MSBS- 7,62

Moderator: Moderatorzy WBP

Awatar użytkownika
montrala
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 5431
Rejestracja: 29 sierpnia 2005, 16:01
Tematy: 0
Lokalizacja: z Azji
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: MSBS- 7,62

Post autor: montrala »

Enderhawk pisze:No to teraz HK417 czy czekać na MSBS 7,62..
HK417 (np. MR308A3-28 16" lub 20", a jak masz duuuuuużo pieniędzy to G28Z) teraz.

Już tłumaczę dlaczego:

HK ma na rynku wtórnym mały spadek na wartości, bo to broń bardzo solidna i trwała (np. lufy mają żywotność kilkakrotnie większą niż u konkurencji). Jak wyjdzie MSBS 7,62 i okaże się że jest naprawdę super, to sprzedasz HK i kupisz MSBS. A co sobie przez te lata oczekiwania postrzelasz z naprawdę dobrego karabinu, tego Ci nikt nie odbierze :)
Używam broni marki HK od Heckler&Koch i Cenzin, używam optyki od firmy Kahles, strzelam ze strzelby Typhoon Defence F12 od Omega Military Poland oraz używam amunicji Hornady od firmy Hubertus Pro Hunting.
krzychu22lr
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1077
Rejestracja: 25 maja 2013, 19:41
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: MSBS- 7,62

Post autor: krzychu22lr »

montrala pisze:Bynajmniej. HK417 powstał na prośbę Holendrów z KCT, którzy nawet dostarczyli do HK oryginalnego Armalite AR-10 ze swoich zapasów (wisi teraz w gablotce w Oberndorfie, mam gdzieś nawet fotkę)
Dziękuję! Tego nie wiedziałem, bo niestety mnie nikt do Oberndorfu nie zaprasza. :( Tymczasem wszelkie dostępne publicznie materiały (w tym te autorstwa HK) opisują HK417 jako własny, komercyjny projekt, powstający bez udziału użytkowników instytucjonalnych. Oczywiście zrozumiałe dla mnie jest, że HK może nie chcieć ujawniać wkładu Holenderskich komandosów w ich broń, ale jasnowidzem też nie jestem.
montrala pisze:A co do celności, to HK417 ma doskonałą celność z chromowaną lufą i bez super sztywnej stalowej komory. Z dobrą amunicją spokojnie poniżej 1 MOA.
O tym mnie przekonywać nie musisz. Jednak nadal faktem jest to, że pierwsze dwa podejścia HK do G28 były nieudane - ponieważ HK zaoferowało broń komercyjną (HK417 i MR308). Dopiero zaprojektowanie nowej odmiany tego karabinu, specjalnie pod wymagania Bundeswehry, umożliwiło im zdobycie zamówienia.

Zresztą wymóg wojska co do użycia zwykłej amunicji wcale nie jest taki zaskakujący. Wszak G28 ma być bronią wsparcia drużyny, a nie indywidualną bronią precyzyjną, a to oznacza choćby ograniczenie do łańcucha logistycznego zupełnie niespecjalnej piechoty. Tymczasem u nas, w dialogu technicznym na SPKW, pojawiły się bardzo dokładne założenia dt. użycia precyzyjnej amunicji, do której dostęp mają tylko wybrane jednostki. A przecież SPKW ma być następcą SWD. Czy to oznacza, że będziemy teraz kupować całe kontenery amunicji Lapua? Oczywiście, że nie, ale nierealne założenia w SPKW pozostają.
montrala pisze:HK416A7 ma przełącznik 45 stopni ;)
W takim razie następne karabinki GROM kupi u konkurencji! (tak, tak, wiem - jest jeszcze A5 dla bezpiecznikowych konserwatystów)
Szpieg ze Stumilowego Lasu.
Awatar użytkownika
montrala
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 5431
Rejestracja: 29 sierpnia 2005, 16:01
Tematy: 0
Lokalizacja: z Azji
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: MSBS- 7,62

Post autor: montrala »

krzychu22lr pisze:
montrala pisze:Bynajmniej. HK417 powstał na prośbę Holendrów z KCT, którzy nawet dostarczyli do HK oryginalnego Armalite AR-10 ze swoich zapasów (wisi teraz w gablotce w Oberndorfie, mam gdzieś nawet fotkę)
Dziękuję! Tego nie wiedziałem, bo niestety mnie nikt do Oberndorfu nie zaprasza. :(
No to na otarcie łez: to ten konkretny AR10

Obrazek
Używam broni marki HK od Heckler&Koch i Cenzin, używam optyki od firmy Kahles, strzelam ze strzelby Typhoon Defence F12 od Omega Military Poland oraz używam amunicji Hornady od firmy Hubertus Pro Hunting.
krzychu22lr
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1077
Rejestracja: 25 maja 2013, 19:41
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: MSBS- 7,62

Post autor: krzychu22lr »

Piękny!

