AR-15 urwane śruby zespołu suwadła

Moderator: Moderatorzy WBP

wsteczniak
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 345
Rejestracja: 08 sierpnia 2007, 20:16
Tematy: 22
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: AR-15 urwane śruby zespołu suwadła

Post autor: wsteczniak »

Kluczowy jest moment z jakim były dokręcone śruby. Klej i zapunktowanie wtedy nic nie pomogą, łby się pourywają jak moment był niewłaściwy.
Za górami, za lasami żyją baby z kuta.ami :)
puzon0
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 63
Rejestracja: 21 maja 2017, 18:42
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: AR-15 urwane śruby zespołu suwadła

Post autor: puzon0 »

Śruby nadal niewykręcone...
Zmierzyliśmy twardość na zgładzie poprzecznym pod łbami obydwu śrub i wyszło 37-40HRC, czyli musi to być śruba klasy co najmniej 9.8 lub 10.9. Twardość na powierzchni suwadła bezpośrednio pod kluczem to ok 54HRC - tak wyszło z dwóch pomiarów obok otworu śruby. To jest zbyt duża twardość aby myśleć już o nacięciu nowego gwintu, nawet o większej średnicy - według opinii mojego kolegi technologa.
Narazie jeszcze mamy pomysł aby delikatnie piłować powierzchnie wewnętrzne otworów jakie zrobiliśmy drążarką w śrubach iglakami i spróbować jakimś szpikulcem wyciągać nitki gwintu.
Macie jakieś może lepsze patenty?
Awatar użytkownika
kuras999
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1688
Rejestracja: 20 kwietnia 2016, 13:47
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: AR-15 urwane śruby zespołu suwadła

Post autor: kuras999 »

jak już nie będzie rozwiązań to możesz spróbować podszlifować klucz gazowy dookoła i pospawać :621:
Awatar użytkownika
montrala
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 5431
Rejestracja: 29 sierpnia 2005, 16:01
Tematy: 0
Lokalizacja: z Azji
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: AR-15 urwane śruby zespołu suwadła

Post autor: montrala »

Za niecałe 100 Euro suwadło DPMS. Klucz gazowy DPMS niecałe 20 Euro. Śrubki po 1,40.

https://www.brownells-deutschland.de/ep ... llFacets=1
Używam broni marki HK od Heckler&Koch i Cenzin, używam optyki od firmy Kahles, strzelam ze strzelby Typhoon Defence F12 od Omega Military Poland oraz używam amunicji Hornady od firmy Hubertus Pro Hunting.
puzon0
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 63
Rejestracja: 21 maja 2017, 18:42
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: AR-15 urwane śruby zespołu suwadła

Post autor: puzon0 »

O spawaniu też już były rozmowy z technologami i jest to teoretycznie możliwe wg ich słów.
A to suwadło będzie dobrze współpracować z MMR Mossberg? W gunshelp mają też suwadło marki "gunshelp" - ktoś wie coś o jakości?
Awatar użytkownika
kuras999
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1688
Rejestracja: 20 kwietnia 2016, 13:47
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: AR-15 urwane śruby zespołu suwadła

Post autor: kuras999 »

każde suwadło z ar powinno dobrze współpracować. Ja z gunshelp mam tylko pierscienie gazowe - idealnie pasują do mojego chinczyka ;) Generalnie oni robią raczej sprzęt w wyższej półki cenowej więc raczej nie jest to najniższej jakości. Jeden kolega polecał mi frezowane łoże ich produkcji.
wsteczniak
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 345
Rejestracja: 08 sierpnia 2007, 20:16
Tematy: 22
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: AR-15 urwane śruby zespołu suwadła

Post autor: wsteczniak »

Weź wybijak o dużej twardości o średnicy mniejszej niż gwint i pierdyknij młotkiem na tyle mocno we wkręt żeby go wzruszyć a na tyle słabo żeby go nie sklepać bo będzie gorzej niż jest. Wykrętakiem do zerwanych śrub wykręca się takie niespodzianki i na gorąco.. Na Youtube możesz podejrzeć.
Za górami, za lasami żyją baby z kuta.ami :)
Awatar użytkownika
montrala
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 5431
Rejestracja: 29 sierpnia 2005, 16:01
Tematy: 0
Lokalizacja: z Azji
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: AR-15 urwane śruby zespołu suwadła

