Ja i HK

Moderator: Moderatorzy WBP

gniwko
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 61
Rejestracja: 17 października 2016, 18:14
Tematy: 0
Lokalizacja: Gdynia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ja i HK

Post autor: gniwko »

@montrala
Gratuluję podpisania kontraktu.
Ja w sumie mam pytanie z innej beczki. Czy przy dzisiejszej ofercie Hk (mówię tutaj o p30, p30l, sfp9) warto jeszcze interesować się rodzinką USP? (Compact, standard, Elite). Cena te modele bardo się od siebie nie różnią a USP swoje lata już ma.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
desperado
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 734
Rejestracja: 14 maja 2011, 08:19
Tematy: 34
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ja i HK

Post autor: desperado »

Awatar użytkownika
SpaceDog
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1421
Rejestracja: 25 września 2012, 17:17
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Ja i HK

Post autor: SpaceDog »

Możesz w skrócie napisać o co chodzi z SFP9?
tomek89
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 198
Rejestracja: 02 czerwca 2017, 19:25
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ja i HK

Post autor: tomek89 »

W skrócie niemiecka policja ma zarzuty co do zgodności części pistoletów z "zamówioną specyfikacją". Zarzuty to min. niewłaściwy ciężar spustu i złe ustawienie przyrządów. Zarzuty mają tylko niektóre landy. Chcą żeby HK doprowadziło broń do stanu zgodnego z zamówieniem i dokonało testów, bo koszta po stronie policji są zbyt wysokie. W sumie chcą tego co każdy strzelec który kupuje nową broń, a jak jest to każdy doskonałe wie.
Awatar użytkownika
SpaceDog
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1421
Rejestracja: 25 września 2012, 17:17
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Ja i HK

Post autor: SpaceDog »

Podziękował :wink:
Awatar użytkownika
montrala
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 5431
Rejestracja: 29 sierpnia 2005, 16:01
Tematy: 0
Lokalizacja: z Azji
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Ja i HK

Post autor: montrala »

Cenrex poprosił mnie żebym trochę poszperał, trochę popytał i ogarnął o co chodzi. Moją analizę sprawy opublikowali na swoim FB.


Według mojej wiedzy (znam kogoś z Policji w Berlinie via HKPro, kto umie strzelać i już wcześniej o coś tam dyskutowaliśmy) sprawa ma się tak:

1. HK SFP9TR jest na dolnej granicy ciężaru spustu określonego w standardzie dla policyjnego pistoletu kalibru 9mm ("TR"), a Berlin uważa że 2,8kg to za mało i ma być ponad 3kg (coś jak "chory" spust NY+ i NY++ do Glocka - pewnie chcą być drugim Nowym Jorkiem). Nominalnie spust TR w SFP9 jest w przedziale 30-35N
2. Landy przechodzące z SIGów (P6) i Waltherów (P5) są przyzwyczajone do innego układu celowania, czyli muszką pod cel, a nie na cel.
3. Magazynki "wypadają" bo policjanci są nauczeni tak trzymać broń, że niemal opierają kciuk prawej ręki o skrzydełka. A jak przy tym trzymają słabo i nisko (co pięknie widać na filmikach ze strzelającymi policjantami z Berlina), to nieświadomie zwalniają magazynek.

O ile sprawa 2 jest w miarę prosta (HK ma muszki w różnych wysokościach i wymiana jest banalna), to 1 jest trudniejsza, bo trzeba zrobić jeszcze cięższe sprężyny, ale wtedy jak np. Policjanci nie będą smarować broni (a nie smarują, bo po co?) to z czasem spust zrobi się cięższy niż powinien. Do tego wymiana sprężyn to już czynność specjalistyczna (SFP9 nie jest tak łatwy w kompletnym rozkładaniu i składaniu jak USP/P2000/P30/HK45).

Natomiast sprawa 3, "wypadające magazynki", to kłopot innego rodzaju. W Berlinie HK SFP9TR zastępują SIG 225 (jako P6). Policjanci w Berlinie byli uczeni trzymania broni z kciukiem prawej ręki zawiniętym w dół, żeby przypadkiem podczas strzelania nie naciskać dźwigni zwalniacza kurka. Niestety w sytuacji kiedy ktoś ma dłuższe palce i słabiej trzyma broń, może to powodować że podczas strzału kciuk uderza w skrzydełka zwalniacza magazynka. Sporadycznie taka sytuacja była zgłaszana przez użytkowników HK45, który ma takie same skrzydełka zwalniacza jak SFP9 i silniejszy odrzut. Być może silniejsza sprężyna zaczepu magazynka tu pomoże, ale jednocześnie utrudni normalną zmianę magazynka.

