Powiększalniki do kolimatorów - opinie, sugestie, rady...

Moderator: Moderatorzy WBP

Awatar użytkownika
biper
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3222
Rejestracja: 20 stycznia 2015, 09:28
Tematy: 18
Lokalizacja: okolice 3city
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Powiększalniki do kolimatorów - opinie, sugestie, rady...

Post autor: biper »

Koledzy.. Miałem ostatnio do czynienia z powiększalnikiem do kolimatora.
Kolimator to jeden z modeli Holosuna, który mam już kilka lat i sprawuję się świetnie.

Powiększalnik zaś to założone na szybko (lokalne zawody "o pietruszkę" w formule dynamicznej) jakieś tanie airsoftowe "coś", co walało się w szafce od -nastu lat .. Zadziałać - zadziałało :) . Ale minusem tego "szkła" było praktycznie zerowe tzw. "eye relief", czyli odległość oka od okularu, aby mieć ładny czysty widok. Oko musiało być tak blisko, że przy każdym strzale powiększalnik stukał mi w okulary ochronne, a kolbę AR-a musiałem mieć całkiem złożoną.

Po tym doświadczeniu z wątpliwej jakości powiększalnikiem (choć trzeba przyznać, że przynajmniej szkło ma czyste i wyraźne oraz system QD, i nie odpadł w czasie przebiegu toru :D ), naszła mnie ochota tego rodzaju dodatek, ale z solidniejszej półki.

Przeczesałem trochę rynek. Od razu zaznaczę, że szkła typu EOTech G33/43, SigSauer Juliet 4/6, Aimpointy zdecydowanie są poza moim budżetem, ale ew. uwagi na ich temat są także mile widziane - może będą przydatne dla innych forumowiczów.

To co u nas jest w miarę dostępne to:
Vortex VMX3 [ok. 960zł] - najtańszy, ale ma przekonbinowany system odchylania, bez QD
Burris AR-Tripler [ok. 1100zł] - porównywalny z Vortexem, także jeśli chodzi o w.w. wady
Holosun HM3X [ok. 1070zł] - prosty system odchylania, QD, ale wg jednej z recenzji, przy potrząśnięciu karabinkiem potrafi sam zmienić pozycję

Są także takie mniejsze, zgrabne powiększalniki. Lecz sporo droższe (tu ceny od 1400 do 1800):
Vortex Micro 3X - [ok. 1470zł]
Holosun HM3XT - [ok. 1800zł] jak na razie praktycznie niedostępny (także za oceanem)
Delta Optical Hornet 3x - [1390zł] - przy tej cenie nie ma co porównywać z Vortexem

Nie ukrywam.. najbardziej widziałbym u siebie takiego malucha..
Ale tu zaczynają się schody w postaci "eye relief". Otóż porównując parametry tych powiększalników wychodzi na to, że to "eye relief" jest praktycznie takie samo (Holosun HM3X = HM3XT; Vortex VMX3 o 1cm mniej niż Micro 3X, ale za to VMX3 jest dłuższy o 3.5cm). Także przy dłuższym powiększalniku okular wystaje bardziej ku tyłowi, a więc jest bliżej oka. Dla kogoś, kto ma długie łapy i kolbę na maksa rozsuniętą.. czy zrobi to różnicę?

I tu pytania do użytkowników:
1. Jak Wam się z tych powiększalników strzela? Czy musicie zmieniać pozycję głowy na kolbie, w zależności od tego czy powiększalnik jest w użyciu, czy nie?
2. Czy ktoś miał do czynienia z obiema wersjami - długą i krótką? Jest różnica w wygodzie składania się do celowania?
3. Jakie modele używacie? Ich wady, zalety, czy zmienilibyście teraz na coś innego?

Generalnie nie byłoby tego tematu, jakbym miał pod ręką sklep z szerokim wyborem takiego sprzętu i mógł się do różnych opcji przystawić i sam przekonać. Ale tak pięknie to nie ma..

Dożywotnia gwarancja Vortexa to twardy, ale i powszechnie znany argument, więc nie trzeba go tu powielać. Wolałbym także uniknąć w tym temacie dyskusji o wyższości "biegówek" nad powiększalnikami. Proszę o trzymanie się tematu tylko w zakresie powiększalników.
SKS Ardea || Pomorskie Stowarzyszenie Strzelecko-Kolekcjonerskie "DO BRONI"
Awatar użytkownika
montrala
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 5431
Rejestracja: 29 sierpnia 2005, 16:01
Tematy: 0
Lokalizacja: z Azji
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Powiększalniki do kolimatorów - opinie, sugestie, rady...

Post autor: montrala »

W STRZAŁpl 3/2020 jest moja recenzja Vortexa Micro 3X w tandemie z UH-1. W skrócie jest ok. Wolałbym nieco większy odstęp od oka, ale nie jest to duży problem. Zasadniczo taki zestaw jest najlepszym rozwiązaniem wtedy jak 80%+ strzałów oddajesz bez powiększenia. Im więcej procentowo oddajesz strzałów z powiększeniem, tym więcej przemawia za LPVO (czyli lunetą 1X do cośtamX).
Używam broni marki HK od Heckler&Koch i Cenzin, używam optyki od firmy Kahles, strzelam ze strzelby Typhoon Defence F12 od Omega Military Poland oraz używam amunicji Hornady od firmy Hubertus Pro Hunting.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Broń i amunicja - WBP”