Problem z AKMS

Moderator: Moderatorzy WBP

poeta
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 878
Rejestracja: 02 czerwca 2015, 09:42
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Problem z AKMS

Post autor: poeta »

Dlaczego pmK? nie oznaczano go w wojsku kbkAK?
LongTom
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1441
Rejestracja: 21 maja 2012, 22:00
Tematy: 23
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Problem z AKMS

Post autor: LongTom »

Bo pierwotnie w (L)WP kałasza nazywali pistoletem maszynowym Kałasznikowa (pmK), a dopiero później zmienili nazwę na kbkAK
Ostatnio zmieniony 11 stycznia 2018, 09:37 przez LongTom, łącznie zmieniany 1 raz.
PSSK Do broni
SSK Olimp
trochę nieprzypominającej broni wojskowej WBP, trochę wiatru, CP i BB
lemuchr
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 397
Rejestracja: 10 maja 2017, 08:45
Tematy: 5
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Problem z AKMS

Post autor: lemuchr »

Koledzy pod łącze się do tematu coby nowego nie zakładać.
Mam problem w moim AKMS z wyciągnięciem bezpiecznika. Z tego co widzę to bezpiecznik jest od wersji full auto (brak wcięcia w "zębie").
Mam problem z jego wyciągnięciem. Rozumiem że moge to zrobić dopiero jak wyjmę spust i jego trzpień?
Midland Gun 30-06, Mosi OWG .308Win, AKM "strzałka w trójkącie" 1974, S&W MP15 .223Rem, Uzkon AS16 12Ga, Fair Sport 2x12Ga, CZ Brno ZH 301 2x16 Ga.

Szafa na broń jest jak telewizor. Nigdy za duża :D
Awatar użytkownika
z99
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 310
Rejestracja: 07 marca 2016, 10:55
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Problem z AKMS

Post autor: z99 »

Możesz spróbować obrócić go o prawie 360° w drugą stronę i wyjąć bez demontażu spustu. W tym celu jednak musisz go ręką mocno odciągnąć od szkieletu broni, żeby przeskoczyć nad nitami i nie zrobić rysy.
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7495
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Problem z AKMS

Post autor: LARPAK »

Ewentualnie możesz skorzystać z instrukcji obsługi:

Obrazek

Upewnij się jednak, że otwór wyglądający na "bałwanka" nie jest zaspawany tak, abyś nie mógł wyciągnąć bezpiecznika/przełącznika rodzaju ognia.
Awatar użytkownika
z99
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 310
Rejestracja: 07 marca 2016, 10:55
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Problem z AKMS

Post autor: z99 »

LARPAK, jeżeli ma przełącznik bez wycięcia jak napisał (full auto), a zaczep ognia pojedynczego szeroki, to jedno będzie haczyć o drugie i nie wyciągnie go zgodnie z instrukcją. Nie wiem tylko czy szeroki zaczep to kwestia braku opóźniacza kurka, czy taka modyfikacja w kierunku wersji semi. W każdym razie spotkałem się z takim przypadkiem i dopiero wymiana zaczepu ognia pojedynczego na wąski (z karabinku z opóźniaczem kurka) może pomóc. A jak nie, to może zrobić jak opisałem wyżej i działa.
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7495
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Problem z AKMS

Post autor: LARPAK »

Instrukcja jest dla wersji samoczynno-samopowtarzalnej.
Aby wyciągnąć bezpiecznik/przełącznik rodzaju ognia bez demontażu mechanizmu spustowego wystarczy nacisnąć spust i/lub nieco podnieść w stronę lufy lub nacisnąć zaczep ognia pojedynczego - wierz mi, da się zdemontować bez problemu, nie raz to robiłem.

Ta modyfikacja nie ma nic wspólnego z brakiem opóźniacza kurka, a z odciętym ogonem na zaczepie ognia pojedynczego, który w pozycji przełącznika "ciągły" jest naciskany przez występ bezpiecznika/przełącznika rodzaju ognia w związku z czym nie zaczepia on o kurek.

Ustawienie mechanizmów w przypadku ognia pojedynczego:
Obrazek

Ustawienie mechanizmów w przypadku ognia ciągłego:
Obrazek
Awatar użytkownika
z99
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 310
Rejestracja: 07 marca 2016, 10:55
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Problem z AKMS

Post autor: z99 »

No też mi musisz uwierzyć, że taki przypadek spotkałem jak opisałem i nijak nie dało się go wyjąć inaczej, niż w drugą stronę. Wersji AK jest milion, a ich modyfikacji na różnych częściach jeszcze więcej. Tam niewycięty przełącznik haczył nie o ogon separatora, ale o jego górną, szeroką część. Naciskanie spustu, separatora itd nic nie dało - zawsze haczył. No ale co kraj to obyczaj widocznie :-D
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7495
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Problem z AKMS

Post autor: LARPAK »

Ja się z takimi problemami nie spotkałem, czasami trochę należało się nagimnastykować, ale wychodził bez większych problemów.
Czasami trzeba było spust lub zaczep ognia pojedynczego nacisnąć przed podniesieniem dźwigni bezpiecznika/przełącznika rodzaju ognia do góry. Później tylko popracować z opóźniaczem kurka.

