Lunety biegowe 1-4, 1-6

Moderator: Moderatorzy WBP

Gilliand
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 73
Rejestracja: 23 grudnia 2013, 10:29
Tematy: 0
Lokalizacja: ZKS Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Lunety biegowe 1-4, 1-6

Post autor: Gilliand »

Majster6 pisze:
azrael88 pisze:Szanowni, a czy z Truglo 1-6x24 30mm ktoś z Was miał do czynienia?
(...)Na x1 z podświetleniem działa jak zwykły kolimator (...).
W tym sensie, że mogę ją mieć niemal w dowolnej odległości od oka, a błąd paralaksy jest pomijalny?
Majster6
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 42
Rejestracja: 19 sierpnia 2016, 22:59
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Lunety biegowe 1-4, 1-6

Post autor: Majster6 »

Przepraszam, ale nigdy nie rozumiałem o co chodzi z tą " paralaksą" i jej błędem. :-D
Dlatego nie mogę się odnieść do tego pytania.
Jest to dla mnie czarna magia. I mam nadzieję ża tak zastanie ;)
Nie strzelam precyzyjnie ani tarczowo. Raczej strzelanie dynamicze i "bojowo/obronne". Mam trafić w cel.
Na dystansach do 25m w ruchu nie stosuję powiększenia. Traktuję tę lunetkę jak zwykły kolimator. Strzelanie z różnych pozycji i przekładki lewo/prawo. Różne odległości od oczu. Oczywiście strzelanie przy obu otwartych oczach.
Luneta jest ustawiona w cel na 50m. Pozwala mi to swobodnie trafiać w cele na 50/100/200 m jako że punkty trafienia są relatywnie blisko. Bardzo fajny jest w niej centralny krzyż.
ProTechGuns shooting team
azrael88
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 251
Rejestracja: 11 czerwca 2017, 20:22
Tematy: 0
Lokalizacja: Kielce
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Lunety biegowe 1-4, 1-6

Post autor: azrael88 »

Majster6 pisze:
azrael88 pisze:Szanowni, a czy z Truglo 1-6x24 30mm ktoś z Was miał do czynienia?
Mam i szczerze polecam. Jest zdecydowanie lepsza niż ja :) No i w komplecie montaż i dzwignia zoomu.
Na x1 z podświetleniem działa jak zwykły kolimator, a szybki zoom zmienia ją momentalnie w precyzyjne narzędzie.
Do tej pory działałem na ACOGu z x4.

Podziękował, miałem ją już w łapkach w 4shooter w Wawie, zarówno trubrite jak i omnię. Obie zrobiły na mnie dobre wrażenie, omnia jest lżejsza, ma też czytelniejszą siatkę, no ale i cena inna :)
Awatar użytkownika
montrala
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 5431
Rejestracja: 29 sierpnia 2005, 16:01
Tematy: 0
Lokalizacja: z Azji
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Lunety biegowe 1-4, 1-6

Post autor: montrala »

Gilliand pisze:W tym sensie, że mogę ją mieć niemal w dowolnej odległości od oka, a błąd paralaksy jest pomijalny?
W lunetach i celownikach pryzmatycznych zawsze występuje kwestia odstępu od oka. Niektóre pozwalają na bardziej swobodne położenie oka, ale zawsze obszar w którym da się patrzeć przez lunetę jest ograniczony. Inna sprawa że czasem nie trzeba widzieć, przez lunetę, tylko widzieć jednym okiem podświetlony znak celowniczy.

Co do tzw. błedu paralaksy, to pomijalny dla lunety typu LPVO ("optyka o zmiennym powiększeniu małej mocy" czyli 1 do coś tam razy) nie jest, ale zwykle jest ustawiony na zero na dystansie 90-100m (poniżej ma mniejsze znaczenie, a powyżej zwykle się już solidniej przykładamy do celowania). W kolimatorach jest podobnie (choć bywa i 25m lub 60m - trzeba sprawdzać dane techniczne), za wyjątkiem tych, które są naprawdę wolne od błędu paralaksy (ja znam tylko Aimpointa).
Używam broni marki HK od Heckler&Koch i Cenzin, używam optyki od firmy Kahles, strzelam ze strzelby Typhoon Defence F12 od Omega Military Poland oraz używam amunicji Hornady od firmy Hubertus Pro Hunting.
Awatar użytkownika
John_Doe
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 96
Rejestracja: 17 maja 2017, 13:37
Tematy: 1
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Lunety biegowe 1-4, 1-6

Post autor: John_Doe »

Zastanawiam się nad jakąś biegówka 1-6x lub 1-8x do AR-15 do 2100 z montażem. Dystanse głównie do 100, czasem do 300 metrów.
Myślałem nad Truglo 1-6x ale niestety nie mam strona dostępny. Alternatywnie rozważam Vortex Strike Eagle 1-8x24. Nie wiem na ile użyteczne są powiększenia powyżej 4x,nie robi się za ciemno?

