Jaki AR15 do 5k?

Moderator: Moderatorzy WBP

Glou
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 256
Rejestracja: 29 sierpnia 2018, 21:01
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jaki AR15 do 5k?

Post autor: Glou »

Ja się zdecydowałem na savage recon’a.
Wyszło 4600 na promocji i w sumie nie żałuje.

Standardowo, jak po każdym zakupie, rozłożyłem gada na części pierwsze żeby go sobie zbadać i przyznam że jakość wykonania jest bardzo dobra.
Ładne spasowanie elementów ze sobą, nic „na siłę” ale tez nic nie klekocze jak zęby u emeryta :-D
Żadnych niedoskonałości w łożu typu ostre krawędzie, czy „plamy” po procesie anodowania się nie dopatrzyłem.

Spust co prawda twardy ale to jak w każdej platformie AR - do wymiany.

Suwadło już z generacji tych nie pokrytym fosfatem.
Ładnie pracuje.

W zestawie przyrządy blackhawk - na początek mogą być chociaż i tak posadzę kolimator wiec bez znaczenia.
Kolba również blackhawk, jak dla mnie w porządku.
Chwyt przyjemny ale w planach kiedyś pistoletowy od Magpula.

Po strzelaniu nie aż tak dużo mycia jak się obawiałem wiec tez duży +.

Jak strzela? Ciężko powiedzieć, trzeba popracować z amunicją. Dopiero pracuje nad tematem.

Jak dla mnie, kolekcjonera który ambicji na dyplomy i medale nie ma, 10/10 :516:
Awatar użytkownika
Hoz85
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 626
Rejestracja: 26 czerwca 2018, 22:33
Tematy: 10
Lokalizacja: Gdańsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jaki AR15 do 5k?

Post autor: Hoz85 »

Ja rozpatrywałem zakup M&P 15 Sport II, Mossberga MMR i Diamondbacka.
W sklepie dostałem jeszcze do pomacania dwa modele Savage MSR.
Także siedziałem sobie przy stole z pięcioma karabinami i przez ok. godzinę / półtorej drogą odrzucania szukałem swojego pierwszego AR'a (bez nacisków ze strony sprzedawcy).

Zakup chciałem zamknąć maksymalnie w granicach 4-4,3k.

Ostatecznie stanęło na Savage'u model Recon głównie z uwagi na bardzo dobre właściwości organo-leptyczne.
Ze wszystkich modeli, trzymając go w ręku miałem wrażenie, że trzymam karabin, a nie w mniejszym lub większym stopniu zabawkę.
Fakt taki, że początkowa cena przekraczała mocno mój budżet (oscylowała w granicach 5-5,2k), ale udało mi się zbić do okolic ceny Mossberga MMR (promocja na święta :D)
Wersje bardziej ekonomiczne odrzuciłem bo:
- Diamondback: słyszałem, że są awaryjne i słabo wykonane (przynajmniej te modele z okolic cenowych 3-4k) - czy to prawda czy nie, wolałem nie ryzykować
- S&W M&P Sport II: dla mnie na start łoże do wymiany (brak szyn na akcesoria) + chwyt, oznacza to, że mimo wyjściowej niskiej ceny i tak muszę dołożyć z tysiaka na "kastomizacje"

Savage Patrol nie przypadł mi do gustu - niczym znaczącym się nie wyróżnił na tle konkurencji.

Za wyborem przemówiło:
- aluminiowe łoże magpula, które idealnie mi pasuje estetycznie i ma dużo miejsca na akcesoria (długość prawie taka jak lufa). Jego niski obwód pozwala mi na objęcie dłonią całego łoża.
- chwyt blackhawka bardzo mi pasował (i nadal pasuje...nie wymieniłem go i nie planuję) - wygodny i dla mnie bardzo ergonomiczny
- kolba z amortyzacją i system QD dla pasa nośnego, który aktualnie zacząłem używać i bardzo chwalę. Całkowite wpięcie lub wypięcie pasa to kwestia sekundy + łatwość w zamianie systemu między 2 lub 1 punktowy.
- ergonomiczny lower: jedyny AR jaki widziałem w sklepie, który miał bruzdy na palce np. dla palca "spustowego" czy np. dla dłoni do trzymania broni za gniazdo magazynka. Dla świeżaka fajna sprawa bo palec spustowy automatycznie wpada w bruzde i odpoczywa sobie poza kabłąkiem spustowym
- osłona okna wylotowego i dopychacz czego brakowało mi np. w Mossbergu MMR (tak jakoś dziwnie wyglądał, jak facet bez lewego jaja - niby nadal facet ale taki jakiś nie do końca). Nadmienię, że Mossberg był dla mnie faworytem do czasu obejrzenia innych karabinów, głównie bo kolega go używa i jest bardzo zadowolony / chwalił karabin.

