Przechowywanie amunicji

Moderator: Moderatorzy WBP

Dino1984
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 760
Rejestracja: 05 czerwca 2008, 14:22
Tematy: 93
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Przechowywanie amunicji

Post autor: Dino1984 »

Zakładając oczywiście trzymanie ammo w S1 to jak najlepiej przechowywać? W fabrycznych pudełkach, popakować w jakieś zgrzewane worki, przesypać wszystko do wojskowej skrzynki czy może nie ma to żadnego znaczenia? Mówimy o przechowywaniu długotrwałym.
.177, 22LR, 5,45x39, .223, 6,5x55 SE, .300BLK, .308, 7,62x54R, 30-06, 9x19, 44 Mag, 12 ga
KS Proelia
"Ubi concordia, ibi victoria"
Awatar użytkownika
sql
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1321
Rejestracja: 03 listopada 2014, 21:00
Tematy: 19
Lokalizacja: Łom-Janki
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Przechowywanie amunicji

Post autor: sql »

Nie ma znaczenia :).
Cześć trzymam w kartonach (strzelba), część w konserwach, część w metalowych pudełkach po czekoladkach, część luzem w koszykach poukładanych w stosy.
Jak Ci wygodniej trzymaj.
...jesteśmy niegrzeczne chłopaki, pójdziemy siedzieć do paki...
KrisKK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 235
Rejestracja: 24 sierpnia 2015, 20:47
Tematy: 0
Lokalizacja: Sam środek niczego
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przechowywanie amunicji

Post autor: KrisKK »

Jak chcesz chronić przed wilgocią to wrzuć po kilka standardowych pudełek w worki i zapakuj próżniowo i potem w miarę zużywania otwieraj kolejne pakiety.
Awatar użytkownika
arturo111
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1486
Rejestracja: 21 maja 2008, 10:23
Tematy: 11
Lokalizacja: Mogilno, Kuj.-Pom.
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przechowywanie amunicji

Post autor: arturo111 »

Jak długo chcesz przechowywać ? 20-30 lat czy dłużej ?
Trener PZSS, Instruktor PZSS, Sędzia PZSS kl. I
Strzelam dobrze , tylko nie trafiam :)
WANAD Olsztyn
Robert91
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 80
Rejestracja: 07 stycznia 2018, 21:22
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przechowywanie amunicji

Post autor: Robert91 »

Pierwszy post więc się przywitam, zadowolony posiadacz P320 compact i do niedawna rewolweru CP.

Kluczową sprawą jest rotacja zapasów. Kupujesz paczkę i kładziesz ją z np. prawej strony półki w szafie a na strzelnicę zabierasz tą z lewej strony szafy, którą kupiłeś rok temu.

Najwygodniejsze jest przechowywanie w fabrycznych opakowaniach, ew. jeśli przerzucasz się na ten sam rodzaj amunicji np 9 mm Parabellum ale która ma beznadziejne opakowanie ( przykład: w którymś numerze"Strzału" kilka lat temu był test porównawczy amunicji 9 mm Parabellum i była m.in taka pakowana luzem w karton po 250 szt. ...) to zostawiasz sobie stare pudełka i "kratki" innego producenta.

Najprostszym domowym pochłaniaczem wilgoci jest torebka z ryżem wrzucona do szafy jak masz jakieś problemy z wilgocią. W marketach budowlanych są też czasem tego typu rzeczy do dostania.

Pamiętaj, że amunicja to tez chemia i ona się starzeje. Generalnie z biegiem czasu (ale tu już mówimy o okresie czasu w którym da się wychować syna...) nawet jeśli całkowicie zabezpieczysz naboje przed korozją musisz liczyć się z większą ilością niewypałów i zmianami prędkości wylotowej.
katerhasser
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 101
Rejestracja: 24 kwietnia 2013, 17:34
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przechowywanie amunicji

Post autor: katerhasser »

Ale o co konkretnie chodzi?
O sposób układania pudełek, np. w podziale na kalibry albo producentów, na gramatury?
Dużo zależy od rodzaju szafy :-D , ilości wolnego miejsca, rodzajów broni.
A jak już mowimy o wilgoci, to chyba bardziej bym się martwił o broń niż o amo.
Chcesz zrobić duży zapas na ileś lat? Przenieś szafę z piwnicy na strych 8-) ... albo ją osusz
A może chodzi o to czy amo może być luzem? Może, tzn. w stanie sypkim np. w woreczkach po 100 szt., 500 szt.
Jak masz ciasno w szafie to szkoda miejsca na kratki i pudełeczka.
A jak masz już paczki z kratkami to ukladaj jedne na drugich, piętrowo, nie popsują się, obojętnie czy splonka w dół, w górę czy na bok.
kszymon
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 45
Rejestracja: 31 lipca 2014, 17:02
Tematy: 3
Lokalizacja: Wielkopolska
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przechowywanie amunicji

