Radom sport 223 czy beryl m762

Moderator: Moderatorzy WBP

Sebastian
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7395
Rejestracja: 30 marca 2003, 13:01
Tematy: 138
Lokalizacja: Suwałki
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Radom sport 223 czy beryl m762

Post autor: Sebastian »

Jeszcze raz zapytam w KTORYM klubie mozna zdobyc pozwolenie na bron, bez kontaktu z dwoma podstawowymi systemami broni na swiecie i nie majac nawet pojecia czym sie roznia te konstrukcje i te dwa kalibry ?
Awatar użytkownika
Bomb_Squad
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 320
Rejestracja: 27 grudnia 2012, 20:58
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Radom sport 223 czy beryl m762

Post autor: Bomb_Squad »

@LARPAK, @mpv2: spokojnie, czasy się zmieniły i snobizmu na strzelnicach coraz mniej a takie opinie to teraz margines, jak zaczynałem swoją przygodę z cywilnym strzelectwem sportowym kilkanaście lat temu to czułem się jak intruz na strzelnicy mimo. że miałem dużo większe obycie z bronią niż większość strzelających na strzelnicy :)
Because We do not beg for Freedom, We fight for It ! ! !
Awatar użytkownika
Stormtrooper
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 87
Rejestracja: 11 kwietnia 2017, 20:43
Tematy: 4
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Radom sport 223 czy beryl m762

Post autor: Stormtrooper »

Sebastian pisze:Jeszcze raz zapytam w KTORYM klubie mozna zdobyc pozwolenie na bron, bez kontaktu z dwoma podstawowymi systemami broni na swiecie i nie majac nawet pojecia czym sie roznia te konstrukcje i te dwa kalibry ?
Uwierz mi, że są takie kluby. W moim klubie jeszcze rok temu z 223 był tylko Beryl, a tak same kałachy.

Wracając do pytania autora wątku. Jeżeli pozwolenie kolekcjonerskie to proponuję kupić to co chce się mieć w swojej kolekcji. Jeśli pozwolenie sportowe to na pierwszy ogień kupiłbym to, z czego mam najwięcej zawodów do przedłużenia licencji. W moim klubie jest sporo zawodów, gdzie strzela się wyłącznie z otwartych przyrządów celowniczych - więc wybór oczywisty.

Po drugie kupić i strzelać, jak najwięcej strzelać.

Po trzecie, jeżeli finanse pozwalają kupić obie platformy AK oraz AR i cieszyć się z obu.

Wiadomo, że każdy chce zaczynać strzelać z broni z miarę wysokiej półki, ale można popatrzeć na to przez pryzmat samochodu. Który "świeżak" po zdaniu prawa jazdy kupuje od razu sportowe Subaru, Mitsu, nie mówiąc już o Ferrari, itp. Chcesz się ścigać to zbierz pierwsze szlify w starym Golfie czy Peugeocie, lej paliwo i trenuj ile wlezie.
Ostatnio zmieniony 09 stycznia 2018, 22:25 przez Stormtrooper, łącznie zmieniany 1 raz.
Sebastian
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7395
Rejestracja: 30 marca 2003, 13:01
Tematy: 138
Lokalizacja: Suwałki
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Radom sport 223 czy beryl m762

Post autor: Sebastian »

Zanim oddalem pierwszy skok to najpierw nauczylem skladac sie spadochron. Widze ze teraz najpierw robi sie pozwolenie a potem pyta na forum , czym sie rozni Kalach od AR. Jezeli ktos nie wie takich rzeczy to znaczy ze w ogole NIE JEST zainteresowany tematem , nie wklada zadnego wysilku a na strzelnicy znalazl sie w wyniku lapanki.
Gimbaza dostala pozwolenia i wylazi drzwiami i oknami.
Sorry wysiadam...

PS. Za moich czasow to sie ogladalo jakies Rambo, Wietnam i inne VanDamy. I czlowiek wiedzial ze z Kalachami biegaja zli a dobrzy maja M16 i Colta M1911. A teraz jakies Marvele, batmany,lasery,bajery. Mlodziez nie wyedukowana. Pikus tam pozwolenia ale to ma prawa wyborcze.To mnie przeraza...
Ostatnio zmieniony 09 stycznia 2018, 22:43 przez Sebastian, łącznie zmieniany 2 razy.
Robert91
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 80
Rejestracja: 07 stycznia 2018, 21:22
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Radom sport 223 czy beryl m762

Post autor: Robert91 »

@LARPAK
Co do optyki biję się w pierś - spapugowałem opinię innego żołnierza, na żadnym Berylu optyki nie miałem. Mylić się mogę.

