Breneka i czyszczenie po

Moderator: Moderatorzy WBP

lemuchr
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 397
Rejestracja: 10 maja 2017, 08:45
Tematy: 5
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Breneka i czyszczenie po

Post autor: lemuchr »

z99 pisze:Koledzy z tą szczotką spiralną to Ameryki na nowo nie odkryli :wink:
Może i nie odkryli ale kolega zakładający wątek o niej nie wiedział więc jakbyśmy trochę przed kolegą odkryli :wink:
Midland Gun 30-06, Mosi OWG .308Win, AKM "strzałka w trójkącie" 1974, S&W MP15 .223Rem, Uzkon AS16 12Ga, Fair Sport 2x12Ga, CZ Brno ZH 301 2x16 Ga.

Szafa na broń jest jak telewizor. Nigdy za duża :D
tomek89
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 198
Rejestracja: 02 czerwca 2017, 19:25
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Breneka i czyszczenie po

Post autor: tomek89 »

lemuchr pisze:
z99 pisze:Koledzy z tą szczotką spiralną to Ameryki na nowo nie odkryli :wink:
Może i nie odkryli ale kolega zakładający wątek o niej nie wiedział więc jakbyśmy trochę przed kolegą odkryli :wink:
Kolega jest jeszcze zielony - znaczy ja :-D A ta szczotka to jakiś biały kruk. Łuszczek nie dostarcza tego co sklepy zamawiają, innych producentów niewiele. Mam nadzieję że Skawiński mi nie odwoła zamówienia na ostatnią sztukę.

Znalazłem jeszcze kilka szt na allegro... jakoś nie wpadłem żeby tam szukać najpierw...
Ostatnio zmieniony 16 lutego 2018, 12:23 przez tomek89, łącznie zmieniany 1 raz.
Wilek1
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 654
Rejestracja: 30 sierpnia 2017, 11:03
Tematy: 0
Lokalizacja: okolice Warszawy
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Breneka i czyszczenie po

Post autor: Wilek1 »

witaj, tych bialych krukow naliczylem na szybko 5 sztuk na allegro - zaczynaja sie od 7 zl.
Awatar użytkownika
z99
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 310
Rejestracja: 07 marca 2016, 10:55
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Breneka i czyszczenie po

Post autor: z99 »

W każdym sklepie myśliwskim mają :wink:
tomek89
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 198
Rejestracja: 02 czerwca 2017, 19:25
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Breneka i czyszczenie po

Post autor: tomek89 »

Wilek1 pisze:witaj, tych bialych krukow naliczylem na szybko 5 sztuk na allegro - zaczynaja sie od 7 zl.
Tia... właśnie mi zamówienie z allegro odwołano bo pomyłka kalibru, mają ale do 9ki :)
KrisSz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 348
Rejestracja: 24 marca 2016, 14:24
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Breneka i czyszczenie po

Post autor: KrisSz »

Ja tego „białego kruka” kupowałem w hubertus pro hunting. W sklepie internetowym Łuszczka nie ma ???
Janusz123
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 259
Rejestracja: 12 stycznia 2016, 08:14
Tematy: 0
Lokalizacja: Ślůnsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Breneka i czyszczenie po

Post autor: Janusz123 »

Wczoraj czyściłem strzelbę i zauważyłem że "dziwne zacieki" zniknęły z lufy (chromowanej) dopiero pod koniec czyszczenia, czyli w przed ostatnim kroku jakim u mnie jest spłukanie lufy zmywaczem/odtłuszczaczem a następnie kilkukrotne przetarcie lufy szczotką owiniętą szmatką nasączoną zmywaczem/odtłuszczaczem (bo ostatnim krokiem u mnie jest nałożenie cienkiej warstwy oleju zabezpieczającego). Możliwe że te ciężkie do usunięcia ślady w twoim (i moim) przypadku to depozyt z plastikowego koszyka (plastic wad). Zmywacz którego wczoraj użyłem to KG 3 Solvent Degreaser, ale podejrzewam że inne również (w tym zwykły zmywacz do hamulców) również dałyby radę (tylko unikaj takich z amoniakiem bo to nie jest dobre dla chromu).
Cezarr
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 16
Rejestracja: 18 listopada 2015, 20:50
Tematy: 0
Lokalizacja: Rzeszów/ Tarnobrzeg
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Breneka i czyszczenie po

