jaki typ okularów do odpowiednich warunków

Moderator: Moderatorzy WBP

xross
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 22
Rejestracja: 25 maja 2018, 16:15
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

jaki typ okularów do odpowiednich warunków

Post autor: xross »

Cześć,
Mam taką zagwostkę, szczególnie, ze jestem początkującym strzelcem. Chciałbym sobie kupić okulary balistyczne firmy ESS, model: Crossbow. Jaki typ szkieł wg. was jest najczęściej używany i najlepiej jest go nosić podczas różnego rodzaju strzelań.
Najbardziej zastanawiam się nad wyborem między szkłami fotochromatycznymi polaryzacyjnymi(są już przyciemnione) - na strzelnicę otwartą/strzelanie dynamiczne. Prosiłbym o Wasze doświadczenia, z jakich szkieł korzystacie i w jakich warunkach najlepiej się sprawdzają, a może zarówno i mi jak i przyszłym adeptom strzelania ułatwi to podjęcie decyzji.
m2c
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1109
Rejestracja: 17 maja 2007, 12:52
Tematy: 4
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: jaki typ okularów do odpowiednich warunków

Post autor: m2c »

Najczęściej używam bezbarwnych, ale oczywiście gdy jest ostre słońce i zaczynam mrużyć oczy to zmieniam na przyciemnione/szare. W zamkniętych pomieszczeniach przy kiepskim sztucznym oświetleniu, lub gdy jest szaro na zewnątrz (wieczorem, lub w bardzo pochmurny dzień) świetnie sprawdzają się żółte (czerwone chyba też, ale tych nie mam) gdyż poprawiają jasność i kontrast.
owiess
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 148
Rejestracja: 08 grudnia 2014, 21:56
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: jaki typ okularów do odpowiednich warunków

Post autor: owiess »

Ja osobiście do dynamiki odradzam przyciemnione. Wystarczy słoneczna pogoda i jedna tarcza w cieniu na torze może sprawić problemy ;)
9x19, .45ACP, 7,62x39, .22 LR, 12/89
Awatar użytkownika
biper
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3247
Rejestracja: 20 stycznia 2015, 09:28
Tematy: 18
Lokalizacja: okolice 3city
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: jaki typ okularów do odpowiednich warunków

Post autor: biper »

A żółte/bursztynowe nie będą najbardziej uniwersalne? Nawet w słoneczny dzień niwelują "ostrość" słońca.. Takie odniosłem wrażenie używając bezbarwnych, żółtych i przyciemnianych. Obecnie korzystam tylko z żółtych.. ale zaznaczam - dotychczas nie strzelałem dynamicznie..
Ostatnio zmieniony 26 maja 2018, 17:54 przez biper, łącznie zmieniany 1 raz.
SKS Ardea || Pomorskie Stowarzyszenie Strzelecko-Kolekcjonerskie "DO BRONI"
alex7371
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 359
Rejestracja: 23 lipca 2016, 07:49
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: jaki typ okularów do odpowiednich warunków

Post autor: alex7371 »

Bursztynowe dobrze podciągają kontrast także w pochmurne dni. Zawsze strzelam w takich zawody na zewnątrz.
franek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1787
Rejestracja: 20 maja 2007, 08:55
Tematy: 0
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: jaki typ okularów do odpowiednich warunków

Post autor: franek »

Ja lubie okulary fotochromatyczne ale ...
ESS "szkło" fotochromatyczne kosztuje $145 zamiast $30 :-)
ani "Crossbow Photochromic Lens" ani "Crossbow Polarized" nie spełniają normy U.S. Mil Spec 31013
tylką tę cywilną ANSI Z87.1.
Różnica?

Dysponując ograniczonym budżetem, wybieram "zwykłe" szkła,
za różnice w cenie mam 3 "szybki" i dodatkową oprawkę ESS Suppressor do użytku z ochronnikami słuchu.
Na strzelnicy zawsze jest czas, żeby się przebrać ...
a ja jeszcze muszę dorzucić jedną albo i dwie ramki UPLC i dać do optyka żeby wstawił szkła korekcyjne ...