Niestety na razie mam jeden kcz a jak wiadomo zawody są różne. Czy po zdjęciu lunety z montażem z broni i ponownym montażu na szynie zawsze ginie nam zero?
9x19 : .223Rem : .22LR : 12/76 : 5,45x39 : 7,62x25 : 7,62x39 : 9x18 : 308Win
kelvinpiotr
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 361
Rejestracja: 23 kwietnia 2017, 09:31
Tematy: 2
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Lunety biegowe 1-4, 1-6

Post autor: kelvinpiotr »

Jak najbardziej mogę polecić Vortexa SI 1-8 . Mam na Astrze , świetnie działa jako kolimator bez powiększenia , dobrze widoczne podświetlenie , czerwone w 11 stopniowej skali , można dobrać aby nie raziło . Miałem poprzednio chińczyka 1-4 ... Nie ma porównania , jasność obrazu i dokładność siatki ... Na 100 i 200 m też przy 8 razach można pobawić się w celne strzelanie.
Awatar użytkownika
7erShadow
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 26
Rejestracja: 29 czerwca 2017, 12:23
Tematy: 0
Lokalizacja: 3City
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Lunety biegowe 1-4, 1-6

Post autor: 7erShadow »

Też polecam SE 1-8. Miałem wcześniej montaż offset 3, ale gdy dołożyłem składane przyrządy lupka była za daleko od oka, dlatego zmieniłem montaż na szybki Burris AR PEPR offset 2 .Teraz jest idealny skład (jak dla mnie) a w razie czego można szybko zdjąć lupkę i strzelać ze stałych. Luneta ma choinkę zamiast krzyża :) ale w niczym to nie przeszkadza. W praktyce wykorzystuję 1-6, do 200m wystarcza w zupełności . Ale jak się chce dokładniej przymierzyć do tarczy to x8 nie zaszkodzi. Krzyż a raczej choinka z wyraźnym punktem w środku jest stosunkowo gruba ale za to w drugim planie. Fajne i wyraźne podświetlenie. Generalnie można polecić.
Ostatnio zmieniony 06 sierpnia 2018, 21:06 przez 7erShadow, łącznie zmieniany 1 raz.
Wojna ze mną? :502:
Gratuluję odwagi, współczuję głupoty.

HK SFP9, Typhoon F12 Sport, Mossberg MMR, Browning FN150, CZ Shadow 1.
Perun0705
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 24
Rejestracja: 27 listopada 2017, 21:33
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Lunety biegowe 1-4, 1-6

Post autor: Perun0705 »

Witam. Ma ktoś może z kolegów/koleżanek zamontowanego Vortex Razor HD2 1-6x24 na lufie.. 7,5''-14,5''....??? Jak taki układ się ew. sprawuje....??? jaki montaż polecacie... i czy są jakieś ''sprytne''' sposoby równego/idealnego zamontowania lunety w montażu...???. Thx. Pozdr.
Awatar użytkownika
AlphaStr
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 269
Rejestracja: 17 maja 2017, 22:33
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Lunety biegowe 1-4, 1-6

Post autor: AlphaStr »

Perun0705 pisze:Witam. Ma ktoś może z kolegów/koleżanek zamontowanego Vortex Razor HD2 1-6x24 na lufie.. 7,5''-14,5''....??? Jak taki układ się ew. sprawuje....??? jaki montaż polecacie... i czy są jakieś ''sprytne''' sposoby równego/idealnego zamontowania lunety w montażu...???. Thx. Pozdr.
Mam tą lunetę na upperze z 16" lufą. Sprawuje się zadowalająco, sądzę, że z krótszą lufą też by tak było. Posadziłem to na tym najprostszym cantileverze vortexa, bo akurat miałem taki w domu w momencie zakupu razora. Wkręcałem na oko.
9x19 / 7,62x39 / 5,45x39 / .223 / 12/76
wandzolor
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 157
Rejestracja: 25 marca 2013, 20:58
Tematy: 19
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Lunety biegowe 1-4, 1-6

