Jak uniknąć rykoszetów

Moderator: Moderatorzy WBP

innovate
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 24
Rejestracja: 21 czerwca 2017, 20:19
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Jak uniknąć rykoszetów

Post autor: innovate »

Do tej pory strzelałem głównie tarczowo, więc w zasadzie na normalnej strzelnicy temat rykoszetów mnie nie dotknął. Oczywiście podstawa, to zawsze okulary. Ostatnio jednak myślę o zabraniu na strzelnicę jakichś gratów typu dyski twarde czy książki telefoniczne i zastanawiam się jakie jest ryzyko rykoszetów i jak je zminimalizować.

W związku z tym kilka pytań:
1. W jakich warunkach zaobserowaliście rykoszety?
2. Na co najbardziej uważać aby ich nie zaobserowować?
3. Czy coś poza kombinacją kalibru/dystansu/celu ma wpływ na ryzyko rykoszetu?
4. Rykoszet a rodzaj amunicji? 22LR, 9mm para, 12GA/Slug?

Będę wdzięczny za wasze doświadczenia, być może jeśli odpowiedzi będą wartościowe, to wątek można podpiąć - szukałem na forum podobnych i jest kilka ale w dziale Wiatrówki :shock:
Awatar użytkownika
Pabcio
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 117
Rejestracja: 25 lipca 2017, 12:47
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jak uniknąć rykoszetów

Post autor: Pabcio »

Ja zaobserwowałem raz rykoszet strzelając do popperów. Wtedy myślałem, że były pod złym kątem, ale z perspektywy czasu wiem, że stal była zbyt miękka i pocisk odbił się zamiast rozwalić. Oberwał kolega obok w kurtkę na wysokości brzucha. Na szczęście był to 22lr i tylko go poczuł, dystans ok. 15m, każdy w okularach.

Trzeba uważać po prostu. Strzelając do monitora, dysków czy tym bardziej książek ryzyko rykoszetu jest mniejsze niż w przypadku nieodpowiedniej blachy. Z karabinu i amunicji powyżej 22lr najlepiej trzymać większy dystans, rozsądne min. 50m, najlepiej zacząć od 150m i obserwować czy latają rykoszety.
Rutek007
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 114
Rejestracja: 11 lipca 2017, 19:48
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jak uniknąć rykoszetów

Post autor: Rutek007 »

Rykoszet powstaje gdy energia pocisku jest mniejsza od energii potrzebnej do przebicia (penetracji) celu. Pocisk odbija się od celu i zmienia swój tor lotu proporcjonalnie do kąta pod jakim został trafiony i sumy energi jaką cel, w który strzelasz, kumuluje i oddaje pociskowi. Któraś z zasad fizyki mówi o energi pochlonietej i oddanej, oraz o kątach padania i odbicia... :568:
Teraz sam dopasuj energię pocisków do zdolności penetraci zastosowanych celów, i oby bezpiecznie strzelaj..... :502:
Z kilku metrów strzelając z 9para do stalowego hełmu wz.56. pocisk potrafi się odbić i wrócić pod nogi strzelca. Tak więc pamiętaj BHP pełną parą.... :568:
CZ P-09 :)
Awatar użytkownika
kuras999
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1688
Rejestracja: 20 kwietnia 2016, 13:47
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jak uniknąć rykoszetów

Post autor: kuras999 »

Strzelając do celów metalowych Liga Sportera określa w regulaminie:
7.2. Cele metalowe nie mogą być umieszczone bliżej niż:
7.2.1. Dla pistoletu – 7,0 m,
7.2.2. Dla strzelby (śrut) – 5,0 m,
7.2.3. Dla strzelby (pocisk jednolity) – 40,0 m,
7.2.4. Dla karabinu – 40,0 m.
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7453
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 62
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jak uniknąć rykoszetów

Post autor: LARPAK »

W przypadkach o jakie pyta autor wątku zjawisko rykoszetu jest mniejsze niż w strzelaniu do blach czyli to materiału twardszego niż pocisk.
Tutaj martwić można się o odpryski fragmentów tego do czego będzie strzelał.

