Drodzy Użytkownicy,

Od dnia 25 maja 2018 r. wchodzi w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych, określane jako RODO.

W związku z tym poniżej regulaminu forum zostały zamieszczone wytyczne związane z tym rozporządzeniem.

Bardzo proszę poświęcić chwilkę i wczytać się w te przepisy, nie jest tego dużo.

Regulamin i rozporządzenie

Pozdrawiamy,
Administracja forum

Broń krótka powtarzalna

Moderator: Moderatorzy WBP

Awatar użytkownika
Garfield
Zarejestrowany użytkownik
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Status: Offline

Re: Broń krótka powtarzalna

Postautor: Garfield » 2018-06-11, 09:24

A czy przypadkiem broń samopowtarzalna nie jest podzbiorem zbioru broni powtarzalnej?
"Zły - być może, dobry - a czemu??"
"Kasandrą byłem, jestem i zostanę..... .....obym się mylił."

Fizyk
Status: Online

Postautor: Fizyk » 2018-06-11, 09:28

Według cytowanego przeze mnie rozporządzenia nie jest, jest równoległą kategorią.

Awatar użytkownika
Garfield

Postautor: Garfield » 2018-06-11, 09:39

Faktycznie rozdzielili. I faktycznie dali do ochrony osobistej dwie sztuki " krótkiej powtarzalnej". Ktoś chciał napisać coś co mądrze brzmi a wyszło jak wyszło.
"Zły - być może, dobry - a czemu??"
"Kasandrą byłem, jestem i zostanę..... .....obym się mylił."

mkw

Postautor: mkw » 2018-06-11, 10:12

Jest kilka samopowtarzalnych rewolwerów np. Webley-Fosbery, ale to wyjątki. Reszta jest zdecydowanie powtarzalna:
https://www.youtube.com/watch?v=4EqkcVlzVSw
W czasie pokoju, człowiek roztropny zachowuje miecz u swego boku - Sun Tzu, Sztuka Wojenna.

Telesfor

Postautor: Telesfor » 2018-06-11, 11:33

A mnie zaszokował taki super profesjonalny i jednoznaczny zapis:
"broń strzelecką samoczynno-samopowtarzalną, w postaci strzelb powtarzalnych o kalibrze wagomiarowym 12."

Czyli koledzy mający strzelbę powtarzalną (ale tylko 12 ) - np. pompkę - mają jak się okazuje de facto broń samoczynną!!

No nieładnie :103:

Natychmiast proszę wymienić na 16 ki :)

Awatar użytkownika
biper

Postautor: biper » 2018-06-11, 12:13

Prawda, że bardzo profesjonalny, zarówno pod względem prawnym, jak i bronioznawstwa zapis?

;laughing:

Drugie kuriozum jest ograniczenie broni do ochrony osobistej de facto tylko do rewolwerów..
Qwa.. dwieście lat rozwoju broni wielostrzałowej, od rewolwerów, przez różne kombinacje inżynierskie, aby stworzyć niezawodne pistolety, aż do obecnie pistoletów z polimerów, a tu jakiś debil cofa "ochronę osobistą" mentalnie do XIX wieku. Szkoda, że do ochrony nie dopuścili tylko szabli.. oczywiście noszonej "w sposób jak najmniej widoczny, w kaburze jak najbliżej ciała" ;laughing:

Ja się ciągle zastanawiam, jak trzeba mieć peerelowsko zryty beret, żeby takie przepisy powymyślać.. :roll:

Myślę, że przydałoby się wypuścić serię memów o tej "ustawie", tak ją ośmieszających, że każdy kto zagłosuje za takimi zapisami, jednoznacznie zadeklaruje się jako DEBIL z IQ < 40
Ogólnopolska Giełda Wymiany Magazynków Do Broni Kolekcjonerskiej - wpisz czego szukasz lub pomóż innym znaleźć ich trofea.
SKS Ardea || Pomorskie Stowarzyszenie Strzelecko-Kolekcjonerskie "DO BRONI"

arcus

Postautor: arcus » 2018-06-11, 12:43

biper pisze:Myślę, że przydałoby się wypuścić serię memów o tej "ustawie", tak ją ośmieszających, że każdy kto zagłosuje za takimi zapisami, jednoznacznie zadeklaruje się jako DEBIL z IQ < 40

Ten projekt to póki co wciąż tylko niepotwierdzone pogłoski. Nie zmienia to jednak faktu że cokolwiek się okaże to głosowanie będzie formalnością. Ostatnie dwa lata pokazały jak wygląda legislacja. Uchwalą co chcą w nocy w 5 minut i jestem pewien,że prawie wszyscy głosujący nie będą mieli bladego pojęcia za czym rękę podnoszą. Poprzednia nowela UoBiA z 2011 była miesiącami wałkowana w komisjach. Były przesłuchania, konsultacje docieranie tematu,a teraz - szkoda gadać