Dlaczego te "problemy" występują w niektórych landach, a w innych nie?:

Największy odbiorca czyli Bawaria (40tys. szt.) oraz Dolna Saksonia (18tys. szt.) nie zgłosiły żadnych problemów. Przy czym Bawaria dotąd miała HK P7 i P7M8. Dla wersji M8 zaczep magazynka to też skrzydełka, więc nie ma tych problemów co przy przesiadce z SIGa. Do tego policjanci bawarscy przyzwyczajeni są do celowania w stylu "HK". Do tego bawarscy policjanci trenują strzelanie chyba najintensywniej w Europie, tam mają na to budżet. W Dolnej Saksonii sprawa jest jeszcze prostsza. Tam w 2001 wymieniono P7 i P7M8 na HK P2000 ze spustem V0 (LEM ze zwalniaczem kurka). Oni przesiedli się na SFP9TR bez "mrugnięcia okiem" i są jeszcze zachwyceni że nie muszą używać tego zwalniacza (wymaganie z TR). Tak samo zero problemów z celowaniem, bo dla nich to normalne.

Informacje o problemach pochodzą wyłącznie z Belina oraz Meklemburgii. O ile te z Berlina nie są dokładnie udokumentowane, to poseł lewicy Peter Ritter zgłosił interpelację w tej sprawie i wiemy więcej. Meklemburgia, przesiada się z P7 i P7M8 (oraz niewielkiej liczby SIG P6) i była jednym z pierwszych klientów mając dostawy już w 2016 (ale w sumie odebrała dotąd tylko 1600 pistoletów, z czego 1433 do sierpnia 2017 wydano do służby i planuje jeszcze 5900). Tam ujawnił się problem znany z pierwszych VP9. W kilku egzemplarzach był problem ze sprężyną listy spustowej. HK generalnie poprawiło ten element i wszystkie późniejsze SFP9 (i VP9) nie mają problemu (ja mam jedno z pierwszych SFP9 i też nie mam problemu). W Meklemburgii wymieniono to w 2017 we wszystkich pistoletach. W jednej, małej, partii z dostawy w 2018 zgłoszono niezgodność dostawy z zamówieniem (nie podano jaką) i HK niezgodność usunęła. W podsumowaniu odpowiedzi na interpelację Policja Meklemburgii podkreśla że SFP9TR jest w pełni użyteczne i bezpieczne do użycia i nie ma żadnych problemów z pistoletami w rękach funkcjonariuszy. Przy okazji, Meklemburgia przyjęła model gdzie nowe pistolety dostają najpierw funkcjonariusze, którzy są odpowiedzialni za szkolenie innych policjantów, nowi absolwenci wyższej szkoły policyjnej oraz oficerowie policji "antyzamieszkowej". Widać że chcą uniknąć gwałtownej wymiany broni na kompletnie nowy model dla przeciętnych funkcjonariuszy.

Z innych klientów to policje Luxemburga i kantonu Bazylea-Miasto nie podnosiły dotąd podobnych problemów.

Podsumowując: 2 odbiorcy 58.000szt. nie zgłaszają takich problemów. Ci mieli wcześniej HK i wiedzą jak celować i jak się obchodzić ze "skrzydełkami". Meklemburgia miała jednostkowe problemy na początku plus zastrzeżenia dla 1 partii, które zostały rozwiązane. Luxemburg i (dość wybredni) Szwajcarzy też nie marudzą. Pozostają problemy Berlina, ale one wcale nie muszą wynikać z produktu jako takiego, a raczej metody jego wdrożenia w ogranizacji.
A tak swoją drogą, to jak zobaczyłem na stronie Die Welt filmik jak broń trzyma przy strzelaniu policjantka z Berlina, a instruktor nawet okiem nie mrugnie, to dziwię się że nie zgłaszają jeszcze "fajek" i problemów z podawaniem nabojów z magazynka. A problemy z celnością wyjaśniają się same. Być może ktoś uwierzył że jak zmienią pistolety na nowe to magicznie policjanci zaczną lepiej strzelać. Nie zadziałało i teraz są rozczarowani.
Używam broni marki HK od Heckler&Koch i Cenzin, używam optyki od firmy Kahles, strzelam ze strzelby Typhoon Defence F12 od Omega Military Poland oraz używam amunicji Hornady od firmy Hubertus Pro Hunting.
ArtP
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 223
Rejestracja: 19 lipca 2016, 15:18
Tematy: 0
Lokalizacja: Legionowo
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ja i HK

Post autor: ArtP »