Post autor: montrala »

Suwadła do AR15 (w klasycznym układzie) są wzajemnie zamienne. Samo suwadło nie jest żadną filozofią jeżeli trzyma wymiary i jeżeli ma poprawnie zainstalowany klucz gazowy. Co się dzieje kiedy jest niepoprawnie zainstalowany, to już wiecie.
Używam broni marki HK od Heckler&Koch i Cenzin, używam optyki od firmy Kahles, strzelam ze strzelby Typhoon Defence F12 od Omega Military Poland oraz używam amunicji Hornady od firmy Hubertus Pro Hunting.
mlodywerter
Reactions:
Posty: 10
Rejestracja: 17 listopada 2013, 09:30
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: AR-15 urwane śruby zespołu suwadła

Post autor: mlodywerter »

Mam pytanie. Jakiej firmy podzespoły AR-15 warto kupować na Brownellsie. Kiedyś był High Standard teraz DPMS i Colt(ale jest najdroższy).
Awatar użytkownika
goldie2
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 29
Rejestracja: 18 lutego 2018, 15:09
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: AR-15 urwane śruby zespołu suwadła

Post autor: goldie2 »

Powiem ci że widziałem, oczywiście na YT, jak jeden amerykanin próbował dokładnie tego samego co ty i się po długich walkach poddał, ze stwierdzeniem - don't buy crap! Nie był tak wytrwały jak ty, więc podziwiam zawziętość :-D
puzon0
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 63
Rejestracja: 21 maja 2017, 18:42
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: AR-15 urwane śruby zespołu suwadła

Post autor: puzon0 »

Temat udało się popchnąć do przodu: na wiertarce stołowej wiertłami 3,3 i potem większymi rozwiercilismy to ładnie na przelot i potem gwintownikiem 8-32 udało się "wypchnąć" te pozostałości nitek gwintu śrub. Robota mozolna ale efekty są dobre: brak uszkodzenia gwintu wewnętrznego, oglądali go fachowcy potem w powiększeniu i mówią, że ten gwint jest w bardzo dobrym stanie. Na początku trochę jest kłopotów z "zaczepieniem" gwintownika przy wejściu. Sam gwintownik też już prawie się zużył ale jeszcze można nim popracować. Teraz czekam na śruby. Co ciekawe wg orygnalnej dokumentacji, ale z lat 70 są to śruby nr 10-32 UNF 3A, ale oczywiście siłą rzeczy muszą być nr 8-32, gdyż taki gwint nam wyszedł z pomiarów śrub tych urwanych na mikroskopie i taki też gwintownik zastosowaliśmy i wszystko poszło dobrze.
KudrigY
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 537
Rejestracja: 08 stycznia 2017, 13:24
Tematy: 16
Lokalizacja: ZKS Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: AR-15 urwane śruby zespołu suwadła

Post autor: KudrigY »

Heh, miło poczytać, że ktos ma jeszcze takie zasoby i znajomych. technolog, dostęp do sensownego mikroskopu i narzędzi.

Ja bym po prostu kupił nowe suwadło, bo pewnie trochę godzin cała zabawa kosztowała, i mój wolny czas wolę spędzić na strzelnicy :)

No chyba że to była kwestia honorowa, i gdzies przy piwku zostało rzucone - ja nie dam rady tego zrobić? To patrzcie...