Post autor: Cezarr »

Jak czytam o tych zabiegach pielęgnacyjnych z 5 środkami przed w trakcie i po, to rozumiem że te wasze strzelby to kupione za mocno pięciocyrfowe kwoty.
I nabawiam się kompleksów że z tą moją tanią włoszką to wstyd na osi się może pokazać.
Osobiście stosuję najzwyklejsze "psikadło", nie żałując, plus taką właśnie spiralną szczotkę.
Stalową, z zestawu Decathlona za 30zł (i darmowa przesyłka).
Lufy lusterko. Ołów złazi po 3ruchach.
Polecam!
Awatar użytkownika
mkl1
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 9020
Rejestracja: 14 lipca 2006, 15:20
Tematy: 0
Lokalizacja: Katowice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Breneka i czyszczenie po

Post autor: mkl1 »

Jan㎲z pisze:..............) również dałyby radę (tylko unikaj takich z amoniakiem bo to nie jest dobre dla chromu).
Widzisz Robla jakoś daje radę i... nie niszczy chromu w lufie( wg. zapewnień producenta) a jest tam amoniak...
a... może jestem niedouczony..???
Swoją strzelbę czyszczę:
-brunox
-szczotka
-spiralka
przecierak
konserwacja...
Stożki przejściowe= szczotka =tylko dłużej.. i patrz wyżej
Ostatnio zmieniony 17 lutego 2018, 16:18 przez mkl1, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie strzelać.
Jestem przyjaznym szopem :-D
Janusz123
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 259
Rejestracja: 12 stycznia 2016, 08:14
Tematy: 0
Lokalizacja: Ślůnsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Breneka i czyszczenie po

Post autor: Janusz123 »

Chrom jest elektrolitycznie kładziony na warstwie miedzi. Amoniak dobrze rozpuszcza miedź. Jeśli w zewnętrznej powłoce chromu są mikropęknięcia to amoniak może dostać się do warstwy miedzi i ją rozpuścić. Taka przynajmniej jest teoria.
A co do mojej metody czyszczenia to jest dokładnie jak wasza - Brunox, 2 rodzaje szczotek, jakieś szmatki, przecierak. Z tym że ja mam na koniec 1 dodatkowy krok - odtłuszczenie lufy - który pozwala mi na dokładną weryfikację jej stanu. Nie zobaczysz "problemów" w przewodzie lufy jeśli pokrywa ją warstwa oleju. Przykładów daleko szukać nie trzeba - http://forum-bron.pl/viewtopic.php?f=75 ... 5#p1722286
Myślę że mój przypadek z glockiem to bardziej powszechne zjawisko, tylko statystyczny użytkownik glocka nie czyści lufy na lustro ani jej nie odtłuszcza po czyszczeniu - a gdyby tak zrobił to mógłby zobaczyć właśnie to co w moim.
Awatar użytkownika
sql
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1324
Rejestracja: 03 listopada 2014, 21:00
Tematy: 19
Lokalizacja: Łom-Janki
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Breneka i czyszczenie po

Post autor: sql »

Kurde, aż z ciekawości wziąłem dziś i wyczyściłem swoją pompkę. Od ostatniego czyszczenia poszło ze 250 brenek i ze 2500 śrutu. Pianka, potem minuta szczotką mosiężną, minuta sznurem i 3x przecieraki. Lufa jak lustro. Naprawdę nie jestem w stanie sobie wyobrazić, jak wygląda brudna i zaołowiona strzelba...
Czy to kwestia różnicy pompka vs. samopowtarzalna strzelba? Czy jakieś trefne breneki? Ja też z Pionek głównie trenowałem.
Co to za strzelba była?
...jesteśmy niegrzeczne chłopaki, pójdziemy siedzieć do paki...
tomek89
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 198
Rejestracja: 02 czerwca 2017, 19:25
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Breneka i czyszczenie po