Ja jeszcze podejrzewam, że może wystąpiła sytuacja znana części użytkowników SFP9 z tego forum - jak człowiek nie przyzwyczajony do specyficznego kształtu rękojeści, to początkowo, pierwsze kilkadziesiąt strzałów szło w lewo dół :) Też tak miałem, ale wszystko szybko wróciło do normy.
DD5V2, DD M4 V11 PRO, HK MR223, HK USP CS, HK USP45 CT, HK45T, G17 gen5, G20 gen5, Sig Sauer P226 LDC, Sig Sauer P320 X-FIVE Legion, XDM 4.5 .45ACP, Beretta PX4, Fabarm STF12
Awatar użytkownika
montrala
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 5431
Rejestracja: 29 sierpnia 2005, 16:01
Tematy: 0
Lokalizacja: z Azji
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Ja i HK

Post autor: montrala »

Po obejrzeniu filmiku z Die Welt dochodzę do wniosku że w przypadku Policji Berlina to dobrze jak strzały idą do przodu, a nie do tyłu. Jakieś tam lewo, dół to nawet nikt nie zauważy! :shock:
Używam broni marki HK od Heckler&Koch i Cenzin, używam optyki od firmy Kahles, strzelam ze strzelby Typhoon Defence F12 od Omega Military Poland oraz używam amunicji Hornady od firmy Hubertus Pro Hunting.
janek777
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 183
Rejestracja: 08 stycznia 2010, 23:10
Tematy: 15
Lokalizacja: Giżycko
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ja i HK

Post autor: janek777 »

Cześć

Ma może ktoś doświadczenie z odkręcenie tłumika ognia ? chce zmienić na kompensator a słyszałem ze bardzo ciężko odkręcić
PeterD
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 2
Rejestracja: 13 października 2018, 02:59
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Ja i HK

Post autor: PeterD »

Cześć - zacznę od przywitania, bo zaglądam na forum od dawna, ale jeszcze się nie odzywałem - nie jestem z tych gadatliwych.
A odzywam się głównie, by wyrazić swoje zadowolenie, że w końcu marka HK jest faktycznie dostępna w Polsce - mam nadzieję że nie chwilowo.
Pozdrawiam autora, dzięki Tobie sporo się już dowiedziałem - a jeszcze trochę do przeczytania zostało ^^
sfp9+mr223
LaChupacabra
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 298
Rejestracja: 26 września 2017, 12:54
Tematy: 7
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ja i HK

Post autor: LaChupacabra »

montrala pisze:@zoom2 Proponuje żebyś spojrzał na stronę 19 ;)

https://www.heckler-koch.com/no_cache/d ... oad%5D=655

Biorę w ciemno. Kiedy będzie dostępny? Znając życie pewnie za dwa lata ;laughing:
Awatar użytkownika
montrala
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 5431
Rejestracja: 29 sierpnia 2005, 16:01
Tematy: 0
Lokalizacja: z Azji
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Ja i HK

Post autor: montrala »

Optymista ;)
Używam broni marki HK od Heckler&Koch i Cenzin, używam optyki od firmy Kahles, strzelam ze strzelby Typhoon Defence F12 od Omega Military Poland oraz używam amunicji Hornady od firmy Hubertus Pro Hunting.
janek777
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 183
Rejestracja: 08 stycznia 2010, 23:10
Tematy: 15
Lokalizacja: Giżycko
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ja i HK

Post autor: janek777 »

Czy ktoś się orientuje czy spust Hipertouch 24 3Gun będzie pasował do MR223A3 . Znalazłem gdzieś na angielskojęzycznej stronie ze ktoś wkładał ale coś do końca nie działało. Nie jestem orłem z angielskiego a google tłumaczy tragicznie
Awatar użytkownika
Tom-Gun
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 559
Rejestracja: 19 sierpnia 2012, 21:11
Tematy: 41
Lokalizacja: Wysokie Przestworza
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ja i HK

Post autor: Tom-Gun »

Ja mam u siebie w MR223A1 i MR308-A3 8-) Trzeba się pozbyć blokady iglicy.
No i jeszcze mała modyfikacja wałeczka bezpiecznika.
Ostatnio zmieniony 06 listopada 2018, 20:21 przez Tom-Gun, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
montrala
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 5431
Rejestracja: 29 sierpnia 2005, 16:01
Tematy: 0
Lokalizacja: z Azji
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Ja i HK

Post autor: montrala »

janek777 pisze:Czy ktoś się orientuje czy spust Hipertouch 24 3Gun będzie pasował do MR223A3
Nie będzie bez ingerencji w konstrukcje karabinu (Tom-Gun o tym pisze). Kwestię mechanizmów spustowych poruszam w tym tekście:

Używam broni marki HK od Heckler&Koch i Cenzin, używam optyki od firmy Kahles, strzelam ze strzelby Typhoon Defence F12 od Omega Military Poland oraz używam amunicji Hornady od firmy Hubertus Pro Hunting.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Broń i amunicja - WBP”