Awatar użytkownika
Bardzozly

Postautor: Bardzozly » 2018-06-12, 11:52

Fizyk pisze:A to chyba jest dokument rozstrzygający, czy rewolwery są bronią powtarzalną:
http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/downl ... 070578.pdf

broń palna powtarzalna — oznacza broń palną, która po wystrzeleniu naboju może zostać ponownie naładowana ręcznie z magazynka lub bębna nabojowego, w tym rewolwery centralnego zapłonu […]

Zalinkowane rozporządzenie ma bardzo ściśle określony zakres. Delegacja ustawowa dla niego (w ustawie, która lada chwila się zmieni!) brzmi:
► Pokaż Spoiler

Żeby było jeszcze zabawniej, jest też na to Polska Norma: PN-V-01016:2004 Broń strzelecka - terminologia, gdzie wyczytać można:

2.2.4
broń strzelecka powtarzalna

broń strzelecka nieautomatyczna (2.2.1) wyposażona w magazyn amunicyjny, w której wszystkie czynności przeładowania kolejnych nabojów z magazynka amunicyjnego do komory nabojowej wykonuje strzelający za pomocą mechanizmów ręcznego przeładowania

2.2.49
rewolwer

powtarzalna broń strzelecka indywidualna (2.2.22) przystosowana do strzelania amunicją rewolwerową, niekiedy także pistoletową, wyposażona w bęben obrotowy w kształcie walca (z kilkoma komorami nabojowymi), umożliwiająca strzelanie z jednej ręki, wspomaganej czasami drugą ręką

l2k pisze:Skoro "będzie wolno" tylko powtarzalne ale za to z tłumikami to może produkcję Welroda wznowi ktoś
Już wznowił.
Ostatnio zmieniony 2018-06-12, 12:13 przez Bardzozly, łącznie zmieniany 3 razy.

krzychu22lr

Postautor: krzychu22lr » 2018-06-12, 12:13

LARPAK pisze:Jednostrzałowy mieści się również w kategorii broni powtarzalnej.

Zacytuję Fizyka :wink:
Fizyk pisze:Chyba nie bardzo

Wszystkie znane mi techniczne podziały broni strzeleckiej (definicje prawne mnie w tym momencie nie interesują) wyróżniają broń jednostrzałową, powtarzalną i automatyczną (samopowtarzalną, samoczynną i samoczynno-samopowtarzalną) jako trzy odrębne kategorie. Broń powtarzalną definiuje się jako taką, która posiada magazynek, jednak powszechnie przyjmuje się, że rewolwery również są elementem zbioru broni powtarzalnej (choć spotkałem się też z podziałem uznającym ten rodzaj broni za odrębną kategorię), podobnie jak karabiny wielolufowe systemu Gatlinga (ponieważ ponowne oddanie strzału wymaga, tak jak w rewolwerze z wyłącznym samonapinaniem, świadomego działania użytkownika).

Zastanawiam się, do której kategorii należy myśliwska broń wielolufowa (boki, dubeltówki itp.) - w zasadzie to zwielokrotniona broń jednostrzałowa, ale wszystkie znane mi definicje posługiwały się przykładami broni wojskowej. Nie mam więc pewności jak autorzy tych definicji potraktowaliby broń myśliwską.

PS. W międzyczasie Bardzozły przytoczył definicje broni powtarzalnej i rewolweru z Polskiej Normy, które dobitnie pokazują problem z rewolwerem - czy jest bronią powtarzalną, czy też nie. W zasadzie sprowadza się to do pytania czy bębenek nabojowy jest wyjątkową formą magazynka. Sama definicja rewolweru z PN jest bardzo ograniczona, bo istnieje broń rewolwerowa, która strzela amunicją inną niż rewolwerowa, lub pistoletowa, choćby popularne rewolwery gładkolufowe (także w formie broni długiej).
Ostatnio zmieniony 2018-06-12, 12:14 przez krzychu22lr, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Bardzozly

Postautor: Bardzozly » 2018-06-12, 12:58

Krzychu, problem z definicjami polega na tym, że próbowano połączyć w ramach jednej klasyfikacji dwa odmienne podziały: w oparciu o budowę (zasadę działania) oraz w oparciu o efekt naciskania spustu (że tak to zgrubnie nazwę). Całość oczywiście okraszono definicjami kołowymi wywodzącymi się z LWP/MO (rewolwer strzela amunicją rewolwerową a niekiedy pistoletową, amunicja rewolwerowa to amunicja przeznaczona do strzelania z rewolweru a niekiedy pistoletu, temu podobne), co dodatkowo zmąciło obraz.

Typowa myśliwska kombinowana, podobnie wielolufowa nie-kombinowana, będzie jednostrzałową (nie mająca magazynka amunicyjnego, wymagająca ręcznego wprowadzenia każdego naboju do komory nabojowej wg PN).
Ostatnio zmieniony 2018-06-12, 13:07 przez Bardzozly, łącznie zmieniany 1 raz.

krzychu22lr

Postautor: krzychu22lr » 2018-06-12, 13:35

PanHipolit pisze:To co, ma być ban na normalne pistolety bocznego i centralnego zapłonu. Dostępne będą tylko jakieś dziwaczne jednostrzałowce

Po pierwsze nie żaden ogólny ban, tylko ograniczenie typów broni do celów ochrony osobistej, po drugie nie dziwaczne jednostrzałowce, tylko broń powtarzalna (ergo: wielostrzałowa, jak rewolwery), i wreszcie po trzecie nie ma być, tylko może będzie, jak za kilka miesięcy wyjdzie to-to z komisji i będzie głosowane. A czy wyjdzie, nie byłbym pewien - wszak podobny policyjny projekt rozgrzewał nasze serca i umysły w 2013 roku. Jakoś nic z niego nie wyszło, a my dostaliśmy możliwość noszenia broni sportowej.