Ale... co to za karabinek wisi nad FA MAS-em? Niecodzienne ułożenie magazynka względem osłony spustu przywodzi na myśl Ultimaxa, ale kolba (jak i tylna część komory zamkowej/spustowej) zupełnie nie pasuje?
Szpieg ze Stumilowego Lasu.
Awatar użytkownika
montrala
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 5431
Rejestracja: 29 sierpnia 2005, 16:01
Tematy: 0
Lokalizacja: z Azji
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: MSBS- 7,62

Post autor: montrala »

krzychu22lr pisze:Ale... co to za karabinek wisi nad FA MAS-em?
Nie mam niestety dobrego zdjęcia tej części gabloty. Miałem wtedy aparat który miał karty 128MB i miałem mało tych kart. Ale wyciąłem coś co przypadkiem załapało się na zdjęciu kolegi.

Obrazek
Używam broni marki HK od Heckler&Koch i Cenzin, używam optyki od firmy Kahles, strzelam ze strzelby Typhoon Defence F12 od Omega Military Poland oraz używam amunicji Hornady od firmy Hubertus Pro Hunting.
Awatar użytkownika
REMOV
Zbanowany
Zbanowany
Reactions:
Posty: 1533
Rejestracja: 04 czerwca 2007, 18:10
Tematy: 0
Lokalizacja: Śląsk/Małopolska
Grupa: Zbanowany
Kontakt:

Re: MSBS- 7,62

Post autor: REMOV »

montrala pisze:Bynajmniej. HK417 powstał na prośbę Holendrów z KCT, którzy nawet dostarczyli do HK oryginalnego Armalite AR-10 ze swoich zapasów (wisi teraz w gablotce w Oberndorfie, mam gdzieś nawet fotkę) i poprosili żeby z niego zrobili coś takiego jak z M4 zrobili HK416.
Ciekawa historyjka, ale nieprawdziwa. HK417 powstał pod kątem udziału w programie SCAR (SOCOM Combat Assault Rifle) do którego przymierzali się Niemcy, stąd taka a nie inna data pierwszej prezentacji. Chwalił się tym Jim Schatz w 2005, podkreślając że 32 przedstawicieli amerykańskich agencji wojskowych i cywilnych brało udział w testach prototypów w Prescott w Arizonie, gdzie z broni oddano 20 tys. strzałów i chwalono celność z wojskową amunicją M118LR. Geneza broni nie ma nic wspólnego z Holendrami, czy kolekcją broni pokazywaną w Oberndorfie. Prototypy zasilane były magazynkami wymiennymi z G3. Skądinąd opracowano wówczas też odmianę do amunicji 6,8 mm x 43, czyli - roboczo - "HK418".
Awatar użytkownika
montrala
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 5431
Rejestracja: 29 sierpnia 2005, 16:01
Tematy: 0
Lokalizacja: z Azji
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: MSBS- 7,62

Post autor: montrala »

Jim mówił o tym z punktu widzenia HK USA, które wiedziało że trwają prace i chciało tym produktem zainteresować rynek. A do programu SCAR miała pójść specjalna wersja XM8. Niestety na tydzień przed składaniem wniosków armia USA, która miała prawa do XM8 zabroniła HK USA złożenia oferty opartej o XM8. A na przygotowanie nowej opartej o HK416 (i HK417) było już za mało czasu. To też Jim Schatz opowiadał, kiedy go pytano dlaczego HK w ogóle nie wystartowało w konkursie na SCAR.
Używam broni marki HK od Heckler&Koch i Cenzin, używam optyki od firmy Kahles, strzelam ze strzelby Typhoon Defence F12 od Omega Military Poland oraz używam amunicji Hornady od firmy Hubertus Pro Hunting.
Awatar użytkownika
REMOV
Zbanowany
Zbanowany
Reactions:
Posty: 1533
Rejestracja: 04 czerwca 2007, 18:10
Tematy: 0
Lokalizacja: Śląsk/Małopolska
Grupa: Zbanowany
Kontakt:

Re: MSBS- 7,62

Post autor: REMOV »

