Beretta BM59 - opinie?

Moderator: Moderatorzy WBP

Poprzedni tematNastępny temat
ThePatriarch
Zarejestrowany użytkownik

Re: Beretta BM59 - opinie?

Post autor: ThePatriarch »

Przeglądałem zdjęcia luf do BM59 z tak zwanych amerykańskich 'parts kit'. do tego pod tym linkiem ktoś potwierdził informacje o chromowanych lufach:

https://www.m14forum.com/threads/any-bm ... ere.73811/

Obecnie w USA produkowane są nowe, chromowane lufy. W Europie nie widziałem póki co żadnych. Ciekawe czy lufę do Garanda w .308Win rusznikarz dałby radę dopasować do BM59 - Lothar Walther takie produkuje.

erwinrommel44

Post autor: erwinrommel44 »

A tak, prawda. Tez troche zgłebiłęm temat i u nich nowe elementy wykonuje James River Armory. Praktycznie to są współcześnie robione BM59 i hamerykańce bardzo sobie je chwalą.

JanekJ

Post autor: JanekJ »

mg schutze pisze:
09 października 2020, 11:27
Ja będę kombinował montaż pod lunetę.
Wzór już mam, kwestia zwymiarowania.
Na wzór Sadlaka? Byłbym zainteresowany, odezwij się jak pojawi się więcej szczegółów.

Awatar użytkownika
mg schutze

Post autor: mg schutze »

JanekJ pisze:
03 grudnia 2020, 17:38
Na wzór Sadlaka? Byłbym zainteresowany, odezwij się jak pojawi się więcej szczegółów.
Tak coś w ten deseń. Jak coś wyjdzie to w okolicach świąt. Będę tu dawał foty.
.22 .223 .308 5,45x39 7,62x39 7,62x54 7,92x57 12 GA 7,62x25 9x18 9x19 .45 ACP

ThePatriarch

Dzisiaj poprosiłem mojego kolegę, który posiada BM59 z lufą w stanie idealnym o możliwość rzucenia okiem. Swoją BM-kę kupił dość dawno temu, zanim stały się u nas popularne. Poniżej zamieszczma zdjęcia - lufa jest oryginalna i chromowana - widać piękną wylewkę chromu na koronie i przy komorze nabojowej. To potwierdza, że informacje z Amerykańskiego forum nie były błędne - lufy w BM59 były chromowane

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

ThePatriarch

Byłem ostatnio przestrzelać bm59 i niestety, okazało się że to siewnik a nie karabin :) Rozrzut na 100m to jakieś 70-80cm. Po świętach zwracam karabin do sklepu jako uszkodzony i rozpoczynam poszukiwanie egzemplarza z lufą w stanie idealnym. Nie będę już ryzykował następnej ze zmatowionym gwintem.

Awatar użytkownika
Leśny Dziadek
Użytkownik komercyjny
Użytkownik komercyjny

Post autor: Leśny Dziadek »

no to ciężko będzie.... Był jeden rzut na Polskę, przy czym KAŻDY egzemplarz miał lufę zmatowioną. Nie ma "lepszych" i "gorszych" stanów, każdy z zewnątrz ładny, w środku widac zużycie.

KG92RS

Post autor: KG92RS »

Leśny Dziadek pisze:
26 grudnia 2020, 21:25
w środku widac zużycie.
O ile pamiętam, to nie o zużycie chodziło, tylko brak prawidłowego zakonserwowania przewodu lufy przed zapakowaniem. Zapomnieli wyczyścić...

ThePatriarch

Nie wiem o co chodzi bo zdarzył mi się kiedyś fiński Mosin M39 z lufą matową/wżerami ale na 100m mieścił się bez problemu w 10cm. Lufy w BM59 są chyba jednak bardzo mocno używane - były chromowane ale większość ludzi twierdzi, że nie bo tego chromu to już tam praktycznie nie ma. Pierwszy raz mi sie przytrafiło, żeby karabin na 100m miał rozrzut 70cm! Zobaczymy, być może uda mi się ogarnąć parę egzemplarzy w stanie idealnym - dostałem cynk ale muszę sprawdzić co się da z tym zrobić :) Amerykanie produkują nowe, chromowane lufy ale opłacalność importu raczej żadna.