Post autor: tomek89 »

Dzisiaj po testowej zmianie amunicji na Brenekę K.O. wyraźna poprawa. Specjalnie ponownie wyczyściłem lufę, wszystko zeszło dużo łatwiej, ołowiu minimalna ilość, ruszone wspomnianą spiralną szczotką + zwykły nagar. Strzelba to samopowtarzalny Doruk. Niedługo powtórzę test jeszcze raz z Pionkami, bo oprócz ołowiu to nie mam do nich żadnych zastrzeżeń.
Ostatnio zmieniony 18 lutego 2018, 16:36 przez tomek89, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Twilight7
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 450
Rejestracja: 29 marca 2017, 11:28
Tematy: 0
Lokalizacja: Gdynia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Breneka i czyszczenie po

Post autor: Twilight7 »

z99 pisze: ...
Warto jednak zwrócić uwagę, że faktycznie czasami do zestawów z wyciorem dają szczotki zwinięte z stalowego. Ja osobiście taką wyrzuciłem od razu do kosza i kupiłem osobno mosiężną.
...
Dlaczego wyrzuciłeś ? Czy stalowa spirala w stalowej gładkiej lufie może wg Ciębie coś uszkodzić ? Może masz chromowany przewód lufy ?

Czy inni koledzy też wyrzucają stalowe spiralne szczotki ? Jeżeli tak, przysyłajcie do mnie :one: Wg mnie świetnie usuwa ołów.
tomek89
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 198
Rejestracja: 02 czerwca 2017, 19:25
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Breneka i czyszczenie po

Post autor: tomek89 »

Kolega wykopał po paru mc temat, to małą aktualizację ze swojej strony wydam. Potwierdzam że z mojego Doruka comp strzelanie breneką oznacza katorgę przy czyszczeniu. Ołów odkłada się w hurtowych ilościach i złazi płatami ... koniec kropka. Można używać malowanych pocisków co znacznie zmniejsza ilość syfu, ale i tak zostanie go sporo. Dodatkowo po kilku strzałach breneką dość poważnie zaczyna siać (strzelane na IC, węższych nie próbowałem, pełnego cylindra nie mam). Na śrucie cud miód i orzeszki. Uznałem że to nie jest sprzęt do breneki, co zresztą chłopaki w MU potwierdzili.

Mam też nowszy nabytek, made in China, kopia REM. 870 - SDM - pełna stal, żadne chromy, żadnych czoków, prosty cylinder. Fakt że przewód lufy fabrycznie nawet ładnie obrobiony i pewnie to ma też znaczenie, ale gładkością daleko mu do chromu. W tym przypadku ołów płatami się nie odkłada. Siać breneką nie sieje, nawet po solidnym rozgrzaniu. Czyszczenie po tym - poezja. Amunicja ta sama, Pionki dynamic slug, zwykłe, nie malowane.

Może ktoś mądrzejszy ma jakiś pomysł dlaczego tak się dzieje, że chromowany doruk łapie ołów, a stalowy sdm prawie wcale?
KudrigY
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 538
Rejestracja: 08 stycznia 2017, 13:24
Tematy: 16
Lokalizacja: ZKS Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Breneka i czyszczenie po

Post autor: KudrigY »

Za to w tym SDM 870 jest zabawa z doczyszczaniem fabrycznego kompensatora :-D I nikt na strzelnicy nie chce stać obok...

Mam tego chińczyka i oczywiście polecam :)
.22LR / 9x18 / 9x19 / 7.62x25 / .38 / .357 / .45ACP / 5.45x39 / 7.62x39 / .308 WIN / 7.62x54R / 12GA
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Broń i amunicja - WBP”