AR-15 urwane śruby zespołu suwadła

Moderator: Moderatorzy WBP

Awatar użytkownika
lto
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1141
Rejestracja: 29 listopada 2014, 14:00
Tematy: 10
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: AR-15 urwane śruby zespołu suwadła

Post autor: lto »

Tylko pamiętajcie pisząc o problemach tego typu, że to jest kropla w morzu wyprodukowanych AR-ów. Tego klepie i sprzedaje się absurdalne ilości. Przy takiej skali będą wystąpować stosunko liczne (na sztuki, ale nie w stosunku do całości) problemy różnego typu.
puzon0
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 63
Rejestracja: 21 maja 2017, 18:42
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: AR-15 urwane śruby zespołu suwadła

Post autor: puzon0 »

@tomek89: dzięki ale to jeszcze nie koniec... :103:
@Ito: po przeczytaniu tematów od @KudrigY można w sumie wyciągnąć wniosek, że jest tak jak piszesz bo faktycznie tego jest sporo w liczbach bezwzględnych ale procentowo jest już mało tego typu awarii, ale tak jak sam zauwazyłeś ma na to wpływ masowość produkcji. W wątkach od @KudrigY jest jedna konwersacja właśnie jak ktoś wspomina że nawet doświadczony rusznikarz to pierwszy raz widzi, ale nie mniej takie awarie jednak występują no i akurat mnei sie przytrafiła, ale najważniejsze żeby nauka z tego płynęła do innych na naszym forum i nie tylko :-D
Ostatnio zmieniony 16 lipca 2018, 19:36 przez puzon0, łącznie zmieniany 1 raz.
puzon0
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 63
Rejestracja: 21 maja 2017, 18:42
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: AR-15 urwane śruby zespołu suwadła

Post autor: puzon0 »

Stan na dziś: śruby i gwinty wewnętrzne odtłuszczone i oczyszczone, wkręcone na chester molecular E-36, wartość momentu 6Nm (co odpowiada 53,04 in-lbs). W najbliższym czasie testy w naturalnym środowisku...
wsteczniak
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 345
Rejestracja: 08 sierpnia 2007, 20:16
Tematy: 22
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: AR-15 urwane śruby zespołu suwadła

Post autor: wsteczniak »

Miło jest coś naprawić, tym bardziej karabin, a nie od razu w kubeł i kupić nowe. Gratuluję podejścia.
Za górami, za lasami żyją baby z kuta.ami :)
Awatar użytkownika
montrala
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 5431
Rejestracja: 29 sierpnia 2005, 16:01
Tematy: 0
Lokalizacja: z Azji
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: AR-15 urwane śruby zespołu suwadła

Post autor: montrala »

puzon0 pisze:wkręcone na chester molecular E-36
Przecież ten klej się do tego nie nadaje. On jest dobry do 100 stopni.

Wkleiłem tu dokładną instrukcję jak i na co (uszczelniacz wysokotemperaturowy) to składać.
Używam broni marki HK od Heckler&Koch i Cenzin, używam optyki od firmy Kahles, strzelam ze strzelby Typhoon Defence F12 od Omega Military Poland oraz używam amunicji Hornady od firmy Hubertus Pro Hunting.
tomek89
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 198
Rejestracja: 02 czerwca 2017, 19:25
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: AR-15 urwane śruby zespołu suwadła

Post autor: tomek89 »

@puzon0
Dodatkowo można zapunktować nowe śruby, z racji że gas key już był męczony fabrycznie to jest alternatywna metoda, zwana field stake
https://www.ar15.com/forums/ar-15/Is_St ... /4-715228/
puzon0
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 63
Rejestracja: 21 maja 2017, 18:42
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: AR-15 urwane śruby zespołu suwadła

Post autor: puzon0 »

montrala pisze:
puzon0 pisze:wkręcone na chester molecular E-36
Przecież ten klej się do tego nie nadaje. On jest dobry do 100 stopni.

