Rewolwer .22WMR + .22 LR - czy to ma sens?

Moderator: Moderatorzy WBP

wisus
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 11
Rejestracja: 19 lutego 2018, 01:50
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Rewolwer .22WMR + .22 LR - czy to ma sens?

Post autor: wisus »

Witajcie,
Jestem świeżo zarejestrowany na forum, chociaż czytam i czerpię tu wiedzę od jakiegoś już czasu. Mam jednak pewien dylemat, który skłonił mnie wreszcie do napisania pierwszego posta.
Przymierzam się do zakupu rewolweru w kalibrze .22 i moją uwagę zwróciły rewolwery z wymiennymi bębnami - .22WMR + .22 LR
Ogólnie rzecz biorąc, nastawiam się głównie na używanie klasycznego .22 LR, a .22WMR traktowałbym jako ciekawostkę i zabawkę na tzw "od święta i dla fanu"
Mam jednak pewną wątpliwość:
Czy z racji tego, że rewolwer jest przystosowany również do bębnów na dłuższą amunicję, kaliber .22LR nie traci celności ?
Wyobrażam sobie to tak, że po włożeniu .22LR powstaje większa odległość pocisku od lufy, a bęben w części, która prowadzi pocisk jest (chyba) delikatnie szerszy od lufy i bez gwintu, więc pocisk może dostawać pewnych wibracji, deformować się i przede wszystkim ... uderza w gwint już mocno rozpędzony! Czy to ma jakiś wpływ na celność względem rewolwerów strzelających tylko i wyłącznie amunicją .22LR?
Oczywiście nie pytam o laboratoryjne testy i dziesiąte części milimetra. Ten sprzęt nie służyłby mi do bicia rekordów na zawodach, ale też nie chciałbym, aby przez możliwość stosowania mało przydatnego WMR, rewolwer okazał się totalną klapą dla LR.
Co o tym sądzicie?
Awatar użytkownika
Herman
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 90
Rejestracja: 24 września 2007, 12:51
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Rewolwer .22WMR + .22 LR - czy to ma sens?

Post autor: Herman »

Jeśli interesuje cię rewolwer bocznego zapłonu to opcja dwóch bębnów 22lr i 22 wmr jest dobrym wyborem tylko z zakupem będziesz miał problem. nemiecki WH to znalowy badziew czeska alfa w wersji stalowej godna uwagi, Taurus nieosiągalny a byłby najlepszą opcją.
poeta
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 878
Rejestracja: 02 czerwca 2015, 09:42
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Rewolwer .22WMR + .22 LR - czy to ma sens?

Post autor: poeta »

Problem jest z tym że 22wmr ma głębszy gwint, a precyzyjne rewolwery 22lr mają taki delikatny, a to na pewno wpłynie na gorszą celność przy użyciu 22lr
polemass
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 563
Rejestracja: 11 października 2014, 20:04
Tematy: 17
Lokalizacja: Przegnily Wychodek
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Rewolwer .22WMR + .22 LR - czy to ma sens?

Post autor: polemass »

Taurusa w .22LR/WMR mozna trafic w UK ale lufa 30cm i pret przy uchwycie no i cena ...650£ min....Alfy sa lzejsze i jakosc ok jest.Ja lubie .22WMR bo jest uniwersalny,ale poczytaj wiecej bo w Hameryce nawet do SHTF lub SD go robia ale recenzje sa mieszane.Gdybys mial jeszcze karabinek w tym kalibrze to ma to wiekszy sens.JB
big_brotherco
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 612
Rejestracja: 08 kwietnia 2006, 18:38
Tematy: 0
Lokalizacja: Wa-wa i okolice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Rewolwer .22WMR + .22 LR - czy to ma sens?

Post autor: big_brotherco »

Ten https://www.fotosik.pl/u/podkopcem/album/1797848 jest na zbyciu :)
Jeśliś zainteresowany - daj znać na pw.
Marian
KudrigY
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 538
Rejestracja: 08 stycznia 2017, 13:24
Tematy: 16
Lokalizacja: ZKS Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Rewolwer .22WMR + .22 LR - czy to ma sens?

Post autor: KudrigY »

Sam się zastanawiałem jakis czas temu nad takim combo, i nawet pół roku temu przepuściłem chyba dwa pudełeczka ammo przez z taurusa (jakiś starszy model, więc na pewno nie 941, może 94, nie pamiętam), z bębna magnum i lr. Na 15m miałem istotnie lepsze skupienie z magnum niż lr. Właściciel sam mi powiedział, że ma tak samo. I w sumie chciał się go pozbyć, bo:
- brak zawodów na 22WMR
- cena 22wmr to 2x LR
- brak celności LR

Po dłużej dyskusji z nim, odpuściłem sobie w ogóle duet WMR/LR. Może niesłusznie, bo np. taurus był już zużyty (ale w to raczej wątpię, bo to była nierdzewka, i gołym okiem była w bardzo dobrym stanie). Jak ktoś ma podobną zabawkę, to z chęcią poczytam o celności, bo może sam wrócę do tematu :)
.22LR / 9x18 / 9x19 / 7.62x25 / .38 / .357 / .45ACP / 5.45x39 / 7.62x39 / .308 WIN / 7.62x54R / 12GA
Inku
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 593
Rejestracja: 20 kwietnia 2015, 10:15
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Rewolwer .22WMR + .22 LR - czy to ma sens?

Post autor: Inku »

Herman pisze:Jeśli interesuje cię rewolwer bocznego zapłonu to opcja dwóch bębnów 22lr i 22 wmr jest dobrym wyborem tylko z zakupem będziesz miał problem. nemiecki WH to znalowy badziew czeska alfa w wersji stalowej godna uwagi, Taurus nieosiągalny a byłby najlepszą opcją.

Problem powiadasz? :)
http://hubertus.com.pl/rewolwery-rewolw ... 73,en.html
Ostatnio zmieniony 19 lutego 2018, 13:20 przez Inku, łącznie zmieniany 1 raz.
wisus
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 11
Rejestracja: 19 lutego 2018, 01:50
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Rewolwer .22WMR + .22 LR - czy to ma sens?

Post autor: wisus »

No właśnie ta alfa z Hubertusa trochę mnie korci/korciła...
Ale na razie chyba odpuszczę sobie temat, bo coraz więcej wątpliwości nabieram odnośnie tej celności na LR-ach. Dodatkowe wątpliwości wzbudza we mnie ta różnica w gwincie, o której wspomniał poeta. Do tej pory myślałem tylko i wyłącznie o większej odległości gwintu od miejsca w którym startuje pocisk - teraz okazuje się, że nie dość, że rozpędzony, to trafia na inny rodzaj gwintu:-( Chyba ten rewolwer ma sens tylko dla tych, którzy zamierzają strzelać głównie z WMR-ów, a LR traktują jako dodatkową opcję tańszej zabawy. Ja myślałem zupełnie odwrotnie i to chyba było błędne rozumowanie.
mkw
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 478
Rejestracja: 20 kwietnia 2015, 14:26
Tematy: 0
Lokalizacja: ze wsi
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Rewolwer .22WMR + .22 LR - czy to ma sens?

Post autor: mkw »

22WMR chyba w ogóle ma średni sens, amunicja w cenie centralnego zapłonu i trudno dostępna. Na zawody bezużyteczna do strzelania do puszek tak samo skuteczna jak 22lr :roll:
W czasie pokoju, człowiek roztropny zachowuje miecz u swego boku - Sun Tzu, Sztuka Wojenna.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Broń i amunicja - WBP”