Breneka i czyszczenie po

Moderator: Moderatorzy WBP

tomek89
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 198
Rejestracja: 02 czerwca 2017, 19:25
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Breneka i czyszczenie po

Post autor: tomek89 »

Moja pierwsza własna strzelba, 25 szt Dynamic Slug z Pionek poszło... i 3 godziny darcia ołowiu z lufy a lufa chromowana... szczotka do wywalenia... Najbardziej ufajdane miejsce to odcinek między komorą a portem gazowym. Jak sobie radzicie z czyszczeniem luf po strzelaniu breneką oprócz nie strzelania breneką :) ? Zamówiłem już co prawda Lewis Lead remover do 12ga ale nadal będzie to czynność pracochłonna a i spektakularnego efektu też nie jestem pewien. Może ktoś poleci brenekę z innego materiału niż ołów, która przy okazji nie kosztuje fortuny i jest dostępna w PL albo jakiś wydajny i nie za drogi sposób czyszczenia zaołowionych luf w strzelbach ?
Awatar użytkownika
GreenHeart
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 531
Rejestracja: 13 marca 2017, 11:46
Tematy: 19
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Breneka i czyszczenie po

Post autor: GreenHeart »

Nie wiem co jest bardziej szkodliwe dla lufy. 25 sztuk ołowianych kul czy 3 h pracy metalowej szczotki :). Nie przesadził trochę kolega z tym darciem chromu?
Kiedy jeszcze miałem strzelbę to po wywaleniu 3 paczek róznej maści amunicji (kula, śrut, loftki) to czyściłem zwykle 5-10 minut. Pianka Milfoam a potem wchodziły jeszcze inne środki czyszczące, dopieszczające lufe plus czyszczenie mechanizmów kolejne 10 minut.
Awatar użytkownika
arturo111
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1486
Rejestracja: 21 maja 2008, 10:23
Tematy: 11
Lokalizacja: Mogilno, Kuj.-Pom.
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Breneka i czyszczenie po

Post autor: arturo111 »

Z założenia to broń służy do strzelania a nie do czyszczenia :-D
Trener PZSS, Instruktor PZSS, Sędzia PZSS kl. I
Strzelam dobrze , tylko nie trafiam :)
WANAD Olsztyn
kriss91
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 227
Rejestracja: 18 września 2017, 16:01
Tematy: 4
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Breneka i czyszczenie po

Post autor: kriss91 »

Woda utleniona z octem w proporcjach 1:1 rozpuszcza ołów. Zatykasz jedna strone lufy, wlewasz ten roztwór i po jakichś 20 min sprawa powinna być załatwiona, w zależności od stopnia zaołowienia jeszcze. Jesli lufa jest mocno zaołowiona to jeden taki zabieg moze nie pomóc. Ważne też żeby bardzo uwazac podczas tej operacji bo reakcja jest dosyc gwałtowna (roztwór bedzie kipiał) i trzeba uważać na powłoke bo może ja zniszczyć. Próbowałem raz na rewolwerze po amunicji WC i efekty sa niezłe, z tym że ja stosuje inna metode, mniej czasochłonna i bardziej przyjemna :-D :-D a mianowicie po mniej wiecej 25 strzałach amunicja WC puszczam kilka sztuk FMJ. Po ołowiu sladu nie widac. Tylko że w Twoim przypadku raczej nie bedzie takiej możliwości

P.s.
Tak jak koledzy zdążyli Ci poradzić, najlepiej sie za mocno nad czyszczeniem lufy w strzelbie nie wysilać. Ja osobiście przeciągne pare razy szczotka w ta i z powrotem i wystarczy, lufa błyszczy
Ostatnio zmieniony 15 lutego 2018, 16:03 przez kriss91, łącznie zmieniany 1 raz.
tomek89
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 198
Rejestracja: 02 czerwca 2017, 19:25
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Breneka i czyszczenie po

Post autor: tomek89 »