Wkleiłem tu dokładną instrukcję jak i na co (uszczelniacz wysokotemperaturowy) to składać.
@Montrala - masz na myśli to: Permatex high strength thread locker gel 27010?-bo wg karty charakterystyki on ma realne zastosowanie do +149°C a i też moment zerwania połączenia gwintowego w funkcji temperatury spada. Jeśli masz jakieś dodatkowe informacje to daj. Według opisu na opakowaniu ten chester molecular E-36 może pracować do 250°C, ale jak sprawdziłem na karcie produktu to faktycznie w tej temperaturze już moment zerwania połączenia gwintowego wynosi 20% momentu z temperatury 22°C. Na stronie producenta jest dokładny wykres i chyba racjonalne zastosowanie będzie do ok. 150°C.


@tomek89 - właśnie z powodów podanych wcześniej w artykule podanym przez @Montrala zdecydowałem się nie punktować tego ale skręcić to na klej. Ale oczywiście dzięki za chęci i pomoc;)
Ostatnio zmieniony 20 lipca 2018, 08:12 przez puzon0, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
montrala
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 5431
Rejestracja: 29 sierpnia 2005, 16:01
Tematy: 0
Lokalizacja: z Azji
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: AR-15 urwane śruby zespołu suwadła

Post autor: montrala »

Prematex Gasket Sealer ma zalecaną temperaturę pracy do 200C. Thread Locker Gel ok. 150C, a ten E-36 ma zalecaną do 100C. Niby różnice niewielkie, ale tam się wszystko naprawdę grzeje. Do tego zwróć uwagę że ważniejsze niż danie kleju na gwinty (od tego żeby śruby się nie wykręcały jest zagniatanie łbów) jest użycie tego preparatu do uszczelnienia połączenia między suwadłem, a kluczem gazowym. Bo o to w tym całym ćwiczeniu chodzi - żeby się trzymało i nie było przedmuchów. Pomyśl o tym jak o montażu kolektora wydechowego w samochodzie z turbosprężarką.
Używam broni marki HK od Heckler&Koch i Cenzin, używam optyki od firmy Kahles, strzelam ze strzelby Typhoon Defence F12 od Omega Military Poland oraz używam amunicji Hornady od firmy Hubertus Pro Hunting.
puzon0
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 63
Rejestracja: 21 maja 2017, 18:42
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: AR-15 urwane śruby zespołu suwadła

Post autor: puzon0 »

@Montrala - możesz podać stronę gdzie mogę znaleźć informację o zalecanej temperaturze pracy tego E-36? Masz może więcej informacji na temat tego żelu 27010 niż to: https://441py33rout1ptjxn2lupv31-wpengi ... /27010.pdf Co do punktowania - w tym tekscie który wkleiłeś piszą, żeby nie punktować i tak zrobiłem, uważasz, że powinienem to zapunktować dodatkowo?
Awatar użytkownika
montrala
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 5431
Rejestracja: 29 sierpnia 2005, 16:01
Tematy: 0
Lokalizacja: z Azji
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: AR-15 urwane śruby zespołu suwadła

Post autor: montrala »

W tekście piszą żeby nie punktować młotkiem, tylko używać specjalnego narzędzia, które "zagniata" gniazdo śruby wraz z łbem śruby. Punktowanie młotkiem i przecinakiem to za mało.

W karcie produktu dla E-36 jest podane "punkt zapłonu >100C". Z doświadczenia wiem, że gdyby do było znacząco powyżej 100C to by podali wyższą liczbę. Wykresy siła vs temperatura też pokazują że to nie jest produkt dla temperatur znacznie powyżej 100C, chyba że siły są małe. Tu co prawda nie ma to dużego znaczenia, bo poprawnie zagniecione śruby się nie odkręcą ale już dla utrzymania warstwy uszczelniającej pomiędzy kluczem a suwadłem już tak. Po prostu E-36 się łatwo wydmucha. Oczywiście ostateczny rezultat zależy od tego jak broń będzie uzywana. Nie każdy strzela dużo w krótkim czasie.
Używam broni marki HK od Heckler&Koch i Cenzin, używam optyki od firmy Kahles, strzelam ze strzelby Typhoon Defence F12 od Omega Military Poland oraz używam amunicji Hornady od firmy Hubertus Pro Hunting.
puzon0
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 63
Rejestracja: 21 maja 2017, 18:42
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: AR-15 urwane śruby zespołu suwadła