Ogólnie trzymam kciuki, żeby sprzęt wrócił do sprawności. I to chyba nie chodzi tylko o budżetowość tego konkretnie egzemplarza - jak sprawdzałem co o tym na necie piszą, to drogie ARy też mają takie problemy, nie tylko najtańsze... Jak żyć...
.22LR / 9x18 / 9x19 / 7.62x25 / .38 / .357 / .45ACP / 5.45x39 / 7.62x39 / .308 WIN / 7.62x54R / 12GA
puzon0
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 63
Rejestracja: 21 maja 2017, 18:42
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: AR-15 urwane śruby zespołu suwadła

Post autor: puzon0 »

Ogólnie z racji pracy i znajomych dostęp do sprzętu i narzędzi jakiś tam mam, ale z tego co się już zdołałem nauczyć z doświadczenia i z tego co mówią tzw. "starzy fachowcy" to do takich prac (mam na myśli coś niestandardowego, nie samo puszczenie programu na obrabiarce numerycznej ale właśnie np obsługa "zwykłej" tokarki przy jakiejś awarii jak np. to u mnie właśnie zdarzenie itp historie) trzeba mieć oprócz sprzętu bardzo wiele doświadczenia praktycznego i po prostu łeb na karku. Gdybym właśnie takich ludzi nie znał to nic by z tego nie było, a temat i tak jeszcze nie jest zamknięty i nie wiadomo czy na pewno przecież zakończy się sukcesem.
Co do nakładu pracy - ogólnie maczało w tym palce 9 osób z różnych dziedzin, od technologów, przez konstruktorów, operatorów maszyn aż po pomiarowców i wytrzymałościowców. Zajeło to ładnych parę godzin. Ale wyglądało to tak czaso- i ludziochłonnie bo to była robota z marszu, bez rysunków konstrukcyjnych i bez wiedzy na temat technologi - a to oznacza chociażby niewiedzę na tak całkowicie podstawowe dane: jaki tam jest gwint, jaki rozmiar, jaka dokładność, jaki materiał. Nie wspominając już o kwestiach bardziej skomplikowanych np. na temat charakteru obciążeń podczas pracy/strzału. Nawet jak się i tego dowiedzieliśmy po prostu "z natury" to i tak wyszło po pomiarach twardości suwadła, że mamy tylko jedną szansę jeśli chcemy to wydłubać, bo twardość suwadła jest zbyt duża i przy jakimkolwiek uszkodzeniu gwintu oryginalnego nie ma mowy o nacięciu nowego. Teoretycznie są stale, które można odpuszczać i ponownie hartować ale bez rysunku technicznego nawet nie wiemy czy po takiej operacji element trzymał by swoje wcześniejsze wymiary, czy chociażby mieścił się nadal w tolerancjach, a co najważniejsze skoro nie wiemy co to za stal to nie ma wiedzy czy to właśnie stal, którą takiej obróbce można poddać.

I na koniec: możesz podesłać jakieś linki z info o problemach w kbk z wyższej półki? - bo mnie zaskoczyłeś i teraz już nawet nie wiem czy zakup karabinka np DD lub BCM ma sens pod tym względem (tzn. myślę o niezawodności i trzymaniu parametrów na dłuższą metę).
Ostatnio zmieniony 16 lipca 2018, 17:22 przez puzon0, łącznie zmieniany 1 raz.
KudrigY
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 537
Rejestracja: 08 stycznia 2017, 13:24
Tematy: 16
Lokalizacja: ZKS Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: AR-15 urwane śruby zespołu suwadła

Post autor: KudrigY »

CO do DD to nic mi w ręce nie wpadło.

Ale BCM to trafiłeś :) W 2012 czy 2013 jakoś powaznie dali ciała i cofali sporo sprzętu z powodu fuck-upów tych śrub. Przykładowy wątek:
https://www.ar15.com/forums/ar-15/BCM_B ... 18-559369/


Ale wystarczy wpisać w google sheared off gas key bolt i dostaniesz kilka(naście) takich wpisów, też z 2017 czy 2018 roku, np.
https://forums.brianenos.com/topic/2610 ... eared-off/


Aha, w sumie taka samą rozkminę jak tutaj opisujesz będziesz miał np. w tym wątku:
https://www.defensivecarry.com/forum/de ... bolts.html
.22LR / 9x18 / 9x19 / 7.62x25 / .38 / .357 / .45ACP / 5.45x39 / 7.62x39 / .308 WIN / 7.62x54R / 12GA
tomek89
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 198
Rejestracja: 02 czerwca 2017, 19:25
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: AR-15 urwane śruby zespołu suwadła

Post autor: tomek89 »

Świetna robota, miło widzieć że komuś się chce.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Broń i amunicja - WBP”