Przykładowe ceny (oczywiście w USA, bez podatku i innych narzutów transportowych) dla porównania kosztów poszczególnych elementów:
$145 - Crossbow Photochromic Lens https://www.esseyepro.com/Crossbow-Phot ... etail.html
$110 - Crossbow Polarized Gray Lens https://www.esseyepro.com/Crossbow-Pola ... etail.html
$30 - "zwykłe szkła" https://www.esseyepro.com/Crossbow-Hi-D ... etail.html

$25 - Suppressor frame kit https://www.esseyepro.com/Suppressor-Fr ... etail.html
$25 Crossbow frame https://www.esseyepro.com/Crossbow-Tri- ... etail.html
$35 - crossbow gasket https://www.esseyepro.com/Crossbow-Gask ... etail.html

$110 - Crossbow 3 lens kit https://www.esseyepro.com/Crossbow-3LS- ... etail.html
$195 - Crossbow 1 lens Photochromatic kit https://www.esseyepro.com/Crossbow-Phot ... etail.html
remington 44, rogers & spencer 44, Hawken .45, jednorurka 12ga i parę nitro
Wilek1
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 654
Rejestracja: 30 sierpnia 2017, 11:03
Tematy: 0
Lokalizacja: okolice Warszawy
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: jaki typ okularów do odpowiednich warunków

Post autor: Wilek1 »

najlepsze sa zwykle białe szkła, ciemne okulary do dynamiki na zawody to wręcz błąd

lepiej je przymierz zanim wydasz dwieście bagsów...
Ostatnio zmieniony 28 maja 2018, 08:55 przez Wilek1, łącznie zmieniany 1 raz.
Chochla
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 937
Rejestracja: 04 października 2015, 19:31
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: jaki typ okularów do odpowiednich warunków

Post autor: Chochla »

xross pisze:Cześć,
Mam taką zagwostkę, szczególnie, ze jestem początkującym strzelcem. Chciałbym sobie kupić okulary balistyczne firmy ESS, model: Crossbow. Jaki typ szkieł wg. was jest najczęściej używany i najlepiej jest go nosić podczas różnego rodzaju strzelań.
Crossbow crossbow czy crossbow suppressor? Ten pierwszy ma dwie wady. Pierwsza uwidoczni sie jesli masz ciut wieksza glowe. Zauszniki mocno ja uciskaja za uszami - wynika to z ich grubosci i sztywnosci. Ja tych okularow nie moglem nosci zbyt dlugo bo pojawial sie u mnie bol glowy po dwoch-trzech godzinach. Wada druga - nie sa zbyt wygodne do uzywania ze sluchawkami - powod jak wyzej. Jesli jestes zdecydowany na ESS to sugerowalbym wybranie albo wersji suppressor albo crosshair.
zawebe
Reactions:
Posty: 14
Rejestracja: 12 listopada 2016, 17:50
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: jaki typ okularów do odpowiednich warunków

Post autor: zawebe »

franek pisze:...Crossbow Photochromic Lens" ... nie spełniają normy U.S. Mil Spec 31013...
Na stronie ESS Polska podają (http://www.ess-polska.pl/product_info.p ... s_id=12578), że wizjer fotochromowy w okularach Crossbow One Photochromic ma normę m.in.:
"- zgodne z normą amerykańskiej armii MIL SPEC MIL-PRF-31013 (Clause 3.5.1.1)"
To jest jakaś inna norma ? Czy może informacja jest źle podana?
Sebastian
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7395
Rejestracja: 30 marca 2003, 13:01
Tematy: 138
Lokalizacja: Suwałki
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: jaki typ okularów do odpowiednich warunków

Post autor: Sebastian »

Przyciemniane okulary i lycra z napisami dodaje +10 do lansu w dynamice.
Do tego obowiazkowo wieszak bo kabury sa za woooolne.
Fokat
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 985
Rejestracja: 26 listopada 2017, 17:16
Tematy: 8
Lokalizacja: Małopolska
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: jaki typ okularów do odpowiednich warunków

Post autor: Fokat »

Przyciemniane okulary dla mnie, to koszmar na strzelnicy. Tym bardziej, że producenci nie używają przyciemnianych szkieł mineralnych o dużej przejrzystości (z wiadomych względów), tylko plastiki. Przechodzenie ze strefy cienia do nasłonecznionej, w dynamice może spowodować problemy z prawidłowym i szybkim wybraniem celu. Żółte też nie są najlepszym wyborem, gdyż powodują zbyt duży kontrast, w przypadku wejścia w strefę nasłonecznioną.
Używam zwykłych budowlanych z castoramy ;laughing: , do tego czapeczka z daszkiem i można strzelać.
To są MOJE indywidualne preferencje i absolutnie nie podważam powyższych Opinii Kolegów :)
xross
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 22
Rejestracja: 25 maja 2018, 16:15
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: jaki typ okularów do odpowiednich warunków

Post autor: xross »

