V-AR Tematycznie

Moderator: Moderatorzy WBP

Awatar użytkownika
montrala
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 5431
Rejestracja: 29 sierpnia 2005, 16:01
Tematy: 0
Lokalizacja: z Azji
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: V-AR Tematycznie

Post autor: montrala »

W artykule w Strzale V-AR i Haenel były porównywane z pierwotnym MR223 (model 2009). W tej chwili MR223A3 jest już 3 generacją MR223 i o ile zmiany między MR223 a MR223A1 były relatywnie kosmetyczne, to MR223A3 jest dużym skokiem do przodu.

A co do tego czy V-AR jest tak samo nie do zajechania jak MR223, to widziałem rozerwanego V-AR po pewnej partii amunicji, podczas gdy MR223 się na tej amunicji jedynie lekko zakrztusił. HK to nie tylko tłok. To całe mnóstwo zmian, udoskonaleń i wzmocnień, których nie widać na pierwszy rzut oka, a czasem nawet nie widać gołym okiem.
Używam broni marki HK od Heckler&Koch i Cenzin, używam optyki od firmy Kahles, strzelam ze strzelby Typhoon Defence F12 od Omega Military Poland oraz używam amunicji Hornady od firmy Hubertus Pro Hunting.
VitoR1
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 26
Rejestracja: 21 listopada 2017, 07:57
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: V-AR Tematycznie

Post autor: VitoR1 »

hmmm , właściwie to wszystko może się rozlecieć i HK też to pewnie potrafi :-D ale nie widziałem na własne oczy więc nie potwierdzam.
V-AR też przeszedł pewne modyfikacje od premiery:wink: ale jeżeli uda mi się go wybuchnąć :-D lub rozerwać :) to zrobię zdjęcia i umieszczę na forum jako ostrzeżenie ale do puki jest niezawodny to będę go bronił i katował dalej :502:
Awatar użytkownika
montrala
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 5431
Rejestracja: 29 sierpnia 2005, 16:01
Tematy: 0
Lokalizacja: z Azji
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: V-AR Tematycznie

Post autor: montrala »

Nie twierdzę że V-AR się od razu rozwali. Ale np. HK ma wzmocniony zamek (grubsze czółko zamka) oraz podparty pazur wyciągu, po to aby przy gwałtownym wzroście ciśnienia w komorze (zatkana lufa, woda w lufie, wadliwa amunicja) ciśnienie utrzymać w lufie (grubej, kutej ze stopu przeznaczonego również na lufy artyleryjskie) i nie wpuścić do do komory zamkowej. Jest część tzw pakietu OTB (Over The Beach - czyli broń do używania "z wody"), który początkowo w HK416 był dodatkiem, ale od modelu A2 był już standardem w HK416 i "z automatu" wszedł do MR223. Są jeszcze inne elementy tego pakietu, ale one mają na celu ułatwienie działania kiedy w komorze zamkowej i spustowej znajduje się woda. Kiedy ostatnio sprawdzałem V-AR korzystał ze standardowego zamka AR15, ten puszcza ciśnienie do komory aż miło ;)

HK to na prawdę nie jest tylko "drogi znaczek" :D

Uwaga: jak ktoś ma uczulenie na ciężkie, niemieckie techno, to oglądać bez dźwięku:

BTW Dla porządku: jest to coś po porządny "kałach" czy Beryl robi bez żadnych specjalnych pakietów, bo Rosjanie od razu tak chcieli mieć i zamek kałacha jest na to zaprojektowany. Ten problem jest dość specyficzny dla odmian AR15.
Używam broni marki HK od Heckler&Koch i Cenzin, używam optyki od firmy Kahles, strzelam ze strzelby Typhoon Defence F12 od Omega Military Poland oraz używam amunicji Hornady od firmy Hubertus Pro Hunting.
VitoR1
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 26
Rejestracja: 21 listopada 2017, 07:57
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: V-AR Tematycznie

Post autor: VitoR1 »

No to żeby nie było proszę zobacz to :
boromistrz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 160
Rejestracja: 21 sierpnia 2013, 22:03
Tematy: 16
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: V-AR Tematycznie