W przypadku nieco innych wersji niż polskie to rzeczywiście mogły być jakieś problemy.
Awatar użytkownika
kuras999
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1688
Rejestracja: 20 kwietnia 2016, 13:47
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Problem z AKMS

Post autor: kuras999 »

Potwierdzam że niektóre zaczepy ognia pojedynczego mają prawdopodobnie specjalnie? powiększony/podniesiony tył zaczepu tak że niewycięty przełącznik nie chce się obrócić. Ale nie ma to żadnego związku z opóźniaczem kurka który jest z boku zaczepu.
lemuchr
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 397
Rejestracja: 10 maja 2017, 08:45
Tematy: 5
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Problem z AKMS

Post autor: lemuchr »

z99 pisze:No też mi musisz uwierzyć, że taki przypadek spotkałem jak opisałem i nijak nie dało się go wyjąć inaczej, niż w drugą stronę. Wersji AK jest milion, a ich modyfikacji na różnych częściach jeszcze więcej. Tam niewycięty przełącznik haczył nie o ogon separatora, ale o jego górną, szeroką część. Naciskanie spustu, separatora itd nic nie dało - zawsze haczył. No ale co kraj to obyczaj widocznie :-D
Dokładnie mam ten problem.
Mam przycięty ogon na zaczepie ognia pojedynczego.
I haczy mi bezpiecznik dokładnie jak to opisuje kolega Z99. Obrócić selektor ognia o 360 nie mogę bo blokuje mi go element od składanej kolby (AKMS)
co nie co widać na foto ale w tej chwili lepszych nie mam.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Jak na moje oko (a obu rąk lewych nie mam) wyjąć selektor ognia/bezpiecznik mogę tylko po wyjęciu spustu.
Midland Gun 30-06, Mosi OWG .308Win, AKM "strzałka w trójkącie" 1974, S&W MP15 .223Rem, Uzkon AS16 12Ga, Fair Sport 2x12Ga, CZ Brno ZH 301 2x16 Ga.

Szafa na broń jest jak telewizor. Nigdy za duża :D
Awatar użytkownika
z99
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 310
Rejestracja: 07 marca 2016, 10:55
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Problem z AKMS

Post autor: z99 »

lemuchr pisze:Obrócić selektor ognia o 360 nie mogę bo blokuje mi go element od składanej kolby (AKMS)
No zgadza się. Metoda, którą opisałem sprawdzi się tylko w modelu z kolbą stałą. Nie pomyślałem o tym.
W takim razie ten jeden raz musisz rozebrać wraz ze spustem i jak już wyjmiesz co potrzeba, to albo wymień zaczep na wąski, albo przytnij przełącznik. Wtedy następne demontaże będą już proste.
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7495
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Problem z AKMS

Post autor: LARPAK »

A tam przypadkiem na bezpieczniku to nie jest spaw, który blokuje możliwość obrócenia go do góry?

Odginanie bezpiecznika i kręcenie nim o 360 stopni bo go zdeformujesz.

Powinien się dać obrócić do góry - powyżej położenia zabezpieczony. Naciśnij na spust i/lub zaczep ognia pojedynczego.

Ale jak na moje oko to tam jest jakiś spaw dany - widziałem taki manewr.
lemuchr
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 397
Rejestracja: 10 maja 2017, 08:45
Tematy: 5
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Problem z AKMS

Post autor: lemuchr »

No właśnie nie chciał bym ciąć posiadanego selektora bo jest ładny zgodny numerycznie. Pewnie skończy się na zakupie nowego.
Poza tym jak się sprawdza selektor z powiększoną półką? bo i o takim myślę?

Ja tam żadnego spawu nie widziałem. W domu spróbuje ale wczoraj dobre 40min rozkminiałem i jedyna opcja jaką widzę ja to wyjęcie spustu. jak dojdę selektorem do tej obłej części separatora to dalej nie chce iść. W domu obadam ponownie i dam znać ewentualnie dołożę film .
Ostatnio zmieniony 12 stycznia 2018, 11:34 przez lemuchr, łącznie zmieniany 1 raz.
Midland Gun 30-06, Mosi OWG .308Win, AKM "strzałka w trójkącie" 1974, S&W MP15 .223Rem, Uzkon AS16 12Ga, Fair Sport 2x12Ga, CZ Brno ZH 301 2x16 Ga.

Szafa na broń jest jak telewizor. Nigdy za duża :D
Awatar użytkownika
z99
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 310
Rejestracja: 07 marca 2016, 10:55
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Problem z AKMS

Post autor: z99 »

LARPAK pisze:Odginanie bezpiecznika i kręcenie nim o 360 stopni bo go zdeformujesz.
Nie zdeformujesz. Jest wykonany z na tyle twardej i sprężystej blachy, że odgięcie go o te kilka mm, żeby minąć nity nic mu nie zaszkodzi. Co innego gdybyś chciał go odgiąć 2 cm, żeby minąć zaczep kolby składanej. Tego nie polecam.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Broń i amunicja - WBP”