Często też niektórzy mylą odbity (zatrzymany) płaszcz pocisku od blachy z rzeczywistym rykoszetem, gdzie dochodzi do wspomnianej zmiany kierunku toru lotu pocisku.

Przede wszystkim: jak już masz zamiar strzelać do czegoś takiego niestandardowego to:
- noś okulary i ustawiaj cel bliżej wału/ów,
- posprzątaj po sobie cały syf jaki zostawisz.
innovate
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 24
Rejestracja: 21 czerwca 2017, 20:19
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Jak uniknąć rykoszetów

Post autor: innovate »

Dzięki za wyciąg z regulaminu zawodów to już coś konkretnego. Odnośnie twardosci celu to zdania są podzielone?

Szukając w necie znajduje albo filmiki że strzelaniem do przedmiotów, albo prace naukowe na x stron o balistyce końcowej. Brakuje gdzies jakiegoś krótkiego poradnika z najważniejszymi wskazówkami. Przy pozwoleniu sportowym, temat praktycznie pominięty przy egzaminie na patent.

Sprzątanie to jasna sprawa.
PJU
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 848
Rejestracja: 14 września 2005, 10:36
Tematy: 0
Lokalizacja: Kraina mlekiem i miodem płynąca
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jak uniknąć rykoszetów

Post autor: PJU »

Z mojego doświadczenia:
12/70/76 częste rykoszety od zamarzniętej ziemi, kamieni
22 LR potrafi się odbić od wszystkiego, od opony odbicia wracają do strzelca
9x19 rykoszety od celów metalowych (krawędzi), odbicia od opon na kulochwycie (opony to nie jest dobry pomysł, zwłaszcza w zimie)
7,62x39 w wersji z rdzeniem to tragedia, potrafi się odbić od wszystkiego, rdzeń lata gdzie chce.

Zasady jakie przestrzegamy
Na kulochwycie ma być bardzo miękko, najlepiej sam czysty piasek.
Zawsze okulary ochronne.
Strzelanie do celów metalowych wyłącznie 22 LR, strzelba (ale tylko śrut) i 9x19, min. odległość ok. 15 m.
Żadnych metalowych celów kroczących, drzewek, luźno wiszących gongów itd.
Zakaz strzelania z amunicji pośredniej i karabinowej do celów metalowych.
Tarcze i inne cele zawsze bezpośrednio na ścianie kulochwytu, strzelanie równoległe do osi i prostopadłe do kulochwytu.
Jak ktoś chce się bawić w Rambo lub poczyć jak w Afganistanie, won na poligon.
Pozdrawiam
Piotrek
innovate
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 24
Rejestracja: 21 czerwca 2017, 20:19
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Jak uniknąć rykoszetów

Post autor: innovate »

PJU dzięki za kompleksowy wpis, opony mnie zaskoczyły ;-)

a jak drewno? Jest powszechnie używane na osiach więc zakładam że jest ok?
PJU
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 848
Rejestracja: 14 września 2005, 10:36
Tematy: 0
Lokalizacja: Kraina mlekiem i miodem płynąca
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jak uniknąć rykoszetów

Post autor: PJU »

Drewno to też nie jest dobre rozwiązanie, w szczególności w przypadku strzelania z broni słabej energetycznie.
Wystarczy sęk w drewnie, czy zamarznięte mokre drewno i pocisk potrafi się odbić np 22 LR, czy czarny proch. Nawet jak pocisk wchodzi wzdłuż słojów.
Czysty piasek jest najlepszym i najtańszym rozwiązaniem.
Pozdrawiam
Piotrek
D-Q
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 114
Rejestracja: 31 maja 2018, 15:09
Tematy: 0
Lokalizacja: Gliwice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jak uniknąć rykoszetów