Post autor: boromistrz »

Ja dodam, że karabiny te są na wyposażeniu min. brytyjskiej policji od 3 lat jeśli dobrze pamiętam, producent daje 4 lata gwarancji. Znajomy od 2 lat strzela triguna tym karabinem i narazie nie miał żadnych zacięć ani innych hocków klocków.
VitoR1
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 26
Rejestracja: 21 listopada 2017, 07:57
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: V-AR Tematycznie

Post autor: VitoR1 »

Myślę że po obejrzeniu tego filmu co link podałem powyżej nikt już nie będzie miał wątpliwości co do wytrzymałości V-AR :-D
Awatar użytkownika
Jeff56
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 32
Rejestracja: 09 stycznia 2018, 12:46
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: V-AR Tematycznie

Post autor: Jeff56 »

Doszedł do mnie wczoraj egzemplarz Strzału z lipiec-sierpień 2015.Haenel i V-AR porównanie na 11 stronach z spora ilością zdjęć i opisów.Generalnie idą łeb w łeb.Waga obu 3,6(16,5'') vs 3,65(14,5") Haenel ma lepszy spust,V-ar lepiej chłodzoną lufę i stabilniejszą co ma wpływ na lepszą celność tego karabinka.V-ar od początku zaprojektowany jako karabin "cywilny'' nie posiada dosyłacza i klapki na oknie wyrzutowym,(może to komuś przeszkadzać wizualnie)Haenel posiada możliwość zabezpieczenia broni w dwóch położeniach: zwolniony i napięty kurek.V-Ar większa ilość dostępnych luf,gwint standardowy 1/2''x28 a Haenel idzie w nie typowy M14x1. Magazynki współpracując,to wszystkie popularne polimerowe P-mag,C-mag,Promag,G-mag.Firmy które oferują te karabinki to Hubertus Pro Hunting i STG44.Generalnie to oba karabinki zasługują na uwagę,kwestia osobista co wpada lepiej do rąk.
Inna kwestia to to ze podzwoniłem dziś do paru sklepów i usłyszałem ze z H&K na 2018 będzie problem z kupieniem czegokolwiek na rynku cywilnym w Polsce związku z dużymi zamówieniami w segmencie militarnym.Potwierdzeniem tej informacji jest to ze są pustki w sklepach,także może być du** z zakupami karabinków i pistoletów HK.
VitoR1
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 26
Rejestracja: 21 listopada 2017, 07:57
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: V-AR Tematycznie

Post autor: VitoR1 »

Myślę że dostępność HK 416 jest utrudnione ze względu na premierę HK 433 i wprowadzenia tego modelu do armii co ma następować w 2019 r. Co za tym idzie fabryka musi się przestawić na nowy model i oooogromne zamówienie, zawsze okres przejściowy przysparza duuuuuże poślizgi :wink:
Co do spustu w V-AR to chyba został poprawiony bo mój ma krótki skok, krótki reset ,siły nacisku nie ważyłem ale dla mnie jest o.k.
Jak sprawdzałem Henela to miał o wiele dłuższy skok i reset a nacisk był bardzo wyczuwalnie twardszy.
Wizualnie Henel wygląda jak archaiczna konstrukcja klepana od lat ( co nie oznacza że jest zły bo to bardzo dobry karabin )
Wizualnie V-AR wprowadza powiew świeżości na tą archaiczną konstrukcję AR
Oczywiście wszystko jest kwestią gustu a o gustach się nie rozmawia ;laughing:
Awatar użytkownika
montrala
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 5431
Rejestracja: 29 sierpnia 2005, 16:01
Tematy: 0
Lokalizacja: z Azji
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: V-AR Tematycznie

Post autor: montrala »