Kwestie, które wyszły w praniu, a na które świeżaki kupujące pierwszego AR'a może nie zwracają uwagi (głównie uwagi kolegów z klubu, którzy macali karabin lub kwestie, które sam później wyszukałem/odczułem).
- bardzo dobre spasowanie między lowerem i uperem, 0 luzów, żadnego klekotania - bezpośrednie przełożenie na celność.
- lufa którą ciężko jest znaleźć w tej półce cenowej (podobno) - gwint 1:8 z 5 bruzdami (a nie 6), które nie deformują tak mocno pocisku, nadając mu stabilniejszy tor lotu - rozwiązanie stosowane w karabinach wyborowych Savage. Powłoka lufy Melonite QPQ zapewniająca jej trwałość
- przyzwoity spust w komplecie (ja mam małe doświadczenie z innymi spustami także to akurat w 100% opinia kolegów z klubu), lepszy od mil specowego, ale oczywiście daleko mu do spustów sportowych
- chromowane suwadło - czyszczenie to po prostu przejechanie kawałkiem szmatki i cały osad schodzi bez problemu
- poruszany na forum problem z dźwiękiem sprężyny buffera w innych ARach i szukaniem sposobu, żeby sprężyna nie hałasowała: ja nie wiedziałem nawet, że taki problem istnieje, u mnie w Reconie brak zjawiska, albo jest tak minimalne, że go nie słyszę przy strzale

Minusy:
- kolba ma minimalne luzy
- słyszałem, że krążyły modele, które miały krzywo zamontowane łoże. U mnie na szczęście jest ok. Można zwrócić na to uwagę przy ewentualnym zakupie.

Uważam, że dobrą (i tanią) alternatywą może być FedArm. Jego dystrybutor jest ceniony, a sam karabin ma dobre opinie. W rękach go jednak nie miałem. W życiu go nawet nie widziałem na żywo - o dziwo przy takiej ilości opinii.

EDYCJA:
Przypomniała mi się jeszcze jedna kwestia: bardzo dobrze działający system gazowy. Abstrahując od braku zacięć - ostatnio siedziałem przy ławce na strzelnicy w Lublewie i pykałem sobie na 50m pudełko amunicji. Ponieważ zacząłem zbierać wystrzelone przeze mnie łuski (rabat na zakup ammo albo możliwość odsprzedania elaborującym kolegom) zauważyłem, że wszystkie łuski były idealnie ułożone na ziemi w kupce o średnicy hmm...ja wiem - 5-10 cm gdzieś na godzinie 3:30-4. Prędzej nie zwracałem na to uwagi bo łusek nie zbierałem.
Ostatnio zmieniony 04 sierpnia 2019, 15:35 przez Hoz85, łącznie zmieniany 1 raz.
Ramesses
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 425
Rejestracja: 03 listopada 2018, 21:45
Tematy: 3
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jaki AR15 do 5k?

Post autor: Ramesses »

[quoteFakt taki, że początkowa cena przekraczała mocno mój budżet (oscylowała w granicach 5-5,2k), ale udało mi się zbić do okolic ceny Mossberga MMR (promocja na święta :D)][/quote]

Jeśli rzeczywiście kupiłeś Recona w cenie Mossberga MMR to gratulacje, 1-1,2k rabatu na takim karabinku przy i tak już bardzo atrakcyjnej ceni 5.2k...no..no. Nie zrozum mnie źle ,nie zarzucam ci konfabulacji ale albo z ciebie taki znakomity negocjator, albo sprzedawca był tego dnia wyjątkowo hojny albo... z jakiegoś powodu bardzo mu zależało żeby ten karabinek szybko sprzedać.

Ale sam karabinek jak najbardziej ok. Składny i przyjemny w strzelaniu. Znam , strzelałem, ma go kolega w klubie. W zasadzie to taki lepiej ubrany Patrol. Lepsza kolba, aluminiowe łoże, pływajaca lufa, składana szczerbinka. Ładny design.