Post autor: kszymon »

Moim zdaniem ma znaczenie nawet nie w perspektywie lat a kilku miesięcy... Jak wiadomo w konkurencji karabin dowolny amunicja ma bardzo duże znaczenie. W tej konkurencji niedawno zdarzały mi się sytuacje, których nie potrafiłem wyjaśnić, dziwne częste odskoki, wtedy zdałem sobie sprawę, że być może to wilgoć, bo była to amunicja, która leżała kilka miesięcy w szafie... Od kiedy zacząłem zwracać uwagę na sposób przechowywania i wilgotność to niewyjaśnionych odskoków już nie było. Czy było to spowodowane zawilgoceniem tego nie wiem, ale jeśli ktoś chce zminimalizować wszystkie ewentualne problemy to powinien na to zwrócić uwagę, szczególnie w konkurencjach gdzie jest duży wpływ jakości amunicji na wynik :)
Ostatnio zmieniony 09 stycznia 2018, 09:26 przez kszymon, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Shooter7
Zbanowany
Zbanowany
Reactions:
Posty: 1847
Rejestracja: 20 września 2015, 09:48
Tematy: 0
Grupa: Zbanowany

Re: Przechowywanie amunicji

Post autor: Shooter7 »

Robert91 pisze: Pamiętaj, że amunicja to tez chemia i ona się starzeje. Generalnie z biegiem czasu (ale tu już mówimy o okresie czasu w którym da się wychować syna...) nawet jeśli całkowicie zabezpieczy, hesz naboje przed korozją musisz liczyć się z większą ilością niewypałów i zmianami prędkości wylotowej.
.
Ja bym sie zapytal jaki Twoim zdaniem jest okres starzenia sie amunicji. Podales okres wychowania syna.

Hmmmmm z tym moglbym sie zgodzic. Na pewno nie zgodze sie, ze amunicja ktora lezakowala 50 lat bedzie cechowac sie wieksza iloscia niewypalow niz zwykle. Tu znowu zapytam co jest to zwykle ( mo, ze tego sowa nie uzyles ) ale nasowa mi sie po prostu stwierdzenie, ze cos tam slyszales ale nie do konca masz pojecie o czym mowisz.

Amunicja gazuje, ale z tymi predkosciami to, w zleznisci czy wilgoc czy suchosc moze byc zupelnie roznie, tyczy sie predkosci poczatkowych.

W Uzyciu mam amunicje .22 zakupiona w 1991 r ( mam tez partie gdzie olow pokryl sie patyna gdyz nie byl pokryty woskiem ) i dalej strzela bez problemowo.

:wink:
Rimski
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 481
Rejestracja: 19 lutego 2017, 18:09
Tematy: 36
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przechowywanie amunicji

Post autor: Rimski »

Zaczynam odnosić wrażenie, że amunicję trzeba przechowywać jak wino, szampany albo cygara :-) Odpowiednia wilgotność i temperatura, przez pierwszy miesiąc pociskami do dołu, przez drugi do góry, kolejny - pociski skierowane na zachód i tak dalej :-)
@kszymon, piszesz, że miałeś odskoki z amunicji kilkumiesięcznej w porównaniu do świeżej - to, że amunicję kupiłeś wczoraj nie oznacza, że ona na magazynie nie leżała rok... i z pewnością nikt nie odprawiał nad nią guseł w tym czasie :-)
Awatar użytkownika
woytas
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 721
Rejestracja: 09 grudnia 2015, 11:19
Tematy: 14
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przechowywanie amunicji

Post autor: woytas »

Ja staram się amunicję przechowywać tak by się szafa zamknęła i nic nie wypadało przy otwieraniu. Ewentualnie nie daj Boże pod zawias wpadło bo może odpalić :)
W całym sztaplu mam na wierzchu po paczce przedstawiciela każdego kalibru/rodzaju bo jak ułożyłem na dole konserwę kałachową (była najcięższa) to potem nie potrafiłem puzzli poukładać. Teraz odsypuje trochę do pudełka po amunicji śrutowej (fajnie pasują). Mam szafę ze skarbczykiem u góry bez półek. Planowałem z osb zrobić z boku ale stwierdziłem, że nie warto bo będą ograniczenia.
Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek.
Awatar użytkownika
gregor40
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 444
Rejestracja: 08 kwietnia 2004, 18:04
Tematy: 0
Lokalizacja: Miasto stołeczne
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przechowywanie amunicji

