Drodzy Użytkownicy,

Od dnia 25 maja 2018 r. wchodzi w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych, określane jako RODO.

W związku z tym poniżej regulaminu forum zostały zamieszczone wytyczne związane z tym rozporządzeniem.

Bardzo proszę poświęcić chwilkę i wczytać się w te przepisy, nie jest tego dużo.

Regulamin i rozporządzenie

Pozdrawiamy,
Administracja forum

Beretta BM59 - opinie?

Moderator: Moderatorzy WBP

erwinrommel44
Zarejestrowany użytkownik
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Status: Offline

Re: Beretta BM59 - opinie?

Postautor: erwinrommel44 » 2019-10-02, 22:59

Czyli na 99% bedzie tak ze gdzie nie kupie to bedzie wlasnie z tym lufami taki problem. Ze w wiekszym lub mneijszym stopniu wzery? Bo jakby juz miala miec to wlasnie zalezy mi by trzymala to zero na 100m.
Tamci jak strzelaja na parenascie metrow to wiadomo ze nie raczej nie zauwaza, z wiatroki szlo i by cos trafic wtedy.
Jedynie co mnie ciekawi to czemu jest taki rozsztrzal cenoy, znalazlem jedna na Polarmsie za 2500, na innych sklepach sa po 2900, 3100. Od czego to zalezy skoro i tak maja miec wzery?

erwinrommel44

Postautor: erwinrommel44 » 2019-10-02, 23:01

Dopytuje i mecze tak temat bo bardzo podoba mi sie ta bron i chcialbym posiasc jakis sensony egzemplarz, jak sobie cos wymysle to dąrze by to zdobyc.

erwinrommel44

Postautor: erwinrommel44 » 2019-10-02, 23:04

czak pisze:Dokładnie, też słyszałem o problemie z lufami. Kwestią zasadniczą jest czy to wynika z wcześniejszego intensywnego użytkowania w armii, czy też słabej jakości ich wykonania, czy po prostu złego zakonserwowania. Leśny Dziadku widziałeś egzemplarze z lufami naprawdę trzymającymi skupienie? Karabin sam w sobie jest naprawdę fajny i strzelanie z niego jest bardzo przyjemne, pomimo użycia dość silnego naboju.

Z tego co rozmaialem z jednym Panem to wynika z tego ze włosi jak w latach 1998-2000, "konserwowali" je zgrubsza oraz pakowali w takie folie hermetyczne, musialo sie dostac troche wilgoci (niewiadomo gdzie były składowane w jakich warunkach) przez co zaszły w większym lub mniejszym stopniu i nastąpiło zmatowienie.

czak

Postautor: czak » 2019-10-03, 23:43

Nie posiadam niestety wiedzy w temacie podchodzenia tych karabinów - w zakresie dostępnych na naszym rynku. Sam jestem tym zainteresowany. Trudno powiedzieć, na podstawie informacji od jednego sprzedawcy, że wszystkie egzemplarze są z jednego miejsca i mogą być obarczonego tego typu wadami. Zatem raczej należy podchodzić ostrożnie do takich doniesień, bez empirycznego sprawdzenia tematu. :wink: Osobiście BM59 również mi się podoba i chciałbym nabyć w normalnej cenie egzemplarz w dobrym stanie, zwłaszcza lufy. Moim zdaniem bez przestrzelania broni na strzelnicy przed zakupem nie będzie pewności co do faktycznego stanu lufy. To jest chyba zresztą podstawowa zasada bo strzelałem z karabinów, gdzie w lufie były wżery i ogólny stan nie budzący zaufania, a pociski na tarczy były w akceptowalnym skupieniu. Odwrotnie, strzelałem m.in. z Mosina gdzie lufa wizualnie była w porządku a były problemy z celnością, pomimo weryfikacji łoża broni, jak też korony lufy, która wyglądała na nieuszkodzoną. Podsumowując, przed zakupem Beemki 59 należałoby po prostu postrzelać...Druga opcja - uzgodnić od razu ze sprzedawcą warunki zwrotu na wypadek nie spełnienia oczekiwań...

erwinrommel44

Postautor: erwinrommel44 » 2019-10-04, 12:44

Słuszna rada Panie czak. Jeśli znajdzie sie taka opcja i dotychczasoy własciciel zgodzi sie na takie warunki to bedzie bardzo super i znaczy o dobrych intencjach sprzedajacego. To troche jak z kupne uzywanego auta. Ogolnie to nie bede chcial robic niewiadomo jakich wynikow i startoawc z nia na olimpiadze, wazne by miala akceptowalna celnosc a nie siala jak katiusza na parudziesiecu metrach. Tez slyszalem podobne historie na temat tego jaki wplyw maja dane wady nad celnoscia. Rozmawaielm tez wczoraj z innym wlascicielm innego sklepu. To samo potwierdzil na temat luf i ich problemow, wiec to jak zostaly skladowane i magazynowane w 99% musi byc prawda, a kazdy sklep co mowi inaczej to sciemnia i sam nie zna dokladnie faktycznego stanu.