Kłopot w tej opowieści jest taki, że "specjalna wersja" XM8 musiała by zostać zaoferowana do trzech rodzajów amunicji: 5,56 mm x 45, 7,62 mm x 39 oraz 7,62 mm x 51. O ile z tymi dwoma pierwszymi nie ma problemu, to z trzecią owszem. Do tej pory nikt na oczy nie widział XM8/G36 do naboju karabinowego (choć niby ich potomek HK433 zapowiadany jest także do amunicji 7,62 mm x 51, ale na razie nie wiadomo czy istnieje), a ten musiałby być całkowicie odmienną konstrukcją i to planowaną z dużym wyprzedzeniem. Najszybciej Niemcom szło przeskalowanie HKM4 do amunicji 7,62 mm x 51. Pomijając wszystko inne, nie opłacałoby się dla H&K stworzenie HK417 dla potrzeb jednej jednostki specjalnej od zera. Stąd nacisk na rynek amerykański.
Awatar użytkownika
REMOV
Zbanowany
Zbanowany
Reactions:
Posty: 1533
Rejestracja: 04 czerwca 2007, 18:10
Tematy: 0
Lokalizacja: Śląsk/Małopolska
Grupa: Zbanowany
Kontakt:

Re: MSBS- 7,62

Post autor: REMOV »

krzychu22lr pisze:Ale... co to za karabinek wisi nad FA MAS-em? Niecodzienne ułożenie magazynka względem osłony spustu przywodzi na myśl Ultimaxa, ale kolba (jak i tylna część komory zamkowej/spustowej) zupełnie nie pasuje?
Włoski karabinek Beretta AR-70/90 ze zdemontowanym chwytem transportowym.
Awatar użytkownika
montrala
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 5431
Rejestracja: 29 sierpnia 2005, 16:01
Tematy: 0
Lokalizacja: z Azji
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: MSBS- 7,62

Post autor: montrala »

REMOV pisze:Pomijając wszystko inne, nie opłacałoby się dla H&K stworzenie HK417 dla potrzeb jednej jednostki specjalnej od zera. Stąd nacisk na rynek amerykański.
Tu się zgadzam, HK opracowało HK417 niejako na własne ryzyko. Zresztą, tak jak napisałem Holendrzy poprosili (nie zamówili!) HK o coś jak HK416 tylko w 7.62 i nawet poświęcili egzemplarz oryginalnego AR10 na ten szczytny cel. Ale nie było to formalne zamówienie. I napisałem ze wcale nie byli pierwszym klientem, tylko odczekali aż inni sprawdzą to na sobie (choć pojawiały się wcześniej zdjęcia KCT z czymś co wyglądało jak HK417, więc pewnie też je mieli w testowaniu). Co ciekawe to, o ile dobrze pamiętam, pierwsi więksi klienci na HK417 wcale nie byli z Ameryki czy Europy, tylko z Azji.

Co do SCAR, to nie był to program typu COTS, nie trzeba było mieć w pełni gotowej konstrukcji tylko konkretną propozycję. HK chciało przedstawić HK SCAR-L czyli lekko zmienione XM8-R a wersja H mogła powstać potem. Na tym etapie to wystarczało, bo wymagany był prototyp koncepcyjny. Niestety USSOCOM zablokowało możliwość złożenia prototypu bo uznało że HK nie jest właścicielem konstrukcji. Niby to było wcześniej uzgodnione, ale na 5 dni przed terminem aplikacji do projektu nagle się zmieniło. Było za mało czasu żeby przerzucić wajchę i złożyć HK416 jako prototyp HK SCAR-L. Przy konkursie na M27 IAR już HK tego błędu nie popełniło i nie kombinowało: seryjne HK416 ze kilkoma małymi przeróbkami i poszło. I pokonało m.in. specjalną wersję SCAR-L (z mechanizmem przełączającym ze strzelania z zamkniętego zamka na strzelanie z otwartego zamka zależnie od temperatury broni) przygotowaną do tego przetargu (to zresztą był jedyny realistyczny konkurent).
Ostatnio zmieniony 15 października 2018, 15:51 przez montrala, łącznie zmieniany 1 raz.
Używam broni marki HK od Heckler&Koch i Cenzin, używam optyki od firmy Kahles, strzelam ze strzelby Typhoon Defence F12 od Omega Military Poland oraz używam amunicji Hornady od firmy Hubertus Pro Hunting.
Awatar użytkownika
REMOV
Zbanowany
Zbanowany
Reactions:
Posty: 1533
Rejestracja: 04 czerwca 2007, 18:10
Tematy: 0
Lokalizacja: Śląsk/Małopolska
Grupa: Zbanowany
Kontakt:

Re: MSBS- 7,62

Post autor: REMOV »