Skok 1:8 nie jest wyjątkiem, ma go wiele tanich AR. Mój wyżej wymieniny Armalite też. Różnica między 1:7 marginalna, niema się czym podniecać. Teoretycznie lepszy do cięższych naboi. Tylko gdzie takie kupisz? Ja w sklepach nie spotykam.Chyba że stać Cię na strzelanie Lapuą, Noslerem czy Geco. Czasami można spotkać Barnaula 62gr ale od dawna nigdzie nie widziałem.

Powłoka lufy Melonite , tu też nie ma się czym podniecać .to po prostu utwardzanie powierzchni poprzez azotowanie. Występuje też pod nazwami Nitride, Armonite, Isonite. Firmy wymyślaja je sobie że niby coś nowego ,lepszego. Ot taki rozumiesz ,,chłyt materkingowy''. Obecnie azotuje sie lufy już w bardzo tanich karabinach.
Co do braku luzów to nie łuź się,wcześniej czy później będa luzy .W jednym wcześniej w drugim później. Kwestaia ilośći rozłożeń i oddanych strzałów. Taka konstrukcja i nie przskoczysz tego. Jak juz będą to gumowa poduszeczka i po temacie.

Ale ogólnie karabinek wart grzechu i jak na wstępie napisałem , jeśli rzeczywiście kupiłeś go za tę cenę i wszystko z nim ok. to możesz sie tylko cieszyć
9x19/357mag/45ACP/.22 LR/223rem
Minor
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 91
Rejestracja: 16 sierpnia 2017, 00:43
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jaki AR15 do 5k?

Post autor: Minor »

Ramesses pisze: Co do braku luzów to nie łuź się,wcześniej czy później będa luzy .W jednym wcześniej w drugim później. Kwestaia ilośći rozłożeń i oddanych strzałów. Taka konstrukcja i nie przskoczysz tego. Jak juz będą to gumowa poduszeczka i po temacie.
Recon ma chyba śrubkę do kasowania luzu. O ile dobrze pamiętam. Stąd wynika ten "brak luzów" i dlatego też w Reconie można sobie radzić bez gumeczek itp.
Awatar użytkownika
mgmg
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 172
Rejestracja: 05 kwietnia 2018, 13:18
Tematy: 0
Lokalizacja: podkarpacie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jaki AR15 do 5k?

Post autor: mgmg »

Chyba chodzi o taki trzpień na sprężynie przy tylnym mocowaniu, który samoczynnie kasuje luz odpychając upper od lowera.
Adam1983
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 231
Rejestracja: 04 października 2017, 22:28
Tematy: 15
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jaki AR15 do 5k?

Post autor: Adam1983 »

O ile dobrze pamiętam, w Aero też jest śruba do likwidowania luzu. Lufy 1:7 są lepsze do cięższe amunicji niż 1:8, nie na odwrót. Savage teoretycznie wyróżnia się celnością, przynajmniej wg. testów.
Ramesses
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 425
Rejestracja: 03 listopada 2018, 21:45
Tematy: 3
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jaki AR15 do 5k?

Post autor: Ramesses »

Lufy 1:7 są lepsze do cięższe amunicji niż 1:8, nie na odwrót.

Kajam się ze wstydem. Oczywiście masz rację. Jednak tak jak napisałem poprzednio różnice nie są na tyle istotne by robić z tego zagadnienie.

A o śrubce regulacyjnej w Reconie nie słyszałem a i Kolega nic nie mówił . może sam jeszcze nie wie.
9x19/357mag/45ACP/.22 LR/223rem
Minor
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 91
Rejestracja: 16 sierpnia 2017, 00:43
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jaki AR15 do 5k?

Post autor: Minor »

Nie pamiętam czy to śrubka czy trzpień czy co... Ale coś tam jest co kasuje luz. Śrubki też gdzieś widziałem.

Edit//

https://www.taylor-tactical-supply.com/ ... ew-sav.htm

Takie coś tam siedzi. Czyli jakby nie patrzeć wbudowany
accu wedge
Ostatnio zmieniony 05 sierpnia 2019, 21:40 przez Minor, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Hoz85
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 626
Rejestracja: 26 czerwca 2018, 22:33
Tematy: 10
Lokalizacja: Gdańsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jaki AR15 do 5k?