LongTom

Postautor: LongTom » 2019-10-04, 13:40

Niezależnie od kogo się kupuje trzeba dokładnie obejrzeć lufę aby ocenić jej stan.
Ta broń nie ma chromowanego przewodu lufy i zaniedbania w czyszczeniu i konserwacji odbijają się na jej stanie.
Parokrotnie spotkałem się z sytuacjami, lub słyszałem o tym od zaufanych kolegów, że sprzedawca opisywał stan lufy jako idealny bądź bardzo dobry, a po przetarciu i obejrzeniu wychodziła "ruda" prawda.
M.in. przyjechały dwie "idealne" beretty do kolegi, który obejrzał przy użyciu boroskopu przewody luf, stwierdził ogniska rdzy i wżery co skutecznie zniechęciło go do zakupu.

PS brakuje starej praktyki sklepu Kapiszon w Warszawie, gdzie do broni dołączali tarcze z jej przestrzelania...
Robi to ktoś jeszcze w Polsce?
Ostatnio zmieniony 2019-10-04, 13:41 przez LongTom, łącznie zmieniany 1 raz.
PSSK Do broni
SSK Olimp
trochę nieprzypominającej broni wojskowej WBP, trochę wiatru, CP i BB

czak

Postautor: czak » 2019-10-04, 14:26

Egzemplarze, które oglądałem miały lufy z wizualnie ładnym gwintem, bez wżerów ale zmatowionym. Jeden prezentował się jednak jakby po prostu nie był czyszczony po strzelaniu, miał delikatne wżery. Najgorzej jednak wyglądał odcinek lufy długości ok. 10 cm od jej wylotu. Wydaje mi się, że sprawa zależy od tego, jak ktoś dokładnie dbał o broń, gdy miał ją na stanie w armii. Kolejna rzecz, z uwagi na konstrukcję urządzenia wylotowego (na marginesie - skutecznego), które jest nakręcane na lufę i obejmuje na długości dłuższej niż np. w SWT - mam podejrzenia, że wskutek niedokładnego czyszczenia gromadzi się tam rozpuszczony nagar, który z powrotem spływa do wnętrza lufy, powodując korozję. Jeżeli kolega erwinrommel44 w rezultacie swoich poszukiwań trafi jakieś zaufane miejsce z ładnymi BM59 (w normalnej cenie :wink: ) to proszę uprzejmie o podanie namiarów. :516:

Awatar użytkownika
Gash

Postautor: Gash » 2019-10-04, 15:21

BM59 może nie jest karabinem dla wszystkich. Chyba czasami są mieszane różne systemy walutowe. Jeśli ktoś szuka jakiegokolwiek prawdziwego karabinu [czyt. wojskowego ;)] z przeszłością, z historią i w ogóle, a nie nówki sztuki wyprodukowanej na rynek cywilny, to chyba przeznaczenie takiego karabinu do konkursów o nagrodę Wilhelma Tella jest pomyłką. Biorąc pod uwagę kawał sprzętu jakim jest BM59 i cenę mniejszą niż za Glocka 3-4 generacji [o 5 już nie wspominając], to wymogi postawione do takiego zakupu pod kątem celności są trochę... śmieszne. :)

Sprzęt jest naprawdę fajny i jak ktoś ze strzelania czerpie frajdę nie tylko z aptekarskiej precyzji, to w moim odczuciu i przy wszystkich dotychczasowych zakupach, stosunek kosztów do jakości i radochy - przy zakupie BM59 jest jednym z najwyższych! :) Szczerze polecam!

Awatar użytkownika
Archeolog

Postautor: Archeolog » 2019-10-04, 15:48

BM59 może nie jest karabinem dla wszystkich. Chyba czasami są mieszane różne systemy walutowe. Jeśli ktoś szuka jakiegokolwiek prawdziwego karabinu [czyt. wojskowego ;)] z przeszłością, z historią i w ogóle, a nie nówki sztuki wyprodukowanej na rynek cywilny, to chyba przeznaczenie takiego karabinu do konkursów o nagrodę Wilhelma Tella jest pomyłką. Biorąc pod uwagę kawał sprzętu jakim jest BM59 i cenę mniejszą niż za Glocka 3-4 generacji [o 5 już nie wspominając], to wymogi postawione do takiego zakupu pod kątem celności są trochę... śmieszne. :)

Sprzęt jest naprawdę fajny i jak ktoś ze strzelania czerpie frajdę nie tylko z aptekarskiej precyzji, to w moim odczuciu i przy wszystkich dotychczasowych zakupach, stosunek kosztów do jakości i radochy - przy zakupie BM59 jest jednym z najwyższych! :) Szczerze polecam

Amen.