Generalnie wydaje mi się, że strzelców w naszym opanowała jakaś dziwna, zbiorowa amnezja. Wszyscy zachowują się jakby ten supertajny projekt był czymś rzeczywiście nowym i rzeczywiście supertajnym. Tymczasem podobne pomysły regularnie powstają w zaciszu gabinetów MSWiA, niezależnie od rządzącej opcji politycznej. Ostateczna ustawa będzie powstawać w parlamencie i tam będzie czas na walkę i negocjacje z przedstawicielami policji, rządu, opozycji i wszystkich innych środowisk, które będą zainteresowane udziałem w procesie legislacyjnym (np. producenci i sprzedawcy broni). Prawda jest taka, że to co powstanie nie zadowoli nikogo. Zresztą - przypomnijcie sobie co się działo z obywatelskim poselskim projektem Turczyna/FRS Kukiz'15, kiedy posłowie tej partii przeczytali wreszcie swój projekt. Niewiele brakowało by otrzymał on formę równie zamordystyczną co wypociny policyjnych urzędników.

@Bardzozły - akurat moim zdaniem działanie spustu/kurka w rewolwerze można podciągnąć pod mechanizm ręcznego przeładowania z definicji broni powtarzalnej. Bardziej w tej definicji boli mnie owo ładowanie kolejnych nabojów z magazynka amunicyjnego do komory nabojowej (co zupełnie nie pasuje do rewolweru). No, ale nie ja to pisałem i muszę z tym żyć! :-D

cunnilingus

Postautor: cunnilingus » 2018-06-12, 15:38

krzychu22lr pisze:W międzyczasie Bardzozły przytoczył definicje broni powtarzalnej i rewolweru z Polskiej Normy, które dobitnie pokazują problem z rewolwerem - czy jest bronią powtarzalną, czy też nie. W zasadzie sprowadza się to do pytania czy bębenek nabojowy jest wyjątkową formą magazynka.

Obawiam sie, ze beben rewolwerowy jest szczegolna forma komory nabojowej, a nie magazynka.

Choc to moze nie byc oczywiste tak samo, jak odpowiedzi na postawione przeze mnie w pierwszym poscie pytanie.
.380 Auto : 9x19 : 38 Spec : 357 Magnum : .45 ACP : 12/76

Jachet1
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Postautor: Jachet1 » 2018-06-12, 15:56

Jestem zażenowany że mamy 2018, wysyłamy auta w kosmos, każdy kowalski może kupić w sklepie drona. A wy dyskutujecie nad tym czy rewolwer to broń powtarzalna albo czy broń jednostrzałowa to broń powtarzalna. Serio?
https://www.youtube.com/watch?v=RaY9k6tuLog

Awatar użytkownika
Bardzozly

Postautor: Bardzozly » 2018-06-12, 16:15

Jachet1 pisze:wy dyskutujecie nad tym czy rewolwer to broń powtarzalna albo czy broń jednostrzałowa to broń powtarzalna
Nie. Dyskutujemy nad tym, czy według danego przepisu/normy jest to broń powtarzalna czy jednostrzałowa. Co nadal jest żenujące, ale adresatem wyrazów zażenowania powinni być autorzy przepisów/norm. Innymi słowy: proszę linczować sprawców, nie ofiary.
cunnilingus pisze:Obawiam sie, ze beben rewolwerowy jest szczegolna forma komory nabojowej, a nie magazynka.
A może być i tak, że obydwu. Czy ktoś ma pod ręką normę dot. nazewnictwa części broni? Tam może być jakaś przydatna definicja.

cunnilingus

Postautor: cunnilingus » 2018-06-12, 16:21

Jako adresaci tego wznioslego aktu prawnego mamy raczej w wiekszosci swiadomosc, ze ten zapis jest bzdurny. Zastanawiamy sie, jaka wspolczesna bron mozna dopasowac do tej definicji. Moze niepotrzebnie - to ewidentny bubel prawny nawet jezeli to tylko "wczesna wersja nieistniejacego projektu".

O ile zauwazylem, w projekcie jako istotna czesc broni wymieniona jest "lufa"...

Ale istnieje ryzyko, iz wladza ludowa uchwali to bez konsultacji jako projekt poselski i klepnie jak inne akty, bez czytania w srodku nocy. I wtedy zaczna sie schody...
.380 Auto : 9x19 : 38 Spec : 357 Magnum : .45 ACP : 12/76

Wróć do „Broń i amunicja - WBP”