z.... zapałek!

Post autor: WTK »

Kiedyś dawno temu, zawodowy żołnierz zresztą, pokazał mi taką właśnie metodę wydobycia spłonki z łusek po rozcalonej amunicji 22LR. Też nie wybuchały...
ROMB, KS KVG, MSSiKM, IPSC
Powietrze, CP i nitro: 4,5 .22Short .22LR 6,35x15,5 7,62x25 7,62x39 7,62x54R .32S&WLong 9x19 .38Spl 9x18 .45ACP 12/76 .36 .44
Zasłyszane na zawodach: Zawody są mało emocjonujące bo tarcza nie odpowiada ogniem...
Sebastian
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7395
Rejestracja: 30 marca 2003, 13:01
Tematy: 138
Lokalizacja: Suwałki
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Spłonki z.... zapałek!

Post autor: Sebastian »

Mistrzowie intelektu.
Nie bedziecie miec splonek ale kapiszony i proch to w kazdej zagrodzie znajdziecie ?
WTK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 455
Rejestracja: 22 czerwca 2011, 14:25
Tematy: 0
Lokalizacja: Zabierzów k. Krakowa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Spłonki z.... zapałek!

Post autor: WTK »

Dlatego też w rozważaniach "przetrwaniowych" miało by sens analizowanie możliwości wytworzenia spłonki czy prochu z dostępnych pod ręką materiałów. Można z masy zapałczanej odpalić proch w naboju? Można, tylko po co? Co nam to da? Jako ciekawostka może być, ale praktyczne zastosowanie raczej znikome. Analogicznie "produkcja spłonek" z materiału wydobytego z kapiszonów. Można, jasne, tylko jaki sens? Była kiedyś na forum dyskusja o możliwości wytwarzania kapiszonów "od zera". To o wiele ciekawsze w czasach postapokaliptycznych, zwłaszcza, że wytworzenie prochu czarnego jest o wiele prostsze niż bezdymnego, a zasady ładowania czarnoprochowców o wiele luźniejsze niż elaboracji amunicji prochem bezdymnym. Mnie bardziej ciekawi jak to wygląda od strony prawnej. Czy na własne potrzeby, do elaboracji własnej amunicji mógłbym zgodnie z prawem wytworzyć np. materiał inicjujący do spłonki? O! Np. chcę elaborować naboje z zapłonem trzpieniowym. Czy są dostępne jakiekolwiek materiały fabryczne dla takiej fanaberii? Na styku przepisów o elaboracji amunicji i produkcji materiałów wybuchowych mamy nierówny zgryz. Jak z tym jest? Ktoś wie?
Ostatnio zmieniony 11 lipca 2018, 10:02 przez WTK, łącznie zmieniany 1 raz.
ROMB, KS KVG, MSSiKM, IPSC
Powietrze, CP i nitro: 4,5 .22Short .22LR 6,35x15,5 7,62x25 7,62x39 7,62x54R .32S&WLong 9x19 .38Spl 9x18 .45ACP 12/76 .36 .44
Zasłyszane na zawodach: Zawody są mało emocjonujące bo tarcza nie odpowiada ogniem...
Sebastian
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7395
Rejestracja: 30 marca 2003, 13:01
Tematy: 138
Lokalizacja: Suwałki
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Spłonki z.... zapałek!

Post autor: Sebastian »

W czasach postapokaliptycznych przy zalozeniu opcji zerowej dostepnosci komponentow jedyna opcja pozostaje bron skalkowa. Drugim powazny problemem jest sam proces produkcji prochu czarnego.Kluczowym elementem jest utleniacz czyli saletra.Pewnie niewielu z was zdaje sobie sprawe jakie bylo jej zrodlo w minionych stuleciach. Jezeli mowimy o calkowitej samowystarczalnosci to lezycie na saletrze.
WTK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 455
Rejestracja: 22 czerwca 2011, 14:25
Tematy: 0
Lokalizacja: Zabierzów k. Krakowa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Spłonki z.... zapałek!

Post autor: WTK »

O tak, nie bez powodu saletra potasowa była nazywana saletrą indyjską. To tak przy opcji zerowej. Zamek skałkowy eliminuje problem kapiszonów/spłonek, ale saletrę trzeba jakoś zdobyć. Siarka też nie leży na ulicy. Ale to takie sobie gadania. Mnie osobiście bardziej ciekawi kwestia elaboracji bardzo nietypowych rodzajów amunicji i pojawiająca się czasem wówczas konieczność użycia/zdobycia różnych materiałów.
ROMB, KS KVG, MSSiKM, IPSC
Powietrze, CP i nitro: 4,5 .22Short .22LR 6,35x15,5 7,62x25 7,62x39 7,62x54R .32S&WLong 9x19 .38Spl 9x18 .45ACP 12/76 .36 .44
Zasłyszane na zawodach: Zawody są mało emocjonujące bo tarcza nie odpowiada ogniem...
Zablokowany Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Broń i amunicja - WBP”