Niestety nie masz racji. Jeżeli zerkniesz na wymagania amerykańskiego programu to zobaczysz, że podstawowym warunkiem przystąpienia do SCAR było dostarczenie do testów istniejących egzemplarzy broni w dwóch kalibrach: 5,56 mm i 7,62 mm. I wszyscy rywale (FNM, Colt i pozostali) takie konstrukcje mieli i przekazali. Nie były taryfy ulgowej i dostarczenia do prób broni później. Później to jedynie w formie rozwoju broni "z użytkownikiem dla użytkownika" powstały odmiany docelowe broni (w przypadku SCAR bodaj trzy lub cztery warianty). Dlatego też były takie różnice między modelami/prototypami FN a wersjami ostatecznymi. I nie sądzę, aby H&K miało wówczas odmianę G36/XM8 do amunicji karabinowej. Nawet w formie koncepcyjnej. Najszybsze dla przedsiębiorstwa z siedzibą w Oberndorfie było właśnie wykonanie "przeskalowania" HKM4 i takie prototypy były już pokazywane w 2005, co oznacza że istniały już w 2004. I nie miało to nic wspólnego z Holendrami, czy kolekcją H&K oraz AR-10 i przekazaniem jakiejś broni. Oczywiście Niemcy wiele modeli i demonstratorów nie ujawniają, ale nie bardzo wierzę w istnienie G36/XM8 do naboju 7,62 mm x 51 w 2004. Inna rzecz, że od czasu ujawnienia modeli HK417 do czasu wprowadzenia broni na rynek to minęło z 3-4 lata, z czego rok to pokazywanie ich wszędzie i zbieranie zamówień, bo bez nich opłacało się uruchamiać produkcji seryjnej. I tutaj mogli pojawić się Holendrzy jako klient, być może nawet jeden z pierwszych (tak samo jak JWG był jednym z pierwszych klientów na HK416). Ale tylko tutaj.
Evito
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 565
Rejestracja: 13 lipca 2017, 15:51
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: MSBS- 7,62

Post autor: Evito »

Panowie - Proszę! to jest wątek o MSBS w kalibrze 7,62 mm
Jestem pacyfistą... i tego się trzymajmy :502:
Awatar użytkownika
Spitfire24
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2550
Rejestracja: 20 września 2014, 18:49
Tematy: 26
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: MSBS- 7,62

Post autor: Spitfire24 »

montrala pisze:
Enderhawk pisze:No to teraz HK417 czy czekać na MSBS 7,62..
HK417 (np. MR308A3-28 16" lub 20", a jak masz duuuuuużo pieniędzy to G28Z) teraz.

Już tłumaczę dlaczego:

HK ma na rynku wtórnym mały spadek na wartości, bo to broń bardzo solidna i trwała (np. lufy mają żywotność kilkakrotnie większą niż u konkurencji). Jak wyjdzie MSBS 7,62 i okaże się że jest naprawdę super, to sprzedasz HK i kupisz MSBS. A co sobie przez te lata oczekiwania postrzelasz z naprawdę dobrego karabinu, tego Ci nikt nie odbierze :)
I dlatego mam dla kolegi @Enderhawk propozycję zakupu MR308 A1, który jest celniejszy niż A3 bo nie ma chromowanej lufy (cyt. za kolegą @Montrala :) )
http://forum-bron.pl/viewtopic.php?f=113&t=175201
Stado baranów prowadzone przez lwa jest groźniejsze niż stado lwów prowadzone przez barana.
Awatar użytkownika
pkl66
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 512
Rejestracja: 11 lutego 2014, 10:55
Tematy: 36
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: MSBS- 7,62

Post autor: pkl66 »

Jeden z magazynów donosi, że trwają testy prototypowej partii 50 karabinów SKBW/MSBS 7,62N, ponoć w testach biorą udział także strzelcy sportowi. Drodzy koledzy jeśli to nie tajemnica, podzielcie się wrażeniami :piwo:
Awatar użytkownika
AlphaStr
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 269
Rejestracja: 17 maja 2017, 22:33
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: MSBS- 7,62

Post autor: AlphaStr »

pkl66 pisze:Jeden z magazynów donosi, że trwają testy prototypowej partii 50 karabinów SKBW/MSBS 7,62N, ponoć w testach biorą udział także strzelcy sportowi. Drodzy koledzy jeśli to nie tajemnica, podzielcie się wrażeniami :piwo:
Z tego co wiem, dwa karabiny poszły do strzelców sportowych. Strzelałem z jednego z nich. Wrażenia pozytywne, spust obecnie robi na mnie lepsze wrażenie niż w prototypie rok temu.
Ładny karabin, wszystkim się na żywo podoba ;)
9x19 / 7,62x39 / 5,45x39 / .223 / 12/76
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Broń i amunicja - WBP”