Post autor: gregor40 »

Rimski pisze:Zaczynam odnosić wrażenie, że amunicję trzeba przechowywać jak wino, szampany albo cygara :-) Odpowiednia wilgotność i temperatura, przez pierwszy miesiąc pociskami do dołu, przez drugi do góry, kolejny - pociski skierowane na zachód i tak dalej :-)
@kszymon, piszesz, że miałeś odskoki z amunicji kilkumiesięcznej w porównaniu do świeżej - to, że amunicję kupiłeś wczoraj nie oznacza, że ona na magazynie nie leżała rok... i z pewnością nikt nie odprawiał nad nią guseł w tym czasie :-)
Ja trzymam w humidorze na cygara, który trzymam w piramidce o wymiarach piramidy Hejhopsa. Dzięki temu siła Coriolisa...

Nawet kupując tysiące sztuk przez ile w praktyce przechowujecie - przez rok? dwa? Jedyne na co bym MOŻE uważał to mając dziesiątki paczek z amunicją do strzelby - by nie trzymać ich na boku w wysokich stosach - może jest jakieś minimalne ryzyko, że plastik się odkształci...

Wiecie, jak długo i w jakich warunkach amunicja leży w magazynach do chwili sprzedaży? Bo ja ni...
kszymon
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 45
Rejestracja: 31 lipca 2014, 17:02
Tematy: 3
Lokalizacja: Wielkopolska
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przechowywanie amunicji

Post autor: kszymon »

Rimski pisze: @kszymon, piszesz, że miałeś odskoki z amunicji kilkumiesięcznej w porównaniu do świeżej - to, że amunicję kupiłeś wczoraj nie oznacza, że ona na magazynie nie leżała rok... i z pewnością nikt nie odprawiał nad nią guseł w tym czasie :-)
Oczywiście, ale mam szafę na broń w pomieszczeniu gdzie jest duża wilgoć. Wcześniej się nad tym nie zastanawiałem, ale gdy szukałem rozwiązania problemu, uznałem, że trochę wilgotniejszy proch może inaczej odpalać...
Zawsze się śmiałem z takich przesadzonych teorii ale w tej sytuacji uznałem, że coś może być na rzeczy, a sprawdziłem to w momencie kiedy robiłem nie najgorsze wyniki. Różnica dotyczyła serii 10-strzałowych w której była 1 albo 2 dziewiątki, i serii w której było kilka dziewiątek a czasami ósemki :) Różnica 5mm na tarczy, z odległości 50 metrów - może być to zależne od prochu która ma trochę inną wilgotność ? Nie wiem, sądzę, że tak, ale chętnie bym się dowiedział od kogoś kto się zna na rzeczy. Może jakiś fizyk to wyjaśni.
W tej dyscyplinie jest tyle niewiadomych i mitów, że być może jest to kolejna bajka, ale nie zaszkodzi dbać o wilgotność w miejscu przechowywania ammo.
katerhasser
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 101
Rejestracja: 24 kwietnia 2013, 17:34
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przechowywanie amunicji

Post autor: katerhasser »

Ale juz sam sobie zrobiłeś test - amo sezonowane w suchym pomieszczeniu lata ci stabilniej. Nie rob z tego habilitacji tylko przenieś szafę z wilgoci do suchego.

Ja nie bawię się w precyzję więc dla mnie to by było pomijalne a nawet niezauważalne.
Dla benchrestu i tarczy elaboratorium to klucz do sukcesu.
kszymon
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 45
Rejestracja: 31 lipca 2014, 17:02
Tematy: 3
Lokalizacja: Wielkopolska
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przechowywanie amunicji

Post autor: kszymon »

Ale ja nie robię z tego habilitacji, chociaż gdyby się tego podjął to pewnie bym się zapoznał z jego pracą.
Wyraziłem swoją opinie na ten temat i tyle :) Koniec tematu
Adzyo
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 37
Rejestracja: 11 lutego 2017, 22:38
Tematy: 1
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przechowywanie amunicji

Post autor: Adzyo »

Zawsze można pakować pojemniki plastikowe na śniadanie dostępne w każdym dużym sklepie w różnych rozmiarach i kolorach. Do pojemnika mała torebka ryżu i po kłopocie .
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Broń i amunicja - WBP”