Zdaję sobie sprawę że 3 g czyszczenia to nie jest najszczęśliwszy pomysł, ale ilość ołowiu była na prawdę zastanawiająca. Nie pastwiłbym się nad nią tyle gdyby nie kompletny brak efektu standardowego czyszczenia. Milifoam nie zrobił na ołowiu żadnego wrażenia, solvent Breakthrough, który z powodzeniem używam w ar czy pistolecie działał ale b. wolno, w zasadzie jedynie delikatnie wspomagając mechaniczne czyszczenie. Patche po sesjach ze szczotą były pokryte drobniutkimi płateczkami ołowiu. W miarę pracy lufa zaczęła wracać do postaci lustra. Najchętniej zrobiłbym jak kolega @kriss91 radzi - może warto jednak wydać te chore pieniążki za ammo "czyszczące" np z pokryciem z tombaku (SAUVESTRE) ? Pomysł z octem i wodą utlenioną też niezły, choć z racji portu gazowego trochę będę musiał się nakombinować- woda ilu procentowa ?

Jest jeszcze Brenneke K.O... muszę namierzyć i przetestować, póki się pogoda na rzutki nie zrobi to trzeba sobie jakoś radzić
Ostatnio zmieniony 15 lutego 2018, 16:58 przez tomek89, łącznie zmieniany 1 raz.
m2c
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1109
Rejestracja: 17 maja 2007, 12:52
Tematy: 4
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Breneka i czyszczenie po

Post autor: m2c »

W Shargu są slugi Sauvestre z tombaku, w sumie dosyć tanio (2,30zł). W moich Mossbergach bez chromu ciężko było doczyścić lufę na początku. Teraz jakoś łatwiej idzie, może zmiana amunicji pomogła? W każdym razie nawet na początku nie poświęciłem na to więcej niż 15 minut... ;)
kriss91
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 227
Rejestracja: 18 września 2017, 16:01
Tematy: 4
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Breneka i czyszczenie po

Post autor: kriss91 »

Nawet nie wiem ile ta woda miała procent, na pewno zwykła z apteki. Podejrzewam ze da sie kupić jakis koncentrat w wiekszym opakowaniu w mniejszych pieniądzach i go po prostu rozrobic. A ocet to zwykły ze sklepu, spirytusowy 10% :-D Próbowałem jeszcze czyścić ołów cifem. Co prawda nie z lufy a czoła bebna rewolweru. Efekty równiez bardzo dobre i szybkie jednak oksyda sie delikatnie rysuje, podejrzewam że po jakims czasie zedrze sie całkowicie. Ale nie chce tego polecac do lufy chyba że koledzy maja większe doswiadczenie i potwierdzą że to nie jest szkodliwe

Nawet znalazłem :-D
http://allegro.pl/woda-utleniona-3-1l-n ... 72042.html
Ostatnio zmieniony 15 lutego 2018, 18:18 przez kriss91, łącznie zmieniany 1 raz.
lemuchr
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 397
Rejestracja: 10 maja 2017, 08:45
Tematy: 5
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Breneka i czyszczenie po

Post autor: lemuchr »

Koledzy macie problemy :D
http://www.artemix.com.pl/szczotka-mosi ... a-giv.html
Takie coś w paru ruchach elegancko zdejmuje ołów paroletni który zszedł z lufy płatami .
Midland Gun 30-06, Mosi OWG .308Win, AKM "strzałka w trójkącie" 1974, S&W MP15 .223Rem, Uzkon AS16 12Ga, Fair Sport 2x12Ga, CZ Brno ZH 301 2x16 Ga.