Post autor: Hoz85 »

Może w swojej wypowiedzi, źle nastawiłem nacisk na cechę lufy. Bardziej chodziło mi o ilości bruzd gwintu niż skok 1:8.
Podobno przeważnie lufy w ARach mają ich 6 szt. W teorii ta ilość bruzd powoduje nierównomierną deformację pocisku, która może zaburzyć tor jego lotu.
Savage w Reconie stosuje lufę 5R - 5 bruzd które są rozłożone równomiernie (deformują pocisk równomiernie).
Nie bijcie mnie...ekspertem od balistyki nie jestem.

Co do samego skoku gwintu i amunicji do niej - myślę, że w temacie poświęconym zakupom AR'a warto wstawić poniższą grafikę bo nawet eksperci się mylą, a co dopiero powiedzięć o osobie kupującej pierwszy karabin heh:
Obrazek

W kwestii luzów: Klekotania karabinu raczej nie będzie nawet po osiągnięciu większego przebiegu. Recon ma "śrubę" niwelującą luzy uppera i lowera.

W kwestii cen ARów w grudniu 2018: Mossberg MMR kosztował 4300 zł
Cenę M&P Sport II miałem podaną gdzieś na poziomie 3700/3800 zł.
Diamondback (nie podam który był to model bo nie pamiętam) w granicach 3600 zł.
Ja swojego Recona kupiłem ostatecznie za 4700 zł.
Tak jak napisałem - cenę uzyskałem z okolic ceny Mossberga, a nie jak za Mossberga.
Kolega wyżej pisał, że swojego Recona kupił za 4600 zł także cena promocyjna jest jak najbardziej realna.
Glou
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 256
Rejestracja: 29 sierpnia 2018, 21:01
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jaki AR15 do 5k?

Post autor: Glou »

Natrafiłem kiedyś na takie opracowanie dotyczące lufy vs waga pocisku dla amunicji 223

https://pewpew.pl/amunicja-223-556-mm-b ... jego-ar15/

Jest tam ściągawka pomocnicza i może się również komuś przydać
Awatar użytkownika
montrala
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 5431
Rejestracja: 29 sierpnia 2005, 16:01
Tematy: 0
Lokalizacja: z Azji
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Jaki AR15 do 5k?

Post autor: montrala »

Nie chodzi o samą masę pocisku, tylko o osiągniętą prędkość obrotową, a ta wynika ze skoku gwintu i prędkości początkowej pocisku. Niedostateczna stabilizacja jest problemem, "zbyt duża" nie jest* (długo uważano że jest, ale podejście do tej kwestii się zmieniło). Dlatego zasadniczo lepiej mieć lufę o skoku szybszym niż wolniejszym, zwłaszcza przy krótszych lufach. Osobiście dla luf do 16,5" preferuję skok co najmniej 1/7" (przy 10" wolałbym 1/6" ale nie ma takiej opcji). Dla luf powyżej 16,5" skok 1/8" da podobne rezultaty. Skok 1/9" jeżeli naprawdę nie planujemy strzelań tarczowych dobrą amunicją HPBT. Skok 1/12" był pomyłką, o której dawno zapomniano.

* Do pewnego momentu - bardzo szybkie pociski, np 35gr z dłuższej (16,5+") lufy o skoku 1/7" rozrywają się w locie, co w sposób oczywisty wyznacza granicę. Jak ktoś planuje używać amunicji 35-40gr to wtedy 1/9"
Używam broni marki HK od Heckler&Koch i Cenzin, używam optyki od firmy Kahles, strzelam ze strzelby Typhoon Defence F12 od Omega Military Poland oraz używam amunicji Hornady od firmy Hubertus Pro Hunting.
Awatar użytkownika
Hoz85
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 626
Rejestracja: 26 czerwca 2018, 22:33
Tematy: 10
Lokalizacja: Gdańsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jaki AR15 do 5k?

Post autor: Hoz85 »

Szukałem trochę więcej informacji o lufach 5R, ale wygląda na to, że w Polsce temat nie był poruszany, a przynajmniej nie został zagregowany przez Google.
Temat był poruszany na burgerowych blogach / forach / youtube.
Poniżej grafika porównujące standardowe lufy 6R i 5R:

Obrazek

I opis z bloga:

How does this help?