Tam gdzie ja służyłem o BLOS-ie nikt nie słyszał, albo słyszeć nie chciał. Wiem jednak, że są opracowane sposoby jak z broni która ma manipulatory jak AK strzelać w zasadzie bez strat na szybkości i "taktyczności" w stosunku do AR.

Kolega jednak napisał w pierwszym poście pytanie który z dwóch Beryli jest lepszy (pozwala to podejrzewać, że jest "napalony" na Beryla) i czy mają zaczep suwadła oraz przyciskowy zatrzask magazynka (a oboje wiemy, że nie maja i jedną z tych cech to na zdjęciach widać). Wiesz jak mówią o kupowaniu samochodów - jedź z kimś kto tego samochodu kupić NIE chce.
Pokazałem mu to co mi się w Berylu nie podobało - zrobiłem za tego gościa co nie chce kupić tego auta. Strzelałem później okazyjnie z AR-ki i stwierdzam, że poszedłbym w AR-kę.

Niech próbuje ale niech nie da sobie wciskać arbitralnych albo podyktowanych jakąś ideologia/chciejstwem/sympatią opinii. to jest zakup za dwie średnie wypłaty, a nie zakup czteropaka piwa danej marki które później można wylać i powiedzieć że syf mi w internecie doradzili. (a ten co doradzał to pije takie przez sentyment)
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7495
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Radom sport 223 czy beryl m762

Post autor: LARPAK »

Sebastian pisze:Zanim oddalem pierwszy skok to najpierw nauczylem skladac sie spadochron.
No widzisz, a ja jak skakałem pierwszy raz to miałem 6h teorii, gdzie nauczyli mnie procedur w czasie awarii, jak wylądować, jak wyskoczyć z samolotu na linę desantową i wsadzili w samolot. Robiłem to jednak na Słowacji bo mają inne przepisy i wtedy było taniej niż u nas (i chyba nadal jest), ale nie poszedłem w ten sport więc wiedza na temat składania spadochronu jest mi zbędna.
Przy okazji jakoś nie miałeś żadnych oporów przy tym jak ktoś nie wiedział jak wyczyścić swoją broń z tego co pamiętam.
Sebastian pisze:Widze ze teraz najpierw robi sie pozwolenie a potem pyta na forum , czym sie rozni Kalach od AR. Jezeli ktos nie wie takich rzeczy to znaczy ze w ogole NIE JEST zainteresowany tematem , nie wklada zadnego wysilku a na strzelnicy znalazl sie w wyniku lapanki.
Hmm, powiedział facet, który nie potrafi podać rzeczowych subiektywnych argumentów na dany temat (chodzi o broń kal. 22LR), a posługuje się tylko tym, że "nie bo nie".

@Robert91: przeczytaj dokładnie o co chodzi autorowi.
Napisał, że zastanawia się pomiędzy Radom Sport i Beryl M762, a następnie pyta "chyba, że jest coś..." czyli szuka porady co zamiast tego.
KudrigY
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 537
Rejestracja: 08 stycznia 2017, 13:24
Tematy: 16
Lokalizacja: ZKS Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Radom sport 223 czy beryl m762

Post autor: KudrigY »

Sebastian pisze:Jeszcze raz zapytam w KTORYM klubie mozna zdobyc pozwolenie na bron, bez kontaktu z dwoma podstawowymi systemami broni na swiecie i nie majac nawet pojecia czym sie roznia te konstrukcje i te dwa kalibry ?

Odpowiadając brutalnie na Twoje pytanie - kilka miesięcy temu zrobiłem pozwolenie w największym klubie w tym kraju (czyli w "moim" ZKSie), nie dotykając na wymaganych strzelaniach ARa w ogóle.

tak - mimo wystrzelania kilkuset kulek na stażu, możesz spokojnie ominąć strzelanie z ARów. I jakoś nic złego się nie dzieje. Decyzja czy to zrobić zależy od człowieka, ale jeżeli pytasz gdzie się da, to masz jasną odpowiedź.

Z większych ciekawostek dopowiem Ci, że można nawet zrobić prowadzącego strzelanie w tej samej stolicy naszego pięknego kraju, gdzie mimo kilku solidnych godzin strzelania, również nie postrzelasz z ARa, bo w kalibrze pośrednim natowskim jest Beryl.