LARPAK

Postautor: LARPAK » 2019-10-04, 16:38

Tylko jest różnica pomiędzy mam skupienie rzędu 10 cm, ale mam skupienie, a rozrzut po całej tarczy bo tego to nawet w AK się nie akceptuje, które jest bronią wojskową.

czak

Postautor: czak » 2019-10-04, 16:40

LARPAK trafił w sedno sprawy. Nigdzie nie napisałem, że wymagam od BM59 celności na poziomie "aptekarskiej precyzji". Uważam podobnie, jak przedmówcy, że nie jest karabin każdego tylko dla osób chcących posiadać kolekcjonerski, w sumie rzadki u nas karabin samopowtarzalny do postrzelania dla przyjemności, ewentualnie startu w zawodach klubowych. Poza tym, naprawdę przyjemnie się z niego strzela. Dla wyjaśnienia - moje wpisy odnoszą się do sytuacji związanych z zakupem egzemplarzy z zużytymi, skorodowanymi lufami w cenach niestety cytowanego Glocka 3Gen przewyższającymi...

erwinrommel44

Postautor: erwinrommel44 » 2019-10-05, 02:17

Kolego czak. Jak uda mi sie coś znaleźć to jak najbardziej powiem jak poszły poszukiwania i efekty. Poniewaz jestem z Zachodniopomorskiego, za co z góry mam przekichane ( ze wzgledu na odleglosc gdziekolwiek) to moje poszukiwania ograniczą się max do Lubuskiego. Zdaje sobie sprawe ze nie bede mogl konkurowac i probowac sie w konkurencjach gdzie liczy sie eptekarska precyzja. Tak jak kolega wyzej wspomnial, tego typ wosjkowy nie do tego sluszyl. Jakbym wlasnie czegos szukal w ten desen, to musialbym znnaaaacznie wiecej wydac i musialaby byc to bron cywilna.
Jak najbardziej, chodzi o funfactor i senswonącelnosc zebym nie musial chociaz wstydzic na zawodach do licencji. Wieć podpisuje sie pod tym, o czym wposmnial kolega czak. Chodzi mi w niej tylko i wylącznie o to.
LongTom. Własnie jeden Pan ze sklpu powiedzial podobnie. Ze to co pisza sklepy o ich egzemplarzach BM59 to bujda, bo mowil ze przebrali dziesiatki jesli nie setki egzemplarzy i wystarczylo zetrzec ten mat w środku lufy i prosze bardzo. Z teho co wstepnie rozmawialem to bylaby mozliwosc odrazu po zakupie przejechac sie na strzelnice niedaleko i sprawdzic jak bije. W razie czego mozna bedzie zwrocic i chyba tak zrobie bo nie chce kupowac kota w worku.
Bo czy jest jakas powosjkowa, fajna bron z historia ktorą super extra ma skupienie i celnosc?

LongTom

Postautor: LongTom » 2019-10-05, 10:48

Jest bardzo dużo celnych powojskowych karabinów.
szwajcarskie karabiny powtarzalne (np. K31),
szwedzkie mausery, fińskie mosiny,
angielskie enfieldy P14
norweskie kragi itp.
Z broni samopowtarzalnej polskie tantale (stosunek cena-jakość-celność-cena ammo).

Bardzo pomaga bdb stan lufy, talent, trening i dobór amunicji.

Co do zwracania broni, która po zakupie okazała się niecelna (np. źle zamontowane przyrządy celownicze) sam przetestowałem. Da się, ale pewien niesmak pozostał, Do niedawna (zmiana ustawy) i tak każda broń sprzedawana przez firmy musiała być przestrzelana dla 3 łusek, a że broń (długa) sieje niemiłosiernie lub bije w bok widać już na tarczy na dystansie 25 m.
PSSK Do broni
SSK Olimp
trochę nieprzypominającej broni wojskowej WBP, trochę wiatru, CP i BB

erwinrommel44

Postautor: erwinrommel44 » 2019-10-05, 20:47

Własine chciałbym cos samopowtarzalnego. Nad tantalem sie kiedys zastanawialem ale odkad mam kałaszka to szukałbym czegos bardziej odmiennego, niekałachopodobnego. Samopowtarzalnego wlasnie. SKS tez tak troche mi przeszedl bo to dalej 7.62x39.

Awatar użytkownika
Leśny Dziadek

Postautor: Leśny Dziadek » 2019-10-05, 21:04

To kup Zastavę M76 w kalibrze 308, były takie, seria próbna, celna jak sam skurczybyk, do 300 metrów wszystko w "10" wojskowej tarczy Nt23P.
Kilka sztuk przyjechało do Polski w zeszłym roku.
Ewentualnie M76 oryginał.

Wróć do „Broń i amunicja - WBP”