Awatar użytkownika
Leśny Dziadek
Użytkownik komercyjny
Użytkownik komercyjny

Post autor: Leśny Dziadek »

raz, że zużyte, dwa że fosfatowanie chwyciło również gwint. To, że gdzieś ktoś ma w stanie idealnym, nie oznacza, że będzie idealnie strzelać. Moja podpowiedź - sprawdź 3-4 rodzaje amunicji, bo to że siała na jednym, nie oznacza, że lufa do du**, może miałeś za lekki lub za ciężki pocisk do niej?

ThePatriarch

Fosfatowanie nie mogło chwycić gwintu, ponieważ lufy w bm59 są / były chromowane. Jeżeli chrom w mniejszym lub większym stopniu zalazł to już mówi wszystko o stanie lufy. Dodam jeszcze, że choć gwint w bm59 ma skok 1/10” i daje możliwość strzelania ciężkimi pociskami to wojskowa amunicja do której te lufy były produkowane miała 147gr. Kilka postów wyżej zamieściłem zdjęcia lufy w stanie idealnym. Karabin należy do mojego kolegi i strzela świetnie zarówno na 100m jak i na 300m przy użyciu amunicji ggg 147gr.

erwinrommel44

ThePatriarch pisze:
24 grudnia 2020, 16:39
Byłem ostatnio przestrzelać bm59 i niestety, okazało się że to siewnik a nie karabin :) Rozrzut na 100m to jakieś 70-80cm. Po świętach zwracam karabin do sklepu jako uszkodzony i rozpoczynam poszukiwanie egzemplarza z lufą w stanie idealnym. Nie będę już ryzykował następnej ze zmatowionym gwintem.
Kolega jakiej amunicji uzywał? a rozsiew wyglądał tak ze jeden pocisk gdzies odskakiwał? Czy to było tak z kazdy w inna strone?

erwinrommel44

ThePatriarch pisze:
28 grudnia 2020, 22:07
Fosfatowanie nie mogło chwycić gwintu, ponieważ lufy w bm59 są / były chromowane. Jeżeli chrom w mniejszym lub większym stopniu zalazł to już mówi wszystko o stanie lufy. Dodam jeszcze, że choć gwint w bm59 ma skok 1/10” i daje możliwość strzelania ciężkimi pociskami to wojskowa amunicja do której te lufy były produkowane miała 147gr. Kilka postów wyżej zamieściłem zdjęcia lufy w stanie idealnym. Karabin należy do mojego kolegi i strzela świetnie zarówno na 100m jak i na 300m przy użyciu amunicji ggg 147gr.
Ja uzywam 175/180gr GGG oraz S&B. Mialem isc jeszcze raz popróbowac ale teraz to mozna zpomniec bo strzelnice zamkniete :(

erwinrommel44

ThePatriarch pisze:
28 grudnia 2020, 22:07
Ja uzywam 175gr od GGG oraz 180gr S&B. Mialem jechac sprawdzic tez podobną z soft pointem ale strzelnice pozamykane to moge zapomniec :(

ThePatriarch

Praktycznie każdy w inną stronę. Testowałem 4 rodzaje amunicji, zarówno fabrycznej jak i elaborowanej. Rezultat za każdym razem taki sam. Wystrzeliłem w sumie 170 naboi i nic się nie dotarło, nic nie poprawiło. Poniżej zdjęcie - 2 serie po 5 strzałów zaklejone brązowymi zaklejkami to bm59. Czarny kwadrat około 20x20cm. Za pierwszym razem strzelałem do tarczy i nie mogłem się doliczyć przestrzelin, stąd pomysł na duży karton.

Obrazek

Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Broń i amunicja - WBP”