Dlaczego? - koszty i infrastruktura. Karabinki systemu AK różne lepiej umocowane strzelnice / kluby / firmy niedawno miały za kwoty poniżej 1K. I spokojnie ten sprzęt jeszcze kilka lat wytrzyma :) A sam pewnie przyznasz rację, że AR to co najmniej kilka razy tyle kasy... A w drugim temacie, strzelanie z AK i AR to dla sporej części strzelnic duży problem w ogóle, bo roznoszą (budżetowe...) kulochwyty... I pojawiają sie pomyśły, że strzelanie karabinowe robi się z MP-15-22, obecnie chyba najpopularniejszym (licząc ile osób startuje w mini rifle :p) karabinie systemu AR w Wawie (żart, ale może nie do końca...)
.22LR / 9x18 / 9x19 / 7.62x25 / .38 / .357 / .45ACP / 5.45x39 / 7.62x39 / .308 WIN / 7.62x54R / 12GA
Sebastian
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7395
Rejestracja: 30 marca 2003, 13:01
Tematy: 138
Lokalizacja: Suwałki
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Radom sport 223 czy beryl m762

Post autor: Sebastian »

KudrigY pisze:Odpowiadając brutalnie na Twoje pytanie - kilka miesięcy temu zrobiłem pozwolenie w największym klubie w tym kraju (czyli w "moim" ZKSie), nie dotykając na wymaganych strzelaniach ARa w ogóle.
Odpowiem brutalnie - przyjezdzaj na prowincje. My nie chowamy AR-ow, nie ukrywamy przed nowymi roznych rodzajow broni,dajemy postrzelac ,tlumaczymy i pokazujemy roznice. Nie zmuszamy poczatkujacych do tluczenia .22 zeby wyrobic olimpijskie nawyki i doswiadczenie zanim przesiada sie na cos wiekszego. No ale my nie jestesmy chluba PZSS z portretami olimpijczykow na scianach.
galka90
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 299
Rejestracja: 10 kwietnia 2017, 17:03
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Radom sport 223 czy beryl m762

Post autor: galka90 »

Przepraszam za moją wypowiedź o sepieniu źle to ująłem. Chodzi mi o to, że zakładający temat wykazał się niezwykłym lenistwem skoro nie chciał poszukać tematów w stylu jaki karabinek na początek i obawiałem się że tego typu rady z chodzeniem do strzelców skończą się w stylu: cześć fajny karabin dasz postrzelać?? Jestem wtedy na nie ponieważ nie wiem z kim gadam co sobą reprezentuje, czy ma uprawnienia, a jako że nie jestem instruktorem i nie będę za tą osobę odpowiadał to sory. Inaczej jest jak osoba podejdzie, porozmawia, może wykarze się jakaś wiedzą, pytaniem, najpierw zapyta czy może się przymierzyć i dopiero zapyta czy jest jakaś możliwość strzelic.
Rozumiem, że w wypadku jak nieznajomy podejdzie i powie mogę postrzelać zapłacę za amo to każdy z was bez obaw oddaje mu swoją broń.
Awatar użytkownika
montrala
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 5431
Rejestracja: 29 sierpnia 2005, 16:01
Tematy: 0
Lokalizacja: z Azji
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Radom sport 223 czy beryl m762

Post autor: montrala »

LARPAK pisze:
Robert91 pisze:- optyka na trochę dziwnej wysokości, zobacz gdzie jest w AR-ach kolimator w stosunku do miejsca oparcia kolby o ramię a gdzie w Berylu.
Tutaj powtarzasz dziwnie zasłyszane czy źle ocenione bajki bo:
- AKMSN + szyna od Beryla = ok. 49 mm w Berylu będzie podobnie
- AR15 = ok. 33 mm

Czyli różnica wysokości górnej krawędzi szyny od górnej krawędzi komory pomiędzy AK/Beryl i AR15 wynosi niespełna 20 mm, gdzie przy AR15 i tak na ogół wszyscy montują calowy (25,4 mm) montaż pod optykę, aby była ona wyżej więc ta różnica nie jest aż tak drastyczna, a twierdzenie, że oś optyki jest wyżej jest niestety nieco śmieszne.
Chyba ktoś zapomniał że AK i AR15 mają inną geometrię kolby. Beryl ma ją nieco bliżej AR15, ale dalej jest ona niżej. To powoduje że pomimo iż powierzchnia szyny montażowej względem lufy nie jest dużo wyżej, to sama oś optyki posadzonej na AK/Berylu jest dużo wyżej niż w AR15 względem punktu podparcia na kolbie. Na zdjęciu jest Mini Beryl z lunetą posadzoną tak nisko jak tylko się da (POPC z szyną Weaver, niższą niż Picatinny, montaż o osi 22mm). Widać że mino założenia idącej "na posto", a nie w dół (jak w AK) kolby od AR (w tym układzie jest ona wyżej niż idzie oryginalna kolba Beryla) potrzebne było solidne podwyższenie, żeby do lunety można się było złożyć a nie łowić światło lunety gdzieś w powietrzy, wyciągając szyję jak żyrafa.