VitoR1 pisze:No to żeby nie było proszę zobacz to
No to coś poprawili. Bo ja widziałem takiego rozerwanego po amunicji, którą MR223 oraz Steyr AUG-Z strawiły (choć efekty wizualne i dźwiękowe były dość imponujące). Fakt że to był bardzo staty model, z czasów jak konstrukcja zmieniała się dopiero z PAR Mk.1 w V-AR. Miałem też MR223 w którym pocisk utkwiony w lufie wystrzelono następnym (pisałem o tym na blogu).
Używam broni marki HK od Heckler&Koch i Cenzin, używam optyki od firmy Kahles, strzelam ze strzelby Typhoon Defence F12 od Omega Military Poland oraz używam amunicji Hornady od firmy Hubertus Pro Hunting.
Fokat
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 985
Rejestracja: 26 listopada 2017, 17:16
Tematy: 8
Lokalizacja: Małopolska
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: V-AR Tematycznie

Post autor: Fokat »

Montrala , bardzo Cię szanuję za wiedzę i doświadczenie, które wnosisz do tego forum, ale powiedz mi proszę, czy w dynamice, jest możliwość skorzystania ze strzelania spod wody i luf kutych ze stali artyleryjskiej? Nie potraktuj tego w charakterze złośliwości, tylko pytania, czy do naszych zastosowań, ma to sens. Już kolega wyspiarz, po zakupie V-AR, gonił z paralizatorem, wszelkie inne konstrukcje, jako niespełniające jego wymagań, w zakresie, szeroko pojętego survivalu. Skończyło się to, sprzedażą V-AR i przejście bodajże na DD. Jak byłem na kupnie pierwszego AR-a, pytałem paru Kolegów o zakup HK, odradzano mi, chyba że jadę na eksport do iraku. W tym poziomie cenowym, jest parę konstrukcji innych producentów, które warto rozważyć, a marketing ich zapewnia, że ich lufy są wykuwane w jaskiniach elfów :-D .
Na forum narciarskim, trzeba podać swoje umiejętności i preferowany styl jazdy, aby dobrać pacjentowi narty.
Dla mnie HK to sprzęt dla najbardziej zaawansowanych użytkowników, czyli nie dla mnie :)
Ostatnio zmieniony 08 lutego 2018, 16:02 przez montrala, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Usunięto zbędny cytat
Awatar użytkownika
montrala
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 5431
Rejestracja: 29 sierpnia 2005, 16:01
Tematy: 0
Lokalizacja: z Azji
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: V-AR Tematycznie

Post autor: montrala »

Fokat pisze:powiedz mi proszę, czy w dynamice, jest możliwość skorzystania ze strzelania spod wody i luf kutych ze stali artyleryjskiej?
Tak, zwłaszcza w dynamice, kiedy ludzie czasem działają "automatycznie" i to wtedy zdarzają się próby wystrzelenia pocisku tkwiącego w lufie następnym. Zdarzenie częstsze niż można się spodziewać. Widziałem też na zawodach jak strzelec się potknął, wbił lufę w ziemię, a po jej wyciągnięciu chciał dalej strzelać (uratowała go przytomność umysłu sędziego, który go powstrzymał).

Do tego dochodzą problemy z amunicją, gdzie nawet przy wolnym strzelaniu nic nie poradzisz. Zdarza się to nawet na markowej (amunicja, o której pisałem była markowa), a co dopiero jak w poszukiwaniu oszczędności przechodzi się na re-elaborowaną, często z zewnętrznego źródła (o nieznanej kontroli jakości). Te możliwości powodują że po usunięciu zacięcia strzelasz dalej, a nie kupujesz nowy karabin (dobrze jeżeli szkody są tylko materialne, dlatego zawsze chrońmy oczy!!!).

Obrazki tematyczne: http://bfy.tw/GUj2

Wystarczy zła naważka prochu: http://www.accurateshooter.com/tactical ... caused-it/
Ostatnio zmieniony 08 lutego 2018, 16:01 przez montrala, łącznie zmieniany 1 raz.
Używam broni marki HK od Heckler&Koch i Cenzin, używam optyki od firmy Kahles, strzelam ze strzelby Typhoon Defence F12 od Omega Military Poland oraz używam amunicji Hornady od firmy Hubertus Pro Hunting.
Fokat
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 985
Rejestracja: 26 listopada 2017, 17:16
Tematy: 8
Lokalizacja: Małopolska
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: V-AR Tematycznie