Chochla pisze:
xross pisze:Cześć,
Mam taką zagwostkę, szczególnie, ze jestem początkującym strzelcem. Chciałbym sobie kupić okulary balistyczne firmy ESS, model: Crossbow. Jaki typ szkieł wg. was jest najczęściej używany i najlepiej jest go nosić podczas różnego rodzaju strzelań.
Crossbow crossbow czy crossbow suppressor? Ten pierwszy ma dwie wady. Pierwsza uwidoczni sie jesli masz ciut wieksza glowe. Zauszniki mocno ja uciskaja za uszami - wynika to z ich grubosci i sztywnosci. Ja tych okularow nie moglem nosci zbyt dlugo bo pojawial sie u mnie bol glowy po dwoch-trzech godzinach. Wada druga - nie sa zbyt wygodne do uzywania ze sluchawkami - powod jak wyzej. Jesli jestes zdecydowany na ESS to sugerowalbym wybranie albo wersji suppressor albo crosshair.
Myślałem właśnie nad suppresorami. Patrząc po opiniach w tym temacie skłaniam się ku zestawowi 3 szkieł supressorów (przezroczyste, przyciemnione - grey i bursztynowe). Dziękuję za informacje. Ja mam dość sporawą głowę, więc dobrze znać taki praktyczny trick. Ale tak czy inaczej przejdę się niedługo do sklepu i przymierzę.

Dzięki wszystkim za wypowiedzi. Szczególnie, że wybiliście mi z głowy te drogie polaryzacyjne i fotochromy. Teraz tylko wziąć się za strzelanie i sprawdzić w praktyce :502:
xross
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 22
Rejestracja: 25 maja 2018, 16:15
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: jaki typ okularów do odpowiednich warunków

Post autor: xross »

Fokat pisze:Przyciemniane okulary dla mnie, to koszmar na strzelnicy. Tym bardziej, że producenci nie używają przyciemnianych szkieł mineralnych o dużej przejrzystości (z wiadomych względów), tylko plastiki. Przechodzenie ze strefy cienia do nasłonecznionej, w dynamice może spowodować problemy z prawidłowym i szybkim wybraniem celu. Żółte też nie są najlepszym wyborem, gdyż powodują zbyt duży kontrast, w przypadku wejścia w strefę nasłonecznioną.
Używam zwykłych budowlanych z castoramy ;laughing: , do tego czapeczka z daszkiem i można strzelać.
To są MOJE indywidualne preferencje i absolutnie nie podważam powyższych Opinii Kolegów :)
Kurcze, ale twoje preferencje są trochę niebezpieczne :090: . Ja się decyduje na takie drogie okulary tylko dlatego, że są balistyczne. Jak ci się łuska odbije/wybuchnie ci nabój/łuska się rozpadnie - cokolwiek - to one uchronią wzrok.

Słyszałem nawet plotki, że testowali je na śrucie z gładkolufowej - podobno możesz nie mieć twarzy, ale wzork ci zostanie :shock: XD (oczywiście testy bez udziału twarzy)
Ostatnio zmieniony 30 maja 2018, 13:05 przez xross, łącznie zmieniany 1 raz.
Fokat
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 985
Rejestracja: 26 listopada 2017, 17:16
Tematy: 8
Lokalizacja: Małopolska
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: jaki typ okularów do odpowiednich warunków

Post autor: Fokat »

Wybacz, ale widziałem już okulary z castoramy z wbitą resztką tarczy tnącej lub po uderzeniu końcówką kompresora. Absolutnie nie kwestionuję testów balistycznych i nie zamierzam wypowiadać się na ten temat. Uważam, że w dziedzinie ochrony wzroku jest też spora dawka marketingu :)
Mimo, że wydanie 5-6 stówek na okulary nie stanowi dla mnie problemu, podjąłem INDYWIDUALNĄ decyzję, że nie warto.
Jeżeli na serio, serio, hciałbym podejść do ochrony balistycznej kupiłbym PEŁNE google ze specyfikacja MIL SPEC, ale wtedy mówimy o lekkim dyskomforcie w zakresie pola widzenia.
Powtarzam, to są moje indywidualne przemyślenia i absolutnie nie kwestionuję powyższych postów
ChriS_
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 12
Rejestracja: 17 sierpnia 2018, 08:14
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: jaki typ okularów do odpowiednich warunków

Post autor: ChriS_ »

Do okolic 200zł jest coś lepszego od tego Crossbow Supressor One?

https://allegro.pl/okulary-taktyczne-es ... 02829.html

CDI Max to 500zł już sporo. Osobiście mam ESS Ice, te nowe będą dla żony.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Broń i amunicja - WBP”