Szafa na broń jest jak telewizor. Nigdy za duża :D
tomek89
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 198
Rejestracja: 02 czerwca 2017, 19:25
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Breneka i czyszczenie po

Post autor: tomek89 »

lemuchr pisze:Koledzy macie problemy :D
http://www.artemix.com.pl/szczotka-mosi ... a-giv.html
Takie coś w paru ruchach elegancko zdejmuje ołów paroletni który zszedł z lufy płatami .
Super, zamówię, wypróbuję. Takie tornado tylko z ostrzejszym włosiem.
m2c pisze:W Shargu są slugi Sauvestre z tombaku, w sumie dosyć tanio (2,30zł).
2,30 za szt? Nie przypadkiem po 14 za szt?
KrisSz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 348
Rejestracja: 24 marca 2016, 14:24
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Breneka i czyszczenie po

Post autor: KrisSz »

Potwierdzam. Spiralna szczotka miedziana doskonale radzi sobie ze usunięciem ołowiu.
lemuchr
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 397
Rejestracja: 10 maja 2017, 08:45
Tematy: 5
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Breneka i czyszczenie po

Post autor: lemuchr »

kolego
tomek89
to nie jest szczotka.
To jest zwinięty drut mosiężny w kształcie spirali. Nie ma to włosków.
Obrazek
Ostatnio zmieniony 15 lutego 2018, 20:34 przez lemuchr, łącznie zmieniany 2 razy.
Midland Gun 30-06, Mosi OWG .308Win, AKM "strzałka w trójkącie" 1974, S&W MP15 .223Rem, Uzkon AS16 12Ga, Fair Sport 2x12Ga, CZ Brno ZH 301 2x16 Ga.

Szafa na broń jest jak telewizor. Nigdy za duża :D
Awatar użytkownika
mic-ek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 318
Rejestracja: 29 września 2016, 20:02
Tematy: 4
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Breneka i czyszczenie po

Post autor: mic-ek »

Dostępna również w decathlon w zestawie z 2 innymi końcówkami.
.22 lr,.32 s&w long, 7,62x25, 9x18 makarov, 9x19, 7,62x54R, .308win, 7,62x39, 12/70, 16/70, 7,62x39, 5,56x45
KrisSz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 348
Rejestracja: 24 marca 2016, 14:24
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Breneka i czyszczenie po

Post autor: KrisSz »

Pod taką nazwą ją kupilem. Czy jest poprawna czy nie IMHO mniej ważne, ważne że działa. Szczotka spiralna z zestawu deacthlonowego (który zresztą kupiłem) jest chyba z drutu stalowego i osobiście nie używałbym jej do lufy. Gwinty są takie same jak w zestawach szczotek Łuszczka. Oczywiście mogę się mylić ;-)
Awatar użytkownika
z99
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 310
Rejestracja: 07 marca 2016, 10:55
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Breneka i czyszczenie po

Post autor: z99 »

Koledzy z tą szczotką spiralną to Ameryki na nowo nie odkryli :wink:
Przecież ona w zamyśle powstała właśnie do odoławiania luf strzelby i niejednokrotnie nazywana jest odoławiaczem. Jest to jedna z podstawowych szczotek na wyposażeniu każdego myśliwego.
Warto jednak zwrócić uwagę, że faktycznie czasami do zestawów z wyciorem dają szczotki zwinięte z drutu stalowego. Ja osobiście taką wyrzuciłem od razu do kosza i kupiłem osobno mosiężną.
Po pewnym czasie szczotka taka zaczyna coraz luźniej przechodzić przez lufę, ale to nie dlatego, że się wytarła, ale zwyczajnie te zwoje spiralne się zacieśniają. Wtedy taką szczotkę, która nominalnie miała kaliber 12 można używać np do strzelby 16.
DBRrrr
Reactions:
Posty: 12
Rejestracja: 09 marca 2016, 21:02
Tematy: 0
Lokalizacja: Wro
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Breneka i czyszczenie po

Post autor: DBRrrr »

Panowie, wiecie może czy gwinty szczotek Łuszczek albo Stil Crin pasują do wycioru z adapterem Hoppes'a (bodajże 8-32)?
12GA ma jeden rozmiar gwintu, czy tak jak przy szczotkach mniejszych kalibrów potrzeba kilka przejściówek?
.22LR ; 9x19 ; 5,45x39 ; 12/76
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Broń i amunicja - WBP”