Post autor: Fokat »

Ok, rozumiem, że w przypadku budżetowego AR-a, po takim kaboom, spęcznieje lufa, rozwali komorę i AR idzie do piachu.
Rozumiem, że w przypadku HK, nic się nie dzieje i możemy strzelać dalej? Czy "przepchanie" lufy drugim pociskiem, gdy pierwszy utknął, nie wymaga wymiany lufy?
Awatar użytkownika
montrala
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 5431
Rejestracja: 29 sierpnia 2005, 16:01
Tematy: 0
Lokalizacja: z Azji
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: V-AR Tematycznie

Post autor: montrala »

Dobrze rozumiesz.

W przypadku przepchania, sporo zależy gdzie utkwił pocisk. Im dalej, tym gorzej, ale zwykle utyka blisko komory.

W przypadku mojego pierwszego MR223 wystrzelenie jednego pocisku drugim zostało wykryte dopiero po zakończeniu strzelania. Podczas było wrażenie niewypału, przeładowanie i następny strzał dał wyraźnie silniejszy odrzut. Karabin potem strzelał dalej. Wykryte uszkodzenia to pęknięta zawleczka iglicy (wtedy HK jeszcze stosowało taką samą jak w klasycznym AR15, teraz jest to solidny, stalowy kołek) oraz uszkodzone przegrody kompensatora, bo dwa pociski wychodząc razem nie były stabilne i powyginały przegrody kompensatora (mam gdzieś jeszcze zdjęcia uszkodzonych elementów). Późniejsze sprawdzenia nie wykazały pogorszenia celności lub spadku prędkości wylotowej. Lufa MR223 ma cal (25+mm) grubości przez pierwsze 20cm długości (nawet lufa M27 IAR, który jest używany jako rkm nie jest tak gruba!). Naprawdę trudno jej zrobić krzywdę. Najsłabszym punktem jest zamek. Wzmocnienie czółka zamka i podparcie pazura wyciągu likwiduje ten słaby punkt. Oczywiście pewnie w końcu i to puści - wiadomo, człowiek jest silniejszy.
Ostatnio zmieniony 08 lutego 2018, 16:44 przez montrala, łącznie zmieniany 1 raz.
Używam broni marki HK od Heckler&Koch i Cenzin, używam optyki od firmy Kahles, strzelam ze strzelby Typhoon Defence F12 od Omega Military Poland oraz używam amunicji Hornady od firmy Hubertus Pro Hunting.
Awatar użytkownika
Jeff56
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 32
Rejestracja: 09 stycznia 2018, 12:46
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: V-AR Tematycznie

Post autor: Jeff56 »

To co Montrala napisał to sa święte słowa ,wcześniej czy pózniej spotkamy sie z przypadkiem jak pocisk utkwi w lufie.Ja miałem dwa przypadki w pistolecie ,pierwszy to słabe szarpnięcie po strzale i coś mnie tknęło sprawdzic pistolet, widok pocisku u wylotu lufy i zimny pot ,co by było żebym strzelił nie sprawdzając broni? Drugi raz to niewypał,przeładowuje i zamek sie nie domyka,sprawdzenie broni -pocisk utknął u nasady komory.Prawdopodobnie w pierwszym przypadku to zamalo prochu a w drugim sama spłonka.Strach pomysleć co sie dzieje w karabinie gdzie ciśnienia gazów sa wielokrotnie większe!
VitoR1
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 26
Rejestracja: 21 listopada 2017, 07:57
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: V-AR Tematycznie

Post autor: VitoR1 »

Hmmmmm co by nie mówić to trzeba mieć świadomość że czym bardziej chcemy dynamicznie i extremalnie pracować na broni :502: tym bardziej powinna ona być konstrukcyjnie dopracowana z najlepszych i najwytrzymalszych materiałów atestowanych, to samo dotyczy ammo :wink: wiadome buble zdarzają się wszędzie ale prawdopodobieństwo jest tu ograniczone do minimum.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Broń i amunicja - WBP”