Obrazek
Używam broni marki HK od Heckler&Koch i Cenzin, używam optyki od firmy Kahles, strzelam ze strzelby Typhoon Defence F12 od Omega Military Poland oraz używam amunicji Hornady od firmy Hubertus Pro Hunting.
Awatar użytkownika
kuras999
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1688
Rejestracja: 20 kwietnia 2016, 13:47
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Radom sport 223 czy beryl m762

Post autor: kuras999 »

montrala pisze: Widać że mino założenia idącej "na posto", a nie w dół (jak w AK) kolby od AR (w tym układzie jest ona wyżej niż idzie oryginalna kolba Beryla)
Wszystkie AKM i nowsze też mają kolbę prosto a nie w dół.
Ostatnio zmieniony 10 stycznia 2018, 10:59 przez kuras999, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
montrala
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 5431
Rejestracja: 29 sierpnia 2005, 16:01
Tematy: 0
Lokalizacja: z Azji
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Radom sport 223 czy beryl m762

Post autor: montrala »

kuras999 pisze:Wszystkie AKM i nowsze też mają kolbę prosto a nie w dół.
Napisałem o tym dwa zdania wcześniej. Mimo że idą na prosto to są i tak poprowadzone niżej. Bo są przeznaczone do używania z przyrządami mechanicznymi, które są ze 3cm od osi lufy. Zdjęcie wyraźnie ilustruje o co chodzi.
Używam broni marki HK od Heckler&Koch i Cenzin, używam optyki od firmy Kahles, strzelam ze strzelby Typhoon Defence F12 od Omega Military Poland oraz używam amunicji Hornady od firmy Hubertus Pro Hunting.
Awatar użytkownika
kuras999
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1688
Rejestracja: 20 kwietnia 2016, 13:47
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Radom sport 223 czy beryl m762

Post autor: kuras999 »

To wprost widać gdzie jest szczerbinka w AK a gdzie przeziernik w AR i jakie są różnice wysokości tych elementów od ewentualnych szyn montażowych. Przyrządy mechaniczne montuje się na optymalnej wysokości bo w założeniu są podstawowymi. W Ak faktycznie trzeba się bardziej gimnastykować żeby było dobrze. W AR trzeba sztucznie podnosić.
Awatar użytkownika
REMOV
Zbanowany
Zbanowany
Reactions:
Posty: 1533
Rejestracja: 04 czerwca 2007, 18:10
Tematy: 0
Lokalizacja: Śląsk/Małopolska
Grupa: Zbanowany
Kontakt:

Re: Radom sport 223 czy beryl m762

Post autor: REMOV »

Robert91 pisze:Co jest takiego w Berylu, ze ludzie się nim jarają?
Kutą na zimno świetną lufę, której nie znajdziesz w zdecydowanej większości AR dostępnych na światowym rynku? A ceny wyjątków zaczynają się od wielokrotności ceny Radom Sporta (np. Daniel Defense, Heckler & Koch). Dla mnie w ogóle mistrzostwem świata jest to, że Fabryka Broni robi - bodaj jako jedyne przedsiębiorstwo na tej planecie - kutą na zimno lufę do karabinków bocznego zapłonu 22 LR (Radom Sport M22). Co oznacza, że jej żywotność może skończy się, bo ja wiem, po pół miliona strzałów? ;-)

Zawsze mnie bawi zestawianie fajnych, produkowanych od postaw na rynek cywilny AR-podobnych "zabawek" (szczególnie tych amerykańskich, z założenia dla Polaka pełnego kompleksów niższości - najlepszych) z rynku cywilnego z samopowtarzalną, nieznacznie zmienioną bronią wojskową. Inne reżimy, jakość, trwałość i wytrzymałość. Żaden z sportowych AR nie przejdzie badań wojskowych. Radom Sport jest pewnie gorszy ergonomicznie i funkcjonalnie - to prawda, niemniej reszta bije na głowę tanią konkurencję. Oczywiście, od strony czysto sportowej to nic nie znaczy. Jeżeli ktoś chce szaleć dynamicznie to akurat AK-podobne są gorszym wyborem.

A najlepiej mieć jedno i drugie, czego życzę na nowy rok 2018 ;-)
Sebastian
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7395
Rejestracja: 30 marca 2003, 13:01
Tematy: 138
Lokalizacja: Suwałki
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Radom sport 223 czy beryl m762

Post autor: Sebastian »

REMOV pisze:A najlepiej mieć jedno i drugie, czego życzę na nowy rok 2018 ;-)
Hehe, chyba Cie jeszcze Wigilia trzyma i mowisz ludzkim glosem ;)
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Broń i amunicja - WBP”