5R reduces projectile deformation as it passes through the bore during the firing sequence. By placing the lands opposite of the grooves, the bullets are no longer squeezed on opposite sides ensuring the projectile stays uniform instead of squeezing material into the grooves. More uniform projectile means better accuracy.

Secondly, by sloping the transition to the groove, the barrels become much easier to clean. In a conventionally rifled platform, these corners become depositories for lead and superheated materials left after shooting. Cleaning supplies have a hard time reaching these corners as they are incredibly small. By sloping it, cleaning supplies are easily able to get to the deposits.

Does this mean conventional rifling is no good?

Absolutely not! Conventional rifling has been slinging projectiles accurately for over 200 years and will continue to be a mainstay of Faxon’s capabilities. 5R is being offered as an upgrade for those looking for additional performance.


Czyli w skrócie:
- mniejsza deformacja pocisku co oznacza lepszą celność
- łatwiejsze czyszczenie lufy / mniejsze nagromadzanie osadu

Ruger AR-556 MPR także posiada lufę tego typu.
Innych ARów dostępnych w Polsce z taką lufą nie udało mi się znaleźć - chyba, że Wy posiadacie jakieś dodatkowe informacje.
Tak jak pisałem wcześniej - lufy 5R, a także 3R są częściej spotykane w karabinach wyborowych.
Ostatnio zmieniony 06 sierpnia 2019, 14:17 przez Hoz85, łącznie zmieniany 1 raz.
mike4356
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 127
Rejestracja: 03 października 2012, 23:19
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jaki AR15 do 5k?

Post autor: mike4356 »

Lufę z gwintem 5R mają Savage MSR15 Recon I Patrol

Edit. Przeoczyłem kontekst, nie zorientowałem się że to właśnie od Savage wyszedł temat bruzdowania 5R. Rzeczywiście, raczej nieczęsto spotykane. W AR jeszcze z tego co wiem to taki gwint jest w m&p 15 competition, ale jego nie widziałem na naszym rynku
Ostatnio zmieniony 06 sierpnia 2019, 16:13 przez mike4356, łącznie zmieniany 1 raz.
Minor
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 91
Rejestracja: 16 sierpnia 2017, 00:43
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jaki AR15 do 5k?

Post autor: Minor »

Warto do rozważań, jednak dołożyć jeszcze jeden aspekt związany z tymi lufami 5R.

Na ile to poprawienie celności (o ile faktycznie istnieje, a żeby to sprawdzić pewnie by trzeba zrobić jakiś rzetelny test), wpłynie na to co chcemy robić z AR-15.
A jeżeli walczymy o milimetry na tarczy, to pytanie czy nie lepiej kupić coś do tego przystosowanego w .223? W cenie Recona są już konstrukcje typowo do strzelania precyzyjnego, które myślę dadzą lepsze wyniki -> ale tu dodam że nie znam się na Long Range kompletnie, natomiast chyba takie karabiny jak Tikka T3x to już dobra półka, po opiniach jakie widziałem na forum.

Dodatkowo Savage Recon jest opisywany jako karabin z którego można strzelic sub-moa. Na Youtube są filmiki z USA jak ludzie strzelają na te 100yr sub-moa.
Ale w wątku o DB15, jeden z kolegów z tego forum DB15 EB też strzelał kilkukrotnie skupienia poniżej 1 MOA na 100m:


A taki DB ma zwykła lufę i do tego jest budżetowy;) Z drugiej strony dużo droższe karabiny nie mają lufy 5R i też dobrze strzelają. Jasne, ten na filmie powyżej był ze zmienionym spustem a kulki były elaborowane. No ale to świadczy o tym chyba nadal, że z lufą wszystko ok.

Do czego zmierzam? Zastanawiam się na ile takie rzeczy jak lufa 5R działają na naszą psychikę:)
chief-moonshine
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 130
Rejestracja: 09 stycznia 2015, 15:43
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jaki AR15 do 5k?

Post autor: chief-moonshine »

montrala pisze:Niedostateczna stabilizacja jest problemem, "zbyt duża" nie jest*
Tylko przy założeniu że pocisk jest idealnie wykonany. Jeśli ma jakieś nierównomierności skutkujące tym że środek masy leży poza osią obrotu w lufie, przy opuszczaniu tejże lufy dostanie boczną składową prędkości, proporcjonalną do prędkości obrotowej.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Broń i amunicja - WBP”