Post autor: puzon0 »

@Montrala - masz na myśli takie narzędzie jak w tym filmie od 13-tej minuty?
Faktycznie masz rację - jak wół stoi że E-36 ma powyżej (nie wiadomo ile wyżej) 100st.C temperaturę zapłonu a ten żel 27010 powyżej 200st.C. A na opakowaniu tego E-36 podają, że może do 250st.C pracować.
Orientujesz się może czy ten żel można kupić gdzieś u nas, czy trzeba wysyłkowo zamawiać za granicą? - pytam bo nie mogę znaleźć na necie polskiego dostawcy.
Według moich oględzin - mówię oczywiście o moim karabinku - ten klucz gazowy nie był na nic ani uszczelniony ani przyklejony do suwadła a jedynie przykręcony i zapunktowany. Nie ma tam pozostałości żadnych żelów ani klejów - ani na powierzchni styku suwadło-klucz gazowy ani na gwintach . Myślisz, że to właśnie efekt tego wydmuchania czy po prostu niczego nie użyli i tylko skręcili fabrycznie na sucho?
Awatar użytkownika
Dexter
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1917
Rejestracja: 11 lutego 2006, 18:00
Tematy: 7
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: AR-15 urwane śruby zespołu suwadła

Post autor: Dexter »

Ja mam pytanie bardziej techniczne: w jakim celu między suwadłem a kluczem miał by być uszczelniacz? Oczywiście zakładamy, że śruby są poprawnie osadzone, na odpowiednim kleju do gwintów, odpowiednio dokręcone i odpowiednio zapunktowane.
Awatar użytkownika
montrala
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 5431
Rejestracja: 29 sierpnia 2005, 16:01
Tematy: 0
Lokalizacja: z Azji
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: AR-15 urwane śruby zespołu suwadła

Post autor: montrala »

puzon0 pisze:Według moich oględzin - mówię oczywiście o moim karabinku - ten klucz gazowy nie był na nic ani uszczelniony ani przyklejony do suwadła a jedynie przykręcony i zapunktowany. Nie ma tam pozostałości żadnych żelów ani klejów - ani na powierzchni styku suwadło-klucz gazowy ani na gwintach . Myślisz, że to właśnie efekt tego wydmuchania czy po prostu niczego nie użyli i tylko skręcili fabrycznie na sucho?
Tani karabin, tania robota. Porządne ARy odróżniają się od tanich ARów właśnie takimi szczegółami.

Możesz użyć po prostu preparatu do uszczelnień. Np. coś stąd: http://www.loctite-dip.pl/dip_sklep_lista.php?grupa=5
Używam broni marki HK od Heckler&Koch i Cenzin, używam optyki od firmy Kahles, strzelam ze strzelby Typhoon Defence F12 od Omega Military Poland oraz używam amunicji Hornady od firmy Hubertus Pro Hunting.
puzon0
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 63
Rejestracja: 21 maja 2017, 18:42
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: AR-15 urwane śruby zespołu suwadła

Post autor: puzon0 »

Czyli trzeba kupić porządny AR :-D
Ok, dzięki za porady i wiedzę.
Awatar użytkownika
kwaki
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 578
Rejestracja: 11 sierpnia 2014, 11:29
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: AR-15 urwane śruby zespołu suwadła

Post autor: kwaki »

Tak czytam ten temat i się zastanawiam: nie neguję użycia chemicznych "pomagaczy", o ile jest to zrobione prawidłowo (dobranie prawidłowego środka, użycie jego odpowiedniej ilości itp.), natomiast zeszliśmy tu już do poziomu "odróżnienia porządnego AR'a od taniego". Może to tylko ja, ale bardziej drogą na skróty wydaje mi się właśnie takie doszczelnienia, zamiast porządnego, mechanicznego spasowania i prawidłowego montażu (trochę na zasadzie mechanika, który do wszystkiego używa silikonu - "jest OK, nie cieknie" :103: ).
Lack of confidence comes from lack of competence.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Broń i amunicja - WBP”