Post autor: wandzolor »

Perun0705 pisze:... i czy są jakieś ''sprytne''' sposoby równego/idealnego zamontowania lunety w montażu...???. Thx. Pozdr.
Albo taki przyrząd https://spuhrwebshop.com/en/spares/a-0080-81.html
Albo poziomice https://www.kaliber.pl/narzedzia/139208 ... 19050.html
Perun0705
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 24
Rejestracja: 27 listopada 2017, 21:33
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Lunety biegowe 1-4, 1-6

Post autor: Perun0705 »

Albo poziomice https://www.kaliber.pl/narzedzia/139208 ... 19050.html[/quote]

tak... tylko, że tutaj i tak trzeba wypoziomować osiowo lufę, tzn idealnie osiowo zamontować poziomiczkę....
pytanie techniczne..., chodzi o samo włożenie lunety do montażu..... zakładam że górna szyna broni trzyma poziom/oś lufy....i montaż również ( no chyba że już samo to założenie jest błędne....chodzi mi o konstrukcje na bazie AR15) .... i tak...., czy położenie montażu na wcześniej wypoziomowanej powierzchni, zamontowanie lunety sprawdzając poziomy podłoża i górnej wieżyczki.... , następnie zamontowanie takiego układu na broni będzie ok... czy raczej nie tędy droga....i lepiej wypoziomować broń z wcześniej założonym montażem na szynie i dopiero instalować lunetę.... ??? Jak robicie to w praktyce.... ???
Thx. Pozdr.
wandzolor
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 157
Rejestracja: 25 marca 2013, 20:58
Tematy: 19
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Lunety biegowe 1-4, 1-6

Post autor: wandzolor »

Co za problem, wkręcasz karabin w imadło, poziomujesz jedną poziomiczką a jak już masz poziom karabinu to masz punkt odniesienia dla drugiej poziomiczki czyli dla lunety.
Awatar użytkownika
r2d2
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1053
Rejestracja: 24 czerwca 2003, 00:49
Tematy: 20
Lokalizacja: z okolicy
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Lunety biegowe 1-4, 1-6

Post autor: r2d2 »

Takie poziomnice przy luniecie biegowej do aera to dla mnie zbytek, równie dobrze można kupić zwykłe poziomnice za kilka złotych jedna postawić na sznie przed lunetą drugą na wieży lunety i powoli uważnie wszystko skręcać, Nawet nie trzeba wkrecać w imadło tylko wystarczy postawić jakoś stabilnie nawet na dwójnogu. Zwykłe pozomniczniki z breloczka daja rade.
"quidquid Latine dictum sit, altum videtur"
https://rumble.com/ :-D https://gab.com/home :052:
kelvinpiotr
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 361
Rejestracja: 23 kwietnia 2017, 09:31
Tematy: 2
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Lunety biegowe 1-4, 1-6

Post autor: kelvinpiotr »

Zwykła poziomica z w miarę dokładnym wskazaniem ( sprawdzić na stole , kładąc w jedną stronę, obrócić w poziomie o 180 stopni , wskazania powinny byc identyczne ) Może być krótka budowlana z Castoramy . Wypoziomować karabin kładąc poziomicę na szynie , następnie na wieżyczkę elewacji lunety i wszystko . Dokręcić śruby na montażu uważając aby się nie przesunął i nie obróciła luneta. Po dokręceniu jeszcze raz sprawdzić poziomicą . Spokojnie wystarczy taka dokładność .
Awatar użytkownika
r2d2
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1053
Rejestracja: 24 czerwca 2003, 00:49
Tematy: 20
Lokalizacja: z okolicy
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Lunety biegowe 1-4, 1-6

Post autor: r2d2 »

A jeszcze później sprawdzić czy wykonaliśmy wszystko jak trzeba oraz czy krzyż w lunecie jest rzeczywiście w pionie najlepiej patrząc :651: na prawdziwy pion np na krawędzie budynków.
"quidquid Latine dictum sit, altum videtur"
https://rumble.com/ :-D https://gab.com/home :052:
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Broń i amunicja - WBP”