Post autor: D-Q »

cześć
Najwięcej rykoszetów zaobserwowałem przy strzelaniu do ciężkich blach i gongów z .22 LR - potrafi nieżle zagwizdać koło ucha.
Na pobliskiej strzelnicy jest kulochwyt z podkładów kolejowych - strzelałem na 25 m/15 m z 9mm bez rykoszetów czy odbić, z 7,62 na 50 m także nie było problemów więc przy zachowaniu odpowiednich odległości jest bezpiecznie.
Tak jak pisał kolega wyżej piasek jest idealny zwłaszcza przy mniejszych odległościach.
Awatar użytkownika
JoTiX
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 131
Rejestracja: 07 lutego 2011, 22:17
Tematy: 3
Lokalizacja: Wrocław
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jak uniknąć rykoszetów

Post autor: JoTiX »

Nie wiem jak koledzy, ale w przypadku rykoszetów bardziej niż o siebie boję się o ewentualnych spacerowiczów wokół strzelnicy. Rykoszet pocisku ktory bardzo zmienia kąt lotu całe szczęście będzie miał znacznie mniejszą energię. Przez co łatwiej go zatrzymać. Zatem jeśli kolega boi się, że kula może odbić się poza kulochwyt lub boczne wały to ostrzeliwany przedmiot można umieścić w jakiejś drewnianej skrzynce z grubszych desek żeby ta wyłapała/osłabiła ewentualne wyskoki. Zakładam oczywiście że pociski będą trafiać w ostrzeliwany przedmiot a nie w krawędzie skrzynki :). Ryzyko nie wydaje się duże, ale na kursie sędziowskim nasłuchałem się o takich przypadkach, że aż włos się jeży. Zwłaszcza odnośnie popperów, które padając robiły platformę do odbicia poza kulochwyt dla następnych pocisków.
JoTiX
Awatar użytkownika
woytas
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 720
Rejestracja: 09 grudnia 2015, 11:19
Tematy: 14
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jak uniknąć rykoszetów

Post autor: woytas »

Nie strzelać do blach, które mają wulkany na powierzchni - z niczego. Oddają aż miło.
Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek.
sailor-66
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 40
Rejestracja: 26 października 2017, 23:34
Tematy: 0
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jak uniknąć rykoszetów

Post autor: sailor-66 »

Z mojeg skromnego doświadczenia...
Cel - puszka po piwie.
Odległość - ok. 25 m.
Broń - Margolin.
Pocisk wracał pod nogi strzelca. Otwór wlotowy był z jednej strony puszki, pocisk "zawijał się" wewnątrz i wylatywał z drugiej strony - jeden strzał, dwie przestrzeliny (wlotowa, wylotowa).
tomekwroclawski
Zbanowany
Zbanowany
Reactions:
Posty: 2443
Rejestracja: 14 listopada 2010, 19:39
Tematy: 0
Grupa: Zbanowany

Re: Jak uniknąć rykoszetów

Post autor: tomekwroclawski »

sailor-66 pisze:Z mojeg skromnego doświadczenia...
Cel - puszka po piwie.
Odległość - ok. 25 m.
Broń - Margolin.
Pocisk wracał pod nogi strzelca. Otwór wlotowy był z jednej strony puszki, pocisk "zawijał się" wewnątrz i wylatywał z drugiej strony - jeden strzał, dwie przestrzeliny (wlotowa, wylotowa).
Ta sama puszka, strzał z "wiatrówki", pocisk przelatuje przez puszkę jak przez papier :033:
Awatar użytkownika
sql
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1320
Rejestracja: 03 listopada 2014, 21:00
Tematy: 20
Lokalizacja: Łom-Janki
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Jak uniknąć rykoszetów

Post autor: sql »

Dokładnie tak. Nawet puszka po dezodorancie z grubymi ściankami nie jest dla wiatròwki przeszkodą. Nawet 22short ma pewnie z 5-7x więcej energii niż wiatrówka.
Podejrzana historia...
...jesteśmy niegrzeczne chłopaki, pójdziemy siedzieć do paki...
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Broń i amunicja - WBP”